PALUBA
April 16, 2024, 01:02:52 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... 78   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketna fregata klase "Kotor"  (Read 394532 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #225 on: May 14, 2011, 12:19:51 am »

E kad vidim mornare u maskirnim uniformama na brodovima, želudac mi se okrene.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #226 on: May 14, 2011, 09:22:16 am »

E kad vidim mornare u maskirnim uniformama na brodovima, želudac mi se okrene.
I meni, moj MOTORISTA, ali šta će ljudi, besparica. 'oće svak da ima Armiju na Balkanu. :'(
Logged
VIDA MORNAR
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 128


« Reply #227 on: May 15, 2011, 02:50:21 am »

Radio kabina na 34.



Ovaj oficir na slici 3 mi liči na Boru Ležajića.....u moje vrijeme je bio pbb....
Logged
kukador
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 809



« Reply #228 on: May 18, 2011, 11:11:40 pm »

na poslu nabacim na nove kolege.
skužim, da je tip (moje godište) služio na "Kotoru". Danas ne zna, kaj je s brodom, ali ukrco se tada na skoro novi brod. Malo po malo ga izazovem, da kaže nešto o brodu i na kraju uspijem. Ispada 5 "kadrova", koji slede.
Više nego toliko nije reko. Puno toga se ne seča a i zajebana smo mi firma (nema pričanja!)

PRVO IZPLOVLJAVANJE
Iz Lore.
Kotor je premcom prema izlazu iz luke. Posada šarena sa svih teritorija tadašnje nam države.
Daju se upustva o izplovljavanju. S (moj kolega) vidi, da su ljudi zbunjeni i da ima, koji nisu razumeli, šta im je napraviti.....
Pramac se oslobodi. Pramac Kotora se odmakne od mola, krma je još vezana. S je bio na pramcu. Padne komanda za odvezivanje krme.
Čuje se grom motora ali brod - stoji.
Pojača se grom motora - brod još uvijek na mestu. Pramac se pomalo digne, ali brod stoji na mestu. S krene krmom i tamo vidi: lancana još uvijek vezana. Uz nju stoji jedan od onih, kaj nisu razumeli, kaj im je napraviti. Iza broda bruji voda od propelera - bela ko sneg. Lancana stoji horizontalno bez povesa i iz nje se cedi voda. Vikne tipu, da se makne, kaj ta i napravi. Malo iza toga pukne lancana.......reko je, da su krenuli iz Lore ko hornet sa nosača aviona......


BOJEVO GAĐANJE
Bojevo gađanje pramčanim topom
S je bil posada pramčanog topa.
Bilo ih je 6 u topu
S zadužen za elevaciju
iza njega komandir topa (zastavnik)
desno od S služio tip za micanje levo-desno
iza tog momka još jedan i valjda još dva poslužioca (nisam siguran)
Tarču je vuko TČ na dugačkoj sajli
opale dva rafala,
Pogodili skoro TČ, meta netaknuta
gađanje se prekida......
Logged
kukador
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 809



« Reply #229 on: May 19, 2011, 11:08:04 pm »

LOV NA PODMORNICU
Radar na brodu je bio "prava stvar"
Mogao si videti celi Jadran...
Vežba lova na podmornicu.
Bili su na moru več nekoliko dana i osluškivali te tražili podmornicu
Morala je polako padala, jer podmornice nema, a dani polako prolaze. Dok ne objave neki dan, da je pomornica identificirana.
Vežba se završava, a podmornica - plen - če izroniti pred njima. Svih 54 mornara su išli na provu, da vide izronjavanje. Podmornice nema. Proloaze minuti i ništa se ne dešava.
Najednom neko vikne, da izronjava na krmi. Bila je svo vreme u brazdi propelera i sad ko zna, dali su je stvarno identificirali....

