PALUBA
March 29, 2024, 01:44:58 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 [64] 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1317837 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #945 on: April 30, 2011, 05:07:42 pm »

Evo jedne iz 1974 god u menzi Lore. Većina ljudstva je iz 17 BTČ.
S lijeva: Bera, Marić, Beara, Poljak, ??, Jokić
E moj Marić, sa njime sam djelio  malu kabinu na TČ. Nenadmašni Poljak, referent za sve. Najdraži nam je bio, kad je djelio platu (dok smo još dobivali "keš"). Jokić, znam de je bio nešto za elektroniku. Onome što si stavio upitnike, neznam ni ja ime, ali znam, da je bio tehnički oficir.
Kap Jokić je dugo godina bio glavni referent za elektroniku u Brigadi TČ, RČ i RTOP brodova. On je inače bio generacija Bore Majice.
Nažalost obojice više nema među živima kao ni Marića. Laka im zemlja Balkanska.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #946 on: May 10, 2011, 09:03:17 pm »

TORPEDNI ČAMAC TČ-215  “Ivan”

Torpedni čamac TČ-215 je zadnji od četiri koja su dovežena iz SSSR-a, negde tokom 1968 god. (211,212,214 i 215). Prvi komandant na njemu je bio Stevo Jakovljević zvani Kobac. Dobar komadant i razuman čovjek. Prvom posadom i brodom komandovao je sve negde do 1971 kad je postavljen na novu dužnost. Istovremeno je počelo i naglo osipanje prve posade. Tokom 1972 god. pred vježbu “Podgora 72”, postavljen sam na dotični brod u svojstvu  poslužioca radara Baklan. Dolaskom na njega zatekao sam  sledeće članove posade:
Komadant …………………………..............…pbb Dropulić Josip
Pomoćnik K-danta…..........................nije bilo
Komandir torp./minskog .(III BO)….......zas Smiljanić Milan
Baklandžija………………………..................nije bilo
Telegrafista  (IV BO)…………….........…...zas Radović Milić
Komandir V BO…………………...............….kapetan  Markovski
Prvi motorista ……………………...........…...st.vodnik …Marić Ivica
Drugi motorista…………………...........…..…nije bilo
Električar …………………………..............….vod. I kl…..Kuzmanić Ante
Risista……………………………................…. vodnik….Benčić Mirko
Komandir II BO (topovi)……........….….….nije bilo

Brod  je sa ovom posadom i popunom iz rezervne posade koja je bila u sklopu diviziona uspješno sudjelovao u vježbi “Podgora 72” bažiravši za to vrijeme u mjestu Pučišća na otoku Braču. Tokom 1973 god. za novog komadanta dolazi por.fr Jazbinšek Zlatko.  Tih godina tokom zadnje Tršćanske krize brod učestvuje u tom zadatku i boravi svo vrijemeu mjestu Piran na sjeveru Jadrana.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Prvi komdant Pbb Stevo Jakovljević-Kobac, (crveno označen).
Telegrafista Radović Milić-Prstac (čuči zeleno označen).
Torpedista i Gl. Brodarski  Smiljanić Milan-Smiljke, (stoji zeleno označen).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Slijeva: st.vod Radović, st.vod Smiljanić i st.vod Bera Ćiro 1974 god.


* Clanovi posade TC215.JPG (115.58 KB, 1000x619 - viewed 591 times.)

* Radovic, Smiljanic, Bera 1974.jpg (70.4 KB, 918x1503 - viewed 775 times.)
« Last Edit: September 13, 2011, 08:38:20 am by ORIĆAREB, Reason: Istaknut naslov » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #947 on: May 12, 2011, 01:40:16 pm »

Komadant TČ-215 od početka 1973 god. Jazbinšek Zlatko. Dobar komadant i razuman čovjek.
Odrastao u Zagrebačkom ambijentu. Kasnije, odlaskom iz 17 BRTČ, nastavio službu u okviru
Obaveštajnog resora. Par godina pre Balkanskog cunamija bio na službi Vojnog prestavnika
pri ambasadi SFRJ u Londonu.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* K-dant TC-215 Jazbinsek Zlatko.jpg (29.16 KB, 425x651 - viewed 359 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #948 on: May 14, 2011, 10:19:04 pm »

