PALUBA
March 28, 2024, 06:08:20 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1317347 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
dejanb
mornar
*
Offline Offline

Posts: 11


« Reply #45 on: August 13, 2008, 02:42:22 pm »

"kirurški..." ...ako nije "alko" bio u pitanju Cool
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #46 on: August 13, 2008, 03:10:50 pm »

Quote
Pa dobro, kakve ste vi posade bili, da ste svaki put lupali u obalu ili druge čamce. U moja vremena u Splitu uplovljavalo se "kirurški"

Ih, takva čukanja i češanja torpednjaka bile su bezazlene spram nekih "incidenata". Npr. na Podgori 72, 2 Seršena su se noću u punoj brzini sudarila u opozitnim kursevima, rasparavši jedan drugog gotovo po celom boku - šteta zamalo totalna na oba broda. A tek izletanja Higginsa u noćnim vožnjama!? Koliko je samo tih brodova završilo među čempresima.  marinero
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #47 on: August 14, 2008, 03:38:16 pm »

Proba kopči jeste obavezna, ali ni to nije sigurno da će kopča u datom momentu odraditi kako treba. Inače je Jadranka bila lepa meta prilikom pristajanja na graničare u MTRZ.
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #48 on: August 14, 2008, 05:57:28 pm »

FF, u vožnji moglo se dogodit svega i svašta. I mi smo jednom prošli na 10m od hidroglisera za Hvar. Na kraju su mene "o.............." što sam slabo osmatrao Angry.
Kad sam ja bio u Lori, največa sramota za komandanta je bila,da je nešto zabrkao prilikom uplovljavanja. Procedura je bila uvijek ista..........uploviš, da imaš brodove na levom boku,......... poravnaš se ispred tvojeg mesta i srednjim motorom uploviš u četverovez. Na otprilike 2m od obale daš motor ukratko u poziciju"napred" i to je to.( tako je bar radio Zule). Ako sve to napraviš pravilno ne trebaju ti ni "bacala". Ako je posada zna svoj posao sve osalo zavisi od komandanta i njegovih komandi .
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #49 on: August 15, 2008, 05:42:09 am »

Jednom bio ja na vožnji na DSM (čak sam i sam proveo jedno pola sata za kormilom), i pred uplovljenje preuzima Cezar (zna ga Rade) brod, i sad treba da provuče baržu između VPBR-a s jedne strane i, mislim da je bio PV-17 s druge, a i tamo i vamo po oko 1-2m prostora. Bilo je malo dodirivanje odbojnicima sa PV, ali se sećam dobro da je prokomentarisao za VPBR - "... ovoga da dotaknem, odmah bi rekli da sam ga probušio. Zato idemo više levo".  Wink
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #50 on: September 20, 2008, 10:18:22 am »

Trebam hitnu pomoč. Juče smo smo sa drugovima uz piče "slučajno!!!!"  prešli na deabatu o JNA. Osramotio sam se jer kao bivši mornar na torpedno čamcu nisam znao objasniti sistem gađanja torpedima. Sečam se, da sam nešto toga znao, ali beše davno.... Zanima me:1. Kako ili zašto torpedo poleti iz cevi? Kako se torpedu odredi kurs? Koji radar je vodio torpede na cilj, ili onaj na "jarbolu" ili drugi iznad mašinsko prostora? I još jedno pitanje u vezi radara na nadgrađu. Za vreme kad sem plovio dva puta se ga uklopilo i svaki pot smo se svi oni koji smo bili na komandnom mostu sklonili iza mrežastih vrata komandnog mosta navodno zboj zračenja. Ima li šta istine u tome? Hvala unapred.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #51 on: September 20, 2008, 11:05:08 am »

Nisam torpedista, ali bi trebala da je klasična matematika: daljina do cilja, kurs cilja... pravolinijski hitac itd. Što se tiče izbacivanja torpeda iz torpedne cevi, trebalo bi da se vrši komprimovanim vazduhom. Zauzmu se elementi za gadjanje na torpednom aparatu... i... "torpedo los" što bi rekle Švabe.
Logged
nyupnik
Prijatelj foruma
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 932


« Reply #52 on: September 21, 2008, 11:53:30 am »

