PALUBA
March 28, 2024, 06:28:17 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1317363 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #120 on: April 07, 2009, 04:10:35 pm »

Ne slažem se ni ja. Ako pogledamo sa današnje perspektive, možda si u pravu ali u vreme kad su se uveli u upotrebu pa i godinama kasnije imali su svoju težu u JRM. Ako ne drugo,djelovali su "brzi,jaki i spremni". Možda bi stvarno n........ u kontaktu sa neprijateljem ali  mornari JRM  bili smo na to spremni. Cool

Logged
nyupnik
Prijatelj foruma
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 932


« Reply #121 on: April 07, 2009, 04:20:55 pm »

... Možda bi stvarno n........ u kontaktu sa neprijateljem ali  mornari JRM  bili smo na to spremni. Cool



Ima stvarno nešto u tome.
Kao mornari na torpednom čamcu bili smo vrlo svjesni činjenice da bi u slučaju rata bili "potrošna roba".
Bilo je pitanje samo što obući u "prvu i zadnju" akciju: ratno-radno odijelo ili svečanu uniformu (bijelu), ono, da barem poginemo sa stilom...Cool
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #122 on: April 07, 2009, 09:05:56 pm »

Koncepcijski, TČ su bili samo jedna karika u lancu jedinica čija se taktika zasnivala na masovnom udaru lakim snagama, iz više pravaca istovremeno. JRM je kroz čitav period svog postojanja i kroz sve realizovane flotne programe uvek razvijala defanzivnu taktiku i prema tome su u upotrebu uvođene adekvatne jedinice i sredstva namenjene ostvarenju te uloge, među kojima su bili i TČ. Razuđenost obale, velika operativna osnovica i dobra zaleđina u vidu otočnih i obalskih uporišta, pružali su prilično dobre uslove za dejstvo torpednih jedinica. Dok su raketni čamci bili neposredni nosioci glavnog udara na neprijateljske pomorske snage, raketne topovnjače i veliki patrolni brodovi pružali neposredno obezbeđenje i informaciona čvorišta, topredni čamci imali bi zadatak da dejstvuju po ciljevima manje brzine (desantni sastavi npr.) u završnoj fazi podilaženja. Usiljenim maršom iz područja radaske maske, grupe TČ bi se razvijale u borbeni poredak i lansirale torpedne plutone, po mogućnosti iz više pravaca, što bi u najgorem slučaju dovelo do razbijanja neprijateljskog poretka, ali i verovatno do uništenja nekih jedinica, naravno uz svestan rizik vlastitih gubitaka u tako neposrednom susretu sa neprijateljom. Dobro pripremljen torpedni baraž, koji ispaljuje 10-ak torpednih čamaca, zasigurno je teško izbeći. Razbijanjem neprijateljske formacije, TČ bi pripremili teren za dejstvo raketnih čamaca, koji bi sasređenim dejstvom sa distance naneli glavni udar po snagama neprijatelja čiji je poredak već narušen izbegavanjem torpednih plutona. Završni čin bio bi eksploatacija torpedno-raketnih udara po onesposobljenim jedinicama neprijatelja dejstvom brodskih i obalskih artiljerijskih sistema i avijcije sa kopnenih aerodroma. Najkraće rečeno, to je bila osnova doktrine upotrebe pomorskih snaga i torpedni čamci su imali važnu i prilično realnu ulogu u svemu tome.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* T-224.jpg (57.18 KB, 799x468 - viewed 259 times.)
« Last Edit: September 12, 2011, 10:09:17 pm by ORIĆAREB, Reason: ubacivanje slike u attac. » Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #123 on: April 08, 2009, 07:39:21 am »

FF, hvala ti za iscrpno objašnjenje a posebno ti hvala za sliku mojeg TČ-224. TČ 224, poslednji izgrađen i uveden u 17.BRTČ , nosioc zlatnog "N" kao najbolji brod u brigadi.
 
