PALUBA
March 28, 2024, 12:29:22 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 [77] 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1317177 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #1140 on: June 01, 2011, 02:14:45 pm »

Orićareb - ja imam kompletnu dokumentaciju torpeda 53VA.
Ako te što interesuje, svrati pa ćemo prostudirati.
Ne bih još da postavljam ništa na forum, obzirom da je to torpedo aktivno u mnogim zemljama sveta, pa je domumentacija pod oznakom POVERLJIVO. Možda bi neko zamerio da na Palubi vidi električne šeme uređaja koje poseduje. Osdim toga radi se o stvarima koje su za mnoge ''obične'' posetioce Palube najverovatnije van sfere interesovanja, pa čak i nejasne.

Ih, Lovac, da si rekao da imaš dokumentaciju za ŠKVAL pa da kažemo da je zaista POVJERLJIVO, a ne za staro sovjetsko torpedo. Wink
Logged
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #1141 on: June 01, 2011, 03:27:05 pm »

Bio sam na tc od 77 -86 god ,a stan sam dobio 84 god.I za vreme od 77 do 84 god nikada nisam dobio i ukrcanje i odvojeni zivot zajedno.Od 77 -81 odvojeni zivot u floti nije postojao a onda je to resio pravnik Tabak.Da li se posle 84  god. nesto promenilo ne tvrdim ali do 84 god je bilo tako.Iako sam dosta toga zaboravio ovog detalja se dobro secam.Isto tako se secam da su neozenjene staresine primale manje ukrcanje od ozenjenih sto je prema njima bilo nepravedno,jer nije plovila moja zena nego ja.Takodje je ukrcanje tih godina bilo manje od odvojenog zivota,pa je bilo ako nisi na brodu jos si i materijalno nagradjen.Mozda je neko nekako uspeo da to prima sve na kamaru ali ja ne.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1142 on: June 01, 2011, 04:04:39 pm »

Bio sam na tc od 77 -86 god ,a stan sam dobio 84 god.I za vreme od 77 do 84 god nikada nisam dobio i ukrcanje i odvojeni zivot zajedno.Od 77 -81 odvojeni zivot u floti nije postojao a onda je to resio pravnik Tabak.Da li se posle 84  god. nesto promenilo ne tvrdim ali do 84 god je bilo tako.Iako sam dosta toga zaboravio ovog detalja se dobro secam.Isto tako se secam da su neozenjene staresine primale manje ukrcanje od ozenjenih sto je prema njima bilo nepravedno,jer nije plovila moja zena nego ja.Takodje je ukrcanje tih godina bilo manje od odvojenog zivota,pa je bilo ako nisi na brodu jos si i materijalno nagradjen.Mozda je neko nekako uspeo da to prima sve na kamaru ali ja ne.

Tako je kao što si napisao. Tako se i ja sječam,iako sam došao nekoliko godina ranije naTČ, tako sam i napisao. Znam, da su onda save opravdavali time, da nemožeš dobivati dva dodatka (ili-ili). Kao što sam napisao, to, da je neoženjenima bilo ukrcanje cca 1/2 oženjenih, pravdali su besplatnom prehranom i smještajem u zgradi 2 ili 3 (ovisi u kojem divizjonu si bio).
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #1143 on: June 01, 2011, 06:14:01 pm »

Hebiga, negde od leta do kraja 1981. dobijao sam oba dodatka. To mi je bila prva godina službe, ništa nisam tražio, sama komanda je odradila sve i meni samo rekli da potpišem.
Logged
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #1144 on: June 01, 2011, 07:16:37 pm »

Mozda Boro,mada sumnjam,proslo vreme pa se zaboravilo.Nije se moglo primati dva dodatka,a nije se moglo ni birati koji da primas.Ako si ukrcan morao si primati ukrcanje i gotovo.E sad u nekim mesecima se primalo obadvoje ali ako se islo na primer deo meseca na godisnji ili na bolovanje srazmerno tome se i primao dodatak za taj deo meseca.Ako ovo nije tacno onda sam ja zesce prolupao.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #1145 on: June 01, 2011, 07:19:37 pm »

Mislim da je glavni problem bio u tumačenju propisa, što nidanas nije redak slučaj. Ljudstvo jedinice zavisi od tumačenja propisa od strane personalaca. Ak oje negde personalac zadrt, da ne kažem buzdovan, ili nedokazan... onda ljudi imaju problem.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1146 on: June 01, 2011, 07:23:38 pm »

Mozda Boro,mada sumnjam,proslo vreme pa se zaboravilo.Nije se moglo primati dva dodatka,a nije se moglo ni birati koji da primas.Ako si ukrcan morao si primati ukrcanje i gotovo.E sad u nekim mesecima se primalo obadvoje ali ako se islo na primer deo meseca na godisnji ili na bolovanje srazmerno tome se i primao dodatak za taj deo meseca.Ako ovo nije tacno onda sam ja zesce prolupao.
Ma nisi prolupao "genticd", još si ti za upotrebu. Nego sjećaš li se da li je neko od starješina iz pogona, u tvoje vrijeme,  imao pored normalnog godišnjeg odmora i koji dan u godini dodatnog odmora, tzv. Otsustvo za oporavak.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #1147 on: June 01, 2011, 07:28:44 pm »

