PALUBA
March 28, 2024, 01:30:09 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1317219 times)
 
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
dejanb
mornar
*
Offline Offline

Posts: 11


« Reply #105 on: March 30, 2009, 08:45:24 pm »

Priznajem, da sam samo jednom ušao u mašinski prostori to kad smo  u BG-ju  bez cigareta, pa se mašinac sjetio, da muje jedna pala ispod "pajola" pramčane mašine. Skoro da smo razmontirali pola mašinskog prostora, da smo ju našli.
Jel su se pomočni motori  koristili za komprestor kao u tenkovima?

Nisam mašinac, ali mi se čini, da su bila tri pomočna motora sa generatorima. Kompresor je bio samostalan (čini mi se električni pogon), Znam, da je bio zrak osnovna stvar, bez njega se nije moglo.
Pozdrav
Duje

To su ustvari 3 generatora za struju 220V DC, 2 su se koristila a 3 je bio u rezervi. Motor za generator je bio traktorski -IMT.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #106 on: March 31, 2009, 03:43:22 pm »

Priznajem, da sam samo jednom ušao u mašinski prostori to kad smo  u BG-ju  bez cigareta, pa se mašinac sjetio, da muje jedna pala ispod "pajola" pramčane mašine. Skoro da smo razmontirali pola mašinskog prostora, da smo ju našli.
Jel su se pomočni motori  koristili za komprestor kao u tenkovima?

Nisam mašinac, ali mi se čini, da su bila tri pomočna motora sa generatorima. Kompresor je bio samostalan (čini mi se električni pogon), Znam, da je bio zrak osnovna stvar, bez njega se nije moglo.
Pozdrav
Duje

To su ustvari 3 generatora za struju 220V DC, 2 su se koristila a 3 je bio u rezervi. Motor za generator je bio traktorski -IMT.

Pomočni motori su bili na svim TČ iz SSSR-a. Prilikom velikog remonta  (prvog), su jih zamjenili naši motori. Činio mi se, da je jedino TČ 218 zadržao ruske, radi toga, da ne ostanu novi u skladištu.
Pozdrav
Duje
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #107 on: March 31, 2009, 06:23:26 pm »

Za godinu dana na TC 221 se to nije dogodilo da kopca prokliza Cano (Ante Strazicic) je bio stara kuka i pravi komandir.

Pomocni motori su bili ustvari dizel generatori jednosmerne struje i na 221 su bili proizvodnja IMR Rakovica 75 ks, a kompresor je napajan DC strujom. Ako smo bili prikljuceni na obalu samo na AC onda su se kompresori upucivali preko ispravljaca. Za potrebe AC na brodu postojao je pretvarac DC/AC.

Na ovim kompresorima bila je obavezna promena ulja na svakih sat rada. Kompresor se nalazio u krmenom motornom prostoru odmah pored kotlica za grejanje.

Kada sam pomenuo koltlic najteze je bilo krmenom motoristi da u zimskom periodu kada su se motori predgrevali toplom vodom iz kotlica  pre isplovljenja ne zaboravi da skine dimnjak koji se nalazio desno iza krmenog topa.
Meni se desilo jednom pa me Cano zezao da smo plovili kao parobrod.
Pozdrav
Milance
« Last Edit: April 01, 2009, 12:31:41 pm by motorista 57 klasa » Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #108 on: April 01, 2009, 12:36:19 pm »

Priznajem, da sam samo jednom ušao u mašinski prostori to kad smo  u BG-ju  bez cigareta, pa se mašinac sjetio, da muje jedna pala ispod "pajola" pramčane mašine. Skoro da smo razmontirali pola mašinskog prostora, da smo ju našli.
Jel su se pomočni motori  koristili za komprestor kao u tenkovima?
Ispod pajola u krmenom prostoru na prednjem delu tacno ispod turbine na glavnom motoru je bilo dovoljno prostora da se napravi od stupe lep lezaj. Ja sam to koristio maksimalno. Uvek kada me traze ja sam odmarao pod motorom a na pitanje sta radim odgovor je naravno bio "pa evo cistim ulje koje je iscurelo". Cano (Ante Stražičić) je znao za fazon pa me nije dirao obzirom da je masina uvek bila OK. Najteži je bio Vatreš Dragan električar uvek nešto nezadovoljan.
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #109 on: April 01, 2009, 01:46:26 pm »

Na TČ 224 je bio "kapo makina" kapetan Turk a drugi mašinac je bio st.vodnik Zubčić Tomislav - Zule, koji je bio  kasnije član posade HRM  na TČ 51 "Vukovar".
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #110 on: April 01, 2009, 02:49:05 pm »

Za godinu dana na TC 221 se to nije dogodilo da kopca prokliza Cano (Ante Strazicic) je bio stara kuka i pravi komandir.

