PALUBA
March 28, 2024, 10:31:00 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojna gimnazija VS - aktivnosti  (Read 16638 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
DEMON
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 404



« on: June 21, 2009, 11:34:49 am »

  21.06.2009.

  У 37. класу Војне гимназије уписало се 90 ученика, за 20 више од првобитног плана школовања. Министар одбране Драган Шутановац одлучио је да повећа бројно стање најмлађе класе због изузетно великог интересовања за упис.

  На конкурс за упис у Војну гимназију пријавило се 911 кандидата. Лекарске прегледе успешно је прошло њих 595. Првопласирани на ранг листи има 95,9 бодова од могућих 100.

  Од укупно 90 младића који у септембру крећу у школу на Сењаку, 87 из основне школе доноси одличан, а тројица врлодобар успех. Сви они су, према јединственим критеријумима, рангирани на основу просека из основне школе, резултата тестова из математике и српског језика као и провера психофизичких способоности. Према наведеним критеријумима 99 кандидата са одличним успехом није стекло право уписа.

  Извор: Сајт Министарства одбране Републике Србије
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1 on: October 30, 2009, 04:24:47 pm »

Kamp u SAD kao priprema za Vojnu gimnaziju


30.10.2009

Maksim Lalić boravio u školi „Kalver” u kojoj je 1959.
godine bio i princ Aleksandar Drugi Karađorđević

 
Maksim Lalić
(Foto Ž. Jovanović)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Petnaestogodišnji Maksim Lalić iz Kaća, učenik prvog razreda Vojne gimnazije u Beogradu, proveo je nedavno šest nedelja u kampu „Kalver” u SAD kao dobitnik stipendije „Fondacije prestolonaslednika Aleksandra Drugog za obrazovanje”. Zanimljivo je da je tu letnju školu u Indijani, koja funkcioniše pri istoimenoj prestižnoj opštoj gimnaziji blagog vojnog usmerenja, 1959. godine završio i princ Aleksandar Drugi Karađorđević, koji se potom školske 1959–1960. upisao i u gimnaziju „Kalver”.

– Pored mnogobrojnih veština koje sam stekao tokom školovanja, jedrenje je za mene jedna od najznačajnijih. Osim radnih navika i discipline, posebno cenim prijateljstva koja sam stekao tokom školovanja na Kalveru i koja održavam i dan-danas – kaže za „Politiku” princ Aleksandar Drugi Karađorđević.

Na ovogodišnji konkurs koji je raspisala fondacija pristiglo je pedesetak prijava. Maksim je, zahvaljujući rezultatima testa iz engleskog jezika, sastavu na engleskom, intervjuu i biografiji koja svedoči o velikom uspehu u oglednom matematičkom odeljenju novosadske gimnazije „Jovan Jovanović Zmaj”, nagradama na državnim takmičenjima iz matematike i fizike i činjenici da se minulog juna našao u vrhu rang-liste za upis u Vojnu gimnaziju, štrčao među svim ostalim kandidatima. Čak i bukvalno, ako se ima u vidu da je visok dva metra.

U Indijanu je otputovao krajem juna, uz dodatnu podršku kompanije Nestle, koja mu je platila povratnu avionsku kartu.

– Sa mnom je u kampu bilo još 1.300 dečaka i devojčica iz celog sveta, od Kine do Meksika. Stekao sam mnogo novih drugara i znanje engleskog mi se značajno poboljšalo. Kamp „Kalver” nalazi se na obali velikog jezera Maksinkaki, između Čikaga i Indijanapolisa. Osmišljen je kao pravi mali grad, sa neophodnim prodavnicama, tako da tinejdžeri uopšte nemaju potrebu da ga napuštaju. Sama varošica Kalver ima svega oko 1.500 stanovnika – kaže Maksim.

Pedagozi u kampu tvrde da boravak u njemu podstiče samodisciplinu, samopouzdanje, odgovornost, liderske sposobnosti – osobine koje, mnogi smatraju, treba da krase i oficire. Maksim potvrđuje da je kamp bio dragocena uvertira za navikavanje na život u internatu Vojne gimnazije, gde se sada dobro snalazi.