TČ-215 za vrijeme zadnje tršćanske krize i priprema za Osimski sporazum

Završetkom II Svjetskog rata deo teritorija oko Trsta ostao je kao do kraja neriješeno pitanje između Italije i Jugoslavije. Podjeljen je na zonu A u kojoj je bio Trst sa zaleđem u većini sa slovenskim stanovništvom i Italijanima i zonu B, u kojoj je bio deo Istre do reke Mirne i slovensko primorje sa italijanskim, slovenskim i hrvatskim stanovništvom.
Ovaj teritorij sa celokupnom Istrom, Kvarnerskim otocima i deo Dalmacije dobila je Italija 1921 godine od Austro Ugarske kao ratni plijen. Londonskim ugovorom iz 1954 godine zona A priključena je Italiji, a zona B Jugoslaviji. Početkom sedamdesetih godina procenilo se da su sazreli uslovi da se to definitivno riješi i da je potrebno konačno riješiti granično pitanje sa Italijom. Presudan je bio susret ministara vanjskih poslova Giuseppea Medicia i Miloša Minića marta 1973. godine u Dubrovniku. Na osnovu priprama i pregovora za Osim (Italija) u godinama 1973-1975, a radi neuspješnih diplomatskih pregovora u Dubrovniku,  Italija je pokrenula pregovore po "drugom kanalu", tako da su države pregovarale bez svojih ministarstava vanjskih poslova.
Pregovori su se vodili u Strmolu (Slovenija), Dubrovniku, i Strunjanu (Slovenija). Poslije parafiranja sporazuma u Beogradu, države su 1975 god. u Osimu (Italija) potpisale sporazum, a 1977 i ratificirale.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Te godine, 1973, u poljeće paralelno sa početkom pregovora oko Trsta u  okviru JRM donosi se odluka o formiranju Borbeni grupa od brodova A- ešalona, tj. TČ-RČ. Prva Borbena Grupa (BG) formirana je od 2TČ i 2RČ broda. Jedan od TČ-jaca bio je i TČ-215. Prethodnih mjeseci inače na brod je raspoređen i podporučnik Gilić Zoran u svojstvu pomoćnika komadanta. Brodovi prve  BG su popunjeni u potpunoststi sa bojevim kompletom, bojeva torpeda, rakete, municija u topovima. Kompletirane su i posade i popunjene do zadnjeg člana. BG je po kompletiranju prebazirala u luku Baćine u Pločama na period od 2 mjeseca. Konstantno su bili u polučasovnoj pripravnosti. Nije se smjelo uopšte udaljavati iz luke. Nije se javljalo porodicama, niti pisalo. Poslije 10-15 dana shodno procjenama pretpostavljene komande BG se počela pomjerati prema sjevernom dijelu Jadrana. Razdvojila se,  te su TČ-jci pristali u jednu od uvala na Brijunima. Tavoreći i čekajući dalja naređenja posada je dosadu “ubijala” pomalo i pecajući, iako nismo bili baš uspješni što zbog vremena što iz razloga borbene pripravnosti, koja nam je bila u prvom planu. A onda pravac u Piran u toku noći. Sjećam se prilično prizora prilikom prilaska u gradsku luku. Prizor s mora bio je prilično jednoličan u mraku, sudeći prema svjetlima na obali. Ništa posebno nije bilo karakteristično na šta bi se moglo osloniti sem karte i lučkog svjetla na vrhu lukobrana na ulazu u luku. Sreća da je vrijeme krajnje bilo ugodno. Uplovili smi ipak bez veći problema. Bila je to nevelika gradska više lučica nego luka, sa dosta niskim lukobranom i relativno plitkim morem. Lučica puna barki i slobodnog mjesta tek toliko da dva TČ-jca mogu jedan pored drugog bočno pristati. I tu smo bogami, ostali 10-tak i više dana. Odmah drugi dan kako se situacija na državnom nivou zapetljavala tako su počeli i naleti svakodnevno i naših aviona preko tog dijela teritorija. Pristizale su i druge jedinice, motorizovane, pokretne obalske art baterije i slično. Pristigla je i ekipa diverzanata. Svakodnevno su po određenom rasporedu se spuštali u more ispod brodova kontrolišući podmorje iz opreza mogućih podmorskih diverzija. Odmah nakon prvih kontrola, naišli su na neverovatnu situaciju. Luku punu prstaca. To u svom životu nismo do tad vidjeli iako smo se svega nagledali na Jadranu. Gomile prstaca. A veliki ko ćevapi. A more čisto za ne vjerovati iako je luka. Tad smo se bez obzira na sve jade i naprezanja najeli tih školjki kao nikad. Toliko ih je bilo da je narod posle izvjesnog vremena prestao i da ih jede. Danima smo bili u stalnoj pripravnosti. Svi nužni uređaji su bili u konstantnom radu. U dva tri navrata smo i izlijetali po dobivenim informacijama prema određenim ciljevima koji su bili na italijanskoj strani, ali su se kretali prema našim teritorijalnim vodama. Sve je bilo u cijevima, sva osiguranja poskidana, samo je trebalo pritisnuti, stisnuti, okinuti. Ali bogu hvala, uvijek je prevladavao razum i vraćali smo se našim prstacima. Može li ko i da zamisli ta naprezanja nas posade u tim trenucima i danima? Može li iko ikad to nadoknaditi bilo kome za takva i slična naprezanja i napore? Vjerujte niko i nikad i sve da se hoće. I onda jednog dana, javiše da se možemo vratiti u Baćine. Giletova primjedba, slobodno interpretirana bila je, kako on inače to saopštava pola kroz usta pola kroz nos:  - U vražju babu, što ne pređoše crtu pa da im pokažemo, - a moja: - Daj Gile, militaristo ni jedan, batali se tih tvojih buba. – A onda i posle svega, ponovo u Ploče do završetka BG-a bez bilo kakvog kontakta sa porodicom ili okolinom, dok se ne završe puna dva mjeseca i ne dođe sledeća BG.