Pozdrav,

bilo je tu malo više od "klasične matematike".
Osnovne podatke o kretanju cilja oficir-torpedista dobivao je od radara (onog na mostu, "Samšit" mislim da mu je bila oznaka, možda MR-101, ne sjećam se), a ostali su se podaci dobivali iz torpednog računara, smještenog iza BOC-a, u vrlo tijesnom prostoru u nadgrađu. E da, radar na krmi nadgrađa, MR-104 "Ris", služio je za upravljanje vatrom AK230, autom. topova na pramcu i krmi (kod paljbe kojih bi nam se "raspremili" kreveti)...
Torpeda, tip M53VA (VA - "vođeno akustično") su bila samonavodeća, ali dosta spora (oko 30 čvorova, ako se dobro sjećam) - to nam je bilo objašnjeno zbog toga što je glavni cilj bio tipa "teretni brod", a ne nekakav brzi neprijateljski ratni brod). Torpeda su iz cijevi bila ispaljivana piropatronama, znači eksplozivnim punjenjima malo sporijeg sagorijevanja, a ne komprimiranim zrakom. Patrone su se stavljale u male cijevi koje su se nalazile s gornje strane osnovnih torp. cijevi.
Upaljači torpeda su bili magnetni, proračunati ne na udarno djelovanje, već na eksploziju u trenutku prolaza ispod kobilice cilje.
Još, radar naravno da je zračio - oficiri su imali godišnji zdravstveni pregled sa dodatnim ispitivanjima upravo zbog toga, i šalili se da djecu moraju raditi dok su mladi, dok ih radar još nije sredio... Grin
Evo. "Ako su lagali mene i ja lažem vas..."
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #53 on: September 21, 2008, 12:31:51 pm »

Onda se kod podmornica koristi komprimovani vazduh...
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #54 on: September 25, 2008, 07:07:51 am »

Nyupnik, lepo si sve napisao. I ja se sečam razvaljenih mornarskih prostora posle gađanja pramčanim topom. Neverovatno kakve su ti bile vibracije i buka.Nijedna stvar nije bila na svome mestu. Zanimljivo je bilo i punjenje tih topova. Trebale su posade dva broda, da se recimo posle BG-a izvuče redenik sa jednog broda i preko kopna prenese na drugi brod.Posebno teško je bilo krcati u barbet pramčanog topa. A sečam se i muke torpedista, koji su čistili cijevi posle ispaljivanja torpeda. Granata, koje je izbacila torpedo bila jo ko neka vežbovna tenkovska granate i jako prljala cev. Sečam se, da su jednom sa našeg broda bila ispaljena 4 torpeda (još ostale posade) tako , da su naši torpedisti skoro sedam dana čistili cev.
ps.
Što se tiče zračenja radara..... ja sam posle vojske napravio još čerku i mislim da  izgleda sasvim normalno
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #55 on: September 25, 2008, 08:57:20 am »

Sistem za upravljanje torpednim gađanjem je bio MR-102 BAKLAN,a SAMŠIT je automatsko kormilo.
Logged
nyupnik
Prijatelj foruma
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 932


« Reply #56 on: September 25, 2008, 09:25:16 am »

Sistem za upravljanje torpednim gađanjem je bio MR-102 BAKLAN,a SAMŠIT je automatsko kormilo.

Evo, priznajem, zaboravilo se...
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #57 on: October 21, 2008, 07:09:10 pm »

TC 51 HRM u luci Lora


* Vukovar51_1.jpg (98.58 KB, 800x542 - viewed 418 times.)

* Vukovar51_2.jpg (65.14 KB, 800x542 - viewed 383 times.)
« Last Edit: October 21, 2008, 07:17:46 pm by barba » Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #58 on: November 15, 2008, 10:25:30 pm »

Pozdrav,

Ovo nije trup torpednog čamca, već raketnog čamca, jednog od 3 koji su rashodovani zajedno sa TČ-ejcima sredinom 90-tih.
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #59 on: November 15, 2008, 10:30:07 pm »

Истина, чак сам помислио да можда није неки Хигинс залутао, али рекох мора бити торпедњак...но добро, хвала на исправци.
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.046 seconds with 25 queries.