PALUBA
March 28, 2024, 03:01:05 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 [71] 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1317254 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1050 on: May 23, 2011, 01:33:44 pm »

Opet sam pogrešno shvaćen od Kileta i Ćire. Šta da radim kad se (ne)precizno izražavam.
Nije mi problem kako funkcionišu, kako se koriste i šta mogu da naprave pb rakete. Nego NE KAPIRAM ''šta je romantika kod upotreba bp raketa sa gomilom elektronike?''  Wink
Kad zvekne 200-300 kila Torpeksa pod vodom, iscepa brod k'o mokre novine i podigne gejzir od x stotina metara, e tu više ne rastu korali i školjke. = To je romantika.  Grin
S tobom sam "Pero", majstore, "Dolje Roketle, (zna li ko koji je K-dant Flote ovako nazivao rakete na javnim sastancima, god 69-70,), živjela Torpeda. Cheesy
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #1051 on: May 23, 2011, 01:35:13 pm »

Kad smo već kod gejzira i romantike Grin... zanimljivo je da su se Britanci, kada su potapali Belgrana 1982. godine, odlučili za stari nevođeni torpedo Mk.8 prije nego za moderni Tigerfish. Pogotci u bok, bez podvlačenja.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1052 on: May 23, 2011, 01:38:46 pm »

Kad smo već kod gejzira i romantike Grin... zanimljivo je da su se Britanci, kada su potapali Belgrana 1982. godine, odlučili za stari nevođeni torpedo Mk.8 prije nego za moderni Tigerfish. Pogotci u bok, bez podvlačenja.
Da je bilo podvlačenja bilo bi i grđe, (ne ulazeći u to da li je to dotično torpedo to i moglo).
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #1053 on: May 23, 2011, 01:41:47 pm »

 Ma, nisi pogrešno shvaćen.
 Šalimo se malo. Ako nemaš ništa protiv?
 Ako smo te nečim povredili , izvinjavam se!
 I jedan i drugi smo iz 17. BTČ pa nam je drago kad vidimo ovakve snimke.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #1054 on: May 23, 2011, 01:45:13 pm »

Da je bilo podvlačenja bilo bi i grđe, (ne ulazeći u to da li je to dotično torpedo to i moglo).

Naravno. Malo ko bi preživio takav udarni talas odozdo.
Logged
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« Reply #1055 on: May 23, 2011, 01:50:16 pm »

Ma, nisi pogrešno shvaćen.
 Šalimo se malo. Ako nemaš ništa protiv?
 Ako smo te nečim povredili , izvinjavam se!
 I jedan i drugi smo iz 17. BTČ pa nam je drago kad vidimo ovakve snimke.

Ma taman posla Kile, ne ljutim se. I ja sam uvek spreman za šalu. Cheesy
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #1056 on: May 23, 2011, 02:13:12 pm »

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/_oUNt47G-08?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1057 on: May 23, 2011, 02:18:14 pm »

....
Kladim se "Trifko" i ovaj na kraju prelomljeni ima da poljubi dno okeana. Tongue
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #1058 on: May 23, 2011, 02:19:53 pm »


  " E, tako se to radi, Kratko i j . . . "
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #1059 on: May 23, 2011, 02:25:00 pm »

Kladim se "Trifko" i ovaj na kraju prelomljeni ima da poljubi dno okeana. Tongue
Ma mislo sam da ce da poleti kako ga pocjepa milina Smiley Dokle se stiglo sa razvojem ruskog nadzvucnog podvodnog torpeda?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1060 on: May 23, 2011, 02:33:11 pm »

Kladim se "Trifko" i ovaj na kraju prelomljeni ima da poljubi dno okeana. Tongue
Ma mislo sam da ce da poleti kako ga pocjepa milina Smiley
Dokle se stiglo sa razvojem ruskog nadzvucnog podvodnog torpeda?
Možda "lovac" zna, ko će ga u'vatiti. Neko će se već naći. Tu sam ti ja kao i ti, skoro pa truba.
Logged
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« Reply #1061 on: May 23, 2011, 02:43:33 pm »

Kad smo već kod gejzira i romantike Grin... zanimljivo je da su se Britanci, kada su potapali Belgrana 1982. godine, odlučili za stari nevođeni torpedo Mk.8 prije nego za moderni Tigerfish. Pogotci u bok, bez podvlačenja.