* Trst zona A i B.jpg (64.36 KB, 644x1012 - viewed 371 times.)
« Last Edit: September 18, 2011, 08:08:41 am by ORIĆAREB, Reason: Izmjena Imena » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #949 on: May 15, 2011, 06:54:03 am »

A večera u gostioni, u Pločama, sa radio stanicom na stolu poslije povratka iz Pirana Grin
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #950 on: May 15, 2011, 09:01:12 am »

Bili su to dani kad su društveno politički radnici digli tenzije među narodom do nebesa. Izvadili su iz prašine stare parole, donili desetak pušaka u školu i održali veliki školski miting na rukometnom igralištu. Nekadašnjeg druga a kasnijeg gospodina čuvala su dva svjesna omladinca s M 48. Očekivao se svaki tren napad NATO pakta, svit je pokupova cukar, ulje, brašno sa stalaža. U dućanima nije bilo više niti štikadenata. Ubrzano se prelazilo na ratne uvjete rada. Ta iskustva će nam kasnije dobro doći. Onda je došlo lito. S njim i turisti iz omraženih kapitalističkih zemalja, a Italije pogotovo. Njima smo utrapili postelje, kaine, ramine i iz takuina im uzeli devize. Tako je završila tršćanska kriza. Raščlamba događaja pokazala je visoku razinu narodne svijesti, odlučnost u obrani domovine, povjerenje u drugove. Još jednom se dokazala neraskidiva spona JNA i naroda. Najbitnije je bilo da su borbeni na moru, a mi smo se lipo kupali. Budno smo pazili na neprijateljske elemente. Da smo ih uhvatili napravili bi pašta šutu od njih. Ne bi ih nitko spasija, kamoli državni aparat. Narod bi im sudija.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #951 on: May 15, 2011, 09:41:24 am »

Bili su to dani kad su društveno politički radnici digli tenzije među narodom do nebesa. Izvadili su iz prašine stare parole, donili desetak pušaka u školu i održali veliki školski miting na rukometnom igralištu. Nekadašnjeg druga a kasnijeg gospodina čuvala su dva svjesna omladinca s M 48. Očekivao se svaki tren napad NATO pakta, svit je pokupova cukar, ulje, brašno sa stalaža. U dućanima nije bilo više niti štikadenata. Ubrzano se prelazilo na ratne uvjete rada. Ta iskustva će nam kasnije dobro doći. Onda je došlo lito. S njim i turisti iz omraženih kapitalističkih zemalja, a Italije pogotovo. Njima smo utrapili postelje, kaine, ramine i iz takuina im uzeli devize. Tako je završila tršćanska kriza. Raščlamba događaja pokazala je visoku razinu narodne svijesti, odlučnost u obrani domovine, povjerenje u drugove. Još jednom se dokazala neraskidiva spona JNA i naroda. Najbitnije je bilo da su borbeni na moru, a mi smo se lipo kupali. Budno smo pazili na neprijateljske elemente. Da smo ih uhvatili napravili bi pašta šutu od njih. Ne bi ih nitko spasija, kamoli državni aparat. Narod bi im sudija.

