PALUBA
March 28, 2024, 11:16:45 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1317450 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #75 on: February 24, 2009, 07:52:15 am »

poštovana gospodo mornari
za vrememog boravka na TČ 221 čuo sam da se postavljao pred isplovljenje neki uređaj  ili deo koji su zvali "sablja" koji je navodno služio za merenje brzine. To je radio mornar iz BOC koji je bio mislim navigacista. Zna li neko nešto o ovome
pozdrav
« Last Edit: February 24, 2009, 02:03:23 pm by motorista 57 klasa » Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #76 on: February 24, 2009, 04:42:59 pm »

Polako se skuplja 17.brigada. Kolko vidim imamo mašinca(motorista 57.klasa), torpedista(duje), signalista i pomoćnog kormilara(mornar), ne znam šta su bili "nyupnik" i  "seaman". Još da nađemo par palubaraca pa možemo ispoloviti. TA-TA-TAAAA, TA-TA-TAAAA, TA-TA-TAAA....  marinero
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #77 on: February 24, 2009, 07:46:13 pm »

poštovana gospodo mornari
za vrememog boravka na TČ 221 čuo sam da se postavljao pred isplovljenje neki uređaj  ili deo koji su zvali "sablja" koji je navodno služio za merenje brzine. To je radio mornar iz BOC koji je bio mislim navigacista. Zna li neko nešto o ovome
pozdrav

Točno je, ta sprava se zvala "sablja". Prije isplovljenja je "navigacijski" uzeo sablju (cca 70cm dugačka mesingana, cev-nije okrugla)  u mašiskom prostoru (čini mi se pramčanom) gurnuo kroz dno broda, tako da je sablja virila iz broda. Na sablji se bila mala rupa. Kako je brod povečavao brzinu, u sablji je rastao pritisak i pokazivao brzinu
broda.  To bi bilo to.
Pozdrav Duje
Logged
nyupnik
Prijatelj foruma
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 932


« Reply #78 on: February 25, 2009, 12:30:48 am »

Polako se skuplja 17.brigada. Kolko vidim imamo mašinca(motorista 57.klasa), torpedista(duje), signalista i pomoćnog kormilara(mornar), ne znam šta su bili "nyupnik" i  "seaman". Još da nađemo par palubaraca pa možemo ispoloviti. TA-TA-TAAAA, TA-TA-TAAAA, TA-TA-TAAA....  marinero

Ja sam bio signalista.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #79 on: February 25, 2009, 07:23:26 am »

poštovana gospodo mornari
za vrememog boravka na TČ 221 čuo sam da se postavljao pred isplovljenje neki uređaj  ili deo koji su zvali "sablja" koji je navodno služio za merenje brzine. To je radio mornar iz BOC koji je bio mislim navigacista. Zna li neko nešto o ovome
pozdrav

Točno je, ta sprava se zvala "sablja". Prije isplovljenja je "navigacijski" uzeo sablju (cca 70cm dugačka mesingana, cev-nije okrugla)  u mašiskom prostoru (čini mi se pramčanom) gurnuo kroz dno broda, tako da je sablja virila iz broda. Na sablji se bila mala rupa. Kako je brod povečavao brzinu, u sablji je rastao pritisak i pokazivao brzinu
broda.  To bi bilo to.
Pozdrav Duje
Hvala, ipak nismo zaboravili neke stvari a bilo je davno.
pozdrav
« Last Edit: February 25, 2009, 10:08:03 am by dreadnought » Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #80 on: February 25, 2009, 09:26:54 am »

Uz pomoć prijatelja "forumaša" iz Beograda uspeo sam nabaviti film DRUGOVI MORNARI, ZDRAVO . Film (igrano -nastavni) je iz arhive VFC Zastava filma iz Beograda a govori o grupi mornara, koja dolazi sa Galebom u prekomandu u Split i ukrcaju se na "moderne"torpedne čamce (konkretno na 219). Posle prvih okršaja sa starom vojskom (slikanje pljuča, mjerjenja kapaciteta pljuča i ostalog...) postaju prava posada i isplove na zadatak prema Komiži.
Sad me zanima nešto. "Kapacitet pljuča" mjerili su jim tako, da su morali duvati u neki uređaj, koji se nalazio u prvom mornarskom, levo iznad ulaska u kupatilo. Ja se ne sečam, da bi tamo nešto bilo..... O čemu se radi. 
Logged
nyupnik
Prijatelj foruma
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 932