Pomocni motori su bili ustvari dizel generatori jednosmerne struje i na 221 su bili proizvodnja IMR Rakovica 75 ks, a kompresor je napajan DC strujom. Ako smo bili prikljuceni na obalu samo na AC onda su se kompresori upucivali preko ispravljaca. Za potrebe AC na brodu postojao je pretvarac DC/AC.

Na ovim kompresorima bila je obavezna promena ulja na svakih sat rada. Kompresor se nalazio u krmenom motornom prostoru odmah pored kotlica za grejanje.

Kada sam pomenuo koltlic najteze je bilo krmenom motoristi da u zimskom periodu kada su se motori predgrevali toplom vodom iz kotlica  pre isplovljenja ne zaboravi da skine dimnjak koji se nalazio desno iza krmenog topa.
Meni se desilo jednom pa me Cano zezao da smo plovili kao parobrod.
Pozdrav
Milance

Oznaka za kotlič bila je KOAV68, nadam se, da nisam pogrešio.
Što se tiče skidanja dimnjaka prije vožne, to si u pravu. Sramota za paluberce je bila, ako su ostavili visit bokobrane za vreme vožnje. Obično su zvali sa komandnog broda "VIS", da se dignu bokobrani.
Pozdrav
Duje
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #111 on: April 01, 2009, 03:00:13 pm »

Za godinu dana na TC 221 se to nije dogodilo da kopca prokliza Cano (Ante Strazicic) je bio stara kuka i pravi komandir.

Pomocni motori su bili ustvari dizel generatori jednosmerne struje i na 221 su bili proizvodnja IMR Rakovica 75 ks, a kompresor je napajan DC strujom. Ako smo bili prikljuceni na obalu samo na AC onda su se kompresori upucivali preko ispravljaca. Za potrebe AC na brodu postojao je pretvarac DC/AC.

Na ovim kompresorima bila je obavezna promena ulja na svakih sat rada. Kompresor se nalazio u krmenom motornom prostoru odmah pored kotlica za grejanje.

Kada sam pomenuo koltlic najteze je bilo krmenom motoristi da u zimskom periodu kada su se motori predgrevali toplom vodom iz kotlica  pre isplovljenja ne zaboravi da skine dimnjak koji se nalazio desno iza krmenog topa.
Meni se desilo jednom pa me Cano zezao da smo plovili kao parobrod.
Pozdrav
Milance

Neznam, dali sam tebi napisao, da  (kada sam u Splitu) sretnem Stržičić Antu. U Penziji je več nekoliko godina, ljeti je na rodnom Mljetu, zimi u Splitu. Pre nekoliko godina sam ga sreo i na Mljetu.
Pozdrav
Duje
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #112 on: April 02, 2009, 09:41:36 am »

Na TČ 224 je bio "kapo makina" kapetan Turk a drugi mašinac je bio st.vodnik Zubčić Tomislav - Zule, koji je bio  kasnije član posade HRM  na TČ 51 "Vukovar".
U moje vreme 79/80 kapo je bio Zoran Troskot OK tip a prvi motorista Ante Stražičic - Cano isto OK tip.
pozdrav
Milance
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #113 on: April 02, 2009, 09:43:20 am »

Za godinu dana na TC 221 se to nije dogodilo da kopca prokliza Cano (Ante Strazicic) je bio stara kuka i pravi komandir.

Pomocni motori su bili ustvari dizel generatori jednosmerne struje i na 221 su bili proizvodnja IMR Rakovica 75 ks, a kompresor je napajan DC strujom. Ako smo bili prikljuceni na obalu samo na AC onda su se kompresori upucivali preko ispravljaca. Za potrebe AC na brodu postojao je pretvarac DC/AC.

Na ovim kompresorima bila je obavezna promena ulja na svakih sat rada. Kompresor se nalazio u krmenom motornom prostoru odmah pored kotlica za grejanje.

Kada sam pomenuo koltlic najteze je bilo krmenom motoristi da u zimskom periodu kada su se motori predgrevali toplom vodom iz kotlica  pre isplovljenja ne zaboravi da skine dimnjak koji se nalazio desno iza krmenog topa.
Meni se desilo jednom pa me Cano zezao da smo plovili kao parobrod.
Pozdrav
Milance

Neznam, dali sam tebi napisao, da  (kada sam u Splitu) sretnem Stržičić Antu. U Penziji je več nekoliko godina, ljeti je na rodnom Mljetu, zimi u Splitu. Pre nekoliko godina sam ga sreo i na Mljetu.
Pozdrav
Duje
Da Duje i poslao si mi sliku sa Zekom, Kormanjosem, Vatresom i Zlatanovicem kojrg nisam zatekao na brodu
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #114 on: April 02, 2009, 04:23:10 pm »

Na Google Earth se vidi pored Tvornice cementa u Kaštelima na suhom doku neki brod. Da nije to što je ostalo od torpednog čamca 51 "Vukovar"?
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #115 on: April 05, 2009, 09:53:47 am »

Za godinu dana na TC 221 se to nije dogodilo da kopca prokliza Cano (Ante Strazicic) je bio stara kuka i pravi komandir.