Mala analiza sa moje strane: Zašto baš mk8, a ne Tigerfish...

- ARA Belgrano (Brooklyn klasa - laka krstarica) - 8 parna kotla, 4 turbine, 4 propelera. = samo propeleri prave dominantnu buku
- D-26 Bouchard i D-29 Piedra Buena - razarači u pratnji = još dva potencijalna cilja
- Tigerfish = pasivno-akustično navođenje u završnoj putanji

Odavde se nameću zaključci:

- Nije moguće efektivno pogoditi krstaricu i potopiti je iz prve, ako postoje još dva potencijalna cilja za torpedo Tigerfish.
- Mogućnost pogotka krstarice samo u pogonski (krmeni) deo = nema potapanja iz prve, krstarica ostaje na vodi sa verovatnoćom da ostane neki pogon upotrebljiv.
- Razarači u pratnji mogu da uzvrate, a efekta iznenađenja više nema za dalje dejsvo.
- Britanci su pravilno upotrebili raspoloživo naoružanje za otklanjanje glavne pretnje svojoj floti, i dobro znaju šta je ''prava romantika''. Grin
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #1062 on: May 23, 2011, 03:24:03 pm »

Kad smo već kod gejzira i romantike Grin... zanimljivo je da su se Britanci, kada su potapali Belgrana 1982. godine, odlučili za stari nevođeni torpedo Mk.8 prije nego za moderni Tigerfish. Pogotci u bok, bez podvlačenja.

Mala analiza sa moje strane: Zašto baš mk8, a ne Tigerfish...

- ARA Belgrano (Brooklyn klasa - laka krstarica) - 8 parna kotla, 4 turbine, 4 propelera. = samo propeleri prave dominantnu buku
- D-26 Bouchard i D-29 Piedra Buena - razarači u pratnji = još dva potencijalna cilja
- Tigerfish = pasivno-akustično navođenje u završnoj putanji

Odavde se nameću zaključci:

- Nije moguće efektivno pogoditi krstaricu i potopiti je iz prve, ako postoje još dva potencijalna cilja za torpedo Tigerfish.
- Mogućnost pogotka krstarice samo u pogonski (krmeni) deo = nema potapanja iz prve, krstarica ostaje na vodi sa verovatnoćom da ostane neki pogon upotrebljiv.
- Razarači u pratnji mogu da uzvrate, a efekta iznenađenja više nema za dalje dejsvo.
- Britanci su pravilno upotrebili raspoloživo naoružanje za otklanjanje glavne pretnje svojoj floti, i dobro znaju šta je ''prava romantika''. Grin

Upravo tako, Pero. Britanci su igrali na sigurno i upotrebili ono za šta su znali da je pouzdano i da će odraditi posao. Rani modeli Tigerfisha su bili nepouzdani i patili su od niza nedostataka koji su vremenom otklonjeni.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #1063 on: May 23, 2011, 07:25:41 pm »

Na pocetku(II svetskog)rata,americka pacificka flota je imala dva velika problema:
I-komandanti odmornica koji ne dejstvuju;
II-torpeda koja ne deluju;
-Kada su resili ova dva problema,izbusili su japansku mornaricu kao svajcarski sir,mada problemi sa torpedima do kraja rata nisu resili 100%.Inace zvanicna taktika im je bila napad torpeda ispod kobilice,sa akusticnom glavom.Mada bi strucniji palubarci to mogli i drugacije da obrade.
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1064 on: May 23, 2011, 11:28:01 pm »

Nisu Šeršeni, ali jesu S-Booti u akciji.

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/ec4XwB1Jg94?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Pages:  1 ... 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 [71] 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 25 queries.