VEŽBA GAĐANJA AVIONA PRAMČANIM TOPOM
Vežba, kako u naslovu piše.
Pramčani top mora pucati na MIGa u niskom preletu
Svi spremni.
Sa mosta jave, da se MIG približava s leve na 10 milja po pramcu.
Zastavnik - komandir pramčanog topa - odgovori, da je razumeo.
Malo kasnije jave, da je MIG na 5 milja lepo o pramcu
Zastavnik - komandir pramčanog topa - odgovori, da je razumeo.
Posle toga je skinuo mikrofon i slao one s mosta u p.m.
Malo kasnije ih preleti MIG. Ko strela. Nisu ni mrdnuli.
Zastavnik javi na most, da je MIG pogođen.......


UPLOVLJAVANJE
Vračanju u Loru.
Ponosito i prebrzo.
S je bilo malo čudno, sa kolikom brzinom uplovljavaju, ali valjda znaju, kaj rade.....
Tri stubovi za zaštitnim gumama su bili tada oboreni.
Sledilo je barvanje broda.
Dosta čest slučaj.

Kako čuo, tako preneo.
Inače S je reko, da su makinisti znali svoj rad.
Odprilike svi Crnogorci.

Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #230 on: May 20, 2011, 08:56:02 am »

LOV NA PODMORNICU
Radar na brodu je bio "prava stvar"
Mogao si videti celi Jadran...
Vežba lova na podmornicu.
Bili su na moru več nekoliko dana i osluškivali te tražili podmornicu
Morala je polako padala, jer podmornice nema, a dani polako prolaze. Dok ne objave neki dan, da je pomornica identificirana.
Vežba se završava, a podmornica - plen - če izroniti pred njima. Svih 54 mornara su išli na provu, da vide izronjavanje. Podmornice nema. Proloaze minuti i ništa se ne dešava.
Najednom neko vikne, da izronjava na krmi. Bila je svo vreme u brazdi propelera i sad ko zna, dali su je stvarno identificirali....



Komandant podmornice je ispravno postupio izronio je po krmi,odnosno propustio brod ispred sebe da izbjegne rizik incidenta-sudara.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #231 on: May 20, 2011, 09:00:30 am »

LOV NA PODMORNICU
Radar na brodu je bio "prava stvar"
Mogao si videti celi Jadran...
Vežba lova na podmornicu.
Bili su na moru več nekoliko dana i osluškivali te tražili podmornicu
Morala je polako padala, jer podmornice nema, a dani polako prolaze. Dok ne objave neki dan, da je pomornica identificirana.
Vežba se završava, a podmornica - plen - če izroniti pred njima. Svih 54 mornara su išli na provu, da vide izronjavanje. Podmornice nema. Proloaze minuti i ništa se ne dešava.
Najednom neko vikne, da izronjava na krmi. Bila je svo vreme u brazdi propelera i sad ko zna, dali su je stvarno identificirali....

VEŽBA GAĐANJA AVIONA PRAMČANIM TOPOM
Vežba, kako u naslovu piše.
Pramčani top mora pucati na MIGa u niskom preletu
Svi spremni.
Sa mosta jave, da se MIG približava s leve na 10 milja po pramcu.
Zastavnik - komandir pramčanog topa - odgovori, da je razumeo.
Malo kasnije jave, da je MIG na 5 milja lepo o pramcu
Zastavnik - komandir pramčanog topa - odgovori, da je razumeo.
Posle toga je skinuo mikrofon i slao one s mosta u p.m.
Malo kasnije ih preleti MIG. Ko strela. Nisu ni mrdnuli.
Zastavnik javi na most, da je MIG pogođen.......


UPLOVLJAVANJE
Vračanju u Loru.
Ponosito i prebrzo.
S je bilo malo čudno, sa kolikom brzinom uplovljavaju, ali valjda znaju, kaj rade.....
Tri stubovi za zaštitnim gumama su bili tada oboreni.
Sledilo je barvanje broda.
Dosta čest slučaj.

Kako čuo, tako preneo.
Inače S je reko, da su makinisti znali svoj rad.
Odprilike svi Crnogorci.



