PALUBA
April 24, 2024, 08:51:57 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 [51] 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 ... 78   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketna fregata klase "Kotor"  (Read 395469 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #750 on: January 27, 2015, 07:58:51 pm »

Posle uklanjanja viška neispravnog naoružanja i skidanja opreme, mislim da bi RF mogle biti operativne sa oko 40 ljudi posade svaka. Mislim. I opet, moja stara maštarija o skidanju AK-726 i stavljanja SAK-57mm na njegovo mesto, odmah 26 tona manje, najmanje. Ali to je skup zahvat koji traži stručnost.
Logged
Godra
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 990


P-34


« Reply #751 on: January 27, 2015, 08:06:20 pm »

Posle uklanjanja viška neispravnog naoružanja i skidanja opreme, mislim da bi RF mogle biti operativne sa oko 40 ljudi posade svaka. Mislim. I opet, moja stara maštarija o skidanju AK-726 i stavljanja SAK-57mm na njegovo mesto, odmah 26 tona manje, najmanje. Ali to je skup zahvat koji traži stručnost.

Pa sada broje oko 30tak clanova posade!
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #752 on: January 27, 2015, 08:24:14 pm »


A u Državi je puna posada bila 90 ljudi. Može se ploviti i sa deset ljudi, ako znaš, ali ako nešto rikne, ko će popravljati, a cela si dva sata vožnje do luke. Za dva sata i nešto je i Titanic fundao. Uostalom, šta ja pričam, Vinta je u toku, a ja nisam, sedim u toplom i piskaram koješta.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #753 on: January 27, 2015, 09:17:20 pm »

Крече се зидови, унутрашњи и спољашњи, носећи и преградни, плафони... А то обично раде молери. Нема потребе омаловажавати рад мајстора у ЈББ...

Nemam nameru omalovažavati majstore iz JBB! Oni su pošteno odradili ono što se tražilo od njih: opeskarili su i ofarbali brodove. Tako se to radi sa trgovačkim brodovima.

A da li je to suština dokovanja jednog ratnog broda?

Moja rečenica se odnosi na naručioce radova i ima nameru da kritikuje isključivo naručioce a ne izvođače radova.
Odgovorni iz MO CG, očito ne pitavši struku, naručili su nešto što je ravno krečenju zidova, i ništa više - a suština ratnog broda (ispravnost pogona, oružja, elektronike i sl.) je potpuno zanemarena i zaobiđena.

Nikako mi ne može biti jasno šta je svrha ovih radova:
1. Održavanje brodova na površini - da ne potonu?
2. Namamljivanje nekog potencijalnog kupca da ih kupi za veće pare, zato što lepše izgledaju izvana?
3. Nešto treće?

Ako kao (bivši) tehnički oficir razmislim o gornjim pitanjima, koja sam postavio sebi, a sada i vama - dolazim do zaključka da su sadašnji radovi na tim brodovima bez ikakvog smisla.

1. Ako je cilj ovih radova održavanje brodova na površini - da ne bi potonuli, ja postavljam pitanje ima li to ikakve svrhe? Zašto ih do sada nisu prodali kao ratne brodove, ili preinačili u patrolne brodove, ili ih jednostavno pretvorili u furdu i rasekli?
Ima li MO CG nameru držati te brodove i dalje bez ikakve funkcije i svrhe, bez opreme i naoružanja u Barskoj luci - tek tako, da bi imali brodove? Kakav je cilj, šta se želi sa njima, kakvo je strateško opredeljenje države vezano za status tih brodova. Od kada je CG postala samostalna država brodovi su oglašeni suvišnim i niko nema viziju šta dalje sa njima. Do sada je bilo u opciji nekoliko ''projekata'', ali sve je ostalo mrtvo slovo na papiru. Hoće li i dalje biti tako, dok jednog dana brodovi zaista ne potonu?