Pomocni motori su bili ustvari dizel generatori jednosmerne struje i na 221 su bili proizvodnja IMR Rakovica 75 ks, a kompresor je napajan DC strujom. Ako smo bili prikljuceni na obalu samo na AC onda su se kompresori upucivali preko ispravljaca. Za potrebe AC na brodu postojao je pretvarac DC/AC.

Na ovim kompresorima bila je obavezna promena ulja na svakih sat rada. Kompresor se nalazio u krmenom motornom prostoru odmah pored kotlica za grejanje.

Kada sam pomenuo koltlic najteze je bilo krmenom motoristi da u zimskom periodu kada su se motori predgrevali toplom vodom iz kotlica  pre isplovljenja ne zaboravi da skine dimnjak koji se nalazio desno iza krmenog topa.
Meni se desilo jednom pa me Cano zezao da smo plovili kao parobrod.
Pozdrav
Milance

Oznaka za kotlič bila je KOAV68, nadam se, da nisam pogrešio.
Što se tiče skidanja dimnjaka prije vožne, to si u pravu. Sramota za paluberce je bila, ako su ostavili visit bokobrane za vreme vožnje. Obično su zvali sa komandnog broda "VIS", da se dignu bokobrani.
Pozdrav
Duje

DA KOAV 68
sto u prevodu znaci>
Kotao Vatrocevni, vodogrevni 68000 kcal
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #116 on: April 05, 2009, 10:42:29 am »

Na Google Earth se vidi pored Tvornice cementa u Kaštelima na suhom doku neki brod. Da nije to što je ostalo od torpednog čamca 51 "Vukovar"?

Pogledat ču, no, taj ostatak od TČ bio je u moru i  vezan uz obalu. Pošto je to vojni objekt (nekad je bilo skladište goriva-možda i danas), nisam mogao priči bliže.
Pozdrav
Duje
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #117 on: April 05, 2009, 03:45:01 pm »

Na Google Earth se vidi pored Tvornice cementa u Kaštelima na suhom doku neki brod. Da nije to što je ostalo od torpednog čamca 51 "Vukovar"?

Evo  pogledao sam na GOOGLE Earth. Nema ga više tamo. Ako pogledaš snimku sa satelita, onda je bio vezan lijevo od ona dva broda, što su pramcem prema obali znači u područja "goriva" kao što smo mi onda govorili.
Pozdrav
Duje
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #118 on: April 06, 2009, 06:52:52 am »

Po mome najneupotrebljivi brod u JRM. Jedina moguča uoptreba u ratu kao brzi minopolagač te možda brod za brzu oskrbu otoka (mali tereti) te možda još prebacivanje diverzantskih grupa (mada su i tu bolji mali desantni čamci). Zbog specifičnih disela čak nije uporebljiv ni kao patrolni čamac.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #119 on: April 06, 2009, 03:05:46 pm »

Po mome najneupotrebljivi brod u JRM. Jedina moguča uoptreba u ratu kao brzi minopolagač te možda brod za brzu oskrbu otoka (mali tereti) te možda još prebacivanje diverzantskih grupa (mada su i tu bolji mali desantni čamci). Zbog specifičnih disela čak nije uporebljiv ni kao patrolni čamac.

Poštujem mišljenje, no ne slažem se. Zašto?
Brodovi su su namjenjeni za brze ispade iza otoka na sporije i veče ratne brodove. Neupotrebljiv (sa torpedima) je u sjevernom jadranu (iznad Pule) jer su dubine malo preko 30 metara. Torpedo je radilo "džep" 30-35met., a bojeva dubina 5-8met. Topovi su bili upotrebivi. Znači srednji i južni Jadran (otoci i dubina mora) bili su upotrebivi. Što se tiče prebacivanja divezantskih jedinica i tu je bio upotrebiv (mali gaz).
Snebdjevanje otoka, e tu nije bilo velikh mogučnosti (malo slobodne površine na palubi).
Prebacivanje bolestnih ranjenih i hitnih intervencija, tu su  brodovi i posade obavili velik posao, dok nije uveden helikopterski prevoz sa otoka (poslije 1990).
Puno je ljudi, koje su spasile posade TČ (neovisno o vremenu i moru)
Neznam u čemu je gorivo specifično (nisam mašinac), ali znam, da su određeni broj godina motali uvozit gorivo iz SSSR-a (takavje bio ugovor o kupovini brodova). Kasnije su gorivo proizvodili naši. Ako si ikad naručivao rez, djelove iz ondašnjeg SSSR-a, moraš znati, da si morao naručiti barem dvije godine ranije (takav su imali sistem i način rada). Zato je bila obavezna RR (ratna rezerva!) Za rezervne djelove iz zapada nikad nije bilo problema, trebalo je samo platit.
Pozdrav
Duje
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.