Genta, postoji mogućnost i da sam pomešao stvari, nije to bilo jučer.  Wink
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1148 on: June 01, 2011, 07:41:22 pm »

Mislim da je glavni problem bio u tumačenju propisa, što nidanas nije redak slučaj. Ljudstvo jedinice zavisi od tumačenja propisa od strane personalaca. Ak oje negde personalac zadrt, da ne kažem buzdovan, ili nedokazan... onda ljudi imaju problem.
Moram priznati javno, da je to, u moje vrijeme u 17 Brigadi TČ u oba diviziona do 80-te god. bilo odlično rešavano. Pogotovo u
drugom divizionu gde je kancelariski bio Zas i kl. Poljak Nedeljko. Bio je "majka" za sve. Nema tog starješine kome nije izašao u susret.
U puno slučajeva mnoge je upozoravao unapred šta ih pripada i koliko. Nikad niko nije bio uskraćen, kako svi tako i ja i ostali. Druga je stvar sad viša instanca, ako nešto nije htjela da spusti dolje. Toliko je u organizacijskom smislu sve to štimalo u 17 Brigadi TČ, da sam ja kad sam otišao iz Flote u KVPO, na kopno, prosto sam u tom smislu neko vrijeme bio izgubljen. Jedva sam se snalazio. Poželeo sam flotsku organizaciju hiljadu puta....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Glavni Kancelarijski u drugom Divizionu TČ 17 Brigade.


* Zas i kl Poljak Nedeljko.jpg (14.22 KB, 336x511 - viewed 204 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #1149 on: June 01, 2011, 08:04:13 pm »

Ćiro, sve što si napisao za Poljaka, potpisujem i ja.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #1150 on: June 01, 2011, 08:16:11 pm »

Ja mislim da je ivaj zastavnik donosio novac koji smo dobijali. Posle izbivanja iz Lore u roku od odmah bio je na brodu da nam podeli pare.
A što se tiče dodatka za ukrcanje i mornarska plata je bila duplo veća sa tim dodatkom od redovne vojničke plate.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1151 on: June 01, 2011, 08:24:15 pm »

Ćiro, sve što si napisao za Poljaka, potpisujem i ja.
Pa nećemo da se ljažemo, što je, je. Bio je VELIKI LJUDINA.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1152 on: June 01, 2011, 08:57:15 pm »

Za zast. Poljaka sam več napisao, da je bio ljudina. Sve je sredio, sve što nam je pripadalo. Nije trebalo pisati nikakve molbe. Samo si mu rekao šta treba, donio je na potpis. (krediti, molbe za stanove......) Najviše smo ga voljeli, kada nam je donio plate, dok se je isplačivala gotovina.

I nikad više ga nisam sreo u Splitu od onih vremena- šteta!
Logged
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #1153 on: June 01, 2011, 09:47:32 pm »

Evo prvo veliki pozdrav za naseg velikog drugara Poljaka.Sto se tice dana za rekreaciju staresina V-bo situacija je malo slozena.Prvih nekoliko godina moje sluzbe na tc -nije imao niko nikakvo pravo,bar je tako tumaceno.Ustvari mi na brodovima smo uglavnom i imali veoma malo prava.Kasnije se to pitanje potezalo i mislim da nam je svima u V-bo priznato pravo na 7 dana godisnje odsustva za oporavak,ali se to pokusavalo izigrati na razne nacine.Obicno nije bilo vremena kad da se to iskoristi jer je trebalo ploviti sa svojim brodom a i ici na zamene jer uglavnom na brodovima nije bilo dovoljno staresina.Interesantno da nam je i GINA kod kontrola davala manje ocene zbog toga kao da smo mi zato bili krivi.Bas naprotiv dobar deo staresina je obavljao i svoje i poslove drugih kojih na brodu nije bilo.To je trebalo nagraditi a ne kaznjavati.Kako su nam postovali prava ilustruje sledeci podatak.Prilikom davanja dezurstva dezurnog operativnog u komandi 17 brigade TC ,slucajno sam video da ih nazovem radne liste gde nam je pisalo da mesecno imamo oko 180 radnih sati sto je velika bruka i podvala.Svi znamo koliko nam je pravilo brodske sluzbe naravno od 53 god odredjivalo radnih sati.Bilo je situacija gde smo na brodu mesecno provodili i po 720 radnih sati ali nikada 180 kako su tada podatci lazirani.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #1154 on: June 04, 2011, 12:45:48 am »


 Mislim, ja sam samo prepisao Platni odrezak. Ako u vaše vreme nije tako bilo, izvinite! Ja sam tako ispčaćivan  kako je prepisano.
Logged
Pages:  1 ... 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 [77] 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.