PALUBA
March 29, 2024, 12:06:57 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 [54] 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1317798 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #795 on: January 05, 2011, 02:47:47 pm »

 
  Već smo to pominjali ranije.
  Kada su stigli Tč iz Rusije, bili su strašna vojna tajna. Remont u Šibeniku se radio tako da je oko njih bilo razvučeno platno  ,pa  niko nije sa strane mogao da vidi podvodni deo broda. Isto je bilo sa RČ. Tako su mi pričali ljudi koji su tada bili na oba tipa brodova. Uz TČ smo kupili i boju ( anti fauling ) za podvodni deo.
Logged
london
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1


« Reply #796 on: January 13, 2011, 12:06:55 am »

Zastavnice samo da se zahvalim na textu.
Ja sam bio na 212 1985 godine i pravo da ti kazem da sam downloadovu tvoju sliku sto si uplaod ovde i printed i stoji mi u mom officu u Londonu.  Ja sam nedavno imao priliku da budem pristutan na
special lunch to celebrate 65th anniversary of the 6th airborne division, london university otc, russell square
i jesam li pokazivao sliku ovim englezima .....ooooo yes i did

jos jednom - hvala


O prvom bojevnom torpedu lansiranom sa TČ tipa 201, na vežbi Podgora 72 (iz pera kbb Radoslava Kreclovića):

„Podgora 72“ – kruna moje komandantske karijere

Sa posadom koja je dva puta bila najbolja u Ratnoj Mornarici nije ni čudo što smo bili izabrani da u najvećoj vežbi koja se planirala u drugoj polovini oktobra 1972. budemo među glavnim učesnicima. Reč je o združenoj vežbi „Podgora 72“, u kojoj su učestvovala sva 3 vida oružanih snaga. To je bila jedna od naših najvećih intervidovskih vežbi, a to je i zauvek ostala, s obzirom na kasniji razvoj događaja …

Združena vežba „Podgora 72“ trebalo je da dostigne vrhunac 25. oktobra, pa smo kao što je to uvek bilo, na vreme isplovili u disperziju u rejon očekivanja. Za našu borbenu grupu (BG) torpednih čamaca 222 i 212 to je bio potkop Prežba – Lastovo, što je bila tzv. treća vojnopomorska zona. Moj torpedni čamac 212 nije u početku bio predviđen da učestvuje u tom prvom istorijskom gađanju bojnim torpedom, već je trebalo da bude dubler. Tako sam se ponašao svo vreme priprema. Čak smo u potkopu ukrcali i „Frontovog“ snimatelja Slobodana Vukadinovića, koga nisu hteli da prime na torpedni čamac 222, pa je u očajanju jednog trenutka hteo da pobaca u more kameru i fotoaparate. Primio sam ga na moj torpedni čamac, što on u prvom trenutku nije mogao da poveruje …

U potkopu Prežba – Lastovo prefarbali smo svoj broj 212 i zamenili ga brojem 297, što je ustvari bio naš ratni broj, koji su torpedista vodnik Vinčić i pomoćnik komandanata poručnik fregate Gojko Njegovan, sa još dva mornara, vrlo lepo i pravilno napisali. Tako smo postali torpedni čamac 297, po ratnom rasporedu. Boravak u potkopu tekao je normalno, ali se ipak osećala „ratna“ atmosfera, pogotovo posle naređenja da usiljenim maršem morem ukrcamo po dva bojna torpeda u luci Šibenik i budemo spremni da 25. oktobra iz rejona očekivanja Brna (ostrvo Korčula) izvršimo zadatak potapanja ratnog broda mete na moru.

Posle isplovljenja iz potkopa Prežba za Šibenik da bismo ukrcali bojna torpeda, tokom vožnje vreme se pogoršavalo, naročito u Viškom kanalu i dalje prema Splitu, koji je bez svetla izgledao kao avetinjski grad. Ceo region bio je pod uzbunom. Plovili smo u stroju kolone bez pozicionih svetala. Samo se naziralo po krmi brazno svetlo komandnog broda TČ-222.

