PALUBA
April 19, 2024, 01:30:27 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 [76] 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1327419 times)
 
0 Members and 7 Guests are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 950


« Reply #1125 on: May 31, 2011, 08:14:36 pm »

Orićareb, taj pravnik se zvao Tabak (čini mi se Davor), bio je poručnik po činu. Tužio je 1981. Vojsku zbog toga i tokom leta te godine dobio na sudu, pa su odmah svim ukrcanim starešinama priznati i ukrcanje i tzv. odvojeni život.

Dobro to pamtim jer sam i ja po tom osnovu dobio odvojeni život.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1126 on: May 31, 2011, 08:21:24 pm »

Orićareb, taj pravnik se zvao Tabak (čini mi se Davor), bio je poručnik po činu. Tužio je 1981. Vojsku zbog toga i tokom leta te godine dobio na sudu, pa su odmah svim ukrcanim starešinama priznati i ukrcanje i tzv. odvojeni život.
Dobro to pamtim jer sam i ja po tom osnovu dobio odvojeni život.
Bravo Boro, evo pravog znalca. Ala si se "natuk'o" para, gospe ti. Ako se dobro sjećam visina ukrcanja je
bila ravna Odvojenom životu, zar ne?
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1127 on: May 31, 2011, 08:25:37 pm »

Možda bi neko zamerio da na Palubi vidi električne šeme uređaja koje poseduje. Osdim toga radi se o stvarima koje su za mnoge ''obične'' posetioce Palube najverovatnije van sfere interesovanja, pa čak i nejasne.

Dali sam to možda pročita "električne šeme uređaja"

Ajde lovac nemojte bit tvrda srca , bar nešto , te stvari su raritet , bar neka blok shemica  Wink

hvala poz.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #1128 on: May 31, 2011, 08:31:36 pm »


  Ovako:
 Naknada na Ukrcanje
 Naknada PUS. III grupe
 ld.po činu
 Arm.Dod.1.PREM.
 LD.po Pol.19.g.
 Arm.Dod.18%
 Nak.KŠS.
 Min. Rad.
 Odvojeni život
 

 U Obustavama:
 Narodna armija.
 Naknada za ukrcanje je bila skoro duplo manja od Odvojenog života.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 950


« Reply #1129 on: May 31, 2011, 08:36:10 pm »

Orićareb, taj pravnik se zvao Tabak (čini mi se Davor), bio je poručnik po činu. Tužio je 1981. Vojsku zbog toga i tokom leta te godine dobio na sudu, pa su odmah svim ukrcanim starešinama priznati i ukrcanje i tzv. odvojeni život.
Dobro to pamtim jer sam i ja po tom osnovu dobio odvojeni život.
Bravo Boro, evo pravog znalca. Ala si se "natuk'o" para, gospe ti. Ako se dobro sjećam visina ukrcanja je
bila ravna Odvojenom životu, zar ne?

Nisam stigao da se "natučem para" - iste godine za Dan republike dobio sam stan, tako da sam odvojeni život primao samo 4 ili 5 meseci. Smiley
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #1130 on: May 31, 2011, 08:44:10 pm »


 A do koje godine su Radaristi išli na oporavak? To niko ne spominje.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1131 on: May 31, 2011, 09:17:45 pm »

OTSUSTVO ZA OPORAVAK

Još nekih ranih 60-setih godina u doba Eskortnih Razarača starešina Elektroničarske specijalnosti su po zakonu imali svake godine "Osustvo za oporavak" u iznosu OD 15 radnih dana. To je bilo iz razloga, prvo jer ih je bilo veoma malo, radili su sve na brodu što se tiče elektronskih uređaja i na kraju u to doba dosta se to mistificiralo. I to je sve tako teklo do neke 73/74 god. U to doba već uveliko su formirani divizioni RČ-TČ brodova gde je na njima bilo masu starešina - elektroničara i to prvenstveno u radu na radarima. I išli su sve do tada na to Otsustvo za oporavak. A onda gore nekom od odlučujici faktora to se učinilo prevelikom privilegijom i jednostavno su izmjenili zakon. Pa su u istom tekstu samo jednu stavki "OD" promjenili u "DO" i sve se stubokom izokrenulo. I od tad i dalje je postojalo pravo na Otsustvo za oporavak ali u manjem iznosu dana. Tako je, čini mi se, Baklandžija imao 7 dana, Risista 10, i još neke specijalnosti su na brodu ostvarile to pravo. Tako je bilo dok sam ja bio u Floti do 1980 god. Poslije neznam. Sjetiće se već neko.
Logged
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #1132 on: May 31, 2011, 10:28:25 pm »

