PALUBA
April 18, 2024, 08:49:37 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 [81] 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1327111 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1200 on: June 09, 2011, 11:01:19 am »

Još malo na Dujina razmišljanja. Brodovi su, a sad pričamo o TČ-jcima, u svakoj RM tehnički i tehnološki vrlo kompleksni objekti. Tako je bilo i onda sa Torpednim čamcima, a tako je i danas sa bilo kojim novim brodom. Prosto je teško i riječima opisati šta se tu sve ne nalazi na jednom mjestu. Svi mogući mediji: ulja, goriva razna, zrak, voda, hemikalije razno razne, eksplozivi, baruti, boje i masu još toga. Neki pod visokim pritiskom, neki u stanju podpritiska. Svuda kud god se okreneš energetika oko tebe. Naponi jednosmerni, naizmjenični, velike strije, ogromne frekvencije. Zračenja svake vrste, radarska, elektromagnetna svog spektra, čak na nekim mjestima i jonizirajuća.
Tehnika iz svih mogućih svera, mašinstva, elektronike, radiotehnike, radarske tehnike, balistike, podmorske problematike. Trebako je ovladati pogonom, trebalo je znati voziti brod u svim mogućim uslovima, a more je sve moguće, a najmanje miroljubivo. Trebalo je znati naći protivnika, biti mudriji, uništiti ga artiljerijom, torpedima. Ako neznaš uništen si. To je ogroman timski rad, danonoćni, na nivou jedinice i višegodišnji. Najvrednija stavka u svemu je obučeno ljudstvo. Ako imaš obučeno ljudstvo uvijek ćeš naći neko rešenje. Znati ćeš upotrebiti i ukradeni, oteti, zarobljeni brod i biće neke vajde. Ako nemaš obučeno ljudstvo džaba ti sva tehnika ovog svijeta. Zato sam ja u najmanju ruku kivan na sva ova današnja olaka pristupanja stvaranju Mornarica i korištenju brodova. Kao da je sa ulice dovoljno pokupiti par avanturista upasti u brod i eto nas, nemože nam niko ništa. Dok je ljudi biće i ratova. Onaj koji ima more mora da ima i pravu mornaricu. A da bi imao mornaricu mora da ima i prave ljude koji će je znati upotrebiti i mora da ima para za sve. Nebude li ih imao izgubiće more.
Naše generacije su dale šta su znale i umjele. Da smo se mi “malci” pitali sve bi bilo danas drukčije. Ali nismo niti će se ikad nažalost i u budućnosti pitati.
Ja lično nežalim ni sekunde koju sam posvetio JRM. To je bilo časno, muško i dostojanstveno zanimanje.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1201 on: June 09, 2011, 11:17:40 am »

Poštovani Duje i Ćiro prateći ove vaše postove o torpednom napadu mislim da je  sa takvim znanjem i obučenošću
17 brtč sigurno spadala u najbolje jedinice bivše nam države i vojske.
Ove Dujine postove posebno cijenim i mislim da su vrijedni jer su iz njegove lične bilježnice, Nije neki štos naći već gotovu knjigu pa priložiti. I to je vrijedno, ali ovo je još i vrednije i ima ljudsko lice. A kad bi ja još otvorio problematiku koju rešava računar Baklana sa razno raznim Koordinantnim sistemima, geografski orjentisanim, brodski orjentisanim, na nivou palube, pretvaranja koordinantnih sistema jedan u drugi i obratno, problematiku ljuljanja i posrtanja nebi nam bilo kraja. Pobjegli bi svi sa Foruma.
Nažalost ja nemam više uzase ni jednog papirića, a kamoli dokumentacije. I ovo dosad je sve iz moje "glavurde" pa pokušavam podijeliti sa narodom. Imaju na to pravo jer su to platili generacijama i to debelo.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #1202 on: June 10, 2011, 06:28:54 am »

Moj komentar je bio sa tačke gledišta običnog mornara. O kvalitetu mojih starešina govori i to što bih posle tačno 30 godina
od silaska sa broda mogao u roku od pola sata da pripremim svoju bs za "borbu i plovljenje". Da nije bilo kvalitetne obuke
sada bih mogao samo da se sećam pecanja i balota u vreme BG.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #1203 on: June 10, 2011, 07:06:31 am »

Prizor već viđen na Palubi ali iz drugog ugla i u crno-bjeloj tehnici...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Koncept ONO na djelu.


