PALUBA
April 16, 2024, 05:58:45 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 78   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketna fregata klase "Kotor"  (Read 394508 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #105 on: July 15, 2010, 09:21:18 pm »

Očevici - inače po ocu moji sumještani - tvrde da je prilikom ispitivanja R33 u akvatoriju Kvarenera krma trpila vrlo velike vibracije, da je "plesala" poprilično, te da je štos navodno bio u osovini propelera ... Zna li tko što o tome?
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #106 on: July 15, 2010, 09:42:07 pm »

Moguće. Zna na brodu biti svašta prilikom probnih vožnji.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #107 on: July 15, 2010, 09:54:43 pm »

Očevici - inače po ocu moji sumještani - tvrde da je prilikom ispitivanja R33 u akvatoriju Kvarenera krma trpila vrlo velike vibracije, da je "plesala" poprilično, te da je štos navodno bio u osovini propelera ... Zna li tko što o tome?
Ispitivanja brodskih motora:
 Brod se " nabode u obalu " i opterete se motori pod punim gasom i još 10 posto preko,Motori tako rade sat vremena i mere se parametri.Čisto sumljam da je bilo trešnje krme a da se to nije ubeležilo u zapisnik. Isto je tako sa ispitivanjima u vožnji.Vozi se uvek sa 110 posto snage i  ponašanje broda se upisuje u primopredajni zapisnik.Htedoh reći da se brodski sistemi opterećuju više nego što trpe u normalnoj eksploataciji kada se rade probne vožnje i primopredaja objekta.
Logged
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #108 on: July 18, 2010, 10:35:14 am »

Očevici - inače po ocu moji sumještani - tvrde da je prilikom ispitivanja R33 u akvatoriju Kvarenera krma trpila vrlo velike vibracije, da je "plesala" poprilično, te da je štos navodno bio u osovini propelera ... Zna li tko što o tome?
Ispitivanja brodskih motora:
 Brod se " nabode u obalu " i opterete se motori pod punim gasom i još 10 posto preko
,Motori tako rade sat vremena i mere se parametri.Čisto sumljam da je bilo trešnje krme a da se to nije ubeležilo u zapisnik. Isto je tako sa ispitivanjima u vožnji.Vozi se uvek sa 110 posto snage i  ponašanje broda se upisuje u primopredajni zapisnik.Htedoh reći da se brodski sistemi opterećuju više nego što trpe u normalnoj eksploataciji kada se rade probne vožnje i primopredaja objekta.
neznam odakle ti ova informacija,jer je 110 %  neizvedivo u mjestu osim ako nisu zakretna krila propelera
obično se 110% izvodi na probnom stolu i na brodu u slobodnoj vožnji
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #109 on: July 18, 2010, 11:41:47 am »

Bez obzira na metodu ispitivanja, kakva su iskustva glede objektivnosti i sloboda u ocjenjivanju oružja i oruđa u JNA, odnosno koliko su ti rezultati smjeli biti suprotni očekivanjima?
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #110 on: July 18, 2010, 01:51:54 pm »

Sa obzirom da je dosta sretstava JNA odbila jer nisu zadovoljavala njene potrebe, moguce je da su rezultati bili realni.
Mada ovo je bio veliki objekat i za vece armije od nase, moguce je da je nesto malo zamaskirano, da bi se kasnije popravilo i doteralo.
Ipak R33 je dugo godina bio u sluzbi, ne verujem da bi ga ostavili da je imao celo vreme takve vibracije.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 928


« Reply #111 on: July 18, 2010, 03:08:55 pm »

U vreme prijema RF 33 (superkoloudacije) bio sam u Kraljevici u remontu sa MJ Podgorka. Komandir V BO na RF 33 bio je Zoraja Dragan, inače vrlo inteligentan čovek i odličan MT oficir. Bili smo prijatelji još iz Akademije, a vezivalo nas je dosta stvari - ronjenje, ribolov, preferans... tako da smo se i u Kraljevici družili. Pričao mi je o raznim problemima na brodu, ali vibracije o kojima se ovde i sada govori, nikada.

Znajući da je odličan stručnjak, prosto mi nije verovatno da on to ne bi pomenuo da se stvarno dešavalo.

@Kilezr: možda se naslanjanjem pramca na obalu i vožnjom sa 110 % snage ispituje pogon na trgovačkim brodovima (mada mi i to izgleda čudno), ali na ratnim brodovima to sigurno nije slučaj, ako ništa, onda zbog toga što bi pramac sigurno dobro razdrmao blokove mola ili bi se čak iskrivila pramčana statva zbog velike specifične snage porivnih mašina broda.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #112 on: July 18, 2010, 03:23:59 pm »


Brod se " nabode u obalu " i opterete se motori pod punim gasom i još 10 posto preko[/b],Motori tako rade sat vremena i mere se parametri.Čisto sumljam da je bilo trešnje krme a da se to nije ubeležilo u zapisnik. Isto je tako sa ispitivanjima u vožnji.Vozi se uvek sa 110 posto snage i  ponašanje broda se upisuje u primopredajni zapisnik.Htedoh reći da se brodski sistemi opterećuju više nego što trpe u normalnoj eksploataciji kada se rade probne vožnje i primopredaja objekta.

neznam odakle ti ova informacija,jer je 110 %  neizvedivo u mjestu osim ako nisu zakretna krila propelera
obično se 110% izvodi na probnom stolu i na brodu u slobodnoj vožnji