Na komandnom mostu, kormilara Stamenkovića sam stalno proveravao dali vidi brazno svetlo, a od pomoćnika komandanta Njegovana tražio radarske pozicije ostalih učesnika u vežbi. U Drveničkom kanalu polovili smo kroz tzv. okulziju, kada se menja vreme i smenjuju vetrovi. Počinjao je da duva jak zapadni vetar lebić, sa nekom sitnom kišom, koja mi se, pojačana vetrom, stalno zabijala u lice. Vezista Manojlović je izveštavao da su „plavi“ u širem rejonu oko nas, da isplovljavaju iz Velikog Drvenika i da se verovatno vraćaju na južne pozicije – što je značilo da nam plove u susret, sa verovatnoćom da nam seku kurs, dok je pomoćnik komandanta Njegovan izveštavao da je radarska vidljivost smanjena …

Pošto u narednom trenutku nisam video brazno svetlo sa TČ-222, bilo mi je jasno - da moram da preuzmem energičan manevar izbegavanja sudara na moru. Naredio sam kormilaru: „Nalivo sasvim“ i kada on začuđen nije mogao da poveruje svojim ušima u ono što sam naredio, udario sam ga rukom po šlemu i ponovio komadu – „NALIVO SASVIM“ (pravilo za kormilarenje nije narušeno mojom komandom, ali je kormilar Stamenković imao dilemu da se ne nasučemo). Ubrzo se začuo užasan udarac, sevnulo je snagom ogromne munje, a potom su se upalila brodska poziciona svetla i reflektori na okolnim brodovima. Torpedni čamac 220, pod komandom pbb Milana Vege, rasparao je skoro celi levi bok TČ-222 pbb Vladimira Kovačevića, koji nam je bio komandant grupe. Bilo mi je sasvim jasno da sam te noći, uspešno počeo da grickam i šestu koru pomorskog hleba. Torpedni čamac 222 su remorkerom oteglili u Remontni Zavod „Velimir Škorpik“ u Šibenik, a moj brod, TČ-212 (297) je tako od dublera postao jedan od glavnih učesnika vežbe „Podgora 72“.

Kasnije su se kontraadmiral Sveto Letica i kbb Josip Dundov, u svojstvu komisije za ispitivanje sudara brodova zanimali zašto sam naredio „Nalivo sasvim“, kada se sudar na moru izbegava okretanjem brodova na udesno. Govorio je: „Ovega, ovega, Krecloviću, zašto, ovega, nalivo“. Odgovorio sam da u tom trenutku nisam razmišljao o pravilima, već o brodu i posadi i da sam znao da levo nema brodova (već je levo ostrvo Veliki Drvenik), pa sam zato prvo komandovao „Nalivo sasvim“, da izbegnem sudar i povećao brzinu, pa je onda naglo smanjio – da brod ne nasučem. Da nisam tako učinio, torpedni čamac 216, pod komandom pbb Borisa Čupina, u punoj brzini bi nas udario, jer sam u trenutku okretanja „nalivo“ u magnovenju video brod – kao crnu munju – koja prosto proleće pored nas … Bio je to za mene – veliki trenutak istine.

Vežbu „Podgora 72“ nastavili smo kao i započeti zadatak. Ukrcali smo bojna torpeda u Šibeniku i doplovili u rejon očekivanja u luku Brna, na južnom delu ostrva Korčula u plovnom sastavu – komandant taktičke grupe kf Vjekoslav Čulić, komandant grupe raketnih čamaca Milovan Dimitrijević - Dimče i ja – komandant grupe torpednih čamaca.

Neposredno posle isplovljenja na zadatak iz luke Brna, komandant taktičke grupe je sa raketnog čamca 305 pitao megafonom dali je kod nas sve u redu. Kada je dobio od mene potvrdan odgovor, grupa raketnih čamaca otplovila je po svom planu na izvršenje raketnog udara, dok sam ja sa torpednim čamcem povećao brzinu da zauzmem poziciju za  izvršenje torpednog udara.

Sećam se da sam neposredno pred torpedni udar na brod metu vodio računa i bio u pripravnosti da mi Dimčetove rakete prođu subočice (jer je nešto kasnije usledio odličan Dimčetov raketni pogodak), a ja sam morao da se držim sigurnosnog sektora i da tek onda krenem u borbeni kurs i ispalim taj čuveni prvi bojni torpedo sa novih torpednih čamaca. Bio sam savršeno miran i koncentrisan. Bez obzirom na to što je na torpednom računaru brod meta bio obuhvaćen elektronskom viljuškom, nanišanio sam i na komandnom mostu preko krakaste nišanske sprave i pomandovao „PALI“. Ti minuti do pogotka su mi se odužili … i kada samo videli stub vode kao neki veliki gejzir, od očekivane eksplozije prvog bojnog torpeda u brod metu - nastalo je neopisivo slavlje na brodu …

Tim istorijskim pogotkom uništena su dva potpuno isprvana broda tipa DTM, čiji su motori radili i koji su bili potpuno autonomni. Daljina plutona bila je 3NM, a vodeni stub izazvan eksplozijom bio je viši od 100m. To je bilo dostojno finale vežbe „Podgora 72“ pa je opravdano propraćeno u svim mogućim medijima. Snimljen je i „Zastavin“ nastavni film „I na moru jež“ a za TV Zagreb izveštavao je elokventni Zvonko Letica, koji me je intervjuisao. Godinama se kasnije, na televiziji, uoči dana Mornarice „10. septembar“ prikazivala završna faza ispaljivanja prvog bojnog torpeda i moja komanda: „PALI“.