« Reply #81 on: February 25, 2009, 12:12:48 pm »

Ja sam samo slikao pluća na barbeti pramčanog topa, ali nisam mjerio kapacitet...Smiley
I još, kad sam došao u decembru 1989. na brod, bio je već takav raspašoj da nas je umjesto slike druga Tita u prvom mornarskom dočekala slika žeMskog spolnog organa umetnuta u okvir preko Tileta...
Na pramčanoj pregradi prvog mornarskog se sjećam samo cjevovoda grijanja...
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #82 on: February 25, 2009, 12:43:13 pm »

Mornar, ima li šanse da se film uploaduje na rapideshare?
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #83 on: February 25, 2009, 02:33:55 pm »

Rade volje.................samo kako?
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #84 on: February 25, 2009, 03:55:02 pm »

Ja sam samo slikao pluća na barbeti pramčanog topa, ali nisam mjerio kapacitet...Smiley
I još, kad sam došao u decembru 1989. na brod, bio je već takav raspašoj da nas je umjesto slike druga Tita u prvom mornarskom dočekala slika žeMskog spolnog organa umetnuta u okvir preko Tileta...
Na pramčanoj pregradi prvog mornarskog se sjećam samo cjevovoda grijanja...


To su bili "prijemni ispiti" za mlade mornare. Sječam se, da su kod nas na TČ-215 mornarima slikali pluča na ekranu navigacijskog radara u BOC-u. "Rendgenolog"  je obukao bjelu jaknu od kuhara.
Zezanje ja bilo i sa zaduživanjem čaklje-dubinomera (6m dugačak štap sa crno belim oznakama-svaki metar crveno). Mladi mornar je morao to odnjet u drugi mornarski (naravno,da nije išlo)-no mučio se.
Zaduživali su i bokobrane (one od 80cmvisine). "morali su jih čuvat kod kreveta.
Bilo je puno zezancije, starešine smo prešutno to odobravali do određene mjere.
Pozdrav
Logged
nyupnik
Prijatelj foruma
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 932


« Reply #85 on: February 25, 2009, 04:48:42 pm »

Evo ti priča o "odobravanju starješina".
Došo nam gušter, ono, i mi ga odmah uputismo da donese "ključ za kontrašpring". I ako ga ne nađe, da pita oficire.
I traži on, traži...ne može naći, pa pita vodnika. A ovaj će "Jooj, baš sam ga posudio na 224, pitaj vodnika X tamo." A onaj vodnik na 224 još veći zaje8ant, samo to nismo odmah skužili. Uglavnom, ovaj naš gugi se vratio za nekih sat vremena, nešto ljut...
A to smo tek kasnije saznali zašto: vodnik sa 224 mu je rekao "Znaš šta, mi ti to više nemamo u brigadi, ali siguran sam da na Galebu imaju!" A par dana kasnije, u kantini, načusmo priču elipe s Galeba, kao, "Zamisli nekakav budalaš pita siznog na Galebu da imaju li ključ za kontrašpring"...
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #86 on: February 25, 2009, 05:14:20 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na gornjoj slici u Lori (četverovez) 22.12. 1975 na TČ 215 tri klasiča  svi iz 21.klase MSTVŠ
Na donjoj slici na Dugom otoku mart 1976 u luci Luka  (Tč 215) komandir 3.BO
Pozdrav
Duje


* DaneSavicMGudeljBencicLora1975.jpg (35.71 KB, 510x329 - viewed 401 times.)

* DaneDugiotokLuka1976.jpg (21.4 KB, 308x465 - viewed 355 times.)
« Last Edit: December 03, 2010, 08:25:21 am by MOTORISTA, Reason: Prebacivanje slika u atačment » Logged
WILLI
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 107



« Reply #87 on: February 25, 2009, 06:23:31 pm »

Jeli neko od vas sluzio na TC gde je komandant bio Dimitrije Trajkovic?
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #88 on: February 26, 2009, 10:19:56 am »

Ja sam mu klasic sa bratom Momirom, pa ga tako i poznajem.
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #89 on: February 26, 2009, 11:07:21 am »

Jedno pitanje, koje sam veš negde postavio a možda če mi Duje znati odgovoriti. Koliko je bilo istine sa "žarčenjem", kad je bio uklopljen radar. Kolko se sečam, kad je radio radar, svi smo se sklonili iza mrežnih vrata na komandni most.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.