PALUBA
March 28, 2024, 08:56:27 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 [65] 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1317409 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #960 on: May 15, 2011, 07:10:37 pm »

1976 bili izbori u Italiji, americka VI flota usla u Jadran,a mi svi-BG!Bilo je ljeto,sunce i sve to a mi non-stop plovimo,a izlazci zabranjeni(a pristajali smo vecinom u civilnim lukama).Da nam razbiju brigu i podignu moral-dva puta-na Ublima i Bacini su nam organizovali kupanje u moru.A ipak smo mi bili pomocni/transportni brod,ali mogu da shvatim ono sto Oricareb pise-to se ne zaboravlja!
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #961 on: May 15, 2011, 09:27:22 pm »

Pošto su vezisti prozvani ,red je da se javimo  Cheesy

Priča se o 76.-oj dakle može biti u pitanju samo RUP-3

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

RUP -33 se počeo raditi 78. g.  Wink

poz.

ps. ne volim se kititi tuđim perjem ,krasna stranica za sve koji su vukli motalicu  Grin

Vise na linku Radista


* VHF_radio_set_RUP-3_7.jpg (39.13 KB, 576x748 - viewed 277 times.)

* VHF_radio_set_RUP-3_8.jpg (36.78 KB, 800x467 - viewed 243 times.)

* VHF_radio_set_RUP-3_11.jpg (33.16 KB, 840x438 - viewed 245 times.)
« Last Edit: September 12, 2011, 11:50:30 am by ORIĆAREB, Reason: popravak linka » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #962 on: May 15, 2011, 09:56:14 pm »

Pošto su vezisti prozvani ,red je da se javimo  Cheesy

Priča se o 76.-oj dakle može biti u pitanju samo RUP-3
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
RUP -33 se počeo raditi 78. g.  Wink
poz.
ps. ne volim se kititi tuđim perjem ,krasna stranica za sve koji su vukli motalicu  Grin
http://www.radista.info/index.htm
Bravo "Solaris", krasne slike i koristan link. Ja sam inače gore na prijašnjem jednom postu pomalo i provocirao da bi se pojavio bar neko ko bi bilo šta priložio iz oblasti radio uređaja. Neupućeni i ne znaju da se sijaset ovih uređaja koristilo na svim našim brodovima. Na TČ-jcima pored nekih ruskih, korišteni su i ovi naši, naprimjer, RTU100, pa čini mi se čak i RTU400 ili tako nešto. Ja naravno nisam bio telegrafista pa nisam do kraja upućen u to područje, ali naš član "Jantar" jeste pa će on vjerovatno dosta toga navesti. Bilo je tu i raznih RUP-ovki koje su bile u kompletu koji je pripadao brodu. Korišteni su uređaji i zapadnog porekla, Američki, Švedski idt. Krasno i korisno.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #963 on: May 15, 2011, 10:23:06 pm »

Žaja je kasnije i privatno završio fakultet iz oblasti Meteorologije. Služba ga je vodila preko RTOP brodova i Mornaričkog Školskog Centra do Balkanskog cunamija, kad napusta JRM. Danas zivi u Splitu i radi po pitanju meteo situacije.

Drago Žaja je ravnatelj Pomorskog meteorološkog centra Split koji djeluje u sklopu Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ).
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #964 on: May 15, 2011, 11:02:42 pm »

Radio Kabina

Ima još nekih detalja vezanih za područje veze na brodovima JRM. Na svim brodovima veza je bila u okviru tzv. IV BO (četvrtog Brodskog Odreda). Tu su spadali svi oblici veze koji su se koristili na brodovima (zastavice, razna svjetla, radio uređaji) itd. Radio kabina je bila prostor neprikosnoven po propisima i u njoj  je smjelo boraviti samo lice koje barata vezama (nekada nazivan radiotegrafistima) i komadant broda. Niko drugi. Stalno je morala biti zaključana. To je i iz razloga što se u njoj vršilo šifriranje i dešifriranje depeša. Na TČ-jcima je to sve radio radiotelegrafista. On je bio i jedini koji je direktno za vrijeme izvršavanja zadatka komunicirao sa komadantom broda bez bilo kakvog posrednika. Ranijih godina kad je telegrafija bila elementarni oblik veze, telegrafisti su po propisima bili čak i oslobođeni bilo kakvih fičkih poslova radi koncentracije i očuvanja osetljivosti ruke koju su koristili kod telegrafisanja. Kako je tehnika napredovala i oni su sve više potiskivani pa i u vezi propisa zanemarivani. Sve se više koristila fonija, teleprinteri i tome slično. Danas je više o tom iluzorno i govoriti. Međutim radio kabina je i dalje samo za lice zaduženo za  vezu i komadanta. Tu promjena nema i teško da će ih i biti. A kako je bilo u praksi? Bilo je tako da sam i ja često bio u radio kabini, ponekad odnio depešu komadantu ili obratno od strane komadanta da se ista preda. Ali to je jer smo bili mali brod, svi smo se znali u dušu, imali smo veliko međusobno povjerenje. A kad je bilo stani, pani, svak je znao svoje mjesto i svoj “ćošak”.