Slazem se brodarski, trebali bi ovi nasi ucit nesto iz onog doba. Ako en mozes ratom uzet trizste, onda uslugama/robom oduzimaj. A "svijetlo oruzje" je tu da priprijeti onim manje strasljivima..
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #952 on: May 15, 2011, 02:32:16 pm »

Žaja i Grujić

U prethodnom postu br. 947  napravio sam  skoro pa neoprostivu grešku. Godine čine svoje. U njemu između ostalog stoji:

Tokom 1972 god. pred vježbu “Podgora 72”, postavljen sam na dotični brod, TČ-215, u svojstvu  poslužioca radara Baklan. Dolaskom na njega zatekao sam  sledeće članove posade:

Komadant …………………………..............…pbb Dropulić Josip
Pomoćnik K-danta…..........................nije bilo
Komandir torp./minskog .(III BO)….......zas Smiljanić Milan
Baklandžija………………………..................nije bilo
Telegrafista  (IV BO)…………….........…...zas Radović Milić
Komandir V BO…………………...............….kapetan  Markovski
Prvi motorista ……………………...........…...st.vodnik …Marić Ivica
Drugi motorista…………………...........…..…nije bilo
Električar …………………………..............….vod. I kl…..Kuzmanić Ante
Risista……………………………................…. vodnik….Benčić Mirko
Komandir II BO (topovi)……........….….….nije bilo

Brod  je sa ovom posadom i popunom iz rezervne posade koja je bila u sklopu diviziona uspješno sudjelovao u vježbi “Podgora 72” bažiravši za to vrijeme u mjestu Pučišća na otoku Braču.

Sve gore napisano stoji osim dve stavke.

Komandir torp./minskog .(III BO)….......vod Žaja Drago, ..... a ne Smiljanić MIlan.
Telegrafista  (IV BO)…………….............vod Grujić, ............. a ne Radović Milić.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Naime o čemu se radi? Žaja i Grujić su završili srednju voj. školu 1971 god. i kao mladi vodnici stupili na već pomenute dužnosti na TČ-215. I tamo sam ih zatekao mojim dolaskom. Moram priznati da su bili sjajne mlade starešine u svakom pogledu. Družili smo se i službeno i privatno. Obojica potiču iz klasičnih seljačko radničkih porodica. Žaja iz sela Vinovo iznad Trogira, a Grujić iz jednog vojvođanskog sela, (nemogu se sjetiti naziva). Kod obadvojice sam, u njihovim mjestima djetinjstva i privatno imao čast da budem ugošćen. Početkom 1972 god. dok se pripremalo za vježbu “Podgora 72” izašao je i konkurs za Vojno Pomorsku Akademiju u koju su mogli ići i aktivna vojna lica koja ispunjavaju određene uslove. I njih dvojica su između ostalog i na moje skromno nagovaranje, konkurisali i primljeni. U jesen te godine predali su dužnost i otišli na školovanje. Tek  tad su te dužnosti preuzeli Smiljanić i Radović, znači u jesen 1972 god.
Žaja i Grujić su uspješno završili Vojno Pomorsku Akademiju i postali poručnici. Žaja je kasnije i privatno završio fakultet iz oblasti Meteorologije. Služba ga je vodila preko RTOP brodova i Mornaričkog Školskog Centra do Balkanskog cunamija, kad napusta JRM. Danas zivi u Splitu i radi po pitanju meteo situacije.
Grujića je služba odvela preko Pomorskih diverzanata do Novog Sada gde je godinama bio na čelu Pomorsko-Riječnih podvodnih diverzanata. Sretali smo se i kasnije prilikom mojim službenih boravaka u nekoliko navrata u  Riječnoj Ratnoj Flotili. Ugodno uživa u zasluženoj penziji, u činu kap fregate, a možda i višem. Forum vjerovatno nema ništa protiv da ih pozdravim obojicu od srca.