Dakle, od broda mete nije ostala ni trunčica, ali zato od prvog bojnog torpeda, za uspomenu, ostalo je pet torpednih osiguranja, koje komandir torpedista skida sa torpeda prilikom polaska u torpedni napad i predaje komandantu, kako bi se uverio da je torpedo u funkciji, odnosno da je „oštar“. Kasnije sam ih podelio najzaslužnijim članovima posade, a prvo osiguranje ostavio sam sebi, drugo dao pomoćniku komandanta Njegovanu, treće je dobio za uspomenu torpedista Vinčić, četvrto vezista Manojlović, dok sam peto dao prvom motoristi Tasiću. Te torpedne vijke sa crveno obojenom glavom, jedine ostatke prvog bojnog torpeda, čuvamo kao našu dragu – mornaričku ratnu amajliju.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

« Last Edit: January 13, 2011, 11:54:53 am by KUZMA®, Reason: slike prebacene u attachment » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #797 on: January 13, 2011, 08:09:06 am »


  Već smo to pominjali ranije.
  Kada su stigli Tč iz Rusije, bili su strašna vojna tajna. Remont u Šibeniku se radio tako da je oko njih bilo razvučeno platno  ,pa  niko nije sa strane mogao da vidi podvodni deo broda. Isto je bilo sa RČ. Tako su mi pričali ljudi koji su tada bili na oba tipa brodova. Uz TČ smo kupili i boju ( anti fauling ) za podvodni deo.

 

Ne samo boju, kupilo se i pribor za jelo (aluminijski), daske za meso, samovari, krznene cerade za torp. cijevi, i gorivo se je nekoliko godina kupovalo u SSSR-u itd. Da o servisiranju ne govorim. Neko vrijeme nisu smijele biti prisutne naše starješine u mašinskom prostoru, kad su stučnjaci iz SSSR-a pregledavali motore, kotlič, kompresotre itd. No to je bilo u ugovoru o kupnji brodova.
 
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #798 on: February 04, 2011, 09:50:18 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* TC-224.jpg (113.05 KB, 670x720 - viewed 398 times.)
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #799 on: February 04, 2011, 10:37:14 pm »

Svojevremeno mi je jedan starjesina govorio, kada su dosli raketni camci i bili na vezu u Lori, da su starjesine sa ostalih brodova, kada su prolazile, morali drzati ruku na licu  kako ne bi gledali u tom pravcu..
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #800 on: February 05, 2011, 09:59:08 pm »

Svojevremeno mi je jedan starjesina govorio, kada su dosli raketni camci i bili na vezu u Lori, da su starjesine sa ostalih brodova, kada su prolazile, morali drzati ruku na licu  kako ne bi gledali u tom pravcu..

A kad su izplovili na more bili su nevidljivi ?  Za Vis se govorilo, da je zatvoren bio za strance, sad ne znam kako je bilo u stvari ali mi smo 1990-te uplovili sa Elan-43 i Austrijskom zastavom, posada 2 Slovenca i 3 Austrijanci. Dok smo na rivi bili, uplovljavala je RTOP i kod manevrisanja ispred Češke vile, jedan od jodlara snimio je brod kamerom a ja sam bio malo u strahu da čemo probleme imat.
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #801 on: February 05, 2011, 11:40:02 pm »

Svojevremeno mi je jedan starjesina govorio, kada su dosli raketni camci i bili na vezu u Lori, da su starjesine sa ostalih brodova, kada su prolazile, morali drzati ruku na licu  kako ne bi gledali u tom pravcu..

A kad su izplovili na more bili su nevidljivi ?  Za Vis se govorilo, da je zatvoren bio za strance, sad ne znam kako je bilo u stvari ali mi smo 1990-te uplovili sa Elan-43 i Austrijskom zastavom, posada 2 Slovenca i 3 Austrijanci. Dok smo na rivi bili, uplovljavala je RTOP i kod manevrisanja ispred Češke vile, jedan od jodlara snimio je brod kamerom a ja sam bio malo u strahu da čemo probleme imat.
Ma ajde, kakvih problema, a sve švabice na jahtama, što so golim sisama paradirale (švabice, ne jahte) odma iza boja kod mosta na Katarinu u Puli, pa na manjim otocima... Tada bi moga dokumentarac snimiti pa nikome ništa.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #802 on: February 05, 2011, 11:47:13 pm »

