PALUBA
April 23, 2024, 07:09:55 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 [66] 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1329085 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #975 on: May 16, 2011, 09:29:49 pm »

Jantare/Oricareb,

gdje je, sto radi kf Smiljanic sada?
pbb (sada kbb u penziji) Smiljanic Momcilo, zivi u Banatu,....post 215....15.avgust.2009 god.
Treba malo i čitati....... Grin

Slazem se, treba dosta citati. Kada dodjem u penziju, poput tebe, a do tada borba..
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #976 on: May 16, 2011, 09:31:24 pm »

Jantare/Oricareb,

gdje je, sto radi kf Smiljanic sada?
pbb (sada kbb u penziji) Smiljanic Momcilo, zivi u Banatu,....post 215....15.avgust.2009 god.
Treba malo i čitati....... Grin

Hvala,pamtim ga kao aktivnog sportasa rekreativca sa terena MSC Lora
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #977 on: May 16, 2011, 09:47:36 pm »

Jantare/Oricareb,
gdje je, sto radi kf Smiljanic sada?
pbb (sada kbb u penziji) Smiljanic Momcilo, zivi u Banatu,....post 215....15.avgust.2009 god.
Treba malo i čitati....... Grin
Hvala,pamtim ga kao aktivnog sportasa rekreativca sa terena MSC Lora
Ma šalim se, rado bi mjenjao penziju za nešto manje godina i ugodan posao, ali šta je tu je.
K'o i svako, nikad sretan - nikad zadovoljan, bože zdravlja. Wink
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #978 on: May 17, 2011, 08:03:51 am »

Koliko se ja sečam, radio kabina je bila prilično dobro "popunjena" sa radio urđajima. Sećam se velikog radio uređaja sa kojim si mogao u Splitu slušati i Radio Ljubljana (slušao dok sam čistio radio kabinu Wink) a u OKM se se sečam kao neke CB stanice, koja je bila u BG stalno uključena tako da si mogao na mislim 6.kanalu slušati italijaske ribare.
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #979 on: May 17, 2011, 05:35:46 pm »

Dvojica iz 17.brigade......

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 168040_357214182297_746032297_3413258_5907043_n.jpg (85.38 KB, 480x720 - viewed 206 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #980 on: May 17, 2011, 05:43:59 pm »

U crnoj majici je Mate Marković. Ime onog drugoga se ne mobu sjetit.Mate je bio na TČ218.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #981 on: May 17, 2011, 06:21:50 pm »

Komplet suvih obroka

Torpedni čamac tipa TČ-211 u svom kompletu pored svega s čim je raspolagao imao je i određenu količinu suvih obroka. Količina, tj. broj kutija sa hranom određena je na osnovu broja članova posade i predviđenog perioda za vrijeme koga bi po prespotavci mogao da ih koristi. Svaki od 14 čamaca imao je identičan komplet. Zvali smo ga Ko-Te-Če. Skraćenicu, ako sam dobro zapamtio, svi smo koristili, a šta zapravo znači nikad na to i nisam obraćao pažnju. Bilo je raznih tipova ovih kompleta, a ovaj na TČ-jcima je uglavnom sadržavao dvopek, veliku konzervu sa pasuljem, poštetu, piletinu u konzervi, konzervu sa slatkim od dunja, čini mi se i neku kao presovanu kafu, konzervu mesnog nareska (najljepša konzerva s mesom koju sam ikad video u životu – takvo nešto ukusno nikad nisam uspio naći na slobodnom tržištu). Bilo je tu još toga, ko će se sjetiti. Brodska količina je bila , mislim, za sedam dana. Nije se smjela u normalnim prilikama dirati niti načinjati bez dozvole komadanta. Dužio ju je Radiotelegrafista – komandir IV BO. On je dužio i inventar kuhinje. Sihi obroci su se posle određenog perioda zanavljali. Nadam se kakvoj dopuni , a može i koja sličica sa konzervicama.
« Last Edit: September 13, 2011, 08:44:11 am by ORIĆAREB, Reason: Istaknut naslov » Logged
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« Reply #982 on: May 17, 2011, 07:27:17 pm »

Komplet suvih obroka

Torpedni čamac tipa TČ-211 u svom kompletu pored svega s čim je raspolagao imao je i određenu količinu suvih obroka. Količina, tj. broj kutija sa hranom određena je na osnovu broja članova posade i predviđenog perioda za vrijeme koga bi po prespotavci mogao da ih koristi. Svaki od 14 čamaca imao je identičan komplet. Zvali smo ga Ko-Te-Če. Skraćenicu, ako sam dobro zapamtio, svi smo koristili, a šta zapravo znači nikad na to i nisam obraćao pažnju. Bilo je raznih tipova ovih kompleta, a ovaj na TČ-jcima je uglavnom sadržavao dvopek, veliku konzervu sa pasuljem, poštetu, piletinu u konzervi, konzervu sa slatkim od dunja, čini mi se i neku kao presovanu kafu, konzervu mesnog nareska (najljepša konzerva s mesom koju sam ikad video u životu – takvo nešto ukusno nikad nisam uspio naći na slobodnom tržištu). Bilo je tu još toga, ko će se sjetiti. Brodska količina je bila , mislim, za sedam dana. Nije se smjela u normalnim prilikama dirati niti načinjati bez dozvole komadanta. Dužio ju je Radiotelegrafista – komandir IV BO. On je dužio i inventar kuhinje. Sihi obroci su se posle određenog perioda zanavljali. Nadam se kakvoj dopuni , a može i koja sličica sa konzervicama.


