PALUBA
March 29, 2024, 04:05:16 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 [60] 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1317905 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #885 on: April 06, 2011, 12:07:45 pm »

Evo cetiri fotografije clanova posade TC 223 u jednom periodu. Duje ce, pretpostavljam, poznati vecinu, i on je u to vreme bio na jednom od "tecejaca". [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Posada TC 223 1.jpg (212.26 KB, 993x601 - viewed 418 times.)

* Posada TC 223 2.jpg (222.72 KB, 992x628 - viewed 354 times.)

* Posada TC 223 3.jpg (220.4 KB, 1001x633 - viewed 396 times.)

* Posada TC 223 4.jpg (126.58 KB, 1048x668 - viewed 340 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #886 on: April 06, 2011, 06:43:36 pm »

Evo cetiri fotografije clanova posade TC 223 u jednom periodu. Duje ce, pretpostavljam, poznati vecinu, i on je u to vreme bio na jednom od "tecejaca".

Popović Ante artiljerac, Vuković Slobodan – Pikaso rtg, Matulić Joško I motorista, Smiljanić komadant, Bašić Martin baklan radar, kbb Mićunović Blažo politički flote, Uljarević Tripo pomoćnik k-danta, Segulin k-dir VBO, Matić Pero električar, Bijelić Dragan ris radar.

Zavidim ti Jantar na ovim slikama. Šta bi sve dao da imam bar jednu ovakvu prve posade sa TČ-213.
« Last Edit: April 06, 2011, 06:48:51 pm by ORIĆAREB » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #887 on: April 06, 2011, 09:55:08 pm »

Evo cetiri fotografije clanova posade TC 223 u jednom periodu. Duje ce, pretpostavljam, poznati vecinu, i on je u to vreme bio na jednom od "tecejaca".

Popović Ante artiljerac, Vuković Slobodan – Pikaso rtg, Matulić Joško I motorista, Smiljanić komadant, Bašić Martin baklan radar, kbb Mićunović Blažo politički flote, Uljarević Tripo pomoćnik k-danta, Segulin k-dir VBO, Matić Pero električar, Bijelić Dragan ris radar.

Zavidim ti Jantar na ovim slikama. Šta bi sve dao da imam bar jednu ovakvu prve posade sa TČ-213.

A ja tebi zavidim memoriju!
Znao sam sve sa slike, no nisam znao imena. Bjelića se nikako nisam mogao sjetiti. Bašića  i Matulića vidim ponekad u Splitu. Sječaš li se, kako je Matulić Joško mogao zavrnut vijak sa rukom bez ključa, da neki nisu mogli odvit ni sa ključem Grin
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #888 on: April 06, 2011, 10:09:58 pm »

Evo cetiri fotografije clanova posade TC 223 u jednom periodu. Duje ce, pretpostavljam, poznati vecinu, i on je u to vreme bio na jednom od "tecejaca".

Popović Ante artiljerac, Vuković Slobodan – Pikaso rtg, Matulić Joško I motorista, Smiljanić komadant, Bašić Martin baklan radar, kbb Mićunović Blažo politički flote, Uljarević Tripo pomoćnik k-danta, Segulin k-dir VBO, Matić Pero električar, Bijelić Dragan ris radar.

Zavidim ti Jantar na ovim slikama. Šta bi sve dao da imam bar jednu ovakvu prve posade sa TČ-213.

A ja tebi zavidim memoriju!
Znao sam sve sa slike, no nisam znao imena. Bjelića se nikako nisam mogao sjetiti. Bašića  i Matulića vidim ponekad u Splitu. Sječaš li se, kako je Matulić Joško mogao zavrnut vijak sa rukom bez ključa, da neki nisu mogli odvit ni sa ključem Grin

Ma pusti memoriju, to sam naučio proučavajući računarske procesore. Cheesy
Bjelića sam dobro zapamtio jer sam ga jedne godine kao član komisije jedva odbranio lose službene ocjene koju mu je potonji
komadant Šepo dao, a k-dant flotile kbb Tomić bio naredio da se potvrdi. Jedva sam ga isčupo samo zahvaljujući tome što se
Šepo nije držao potrebne procedure, nije imao nijedno izjašnjenje od Bjelića. Inače i on sam nije bio cvećka, ali bože moj princip
je princip, zar ne?
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #889 on: April 07, 2011, 07:45:27 pm »