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #124 on: April 08, 2009, 04:37:29 pm »

Odlična slika i objašnjenje. Kada sam to pročitao, onda sam se sjetio predavanja iz taktičke upotrebe TČ. I onda su nam govorili relativno velikom gubitcima u prvom udaru. No, onda niko od nas nije razmišljao o tome tako ozbiljno.
Na TČ 224 se vidi ispod pramčanog topa desni sanduk sa čamcem za spašavanje (LAS5). (na brodu su bila dva takva čamca) To su bili gumeni čamci, prilikom bacanja u more su se aktivirale boce za napuhivanje. Čamac je imao vesla i jedro. Nekoliko puta smo vježbali (Češka Vila na Visu, Jurjeva Luka na Lastovu itd) jedrenje i upravljane sa tim čamcem.
Ispod krmenog koplja se vidi još montiran magljenik (DA-9), iza desne krmene cjevi su dva ležišta za pričvrščivanje dimnih kutija.
Ispod desne krmene cjevi je u morskom vezu (bijela crta) dimnjak od kotliča (KOAV 68)
Pozdrav
Duje
« Last Edit: April 08, 2009, 08:55:26 pm by FF » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #125 on: April 08, 2009, 05:31:11 pm »

Da li smo konačno usaglasili kako se zvao koji torpedni čamac?
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #126 on: April 08, 2009, 07:25:12 pm »

Da li smo konačno usaglasili kako se zvao koji torpedni čamac?
Mislim, da može svaki koji je služio na nekom od njih napisati ime. Ja sam 100% siguran, da se TČ 215 zvao  "IVAN"
Pozdrav
Duje
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #127 on: April 09, 2009, 07:05:12 am »

Da li smo konačno usaglasili kako se zvao koji torpedni čamac?
TČ- 224 PIONIR II
Logged
nyupnik
Prijatelj foruma
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 932


« Reply #128 on: April 09, 2009, 07:40:30 am »

TČ-217 Kornat
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #129 on: April 09, 2009, 09:50:00 am »

TC 221   100% Borac
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #130 on: April 09, 2009, 09:34:07 pm »

Kotor, septembar 1971.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* TC-KotorSeptembar71.jpg (79.63 KB, 800x544 - viewed 366 times.)
« Last Edit: December 03, 2010, 08:32:13 am by MOTORISTA, Reason: Prebacivanje slika u atačment » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #131 on: April 10, 2009, 06:20:52 am »

Šteta što se ne vide brojevi!
Pozdrav
Duje
« Last Edit: April 10, 2009, 08:09:17 am by FF » Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #132 on: April 11, 2009, 07:29:04 am »

Al je bilo lepo ovako posjetiti koju civilnu luku. Patrolce ljudi nisu ni primjetili sa svojim TOMOS 4,5, a kad su "prigrmile" udarne snage JRM, ljude su se skupili i divili se nama "junačkim čuvarima Jadrana".  Cool
Jedino te u Visu i Komiži niko nije šljivio.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #133 on: April 11, 2009, 10:26:41 pm »

Koncepcijski, TČ su bili samo jedna karika u lancu jedinica čija se taktika zasnivala na masovnom udaru lakim snagama, iz više pravaca istovremeno. JRM je kroz čitav period svog postojanja i kroz sve realizovane flotne programe uvek razvijala....

Zdravo svima,

najprije, drago mi je, da se u poslednje vrijeme konstantno razvija ovaj topik, a pozdravljam naročito mog sonarodnjaka Duje-ta, koji vidim je vrlo aktivan ovdje. A nakon toga imam jedno pitanje za vas profesionalce, koji ste služili u JRM: naime, ono što je FF napisao - to je kako bi trebalo da bude prema doktrini i taktiki, a mene interesira, šta mislite, ako bi došlo do realnog sukoba s agresorom, kako bi se sve odvijalo i završilo u praksi ? Nisam bio u JRM i stoga ne mogu ništa tvrditi ali čuo sam nekoliko priča, da u realnom sukobu brzo bi sve prošlo - u korist agresora; govorio sam i s čovekom, koji se služio 76-e u JRM i on kaže, da je sve bilo premalo ozbiljno (navodi i kako se puno alkohola trošilo), pa ne veruje, da su naše sile bile stvarno spremne i organizovane za realan sukob.

LP,
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #134 on: April 12, 2009, 08:43:49 am »

E sad, takve priče su u domenu šta bi bilo kad bi bilo. Osnova tadašnje taktike su bili brzi i iznenadni raketno-torpedni udari po snagama neprijatelja, uz maksimalno korištenje prednosti razruđene obale. Alkohol se trošio i 50-ih i 60-ih i 70-ih i 80-ih, zar stvarno misliš da bi to imalo neke veze ako su ljudi motivisani, odlučni, obučeni i hrabri za izvršenje takvih zadataka?
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.