Uglavnom je u svim rodovima vojske bila slična klopa, samo se malo vremenom izmenio meni. Mislim da se u moje vreme zvala SDO + neki broj (Sledovanje Dnevnog Obroka  Huh?). Mesnog narezka je bilo tri vrste svinjski, goveđi i ovčiji. Ovčiji je bio najbolji, verovatno na njega misliš. Ostalog čega se sećam, a nisi pomenuo je rizi-bizi, sarma u konzervi, sir u konzervi, kesica čaja i neke ''šugave'' bombone.
« Last Edit: May 17, 2011, 07:34:10 pm by Pera » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 975


« Reply #983 on: May 17, 2011, 08:06:13 pm »

Orićareb, Ko-Te-Če znači "konzervisani obrok torpednih čamaca".

Analogno, postojao je i KOP - "Konzervisanoi obrok podmornica" i KOPD - "konzervisani obrok pomorskih diverzanata" koji su bili mnogo kvalitetniji i bolji od našeg.

P.S. Raketaši i RTOP, kao mlađi, koristili su KOTČ, nisu imali svoj obrok, mada mislim da ga nisu zvali KOTČ iz nekog inata.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #984 on: May 17, 2011, 08:11:30 pm »

U crnoj majici je Mate Marković. Ime onog drugoga se ne mobu sjetit.Mate je bio na TČ218.
Mate do kraja svoje službe bio na 224, a ne na 218. Imao sam to zadovoljstvo s njim deliti malu kabinu, mnoge mi je savete kao mlađem dao.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #985 on: May 17, 2011, 09:01:56 pm »

Orićareb, Ko-Te-Če znači "konzervisani obrok torpednih čamaca".
Analogno, postojao je i KOP - "Konzervisanoi obrok podmornica" i KOPD - "konzervisani obrok pomorskih diverzanata" koji su bili mnogo kvalitetniji i bolji od našeg.
P.S. Raketaši i RTOP, kao mlađi, koristili su KOTČ, nisu imali svoj obrok, mada mislim da ga nisu zvali KOTČ iz nekog inata.
Eto pod stare dane i da nešto naučim. Ko mi je kriv kad sam u mladosti zabušav'o.
Hvala Boro, ovako se i radi, da se dopunjujemo. Ali mogao si se sjetiti nečeg iz menija. 
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 975


« Reply #986 on: May 17, 2011, 09:04:40 pm »

KOP nisam nikad imao priliku da probam, a KOPD jesam - prvo ono standardno - narezak, pašteta, riba, pa kajsije u konzervi, pileće meso u konzervi, čokolada (danas bi je nazvali crnom), voćne pločice, instant kafa i čaj, žvakaće gume - one po četiri male pločice u jednom paketiću, šibice... bilo je toga još ali Alchajmer se opet razigrao.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #987 on: May 17, 2011, 09:14:59 pm »

U crnoj majici je Mate Marković. Ime onog drugoga se ne mobu sjetit.Mate je bio na TČ218.
Mate do kraja svoje službe bio na 224, a ne na 218. Imao sam to zadovoljstvo s njim deliti malu kabinu, mnoge mi je savete kao mlađem dao.
Može biti i tako, možda ga ja pamtim iz neke zamjene. Kako sam upravo dobio podatak, Mate je ipak bio na 218 u moje vrijeme. A vidiš, spavao je u maloj kabini, što mu po formaciji nije pripadalo. Mala kabina je pripadala I. motoristi i Kdiru III. BO.
« Last Edit: May 17, 2011, 09:32:35 pm by duje » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #988 on: May 17, 2011, 09:18:11 pm »

Orićareb, Ko-Te-Če znači "konzervisani obrok torpednih čamaca".

Analogno, postojao je i KOP - "Konzervisanoi obrok podmornica" i KOPD - "konzervisani obrok pomorskih diverzanata" koji su bili mnogo kvalitetniji i bolji od našeg.

P.S. Raketaši i RTOP, kao mlađi, koristili su KOTČ, nisu imali svoj obrok, mada mislim da ga nisu zvali KOTČ iz nekog inata.

Neka me demantira naki podmorničar, ali čini mi se, da sam vidio i cigarete (pakovanje po 10kom u nepromočivoj ambalaži) u KOP-u. Svakako je bio obrok za podmorničarje kaloričniji od KOTČ.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 975


« Reply #989 on: May 17, 2011, 09:19:34 pm »

U pravu si Duje, cigarete su bile i u KOPD. Rekoh - Alchajmer.
Logged
Pages:  1 ... 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 [66] 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.