Bas fino pises,intresanto,iz prve ruke,onako kako ti vidis svojim ocima,
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #232 on: May 20, 2011, 09:06:30 am »

Quote
UPLOVLJAVANJE
Vračanju u Loru.
Ponosito i prebrzo.
S je bilo malo čudno, sa kolikom brzinom uplovljavaju, ali valjda znaju, kaj rade.....
Tri stubovi za zaštitnim gumama su bili tada oboreni.
Sledilo je barvanje broda.
Dosta čest slučaj.

Kako čuo, tako preneo.
Inače S je reko, da su makinisti znali svoj rad.
Odprilike svi Crnogorci.


Zato izmedju ostalog i  sluze gumeni odbojnici na obali, za zastitu od ovakvih slucajeva. Razumljivo je za Komandante brodova iz  Flote, nisu imali dovoljno treninga,ipak je to bila grdosija za njih, imao sam prilike gledate njihove pomoracke manevre i nisam bio impresioniran, ali sve je to stvar treninga i nesto malo gena
« Last Edit: May 20, 2011, 11:54:22 am by Bozo13 » Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #233 on: May 20, 2011, 09:12:42 am »

Quote
PRVO IZPLOVLJAVANJE
Iz Lore.
Kotor je premcom prema izlazu iz luke. Posada šarena sa svih teritorija tadašnje nam države.
Daju se upustva o izplovljavanju. S (moj kolega) vidi, da su ljudi zbunjeni i da ima, koji nisu razumeli, šta im je napraviti.....
Pramac se oslobodi. Pramac Kotora se odmakne od mola, krma je još vezana. S je bio na pramcu. Padne komanda za odvezivanje krme.
Čuje se grom motora ali brod - stoji.
Pojača se grom motora - brod još uvijek na mestu. Pramac se pomalo digne, ali brod stoji na mestu. S krene krmom i tamo vidi: lancana još uvijek vezana. Uz nju stoji jedan od onih, kaj nisu razumeli, kaj im je napraviti. Iza broda bruji voda od propelera - bela ko sneg. Lancana stoji horizontalno bez povesa i iz nje se cedi voda. Vikne tipu, da se makne, kaj ta i napravi. Malo iza toga pukne lancana.......reko je, da su krenuli iz Lore ko hornet sa nosača aviona......


Ako se tako nesto desi, to je velika pomoracka sramota za Komandanta broda, na svu srecu nije bilo ozbiljnijih posljedica.. tragikomicno. Ovom koji je izdavao komande na mostu trebalo je odmah biti jasno,.. ali vjerujem da je i trema bila u pitanju.
« Last Edit: May 20, 2011, 11:54:33 am by Bozo13 » Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #234 on: May 20, 2011, 09:48:54 am »

Quote
PRVO IZPLOVLJAVANJE
Iz Lore.
Kotor je premcom prema izlazu iz luke. Posada šarena sa svih teritorija tadašnje nam države.
Daju se upustva o izplovljavanju. S (moj kolega) vidi, da su ljudi zbunjeni i da ima, koji nisu razumeli, šta im je napraviti.....
Pramac se oslobodi. Pramac Kotora se odmakne od mola, krma je još vezana. S je bio na pramcu. Padne komanda za odvezivanje krme.
Čuje se grom motora ali brod - stoji.
Pojača se grom motora - brod još uvijek na mestu. Pramac se pomalo digne, ali brod stoji na mestu. S krene krmom i tamo vidi: lancana još uvijek vezana. Uz nju stoji jedan od onih, kaj nisu razumeli, kaj im je napraviti. Iza broda bruji voda od propelera - bela ko sneg. Lancana stoji horizontalno bez povesa i iz nje se cedi voda. Vikne tipu, da se makne, kaj ta i napravi. Malo iza toga pukne lancana.......reko je, da su krenuli iz Lore ko hornet sa nosača aviona......