2. Ulepšavanje i farbanje radi lepšeg izgleda, zbog prodaje nekom zainteresovanom kupcu - to mi takođe deluje besmisleno. Ako neko želi ratni brod, kupiće ga ne zbog lepe farbe već zbog naoružanja i opreme koje je ugrađeno na njemu. Lično - mišljenja sam da je namenska oprema tih brodova veoma diskutabilne vrednosti. Em je zastarela, zatim neodržavana je i neispravna, jednom rečju ima veoma malu funkcionalnu vrednost.
Na kraju krajeva - ako su ih nameravali prdati, to su trebali učiniti odavno. Ne znam šta su do sada čekali.
Što se duže čeka - manje su šanse da će se neko zaleteti da ih kupi.

3. Ako je nešto treće u pitanju - očito se radi o nekim zakulisnim radnjama, ko zna zašto i ko zna zbog čega.

Možda bi bilo dobro da se pročita i proanalizira članak iz jučerašnjeg Dan-a, gde MANS direktno ukazuje na zakulisne radnje, vezane za pripremu i dovođenje JBB u stečaj, radi prodaje. Možda dokovanje ovih brodova ima veze sa tim?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 061


« Reply #754 on: January 27, 2015, 09:27:49 pm »

Taj koji bude kupovao brod sigurno će doći sa stručnom ekipom koja će vršiti procenu ispravnosti i upotrebne vrednosti broda, tako da će molerski radovi ostati kao stavka "ulupan novac".

Ovi radovi su se nazivali remontom, ali kako su se radovi sveli (ili su od početka planirani u ovom obimu), ovo je bilo prosto dokovanje. Lovac je pominjao remontni iskaz, tj. dokument u kome su navedene sve neispravnosti i radovi potrebni za dovodjenje broda u ispravno stanje. Nema remontnog iskaza - nema ni remonta.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #755 on: January 27, 2015, 09:31:20 pm »

Taj koji bude kupovao brod sigurno će doći sa stručnom ekipom koja će vršiti procenu ispravnosti i upotrebne vrednosti broda, tako da će molerski radovi ostati kao stavka "ulupan novac".

Lovac je pominjao remontni iskaz, tj. dokument u kome su navedene sve neispravnosti i radovi potrebni za dovodjenje broda u ispravno stanje. Nema remontnog iskaza - nema ni remonta.

To je u najkraćem suština, na što želim skrenuti pažnju svih palubaraca.
 
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #756 on: January 27, 2015, 09:39:07 pm »

Ремонтни исказ је раније састављао командант брода и прослеђивао га МТРЗ-у, а посада је заједно са радницима учествовала у оправци. Јесам ли управу?
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #757 on: January 27, 2015, 09:44:44 pm »

У Војсци Србије ремонтни исказ израђује команда брода и доставља га управном органу логистике Команде Речне флотиле која на основу њега и Таблице периодичних доковања и ремонта бродов и пловних средстава планира ремонт. Тако бар пише у новом правилу.
Logged
Kumboranin29
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 567



« Reply #758 on: February 04, 2015, 07:34:03 pm »

jesu li zavrsili kotor-a ? ili je jos u doku ?
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #759 on: February 07, 2015, 10:14:04 pm »

fotografija je iz crnogorske serije Budva na pjenu od mora



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 20150206_164851.jpg (486.57 KB, 2320x1310 - viewed 138 times.)
Logged
Kumboranin29
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 567



« Reply #760 on: February 08, 2015, 12:01:47 am »

desno je 34 a lijevo 33 Smiley 
Logged
Kumboranin29
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 567



« Reply #761 on: February 15, 2015, 06:28:20 pm »

Prodjoh danas kroz bijelu ! 33 je jos u doku radi se jos na njoj.
Logged
BRPG
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9


« Reply #762 on: February 15, 2015, 08:28:07 pm »

Prodjoh danas kroz bijelu ! 33 je jos u doku radi se jos na njoj.

Ali nema slika  Undecided
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #763 on: February 15, 2015, 11:18:27 pm »

Prodjoh danas kroz bijelu ! 33 je jos u doku radi se jos na njoj.

Ali nema slika  Undecided

Pokvario ti se aparat, ebi ga vise sreće drugi put.

poz.
Logged
Kumboranin29
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 567



« Reply #764 on: March 02, 2015, 03:01:27 pm »

Sta je sa remontom 33 ? jel zavrsen ? ima li ko slike !
Logged
Pages:  1 ... 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 [51] 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 ... 78   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.