PALUBA
April 24, 2024, 10:38:37 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 [84] 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1330025 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1245 on: June 14, 2011, 10:28:07 pm »

Tankova goriva se ne sećam, nisam bio dovoljno dugo na TČ, ali sećam se tankova vode: desno od stepeništa za silazak u krmeni podoficirski prostor gledano odozgo, bili su tankovi za vodu. Ako se dobro sećam, ukupna zapremina 500 litara.

Originalni tank za vodu bio je iz jednog dijela - volumen 800 litara). Sječam se, da je pitur majstor Bura u MTRZ- Šibenik ušao u njega i bojao unutrašnjost. Tanka je bio aluminijski. Kasnije su taj tank zamjenili novim, koji je bio isto aluminijski ali iz tri djela koji su bili međusobno povezani, volumen je ostao isti. To je bio jedini tank za pitku vodu , iz njega je išla i za sve praone-lavandine. Ako se tko sječa, "špine"-slavine na lavandinima bile su na pritisak, kada si podigao ventil voda je curila, čim si pusto, voda je stala. To je bilo pametno rješenje radi ograničene količine vode.
Ta količina vode bila predviđena za 5 dana, tolika je bila i autonomnost broda. Za pitku vodu imali smo i dvije bačvice drvene volumen 30 litara, koje su bile smještene u krmenom kolozjonom prostoru, na čepu bačve, bila je lančićem pričvrščena čaša za piče. Bilo je još nekoliko (čini mi se 4 kom) tzv. "bidona" za vodu koji su bili smješteni u prostorima za življenje. Bidoni i bačve za vodu su se prije vožnje obavezno punile.
Logged
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #1246 on: June 14, 2011, 10:31:26 pm »

Evo nocas se probudim u 3 i 30 i pred ocima mi kutija sa tri prekidaca a to su prekidaci na kojima su se otvarali kingstoni pramcani ili ulazni kad brod krene da vozi ,na stoj smo ih zatvarali.Ti prekidaci su se nalazili negde levo od pulta pored table od pomocnih motora.Filter na kingstonima se nije menjao cesto pa se i ne secam kako je izgledao ali morao je biti da ne bi motori uvukli nesto iz mora.Desavalo se da poluga sa kojom se otvara kingston zaglavi pa bi motori odmah digli temperaturu.ali smo ih cini mi se mogli i rucno otvoriti.Jedne godine smo bili na Lastovu i bilo je toliko meduza da su pomocni motori poceli da kuvaju.Morao je ronilac da sidje i cisti iz mora kingstone.Mislim da je bio Cane.Tank za pitku vodu je imao 800 litara i pumpu koja je dizala pritisak u sistemu i ona se najcesce cula nocu kako radi.Tankova za gorivo je bilo 6 tri pramcana i tri krmena.Ukupno oko 38 tona kapaciteta.Srednji pramcani tank je bio tacno 7 tona i on se koristio uvek kao pogonski.Desni i levi pramcani mislim da su bili po 6,5tona .Srednji krmeni je isto nesto bio veci od levog i desnog 6,5 i 2 puta po 5,5.Inace sa pumpom od goriva mogao se bilo koji tank koristiti kao pogonski a jedino pramcani srednji slobodnim padom.Tankovi su bili povezani cevovodima i mogla se nafta prekrcavati iz jednog u drugi i tako se vrsila stabilizacija broda.Sa tankovima smo imali problem jer su znali da naprsnu po spojevima.Mislim da je razlog tome bio sto su komandanti sve vise koristili spreg kod uplovljavanja u luku.Da bi se tank smeo variti morao se pariti i dobro oprati.Od ostalih tankova postojala su dva tanka na levom boku u pramcanoj masini za ulje i jedan je bio100 lit a drugi 50.Tankovi za gorivo su unutra farbani pa je interesantno da su mornari to radili sve dok ne pocnu da pevaju.To je bio znak da su poceli da se drogiraju pa smo ih izvlacili napolje da se odmore.To oni nisu znali inace bi pevali non stop.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #1247 on: June 15, 2011, 05:35:10 am »