– U Indijani smo ustajali u 6.30 časova, a sledilo je postrojavanje za doručak. Potom smo sređivali sobe i išli na časove. Mogli smo da biramo između skoro 40 predmeta. Vežbali smo i strojevi korak– kaže Maksim.

Iz obilja predmeta on je odabrao košarku, fudbal, tenis, plivanje i uvod u avijaciju. Kratko je išao i na mačevanje, trigonometriju i streličarstvo.

– Pošto obožavam sport, više godina sam trenirao rukomet i košarku i drago mi je što i u beogradskoj gimnaziji mogu veoma kvalitetno njime da se bavim. „VoGi”, kako glasi skraćeni i popularni naziv za Vojnu gimnaziju, može da se podiči izuzetnim sportskim centrom i brojnim sportskim sekcijama – kaže Maksim.


T. Bojković
Izvor: Politika
 


* MAKSIM-LALICH-UCCENIK.jpg (16.78 KB, 180x220 - viewed 138 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2 on: May 27, 2010, 04:33:55 pm »

Obeleženo 40 godina Vojne gimnazije


26.05.2010.

Pod sloganom "Znanje je naše oružje" u Vojnoj gimnaziji je svečano obeleženo 40 godina postojanja te elitne obrazovne ustanove Vojske Srbije. Svečanosti su prisustvovali predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, Srpske pravoslavne crkve, nekadašnji i sadašnji profesori i brojni bivši učenici Vojne gimnazije.

Obraćajući se gostima načelnik Vojne gimnazije pukovnik mr Milan Stević i sam njen nekadašnji učenik, istakao je da je kroz školu, formiranu maja 1970. godine pod nazivom "Bratstvo jedinstvo", do sada prošlo više od osam hiljada učenika, od kojih su mnogi bili, a neki su i danas, na rukovodećim dužnostima u Ministarstvu odbrane i Generalštabu Vojske Srbije.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

- Vojna gimnazija je bila i ostala jedinstvena u Srbiji po svom cilju da motiviše, obrazuje, vaspita i pripremi srednjoškolce za studiranje na Vojnoj akademiji i budući vojni poziv. Taj cilj u potpunosti ostvarujemo, evo, već četiri decenije. Učenici Vojne gimnazije su bili i danas su među najboljim studentima Vojne akademije. Jedinstveni smo i po doprinosu koji ulažemo u vaspitanje i obrazovanje učenika. Taj poseban odnos između profesora, načelnika klasa, razrednih starešina i svih zaposlenih prema učenicima je ono što daje poseban pečat ovoj školi i čime se učenici zauvek vežu za Vojnu gimnaziju.

Nezaboravni život u Internatu i svakodnevne šetnje od Internata do zgrade gimnazije, ali i mnogobrojni posebni oblici nastave, od obuke u skijanju i plivanju, preko perioda prilagođavanja, do nebrojenih sekcija, ostaju u neizbrisivom i dragom sećanju svih nas koji smo pohađali ovu školu, rekao je između ostalog pukovnik mr Milan Stević.

Posle uvodnog izlaganja načelnika Vojne gimnazije, prikazan je dokumentarni film o školi, a zatim su, uz učešće Umetničkog ansambla "Stanislav Binički", učenici izveli prigodni recital.

Na kraju svečanosti, njegovo preosveštenstvo episkop hvostanski Atanasije Rakita je, povodom 40 godina Vojne gimnazije, u ime patrijarha Srpske pravoslavne crkve, načelniku Vojne gimnazije pukovniku mr Milanu Steviću uručio grb SPC.

Izvor: MORS


* POP_3803.JPG (96.48 KB, 1024x683 - viewed 100 times.)
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #3 on: May 27, 2010, 06:55:29 pm »

Evo prilike da bivsi gimnazijalci razmijene utiske
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 804


« Reply #4 on: May 27, 2010, 08:02:10 pm »

Eh Istria 052, malo bi bilo 100 stranica da svi učenici Vojne gimnazije Beograd koji su na Palubi razmene utiske. Mada, ideja možda i nije loša. Imam negde gogišnjak VoGi izdat za proslavu 30-godišnjice, mogao bih ponešto skenirati i postaviti ovde. Nastojaću.