* Lansiranje dva torpeda.jpg (135.6 KB, 847x559 - viewed 307 times.)
« Last Edit: May 15, 2011, 02:51:36 pm by ORIĆAREB » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #953 on: May 15, 2011, 02:46:50 pm »

A večera u gostioni, u Pločama, sa radio stanicom na stolu poslije povratka iz Pirana Grin
Opisaću ti, ali me prvo moraš podsjetiti koja je ono bila mala RUP-ovka, "portabl" sa torbicom i kaišem za nositi o ramenu. Dužio ju je brod kao sredstvo. I slika bi bila poželjna. Nisam uspio naći sliku na Forumu. Undecided
« Last Edit: May 15, 2011, 02:52:49 pm by ORIĆAREB » Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #954 on: May 15, 2011, 04:58:17 pm »


Opisaću ti, ali me prvo moraš podsjetiti koja je ono bila mala RUP-ovka, "portabl" sa torbicom i kaišem za nositi o ramenu. Dužio ju je brod kao sredstvo. I slika bi bila poželjna. Nisam uspio naći sliku na Forumu. Undecided

Pretpostavljam da mislis na RUP-33 ??

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* RUP-33_1.jpg (63.27 KB, 300x380 - viewed 128 times.)
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #955 on: May 15, 2011, 05:11:19 pm »

Žaja i Grujić su otišli na školovanje 1973g. bili su 28kl.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #956 on: May 15, 2011, 05:25:51 pm »

Žaja i Grujić su otišli na školovanje 1973g. bili su 28kl.
Sve dopune i ispravke su dobro došle i poželjne, bravo
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #957 on: May 15, 2011, 05:27:41 pm »

Opisaću ti, ali me prvo moraš podsjetiti koja je ono bila mala RUP-ovka, "portabl" sa torbicom i kaišem za nositi o ramenu. Dužio ju je brod kao sredstvo. I slika bi bila poželjna. Nisam uspio naći sliku na Forumu. Undecided
Pretpostavljam da mislis na RUP-33 ??
Tako otprilike, mora nam i Duje ferificirati. Wink
« Last Edit: September 13, 2011, 08:41:03 am by ORIĆAREB » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #958 on: May 15, 2011, 06:14:05 pm »


Opisaću ti, ali me prvo moraš podsjetiti koja je ono bila mala RUP-ovka, "portabl" sa torbicom i kaišem za nositi o ramenu. Dužio ju je brod kao sredstvo. I slika bi bila poželjna. Nisam uspio naći sliku na Forumu. Undecided

Pretpostavljam da mislis na RUP-33 ??

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

A da nije bila ona veča?! Čini mi se, da su bile još veče (mislim ns dimenzije)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #959 on: May 15, 2011, 06:41:41 pm »

Opisaću ti, ali me prvo moraš podsjetiti koja je ono bila mala RUP-ovka, "portabl" sa torbicom i kaišem za nositi o ramenu. Dužio ju je brod kao sredstvo. I slika bi bila poželjna. Nisam uspio naći sliku na Forumu. Undecided
Pretpostavljam da mislis na RUP-33 ??
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
A da nije bila ona veča?! Čini mi se, da su bile još veče (mislim ns dimenzije)
Ma nema veze, to ja radi dinamike. Naime o čemu se radi. Dok smo bili u BG, kako sam već ranije naglasio, bila je polučasovna pripravnost. Nije se smjelo udaljavati iz baze. Komadant nam je bio por.frg Jazbinšek Zlatko. Moram priznati, sa današnje distance, iako se on i ja nismo baš svakodnevno u potpunosti slagali, da je bio razuman koliko su mu mogućnosti dopuštale. Sve smo na vrijeme izvršavali bez omaške, a on je nastojao animirati ljude i iznaći kakve takve pogodnosti. Tako smo u BG praktikovali da bar svako deset dana odemo na večeru u najbliži riblji restoran iz kojeg se možemo vratiti za najkasnije 10 do 15 minuta u vrh glave. To smo organizirali na taj način da bi zakazali večeru u restoranu, sva posada (mislim na starešine) bi išla kompletno sem onog koji je dežurni tog dana na brodu. Sa sobom bi ponijeli jednu RUP-ovku (to nam je bio mobilni u to vrijeme), a druga bi bila kod dežurnog na brudu. I tako bi imali stalnu vezu na dogovorenom kanalu. Obično bi sa večerom počeli sa padom mraka, guštali sat i pol , dva, bez opijanja i nakon toga se vraćali na brod. I nikad nije bilo problema. Sve se odvijalo i sa saglašnjošću komadanta kompletne BG, što je naravno Jazbinšek kao komadant broda i regulisao. To smo praktikovali kad smo god mogli, a zahvaljujući između ostalog i samoj našoj posadi koja je bila jako složna.
Logged
Pages:  1 ... 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 [64] 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 24 queries.