Odvojeno zivot se primao samo kada se bilo na godisnjem odmoru ili na bolovanju.To je delo pravnika Tabaka. Za vreme ukrcanja se nije mogla dobijati naknada za odvojeni zivot ko nema stan.Ali i to je bio napredak.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #1133 on: May 31, 2011, 10:32:22 pm »


 Nisam hteo da skeniram platni listić. Izgleda da ću morati. Sve stavke sam prepisao kako su štampane samo bez cifara. Kao što se vidi i odvojeni život i ukrcanje. O stanu sam mogao samo da sanjam.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 950


« Reply #1134 on: June 01, 2011, 06:52:27 am »

Odvojeno zivot se primao samo kada se bilo na godisnjem odmoru ili na bolovanju.To je delo pravnika Tabaka. Za vreme ukrcanja se nije mogla dobijati naknada za odvojeni zivot ko nema stan.Ali i to je bio napredak.

Genta, mislim da nisi u pravu. Tokom leta 1981, nakon što je Tabak dobio spor, primao sam svaki mesec odvojeni život sve do pred kraj godine, kad sam primio stan i time izgubio odvojeni život. Ovo je 100 % tačno.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #1135 on: June 01, 2011, 06:58:58 am »

Odvojeno zivot se primao samo kada se bilo na godisnjem odmoru ili na bolovanju.To je delo pravnika Tabaka. Za vreme ukrcanja se nije mogla dobijati naknada za odvojeni zivot ko nema stan.Ali i to je bio napredak.

Genta, mislim da nisi u pravu. Tokom leta 1981, nakon što je Tabak dobio spor, primao sam svaki mesec odvojeni život sve do pred kraj godine, kad sam primio stan i time izgubio odvojeni život. Ovo je 100 % tačno.

Vojska se tada branila navodeci Pravilo brodske sluzbe da ukrcane starjesine ustvari stanuju na brodu, a da se svaki odlazak sa broda tretira kao izlaz (u grad)..
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1136 on: June 01, 2011, 11:27:23 am »

Ma čekajte ljudi, nemojmo zbunjivati posetioce.
Prvo: ja sam bio u floti do sredine 1980 god. Do tad starešina ukrcan na brod, bez stana nije mogao istovremeno primati ukrcanje i odvojeni život. Odvojeni život je primao samo u ono vrijeme kad je bio osutan sa broda (godišnji, bolovanje, dani oporavka). I tad nije primao ukrcanje.
Drugo: "Bora" koji je kasnije bio u Floti je primao obadvije naknade. "Kile.." koji je također bio kasniji godina primao je obadvoje i priložio izvod iz platnog listića. Prema tome to su činjenice.
Treće: "Genticd" navedi godine kad si bio i kako se to u tvoje vrijeme odvijalo, ovako se samo zbunjujemo.
Četvrto: " Istria 052", izvini, ali uopšte nerazumijem ovaj tvoj post. Pojasni molim te šta želiš da kažeš.
Peto: Recite svi koju riječ o osustvu za oporavak, ko, koliko i kako.....
Ajdemo malo samoinicijative, malo klikere u pogon.........
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #1137 on: June 01, 2011, 11:39:44 am »

Istria je mislio, pretpostavljam, na izlazak slobodne smene brodske posade u grad. Medjutim, kako su personalci lepo smislili da samac stanuje na brodu Smiley Prave štediše.
Podsećaju me na jednog gospodina koji dok je bio u floti, ne samo da je primao sve navedene naknade nego je kotrljao i burad sa uljem.... da bi, kada je otišao u KRM, gde ne sleduje naknada za ukrcanje, potegao veliku akciju štednje. Njegovim "dejstvom" je naknada ukrcanje pretrpela veliko kasapljenje.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1138 on: June 01, 2011, 11:46:16 am »

Istria je mislio, pretpostavljam, na izlazak slobodne smene brodske posade u grad. Medjutim, kako su personalci lepo smislili da samac stanuje na brodu Smiley Prave štediše.
Podsećaju me na jednog gospodina koji dok je bio u floti, ne samo da je primao sve navedene naknade nego je kotrljao i burad sa uljem.... da bi, kada je otišao u KRM, gde ne sleduje naknada za ukrcanje, potegao veliku akciju štednje. Njegovim "dejstvom" je naknada ukrcanje pretrpela veliko kasapljenje.
Pretpostavljam "Rade" da ste Vi bili na brodovima poslije 80-sete. Do tih godina Ukrcanje i Odvojeni život su bili tu li-la. Neoženjeni su imali pola od toga (mislim na ukrcanje). Šta je kasnije bilo? Pretpostavljam da je bilo kasapljenja jer je išlo sve iz iste vreće.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #1139 on: June 01, 2011, 11:48:06 am »

Bio sam dosta kasnije. Tada je ukrcanje bilo znatna stavka u primanjima.
Logged
Pages:  1 ... 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 [76] 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.