Inače, ja sam bio II klasa VoGi, 1971.-1975.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #5 on: May 27, 2010, 08:19:52 pm »

Star li si Bog te maza. Umjesto da držiš sat povijesti igraš se na kompiću.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 804


« Reply #6 on: May 27, 2010, 08:31:18 pm »

Star li si Bog te maza. Umjesto da držiš sat povijesti igraš se na kompiću.

Priznajem, jesam. Ali, osećam se kao da imam 27 godina, i tako i radim - ko ne veruje neka pita moje šefove.

Šalu na stranu, drugu klasu VoGi započelo je 220 dečkića, odabranih od oko 4.500 kandidata, a završilo, ako me pamćenje ne vara, 182. Ima nekoliko generala, mnogo pukovnika i dobrih oficira u svim Ex-Yu vojskama iz te klase. Držimo međusobni kontakt (uglavnom) i poštujemo se međusobno.

Takvo drugarstvo, takve prijatelje bilo je teško steći u nekoj drugoj sredini - podoficirske škole su bile suviše vojničke, a civilne srednje škole bez tog duha kolektiva - VoGi taman kako treba.

Većina mojih današnjih prijatelja je još iz tih dana. Upravo u subotu uvečer je moj red da spremim večeru za neke, naravno, sa suprugama... (spremiću špansku paelju od plodova mora i piletine).
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #7 on: May 27, 2010, 08:34:33 pm »

Napredniji si od mene. Ja sam još uvik na čevapčićima i ciplima.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #8 on: May 27, 2010, 08:57:30 pm »

Ovaj topic me je podsetio koliko sam ostario: bio sam đak 1. klase VoGi - od 1970 do 1974.

Bilo nas je oko 220 na početku, završilo je oko 180. Nas 18 smo otišli u MVA, 4 smo završili tehnički smer, ostali su pomorci, raznih specijalnosti.
Slučajno sam odabrao VoGi. Hteo sam u Mostar u vazduhoplovnu gimnaziju, ali su me odbili, ne znam ni sam zbog čega.
Posle toga sam se upisao u gimnaziju u Novom Sadu i tad je došao poziv i GŠ da se otvara nova škola, vojna gimnazija u Beogradu, ispunjavam sve uslove za nju i treba samo da potvrdim svoj dolazak. Naravno, potvrdio sam.....

Ko bi rekao da je od tada prošlo 40 godina !?!
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #9 on: May 27, 2010, 09:27:33 pm »

VG, skola po mjeri covjeka. Plebiscitarno
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 804


« Reply #10 on: May 27, 2010, 09:49:04 pm »

VG, skola po mjeri covjeka. Plebiscitarno

Koja klasa si ti bio, Istria 052?
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #11 on: May 28, 2010, 08:34:42 pm »

Koja klasa je sadašnji šef gimnazije, Milan Stević?
Logged
ROKO
mornar
*
Offline Offline

Posts: 38


« Reply #12 on: February 27, 2014, 01:09:05 pm »

Evo prilike da bivsi gimnazijalci razmijene utiske
Ja sam bio VIII Klasa...Ajoj je bilo dobro
« Last Edit: February 27, 2014, 01:11:38 pm by Jester, Reason: uređen tekst u postu » Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #13 on: February 27, 2014, 01:18:03 pm »

VG, skola po mjeri covjeka. Plebiscitarno

Koja klasa si ti bio, Istria 052?

IX kl., Boro izvini, kasno palim,..
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #14 on: February 27, 2014, 02:07:00 pm »

Spremamo se da u maju proslavimo 40. godišnjicu mature 1. klase gimnazije. Za sada na vezi nas ima preko 60. Nadam se da ćemo se do maja skupiti u još većem broju.
Organizacioni odbor u Beogradu već priprema proslavu.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.