Odosmo u off @madmitch, ali moram reći da i nije bilo baš tako. Leto 1982, na molu na Brionima čistim ribu koju sam upecao za večernje druženje kad vidim da se molu približava krstaš, 8-9 metara dužine. Pozovem ga da priđe, prihvatim mu vez, na palubi dva mladića, Italijani. Pitam ih da li znaju da su ušli u zabranjenu zonu, imaju čak i kartu gde je to lepo označeno... Pozovem policiju u Fažani, odmah pošalju gliser ali zamole mene i kolegu zIk Savića da mi odvezemo krstaš do Fažane, da se ne jure sa njima po kanalu. U Fažani iznenađenje: iz prostora izlaze dve devojke! Pretpostavljam da su se bojale mornara... Smiley

Predamo ih lepo policiji i nazad policijskim gliserom na Brione.

Drugo, dok sam od 1985. do 1991. radio na Katarini i Vargaroli, često sam lovio panulom brancine uz obalu, u uniformi i u vojnoj šajci (jedino je benzin bio civilni, moj), pa su nekoliko puta stražari po pulskim vojnim objektima repetirali pušku i terali me od obale. A za pet godina na Katarini, nešto se i ne sećam baš mnogo golih ženskih grudi okolo...
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #803 on: February 05, 2011, 11:52:16 pm »

Odosmo u off @madmitch, ali moram reći da i nije bilo baš tako. Leto 1982, na molu na Brionima čistim ribu koju sam upecao za večernje druženje kad vidim da se molu približava krstaš, 8-9 metara dužine. Pozovem ga da priđe, prihvatim mu vez, na palubi dva mladića, Italijani. Pitam ih da li znaju da su ušli u zabranjenu zonu, imaju čak i kartu gde je to lepo označeno... Pozovem policiju u Fažani, odmah pošalju gliser ali zamole mene i kolegu zIk Savića da mi odvezemo krstaš do Fažane, da se ne jure sa njima po kanalu. U Fažani iznenađenje: iz prostora izlaze dve devojke! Pretpostavljam da su se bojale mornara... Smiley

Predamo ih lepo policiji i nazad policijskim gliserom na Brione.

Drugo, dok sam od 1985. do 1991. radio na Katarini i Vargaroli, često sam lovio panulom brancine uz obalu, u uniformi i u vojnoj šajci (jedino je benzin bio civilni, moj), pa su nekoliko puta stražari po pulskim vojnim objektima repetirali pušku i terali me od obale. A za pet godina na Katarini, nešto se i ne sećam baš mnogo golih ženskih grudi okolo...
Umjesto, da ste bili u kabini, mogli ste izač na sunce Purolom i krpicom pa bi jih i vi primjetili.  Tongue
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #804 on: February 06, 2011, 09:15:14 am »

Pa, dobro sad... Smiley
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #805 on: February 07, 2011, 09:04:03 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* TC-7.jpg (110.31 KB, 571x720 - viewed 298 times.)

* TC-6.jpg (107.93 KB, 558x720 - viewed 297 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #806 on: February 08, 2011, 05:56:30 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Trpe, jeli ovo iz Fronta? Toga događaja (hvatanja torpeda) se ne sjećam. Dobro se sjećam Save Jovovića. Upamtio sam ga kao dobrog K-danta TČ. Ko zna, gdje je danas?
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #807 on: February 08, 2011, 10:36:59 pm »

Verovatno je iz Front-a, nisu moji skenovi, nadjeni su na net-u. Cheesy
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #808 on: February 08, 2011, 10:57:45 pm »


Ne samo boju, kupilo se i pribor za jelo (aluminijski), daske za meso, samovari, krznene cerade za torp. cijevi, i gorivo se je nekoliko godina kupovalo u SSSR-u itd. Da o servisiranju ne govorim. Neko vrijeme nisu smijele biti prisutne naše starješine u mašinskom prostoru, kad su stučnjaci iz SSSR-a pregledavali motore, kotlič, kompresotre itd. No to je bilo u ugovoru o kupnji brodova.
 

To je tvz "paket" kada se tehnoloski ili poziciono inferiornijoj starni u ugovoru namecu uslovi jer se ima spoznaja o njenoj pozicioniranosti. Vrlo cesta praksa u ugovaranju, mislim da je tada JRM jos i dobro prosla sa tim padelama, pijatima i slicno..
« Last Edit: February 08, 2011, 11:05:55 pm by MOTORISTA » Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #809 on: February 11, 2011, 08:54:34 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* TC-10.jpg (92.92 KB, 529x720 - viewed 593 times.)

* TC-11.jpg (105.82 KB, 720x637 - viewed 555 times.)
Logged
Pages:  1 ... 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 [54] 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.