"Jantar" kolega, dopuni i popravi, to je bilo tvoje carstvo.
« Last Edit: September 13, 2011, 08:43:00 am by ORIĆAREB, Reason: Istaknut naslov » Logged
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #965 on: May 16, 2011, 05:02:23 pm »

Pozdrav Ciro.Evo nije mi jasan ovaj detalj da je komandant broda komunicirao za vreme izvrsenja zadatka jedino sa telegrafistom.Koliko se secam postojala je unutrasnja brodska veza na kojoj sam i ja bio u masini i imao direktnu komunikaciju sa komandantom kao i jos neki komandiri bo.Za vreme zadatka slusao sam kompletan proces komandovanja i normalno po potrebi se ukljucivao.Mozda si ti mislio mozda na neki drugi vid veze.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #966 on: May 16, 2011, 05:31:04 pm »

Pozdrav Ciro.Evo nije mi jasan ovaj detalj da je komandant broda komunicirao za vreme izvrsenja zadatka jedino sa telegrafistom.Koliko se secam postojala je unutrasnja brodska veza na kojoj sam i ja bio u masini i imao direktnu komunikaciju sa komandantom kao i jos neki komandiri bo.Za vreme zadatka slusao sam kompletan proces komandovanja i normalno po potrebi se ukljucivao.Mozda si ti mislio mozda na neki drugi vid veze.
Naravno da sam mislio na drugu stvar, a ne na unutrašnju brodsku vezu. Ona, (mislim unutrašnja brodska veza) i nije imala nikakve veze sa radiotelegeafistom u smislu ingerencije, bio je ravnopravan učesnik kao i svi ostali. Moj opis se isključivo odnosi na poruke i depeše tj. veze koje su se održavale sa nižim ili višim komandama i centrima i koje su bile iskljušivo namjenjene direktno komadantu broda. Uvid u iste imao je samo radiotelegrafista i komadant. Po propisima, niko više, niti je mogao imati uvid, niti je na to imao pravo sve da je i insistirao.
« Last Edit: May 16, 2011, 05:36:09 pm by ORIĆAREB » Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #967 on: May 16, 2011, 06:43:53 pm »

Ciro je to sve lepo i potanko opisao. Mozda bi jos trebalo napomenuti da je najcesce telegrafista jos u luci obavljao VF vezu telegrafijom, a odmah po isplovljenju je odlazio u BOC i odatle odrzavao VVF vezu sa brodovima iz grupe ( posto su TC retko izvrsavali samostalne zadatke, vec su najcesce isplovljavali u grupi ili odredu). Tako je telegrafista bio "pri ruci" komandantu i komande su isle neposrednije, sto je posebno bilo vazno u voznji po PZP, zbog brzine reagovanja. Evo tri fotografije, koje su vec bile postovane, ne znam u kom topicu, a ticu se navedenog. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* U komandnom mostu TC 223.jpg (178.92 KB, 1051x692 - viewed 213 times.)

* Na radnom mestu.jpg (194.76 KB, 625x992 - viewed 197 times.)

* Na radnom mestu-radio kabina TC 223.jpg (230.58 KB, 1002x625 - viewed 84 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #968 on: May 16, 2011, 06:56:07 pm »

Bravo, majstore. Reci mi još da li je na TČ bio u radio kabini i Radioteleprinterski komplet RTU100, ili tome slično
ili sam ja to pomiješao sa RTOP brodovima. Tongue
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #969 on: May 16, 2011, 07:01:05 pm »

Pomesao si Ciro. Tc su imali samo R 607 i R 609, i ponekad su nosili RUP 13(?), ako se n e varam, drugih sredstava veze nisu imali. Osim signalnog reflektora, tajnoc-lampe i signalnih barjacica i zastavica (signalnih)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #970 on: May 16, 2011, 07:06:58 pm »

Pomesao si Ciro. Tc su imali samo R 607 i R 609, i ponekad su nosili RUP 13(?), ako se n e varam, drugih sredstava veze nisu imali. Osim signalnog reflektora, tajnoc-lampe i signalnih barjacica i zastavica (signalnih)
Vjerovatno, jer sam se često "šmucao " sa Prstacem po radio kabini, a on je bio samnom i na TČ i na RTOP, pa mi je to onda otuda.
Tamo je na njima kasnijih godina toga bilo "mulj" i radio kabina je bila pravi "apartman". 
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #971 on: May 16, 2011, 08:04:39 pm »

A dali sam pomješao nešto i ja, kada bi pitao za "radio telefon"? Dali je nešto takvo postojalo na TČ. Neznam zašto mi se taj pojam vrti po glavi?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #972 on: May 16, 2011, 08:11:23 pm »

A dali sam pomješao nešto i ja, kada bi pitao za "radio telefon"? Dali je nešto takvo postojalo na TČ. Neznam zašto mi se taj pojam vrti po glavi?
Ma sada i ja neznam. Godine, a i razni brodovi, jedinice, ko će ga znati. Plus, ponekad se po neka sića i dodavala u remontima.
Možda se vremenom i neko sjeti. Evo ti ovaj link Radista pa vrti. Možda se osvježiš.  Wink

« Last Edit: September 12, 2011, 11:52:59 am by ORIĆAREB, Reason: popravak linka » Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #973 on: May 16, 2011, 08:49:30 pm »

Jantare/Oricareb,

gdje je, sto radi kf Smiljanic sada?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #974 on: May 16, 2011, 09:02:42 pm »

Jantare/Oricareb,

gdje je, sto radi kf Smiljanic sada?
pbb (sada kbb u penziji) Smiljanic Momcilo, zivi u Banatu,....post 215....15.avgust.2009 god.
Treba malo i čitati....... Grin
Logged
Pages:  1 ... 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 [65] 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.