@Oricareb,imam jednu molbu!Stalno spominjes "Baklan" i "baklandzije" pa ako zelis(znam da mozes)da nama laicima objasnis osnone podake-tip,vid,namjenu i karakteristike tog radara!Unapred hvala!
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #890 on: April 07, 2011, 08:56:25 pm »

@Oricareb,imam jednu molbu!Stalno spominjes "Baklan" i "baklandzije" pa ako zelis(znam da mozes)da nama laicima objasnis osnone podake-tip,vid,namjenu i karakteristike tog radara!Unapred hvala!
Naravno, naravno, čim uhvatim priliku, ali unapred moram sa žaljenjem reći da će to biti dosta šturo, jer je prošlo 45 godina
od kad sam imao zadnje bilo kakve dokumente u rukama o Baklanu. Sad više nema ni tog radara ni dokumentacije.
Ali biće nekako po sjećanju .... :'(
Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 689


« Reply #891 on: April 07, 2011, 11:05:54 pm »

Ma pusti memoriju, to sam naučio proučavajući računarske procesore. Cheesy
Bjelića sam dobro zapamtio jer sam ga jedne godine kao član komisije jedva odbranio lose službene ocjene koju mu je potonji
komadant Šepo dao, a k-dant flotile kbb Tomić bio naredio da se potvrdi. Jedva sam ga isčupo samo zahvaljujući tome što se
Šepo nije držao potrebne procedure, nije imao nijedno izjašnjenje od Bjelića. Inače i on sam nije bio cvećka, ali bože moj princip
je princip, zar ne?

Zahvalan sam ti na tome. Jel to bilo pre ili posle njegovog preseljenja u Split III?
« Last Edit: April 20, 2011, 12:24:20 am by leut, Reason: popravak citata » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #892 on: April 07, 2011, 11:19:29 pm »

Ma pusti memoriju, to sam naučio proučavajući računarske procesore. Cheesy
Bjelića sam dobro zapamtio jer sam ga jedne godine kao član komisije jedva odbranio lose službene ocjene koju mu je potonji
komadant Šepo dao, a k-dant flotile kbb Tomić bio naredio da se potvrdi. Jedva sam ga isčupo samo zahvaljujući tome što se
Šepo nije držao potrebne procedure, nije imao nijedno izjašnjenje od Bjelića. Inače i on sam nije bio cvećka, ali bože moj princip
je princip, zar ne?

Zahvalan sam ti na tome. Jel to bilo pre ili posle njegovog preseljenja u Split III?


Moram priznati da ne razumijem ovu zahvalnost iako mi godi. Može li malo detaljnije.
« Last Edit: April 20, 2011, 12:25:39 am by leut, Reason: popravak citata » Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 689


« Reply #893 on: April 08, 2011, 12:10:21 am »

Sticajem određenih okolnosti poznajem njegovu decu, a samim tim i njega. A odveo je mene i brata kao klince na TČ-223 tamo negde 1974.-1975.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #894 on: April 08, 2011, 02:04:56 am »

Sticajem određenih okolnosti poznajem njegovu decu, a samim tim i njega. A odveo je mene i brata kao klince na TČ-223 tamo negde 1974.-1975.


Ma dobro sad, eto moram da priznam da smo mi ipak i zemljaci, on je od Bosanske Dubice, a ja od Bosanskog Novog.
I tog je tad bilo pomalo. A šta da radimo, ljudi smo od krvi i mesa.. angel
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #895 on: April 09, 2011, 08:41:30 am »

Evo jedne za naše drugare palubarce, ljubitelje brzih torpednih čamaca...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Jeste da nisu sa Jadrana ali su Šeršeni...


* torpedni.jpg (93.43 KB, 1024x644 - viewed 263 times.)
Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 489



« Reply #896 on: April 09, 2011, 09:58:10 am »

a čiji su ovo,da nisu bugarski?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #897 on: April 09, 2011, 10:24:49 am »

Na molbu mnogih da nešto kažem o radaru Baklan evo pokušaću im izaći u susret. Ovo su moja sjeđanja o ovom sistemu nakon 45 godina bez bilo kakve dokumentacije. Bože dragi ko bi rekao da je toliko prošlo. Tekst sam nastojao spustiti na nivo običnog “borca”,
pa molim jače znalce da puno ne zakeraju. Uostalom ko i čita tekstove o tehnici.........