Postoji takav nacin ispitivanja "nabadanjem na obalu", karakteristican je za brodove koji obavljaju usluge teglenja/guranja. Parametar koji se dobije je "bollard pull", u slobodnijem prijevodu, koliko brod MT moze potegnuti/pogurati, a da se ne pomakne s mjesta.
Obavlja se na zahtijev Klase ili klijenta, brod mora "izdrzati" odredjeno vrijeme u takvom ritmu, prate se parametri, npr. u stroju temperatura ispusnih plinova, .. Obicno treba pokazati deklarirani "bollard pull" klijentu,.. A za 110%, zavisi kako se gleda,..
« Last Edit: July 18, 2010, 03:30:22 pm by Boro Prodanic, Reason: Sređivanje navoda » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 928


« Reply #113 on: July 18, 2010, 03:33:08 pm »

U pravu si Istria, tvoj post me asocirao na način na koji smo ispitivali motore remorkera tipa LR, upravo kako si opisao.

Hvala za osvežavanje rada mojih sivih moždanih ćelija!  Grin
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #114 on: July 18, 2010, 07:34:35 pm »

  Upravo pre tri nedelje je iz Begeja otišao hemikal tanker za Holandiju.Završna ispitivanja i primopredaja broda vlasniku  su rađeni u Sremskim Karlovcima .Između ostalog se radilo i ispitivanje opterećenja motora .Važan deo je bio i ponovno ispitivanje tovarnih prostora ( 6 ) na nepropusnost.Radilo se vazduhom na o,2 bara pritiska a Holanđani su tražili krcanje vode i dizanje vodenog stuba 2 metra iznad palube .
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #115 on: July 18, 2010, 08:07:36 pm »

  Upravo pre tri nedelje je iz Begeja otišao hemikal tanker za Holandiju.Završna ispitivanja i primopredaja broda vlasniku  su rađeni u Sremskim Karlovcima .Između ostalog se radilo i ispitivanje opterećenja motora .Važan deo je bio i ponovno ispitivanje tovarnih prostora ( 6 ) na nepropusnost.Radilo se vazduhom na o,2 bara pritiska a Holanđani su tražili krcanje vode i dizanje vodenog stuba 2 metra iznad palube .

Opisani postupak je uobicajan po zahtjevu Klase/Zastave za ispitivanje nepropusnosti brodskih cjelina. Postoji i drugi nacin, usaditi privremeno ventil i postati zrak u nepropusni odjeljak, a zavarene spojeve i otvore (hatch-eve) namazati necim poput sapunice da se vivi nepropusnost. U svakom slucaju, postupak sa vodom je bolji, iako treba pazljivo pratiti,  jer se ponekad narusavanje vodonepropusnosti moze nezrijeti tek kroz "vlazenje" zavarenog spoja. Postoje i druge metode ispitivanjem bez razaranja, najpoznatiji je rendgen, ali i najnovija ruska metoda pracenjem prekinutosti magnetnog polja, jedina koja moze dati projekciju ponasanja metala u buducnosti.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #116 on: July 18, 2010, 08:25:36 pm »

Možda se naslanjanjem pramca na obalu i vožnjom sa 110 % snage ispituje pogon na trgovačkim brodovima (mada mi i to izgleda čudno), ali na ratnim brodovima to sigurno nije slučaj, ako ništa, onda zbog toga što bi pramac sigurno dobro razdrmao blokove mola ili bi se čak iskrivila pramčana statva zbog velike specifične snage porivnih mašina broda.

Motori na ratnim brodovima su generalno brzohodni, dok su na trgovackim brodovima generalno sporohodni, .. znaci moze se trgovacki brod nabiti na obalu, a ratni se slicnim pokusajem ispitivanja moze "popeti" na obalu.
« Last Edit: July 18, 2010, 11:43:59 pm by Boro Prodanic, Reason: Popravljanje citata » Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #117 on: July 18, 2010, 09:38:26 pm »

Nikada se pogon ne testira naslanjanjem pramca na obalu, nego u bočnom vezu, a i tada se motor maksimalno ne opterečuje. Motor se maksimalno optereti u probnoj vožnji.
Vjerovatno se ono što je kilezr napisao odnosi na riječne potiskivače za koje nekako mogu da predpostavim da se mogu tako ispitivati.
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/bSvu2qE5tgQ?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
« Last Edit: July 18, 2010, 10:06:09 pm by Rade » Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #118 on: July 26, 2010, 02:08:23 pm »

  Bio sam par dana na putu.Pre toga mi je kompjuter bio neispravan pa sada vidim da sam izostavljanjem jedne rečenice izazvao polemiku a to mi nije bila namera Tačno je da sam hteo reći da se takva ispitivanja vrše na REČNIM brodovima sa sporohodnim motorima .Izvinjavam se zbog nenamerne greške i diskusije koja je usledila zbog nje.Pa uostalom probne vožnje smo imali i kada smo izlazili brodom iz remonta a tek kakva je kontrola objekta koji tek treba da se primi u Flotu!!!
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #119 on: July 28, 2010, 04:47:43 pm »

RF 33 posljednji put isplovljava iz Arsenala Tivat, 16.januar 2008.


* Kotor 1.JPG (168.3 KB, 800x533 - viewed 242 times.)

* fregate.JPG (168.37 KB, 800x533 - viewed 221 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 78   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 24 queries.