PALUBA
April 18, 2024, 11:49:55 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1326949 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #150 on: April 15, 2009, 07:15:58 am »

Žarko Bartulović (pf) - komandant
Mome Antevski (st.vodnik)- artiljerac
MT kap. Turk - prvi motorista
Tomislav Zupćič - Zule (st.vodnik I.klase)- drugi motorista
Miloš Jovanović-Fleka ( vodnik I.klase) - veza
Mate Marković (zastavnik I.klase) - radarista Huh??
i
KBB Rozalijo Ćapalija - komandant 17.brigade TČ
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #151 on: April 15, 2009, 10:04:27 am »

Još o raketama RBS 15 na Seršenu - sigurno bi mogao staviti oko 4 rakete. Ali težko vejrujem, da bi to išlo bez promjene čitave elektronike? A pošto suviše mali depasman ne dozvoljava stavljanje drugog obrambenog oružja, vjerovatno zbog toga nisu išli u tu prepravku ovog broda.

Možda bi najbolja modernizacija bila zamenjivanje torpednih cevi za višecevnim bacačem raketa oganj. Nsešto slično su uradili v Egiptu krajem sedamdesetih godina.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #152 on: April 15, 2009, 02:16:36 pm »

Žarko Bartulović (pf) - komandant
Mome Antevski (st.vodnik)- artiljerac
MT kap. Turk - prvi motorista
Tomislav Zupćič - Zule (st.vodnik I.klase)- drugi motorista
Miloš Jovanović-Fleka ( vodnik I.klase) - veza
Mate Marković (zastavnik I.klase) - radarista Huh??
i
KBB Rozalijo Ćapalija - komandant 17.brigade TČ

Zubčič je bio kasnije u HRM. No, ne vjerujem, da je onda imao taj čin, jer on se aktivirao  i nije završio vojnu školu. Možda je bio vod. I.kl.
Mate markovič je u penziji i živi u Splitu.
Kap. Turk je bio vjerojatno K-dir V.BO, je su oficiri to bili, a podoficiri 1. motorista.
Za ostale neznam gdje su.
Pozdrav Duje
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #153 on: April 15, 2009, 02:53:08 pm »

Duje, u pravu si, znam da se Zule aktivirao i možda bio samo vodnik I.klase. Živio u Vodicama.
 
Drago mi je za Markovića, da je još živ i zdrav. Bosanac iz Bosanskog broda, ličio na Bud Spencera, pušio Cigarilose. Sa njim sam imao najviše kontakata jer smo zajedno držali kantinu. Kad neko od oficira nije na vreme platio piće (pisalo se u podsetnik i platilo kad je stigla plata).. samo sam rekao Markoviću. Još par godina posle vojske od njega sam dobio čestitku za Novu godinu. Žao mi je, da nisam imao njegove adrese da bi mu vratio čestitke. Sad kad razmišljam, mislim, da nije bio radarista nego torpedista.

Žarko Bartulović je bio krajem 80.godina komandant Pitomačkog centra u Splitu (ili Akademije Huh??). Zdravlje mu nije služilo, pa je bio vrlo malo na brodu.Još onih para dana kad je bio,našao me spavati na "siznoj"(dobio dve prekoredne Grin). Čitao sam negde, da mu je sin istotako išao u vojsku i studirao na jednoj od mornaričkih akademija u Ameriki. Pomenut u spisku agenta KOS-a u Hrvatskoj.

KBB Rozalija Ćapalija - "gospodin oficir".



   
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #154 on: April 15, 2009, 03:48:01 pm »

Quote
Malo je poznata cinjenica da je HRM pokusala izvrsiti 2 torpedna napada na VPbr 32 "Koper" sa bivsim TC 222 (U HRM 51).