Evo nocas se probudim u 3 i 30 i pred ocima mi kutija sa tri prekidaca a to su prekidaci na kojima su se otvarali kingstoni pramcani ili ulazni kad brod krene da vozi ,na stoj smo ih zatvarali.Ti prekidaci su se nalazili negde levo od pulta pored table od pomocnih motora.Filter na kingstonima se nije menjao cesto pa se i ne secam kako je izgledao ali morao je biti da ne bi motori uvukli nesto iz mora.Desavalo se da poluga sa kojom se otvara kingston zaglavi pa bi motori odmah digli temperaturu.ali smo ih cini mi se mogli i rucno otvoriti.Jedne godine smo bili na Lastovu i bilo je toliko meduza da su pomocni motori poceli da kuvaju.Morao je ronilac da sidje i cisti iz mora kingstone.Mislim da je bio Cane.Tank za pitku vodu je imao 800 litara i pumpu koja je dizala pritisak u sistemu i ona se najcesce cula nocu kako radi.Tankova za gorivo je bilo 6 tri pramcana i tri krmena.Ukupno oko 38 tona kapaciteta.Srednji pramcani tank je bio tacno 7 tona i on se koristio uvek kao pogonski.Desni i levi pramcani mislim da su bili po 6,5tona .Srednji krmeni je isto nesto bio veci od levog i desnog 6,5 i 2 puta po 5,5.Inace sa pumpom od goriva mogao se bilo koji tank koristiti kao pogonski a jedino pramcani srednji slobodnim padom.Tankovi su bili povezani cevovodima i mogla se nafta prekrcavati iz jednog u drugi i tako se vrsila stabilizacija broda.Sa tankovima smo imali problem jer su znali da naprsnu po spojevima.Mislim da je razlog tome bio sto su komandanti sve vise koristili spreg kod uplovljavanja u luku.Da bi se tank smeo variti morao se pariti i dobro oprati.Od ostalih tankova postojala su dva tanka na levom boku u pramcanoj masini za ulje i jedan je bio100 lit a drugi 50.Tankovi za gorivo su unutra farbani pa je interesantno da su mornari to radili sve dok ne pocnu da pevaju.To je bio znak da su poceli da se drogiraju pa smo ih izvlacili napolje da se odmore.To oni nisu znali inace bi pevali non stop.
Ja se secam da je kingston glavnog motora u krmi bio levo od motora u visini kopče i da sam pre upućenja motora morao da polugu ručno postavim u početni (otvoreni?) položaj. Ovo se izvodilo tako što se podigla pajola i odozgo na dole potisnula poluga dok ne dođe u donji položaj.
Prekrcavanje goriva iz tanka u tank smo obavezno radili radi trimovanja broda.

Farbanje rezervoara se verovatno radilo u velikom remontu, jer se na secćam da smo to radili za vreme mog boravka na brodu a bili smo samo u malom remontu.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1248 on: June 15, 2011, 07:31:32 am »

Bravo momci, rade vam "kefala", k'o singerica. 
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #1249 on: June 15, 2011, 09:10:08 am »

Nisam bio mašinac, pa ne znam koliko je bilo tankova za gorivo,znam da se moglo krcati 36 tona goriva. Postavljeni su bili na bokovima a moglo se prečrpavati iz jednoga u drugog. To smo jednom radili, kad smo kao priprema na proslavu na Visu bojali vodenu liniju. Gorivo se precrpilo na jedan bok da je vodena linija na drugom boku bila iznad vode.
Što se tiče auspuha.... bili su tačno na vodenoj liniji i mislim, da kad je bio brod nakrcan gorivom i torpedima čak ispod. Livi bok dva i desni jedan. Pranje livog boka posle vožnje je bila "kazna". Grin
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1250 on: June 15, 2011, 11:34:34 am »

Evo još jedan moj mali doprinos nama i našim motordžijama. Prihvatam sve kritike, samo napred... Grin

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na gornjem dijelu slike je prikazan raspored prostorija od drugog mornarskog prostora pa do krme. Po vertikali prostorije su u trupu broda. U gornjem dijelu slike,recimo uvjetno, od nivoa vodene linije do palube neračunajući prostorije pogona, a na donjem dijelu slike su sve prostorije ispod vodene linije. Znači pramčani tankovi su ispod oficirskih kabina i radio  kabine, a krmeni ispod krmeni starešinskih prostorija i kuhinje.
Usput sad kad naši "Mašinci" malo prostudiraju raspored, da se malo prisjete razmještaja glavni uređaja u prostorijama pogona, gde su gl. motori, gde pomoćni, kompresor, kotlić, i još čega se sjete. Red je da i ja naučim nešto o pogonu. Ako ja to s'vatim, i ostatak svijeta će sigurno... Tongue Wink


* Raspored prostorija i tankova.jpg (121.66 KB, 991x689 - viewed 195 times.)
Logged
kpecotic
In memoriam
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 67



« Reply #1251 on: June 15, 2011, 12:51:26 pm »