Manevriranje je problem svih RM svijeta, primjer je  sudar americke krstarice "Belknap" i ruske podmornice u Mediteranu. Osnovni princip Pravila za izbjegavanje sudara na moru je da plovilo boljih izbjegava plovilo slabijih manevarskih osobina. Iako tamo nije obradjen slucaj podmornice i broda, Komandant Belknapa je to morao znati, ali hladnoratovski ponos je bio jaci.

Americka RM je fino rijesila problem manevriranja brodom. Za pomoracke operacije,ukljucujuci i manevriranje,  brine se zamjenik komandanta, iskusan pomoracki starjesina, dok je Komandant oficir od karijere koji zna upravljati borbenim  osobinama broda,njegovo radno mjesto je BOC.
« Last Edit: May 20, 2011, 11:54:44 am by Bozo13 » Logged
kukador
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 809



« Reply #235 on: May 20, 2011, 01:05:00 pm »

@Istria052
dobro si to prekomentirao
ja sam pokušao navesti onako kako sam čuo....
dve stvari:
- tip na lancani na krmi je bio sa Kosova (tu sam informacju jedinu zataškao) i more i brodovi su mu bili daleeeeeeeeeko od interesne sfere. S je to primetio več kod davanja upustva prije izplovljavanja
- kako komentiraš gađanje Miga sa pramčanim topom? Je to njegova uloga ili svrha?
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 880



« Reply #236 on: May 20, 2011, 01:13:38 pm »

- kako komentiraš gađanje Miga sa pramčanim topom? Je to njegova uloga ili svrha?

Brodski topovi AK726 su dvostruke namjene. Znači, služe za gađanje ciljeva i na vodi/kopnu i u vazduhu.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #237 on: May 20, 2011, 03:12:31 pm »

@Istria052
dobro si to prekomentirao
ja sam pokušao navesti onako kako sam čuo....
dve stvari:
- tip na lancani na krmi je bio sa Kosova (tu sam informacju jedinu zataškao) i more i brodovi su mu bili daleeeeeeeeeko od interesne sfere. S je to primetio več kod davanja upustva prije izplovljavanja
- kako komentiraš gađanje Miga sa pramčanim topom? Je to njegova uloga ili svrha?

Pramcani top 76/2 namjenjen je za gadjanje ciljeva u zraku, sto preko SUV-a ili samostalno. Ukoliko je onako kako se opisuje, posada nije bila uvjezbana za gadjanje prije toga,mozda veza nije funkcionirala ali su to sve stvari koje se u provjerama i uvjezbavanju koje prethodi vjezbi uskladi.Mozda je zastavnik, komandir topa bio malo drcniji, nije cijenio Komandanta, pa mu ga je onako malo smjestao, veoma dobro poznato "mornarsko rudo".
  U stvarnosti, RF Kotor nije mogla efikasno  vrsiti gadjanje ciljeva u zraku topom 76/2 jer jednostavno nije imala munciju sa blizinskim upaljacem.

Apsolutno nije bitno iz kog je kraja svijeta "manipulativni" dio posade, pomoracka obuka je kljuc, za RM koja rijedje plovi to je niz rutinskih postupaka koje treba uvjezbavati do beskonacnosti, a potom milina.Neposredno je odgovoran za nju pomocnik Komandanta, a tako nesto Komandantu broda ne sluzi na cast, Komandantu sa iskusnim pomorackim "okom" taj se propust ne moze desiti. Za visi Komandni kadar broda ipak je potrebna i tradicija, ali ne u smislu da netko mora biti rodom iz podrucja uz more (pozeljno je), vec da se sama tradicija njeguje u RM, a JRM je bilo toga za primjer drugima, iako je dosta popustilo u 80-tim godinama.
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #238 on: June 10, 2011, 03:09:34 pm »

Jedna lijepa fotografija VPBR 34.



* Copy of Adrion 1.jpg (484.02 KB, 1024x674 - viewed 195 times.)
Logged
brka-65
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 421



« Reply #239 on: June 10, 2011, 04:26:01 pm »

Bas lepa fotografija a 34-ka izgleda veoma "sveze",bas mi je drago.
Logged
Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... 78   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.098 seconds with 25 queries.