SISTEM ZA UPRAVLJANJE TORPEDNIM GAĐANJEM  MR-102 “BAKLAN”


Radar Baklan nosi ime po vrsti ptice sa Severnih mora (bar tako kažu). Ruski je proizvod sa analognom tehnologijom krajem 50-tih godina. To je uglavnom cevna tehnologija pomešana u velikoj mjeri sa tranzistorskom koja je tad bila tek u usponu. U svom sklopu sadrži i računarski deo koji je također analognog tipa u izvedbi sa tzv. Zakretnim transformatorima. Krajnji zadatak mu je da obezbedi potrebni podatak o uglu zakreta (ugao OMEGA) u odnosu na vlastitu izdužnicu broda te isti unese u torpedo kako bi se isti nakon ispaljenja susreo sa ciljem u proračunatoj tačci susreta. Sam ugao Omega izražen je u stepenima  i to 0-180 lijevo ili o-180 desno. Gabaritno je izveden po sklopovima ili po ruskoj terminologiji “priborima”. Napaja se sa naponom 220V 400Hz obezbeđenim rotacionim pretvaračem jer je inače na brodu istosmjerno napajnje.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Sl 1. Blok šema sistema


ATENA – pribor 1:

Antena je klasični antenski primo-predajni reflektor, pokriven plastičnim poklopcem kao zaštitom od atmosferskih i drugih utjecaja. Pokreće ga takoćer klasični antenski motor brzinom od 40 okretaja u minuti što je za ono vrijeme i takav tip radara prilično impresivn broj okretaja.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Sl 2. Antena radara


PRIMO-PREDAJNIK pribor 2:

Pribor 2 ustvari sadrži unutar sebe dva tipa primopredajnika:
a)- Manje snage sa standardnim Magnetronom za korišćenje radara u tzv.
“Navigaciskom rezimu rada” koji nema mogućnosti promjene radne frekvencije.

b)- Veće snage sa Magnetronom kome je moguće mjenjati radnu frekvenciju, (4 položaja) i koji se koristi u tzv. “Borbenom režimu” za vrijeme torpednog napada.

Izbor režima rada “borbeni-navigaciski” i obratno bira se preklopkom sa pribora  3 po potrebi.


GLAVNI POKAZIVAČI pribor 3:

Prednja strana pribora 3 pored svih potrebnih preklopki i potenciometara za regulaciju slike u toku rada kao i kod bilo kog radara sadrži i dva pokazivača radarske sirove slike.
Lijevo je Panoramski pokazivač (PPI) za prikazivanje slike u oba režima rada (borbenom i navigaciskom). U navigaciskom režimu moguće je prikazati sliku do max 10 Nm (nautičkih milja), a u borbenom do max 40 Nm.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Sl 3. Glavni pokazivači

Vremenska baza je klasičnog rotacionog tipa koja se sinhrono okreće sa okretanjem antene radara. Pored baze na njemu se prikazije pramčanica, markeri daljine, viljuška sa pokretnim markerom daljine za grubi zahvat objekta itd.
Desno je tzv. “B” pokazivač na kome je verikalna vremenska baza sa otklonom s leva na desno i na kome se prati odabrani objekt u borbenom režimu u namjeri da se naknadno torpeduje. On ustvari prestavlja uvećani isječak slike oko praćenog objekta sa panoramskog pokazivača ( PPI ), i to po vertikali, daljinu  +/- 1 Nm u odnosi na praćeni objekt, a po horizontali, smjer lijevo/desno 7 stepeni u odnosi na smjer na praćeni objekt.  Dovođenje i praćenje tj. korektura kod praćenja objekta izvodi se zakretnom ručicom (4 smjera zakreta), odmah kraj “B” monitora. Tim zakretanjem zakreće se i viljuška na PPI pokazivaču skupa sa isečkom kružnog markera čime se u prvo vrijeme obuhvati objekt i ugrubo predoči “B” monitoru. Kad je objekt na ovom monitoru u sredini i miruje to je znak posluziocu da je praćenje ispravno, a istovremeno i moment kad se automatski unesu u računar (pribor 4), pravi podaci o daljini i smjeru  na praćeni objekt u odnosu na radar.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Sl 4. Praćenje cilja

To je takozvani poluautomatski način praćenja objekta, jer njegovim dovođenjem u sredinu “B” pokazivača i mirovanjem u centru ekrana poslužioc je samo pretpostavio njegove parametre kretanja koji odgovaraju stvarnim. To će sve tako biti dok objekt nepočne da mjenja svoj kurs ili brzinu, čime će imati tendenciju bjezanja iz centra ekrana. Poslužioc u tom slučaju mora ponovo intervenisati vraćanjem istig u centar zakretnom ručicom. Pošto se uvijek radi o objetima površinskog tipa i brzine do 30 Čv (čvorova) koje je dotični tip torpeda u mogućnosti da torpeduje navedeni postupak i procedura u potpunosti zadovoljavaju.