Štovani ORIĆAREB,

zbog obveza nisam duže vrijeme pratio događanja na "PALUBI" pa sam počeo sa listanjem postova vezanih za temu torpednih čamaca "Shershen" i tom sam prigodom naišao na sliku koju ste "postovali" mislim oko 29. ili 30.4.2011 na kojoj ste prepoznali Bearu, MT kap Jokića i druge jedino ste za jednu osobu sa te slike utvrdili da neznate o kome se radi a da bi zatim i "Duje" ustvrdio da nezna o kome se radi. Radi se o pbb GRBAC, Franje, KARLO, pomorski oficir koji je završio 18.klasu VPA 1966.godine. Nadalje ustvrdili ste da su kap.Jokić i Majica bili generacija, no to nije točno, odnosno:

MAJICA, Marko, BORIS je MT oficir koji je završio 16.klasu MTA 1967.godine, a
JOKIĆ, Nedeljko; STANISLAV je MT oficir koji je završio 17.klasu MTA 1968.godine.

Nadam se da se ne ljutiš za ove ispravke, namjera mi je bila da buduće generacije budu istinito informirani.
« Last Edit: January 11, 2012, 03:03:57 pm by ORIĆAREB » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1252 on: June 15, 2011, 01:24:35 pm »

Štovani ORIĆAREB,

zbog obveza nisam duže vrijeme pratio događanja na "PALUBI" pa sam počeo sa listanjem postova vezanih za temu torpednih čamaca "Shershen" i tom sam prigodom naišao na sliku koju ste "postovali" mislim oko 29. ili 30.4.2011 na kojoj ste prepoznali Bearu, MT kap Kojića i druge jedino ste za jednu osobu sa te slike utvrdili da neznate o kome se radi a da bi zatim i "Duje" ustvrdio da nezna o kome se radi. Radi se o pbb GRBAC, Franje, KARLO, pomorski oficir koji je završio 18.klasu VPA 1966.godine. Nadalje ustvrdili ste da su kap.Jokić i Majica bili generacija, no to nije točno, odnosno:

MAJICA, Marko, BORIS je MT oficir koji je završio 16.klasu MTA 1967.godine, a
JOKIĆ, Nedeljko; STANISLAV je MT oficir koji je završio 17.klasu MTA 1968.godine.

Nadam se da se ne ljutiš za ove ispravke, namjera mi je bila da buduće generacije budu istinito informirani.

Takoje, Grbac Franjo. On je bio kod nas u brigadi neznam točno na kojoj dužnosti, ali sječam ga se.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1253 on: June 15, 2011, 01:36:53 pm »

Genticd je napisao, da je bilo na brod moguće primit oko 38t goriva. Mislim, i ako nisam mašinac, da je to malo previše. Vjerujem, da je to bilo oko 30t. Moram još razgovarat sa svojim bivšim kolegom i potražiti po knjgama, možda nađem takav podatak. U svakom slučaju ništa se neče loše dogoditi, ali volio bi, što kaže "kpecotić" neka podatci budu što točniji.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1254 on: June 15, 2011, 01:54:20 pm »

To sam uspio nači. Podatci su iz knige oružane snage SFRJ 1945-1985  Ratna mornarica tiskana 1988.godine Nadam se, da se tome može vjerovati.


* Torpedniamci20001-1.jpg (30 KB, 617x87 - viewed 96 times.)

* Torpedniamci30001-1.jpg (16.37 KB, 616x46 - viewed 87 times.)
Logged
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #1255 on: June 15, 2011, 04:00:54 pm »

Duje ovome se moze verovati uslovno.Ovo su podatci za nekoga ko nesto uci o brodovima i sve je to tu negde.Eto max brzina 45 cv ,ko tome da veruje.Duzina visina i sirina tacne.Broj staresina 10 a ja mislim 11.Broj mornara 13 a ja mislim 14.I ja sabrah ove moje tankove pa ispade 37,5 tona.Mislim da se u tankove moglo nasuti vise goriva nego sto su po knjigama primali.Bar par stotina litara.A i nije bitno tona tamo vamo.A mene Milance odusevljava kako on to sve pamti i voleo bi kad bi se i neki moj mornar ovde pojavio.Nije mi jasno sto si Milance otvarao rucni kingston rucno kad se mogao otvarati elektricno.Jedino ako je nesto bilo u kvaru.A i moguce je da su neki brodovi praktikovali da zatvaraju te kingstone zbog plasenja da im ne udje voda u krmeni prostor jer se to nekom desilo , znajuci Strazicica on je to sigurno praktikovao.A cira je lepo ovo nacrtao,raspored prostorija i tankova.Nemam primedbi.Ja za par dana odoh u Crnu Goru pa se necu javljat.Nadam se da cu kakvu oradu savatati.Koliko da me zelja mine.
Logged
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #1256 on: June 15, 2011, 04:29:13 pm »