* 010.jpg (85.65 KB, 453x604 - viewed 249 times.)
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #1204 on: June 10, 2011, 09:38:14 am »

Zanimljiva skupina i pozadi torpednih - dva RČ, jedan PR, veliki minolavac tipa 151, pa 3 mala minolovca tipa 121.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1205 on: June 10, 2011, 10:47:11 am »

Prizor već viđen na Palubi ali iz drugog ugla i u crno-bjeloj tehnici...
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Koncept ONO na djelu.
Može li neko prepoznati ambijent - Luku gde se ovo događalo?
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #1206 on: June 10, 2011, 12:00:51 pm »

Vis?
Logged
firedrake19
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 216


« Reply #1207 on: June 10, 2011, 12:11:35 pm »

Neće biti Vis, pogledajte nebodere u pozadini. Možda Šibenik?
Logged
AdmiralSpeedy
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


Captain Jack


WWW
« Reply #1208 on: June 10, 2011, 04:11:45 pm »

Hvala Gentiću na pozdravu,a sto se tice brzine vidis da ljudi znaju koji je bio najbrzi.bez ljutnje...................

Ne daj ZULE da nam podcenjuju 224... Ne znaju oni šta se sve nalazilo u mašinskom prostoru ovog zmaja... Koji su tu duhovi boravili... Ma nećemo da se hvalimo ali nismo hteli ni da im pokažemo pravu moć...
 marinero
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1209 on: June 10, 2011, 04:36:38 pm »

Hvala Gentiću na pozdravu,a sto se tice brzine vidis da ljudi znaju koji je bio najbrzi.bez ljutnje...................
Ne daj ZULE da nam podcenjuju 224... Ne znaju oni šta se sve nalazilo u mašinskom prostoru ovog zmaja... Koji su tu duhovi boravili... Ma nećemo da se hvalimo ali nismo hteli ni da im pokažemo pravu moć...
 marinero
Ma batali "AdmiralSpeedy" tu priču o brzinama. Već je o tom pričano u 2-3 navrata. Nego ako si bio u pogonu TČ-jca priloži kakvu fotku ili opiši nam tvoje dogovštine iz pogonskog dijela ili već gdje si posluživao. Nije TČ služio za trke, imao je on pametniju namjenu. Očekujemo tvoj bogati prilog i par postova o bilo čemu iz 17 brigade. Daj koju sliku, majstore. Wink
Logged
AdmiralSpeedy
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


Captain Jack


WWW
« Reply #1210 on: June 10, 2011, 05:47:12 pm »

Ma nemoj te zameriti ali sam Vas našao tek prekjučer i još čitam od prvog posta i ne preskačem ni jedno slovo. Dok dođem dovde, napisat ću i ja koju. Nisam imao nameru govorit o brzini već podržat ZULETA....
Snimaka nemam jer mi je sve ostalo u Splitu a jedino sam poneo uspomene sa malim oštećenjima.
Polako mi vraćate sjećanja i hvala Vam svima zbog toga...
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1211 on: June 10, 2011, 07:50:21 pm »

Ma nemoj te zameriti ali sam Vas našao tek prekjučer i još čitam od prvog posta i ne preskačem ni jedno slovo. Dok dođem dovde, napisat ću i ja koju. Nisam imao nameru govorit o brzini već podržat ZULETA....
Snimaka nemam jer mi je sve ostalo u Splitu a jedino sam poneo uspomene sa malim oštećenjima.
Polako mi vraćate sjećanja i hvala Vam svima zbog toga...
Ma ni govora, primamo te u posadu, ima mjesta za sve. Ali da bi postigli brzinu treba nam "mulj" toga.
Samo ti protabiri postove, mislim da ćeš naći dosta toga. Ali treba jošššš Wink
Logged
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #1212 on: June 10, 2011, 08:47:46 pm »

neka mašinci objasne niski i visoki auspuh, sjećam se ko sad kad sam bio na rashodovanom 'dubrovniku'
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #1213 on: June 11, 2011, 02:34:44 pm »

Valja ove cijevi i napunit'...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Za sve ljubitelje romantike torpednog napada. Wink


* 011.jpg (83.91 KB, 720x512 - viewed 179 times.)

* 012.jpg (64.25 KB, 720x511 - viewed 172 times.)

* 013.jpg (110.46 KB, 578x720 - viewed 171 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1214 on: June 11, 2011, 04:00:56 pm »

Valja ove cijevi i napunit'...
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Za sve ljubitelje romantike torpednog napada. Wink

"Rašo, Rašo", gde si dosad krio ove bisere. Ima li toga još dok se motamo oko torpeda..? Cheesy
Logged
Pages:  1 ... 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 [81] 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.