RAČUNAR DALJINE I SMJERA NA OBJEKT pribor 4:

Pribor 4 je jedan deo računara za obradu podataka. Analognog je tipa. U njega se uvode i podaci o vlastitom kursu broda (Kg) iz kompasa na brodu, kao i brzina vlastitog broda (Vg) iz brzinomjera. Dovođenjem i mirovanjem odraza objekta u sredini “B” monitora na priboru 3, automatski se u ovaj pribor 4 unose i parametri kretanja objekta te dobija daljina (D) do objekta i smjer na objekt.


UDALJENI POKAZIVAČ pribor 5:

Pribor 5 je samo ponavljač slike koja je već prikazana na PPI monitoru na priboru 3. Smješten je na komandnom mostu i služi komadantu za nadgledanje situacije. Raspolaže i sa zakretnom ručicom kojom je komadant također u mogućnosti da odabere i grubo zahvati objekt kojem želi doći do podataka. U tom slučaju dodatne fine korekcije mora izvesti operator na “B” pokazivaču pribora 3 i umiriti objekt.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Sl 6. Udaljeni pokazivač


NAPAJANJE SISTEMA pribor 6:

Sadrži uglavnom sklopove kojim se obezbjeđuje potrebno kompletno razno razno naponsko napajanje kompletnog radara.


RAČUNAR UGLA ZAKRETA TORPEDA pribor 7:

Ovaj pribor je drugi deo analognog računara. Osnovna mu je namjena da izračuna ugao zakreta torpeda tzv. “Omega ugao“ i unese ga u torpedo preko pribora 10. To je vrednost ugla između uzdužnice (pramčanice) broda i smjera na proracunatu tačku susreta torpeda sa ciljem. Na osnovu tog unešenog ugla torpedo će se nakon ispaljivanja zakrenuti lijevo ili desno, zavisno gde je proračunata tačka susreta , u odnosu na pramac vlastitog broda i usmjeriti ka željenoj poziciji susreta. U njega su prethodno ručno unešeni podaci kao što su, brzina torpeda, podatak o uglu između uzduđnice broda  uždužnice torpedne cevi (paralaksa) i još neke korekcije. U toku rada u njega se automatski uvode podaci o daljini i smjeru na cilj iz pribora 4, kao i vlastiti kurs i brzina broda.  Na osnovu svega toga pribor 7 proračunava kurs i brzinu cilja,  a kako već ima i podatke o vlastitom kretanju određuje tačku susreta i na kraju ugao Omega unosći ga u torpedo. Podatke o daljini do cilja, smjer na cilj i vrednosti ugla omege prikazuje i na pribori 5 na komandnom mostu.

PRBORI 8 i 9:

Sadrže koje kakva magnetna i izvršna pojačala obezbjeđujući rad pribora 4, 7 i 10.


UNOŠENJE PODATKA U TORPEDO pribor 10:

To je pribor koji se nalazi na  na svakoj torpednoj cijevi i preko goga se unosi podatak u torpedo dobijen praćenjem cilja pomoću računara tj. pribora 4 i 7.

 





* Blok sema sistema.jpg (77.71 KB, 870x510 - viewed 131 times.)

* Antena.JPG (54.75 KB, 720x523 - viewed 124 times.)

* Glavni pokazivaci.JPG (59.29 KB, 700x401 - viewed 108 times.)

* Pracenje cilja.jpg (61.84 KB, 1095x558 - viewed 151 times.)

* Udaljeni pokazivac.jpg (162.23 KB, 522x789 - viewed 105 times.)
« Last Edit: September 12, 2011, 11:55:44 am by ORIĆAREB » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #898 on: April 09, 2011, 10:41:39 am »

Prbor br 10  u sklopu sistema Baklan za unošenje podatka u torpedo
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Pribor 10.JPG (59.39 KB, 544x479 - viewed 146 times.)
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #899 on: April 09, 2011, 12:15:00 pm »

Hvala ti na ovom pojašnjenju.
Logged
Pages:  1 ... 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 [60] 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 25 queries.