Evo setih se necega.Sa desnokretnim motorima je postojala mogucnost ispumpavanja vode iz masinskih prostora preko ovih kingstona pa su zbog toga iz predostroznosti vodili racun o tim ventilimaNormalno preko kingstona se to moglo raditi samo pri voznji broda a ne u mestu..Inace za ispumpavanje vode su sluzile pumpe opste sluzbe jedna u pramcanoj i jedna u krmenoj masini i imale su kapacitet od 25 tona na sat.Imale su oznaku sn-11( a mozda i ne)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1257 on: June 15, 2011, 05:57:27 pm »

Štovani ORIĆAREB,

zbog obveza nisam duže vrijeme pratio događanja na "PALUBI" pa sam počeo sa listanjem postova vezanih za temu torpednih čamaca "Shershen" i tom sam prigodom naišao na sliku koju ste "postovali" mislim oko 29. ili 30.4.2011 na kojoj ste prepoznali Bearu, MT kap Kojića i druge jedino ste za jednu osobu sa te slike utvrdili da neznate o kome se radi a da bi zatim i "Duje" ustvrdio da nezna o kome se radi. Radi se o pbb GRBAC, Franje, KARLO, pomorski oficir koji je završio 18.klasu VPA 1966.godine. Nadalje ustvrdili ste da su kap.Jokić i Majica bili generacija, no to nije točno, odnosno:

MAJICA, Marko, BORIS je MT oficir koji je završio 16.klasu MTA 1967.godine, a
JOKIĆ, Nedeljko; STANISLAV je MT oficir koji je završio 17.klasu MTA 1968.godine.

Nadam se da se ne ljutiš za ove ispravke, namjera mi je bila da buduće generacije budu istinito informirani.
Poštovani "kpecotic". Ni govora. Upravo suprotno, ja sam počašćen Vašim sudjeljovanjem. I naravno dobronamjernim doprinosom.
Slažem se sa Vama u vezi ppb Karla Grbca. Nisam sada gledao, a vjerovatno sam se krivo izrazio, ne da neznam o kome se radi, uostalom bio je k-dant TČ-213, nego sam mislio u smislu da se nemogu sjetiti imena. O tome se radilo. Sve eventualne insinuacije bilo kog oblika nisu mi bile ni na kraj pameti.
Što se tiče pukovnika Borisa Majice i Jokić Stanislava iskreno rečeno sve do ovog momenta ja sam bio ubijeđen da su ista klasa. Jer ja sam bio druga godina kad su oni pristizali. I završio sam 1966 god. Moje duboko sjećanje na obadvojicu je to što je prvi bio izrazito crnoput, a ovaj drugi izrazito plav. I sa tim dojmom i sa slučajem koji Vi neznate, a ja znam, a to je da su se poslije par dana dječački pokockali i završili u “buvari”, navelo me je da su ista klasa. Ali ako vi imate dumentaciju, službenu koja potvrđuje vaše navode onda pristajem u ime naredni generacija na ispravku.
Poslije svega ugodno mi je sarađivati sa Vama i hvala na doprinosu u ime istine.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1258 on: June 15, 2011, 06:15:27 pm »

A cira je lepo ovo nacrtao,raspored prostorija i tankova. Nemam primedbi. Ja za par dana odoh u Crnu Goru pa se necu javljat. Nadam se da cu kakvu oradu savatati. Koliko da me zelja mine.
Ako dolaziš "gentiću" u H. Novi javi mi se da popijemo po koje piće. A prije odlaska u CG državu, daj malo se prisjeti rasporeda glavnih uređaja u mašinskim prostorima da popunim one dve praznine na slici - skici. Znam u pramčanom je lijevo i desno glavni motori, u krmenom u sredini srednji gl. motor, jedan pomoćni motor u pramčanoj, ali gde? Dde su druga dva pomoćna u krmemom prostoru, gde kompresor, gde kotlić. Šta je još bitno od glavnih uređaja.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 986


« Reply #1259 on: June 15, 2011, 06:18:30 pm »

Kompresor i kotlić KOAV 68 bili su u krmenoj mašini, desno. Čini mi se da je kotlić bio bliže ulazu u krmenu mašinu, a kompresor bliže krmi.
Logged
Pages:  1 ... 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 [84] 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 24 queries.