Dugo se ta priča vrti iz raznih nezvaničnih izvora, samo se kao nesuđena meta navodi VPBR-31, a ne 32. Navodni pokušaji desili su se u prolazu imeđu Čiova i Šolte, 10. i 11. novembra 1991. u ranim jutarnjim časovima, pre zore, i oba puta je dejstovano sa po 4 torpeda TR-53VA sa otprilike polovine efektivnog dometa. Dali je priča lovačka ili ne, verovatno nikada nećemo saznati, osim ako se zapovednik ili neko od tadašnje posade TČ-a ne oglasi jednom i ispriča priču (k-dant broda je smenjen nepunih meseca dana nakon ovoga). Imaju neke potvrde da je iz skladišta trebovano, isporučeno i ukrcano na brod 2x4 torpeda, i da ista nisu vraćena nazad. Ako su ispaljena na brod, indikativno je da su promašila, što je gotovo neverovatno pod uslovom da su bila ispravna i da nisu imala nikakva ograničenja. To se moglo desiti iz više razloga - ili su sabotirana ili su imala u sebi algoritam sa snimljenim akustičnim potpisom VPBr-a koji je bio domaći brod, pa samim tim što sistem za navođenje ima prevenciju prijateljske vatre, upaljači nisu odradili. No povrh svega, nije mi jasno kako VPBr nije primetio ni TČ ni torpedo, koji je PEL/sonar morao da registruje ako je bio na dežurstvu i ako je bio bliski prolaz. Ima i mogućnost da je zapovednik TČ-jca jednostavno bućnuo torpeda negde u vodu, svestan činjenice da - da mu je pošlo za rukom da potopi VPBr, prevrnuli bi svaku uvalu, svaki kamen duž Jadranske obale, dok ga nebi našli i potopili. Šta je istina - ko će mu ga znati.

Quote
Komandanti TC su trazili da samostalno nastave za Boku, jer je RTop sa 30+ cvorova bila jednostavno prespora za njih.

Pa i nije baš tako. Specifična snaga torpednog čamca je 70,6KS/t, a topovnjače 68,4KS/t. TČ je u neznatnoj prednosti. Maksimalna eksploataciona brzina topovnjače je 40čv, a TČ 45čv, no mislim da sam negde pročitao da je maksimalna brzina na topovnjačama ograničena na 40čv, zbog pojave vibracija pri većim brzinama. Inače, topovnjače su brodovi s najimpresivnijom i najkompleksnijom pogonskom grupom u JRM.

Istina je, da su bila izvedena dva torpedna napada na VPBR31. Oba puta su  torpeda ispaljena. Napad je izvršen po naređenju iz više komande i sa detaljnim uputama. No, Posadi je bilo več onda jasno, da je mala šansa za potopit "Split". Uvjeren sam, da su jim dali mogučnost, da sami odluče kada i kako če napast, da bi ga pogodili, svjesni rizika u manevru izvlačenja. Prvo je bila greška napadati sa samonavodečim torpedima, a cilj ne proizvodi dovoljnu jačinu zvuka, da bi se torpedo navelo. Drugo, bojeva dubina torpeda je 5-8m. I treče "Split" nije bio u najidealnijem položaju za napad. Napad je izvršen u potpunom mraku bez radara. U napad su plovili u radarskoj sjeni uz Čiovo.  Izgleda da se je naredbodavcima previše žurilo. Naređenje za napad je izdano u Šibeniku. Ne vjerujem, da su bila torpeda sabotirana.
Da su prva dva torpeda bila podešena kao pravolinijska (bez samonavođenja), podešena bojeva dubina na 2-3m, a druga dva podešena kao samonavodeča (lansirana sa zakašnjenjem) mogučnost bi bila veča. I priprema torpednog napada sa lažnim topovskim napadom sa Šolte ili kopna (da se cilj prisili premjestit-upalit motore), onda bi bilo drugačije. Meni je sada lako pametovat, ali takve ideje su postojale u glavama onih koji su terbali izvršit taj zadatak.
Kod prvog napada je bio "pogođen" i TČ. Ne direktnim pogodkom, nego gelerima. Pogođena je bila mornarska praona. Večeg oštečenja nije bilo. Komandant nije bio smjenjen nego je postavljen na višu dužnost.
Pozdrav
Duje
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #155 on: April 15, 2009, 03:51:50 pm »

Duje, u pravu si, znam da se Zule aktivirao i možda bio samo vodnik I.klase. Živio u Vodicama.
 
Drago mi je za Markovića, da je još živ i zdrav. Bosanac iz Bosanskog broda, ličio na Bud Spencera, pušio Cigarilose. Sa njim sam imao najviše kontakata jer smo zajedno držali kantinu. Kad neko od oficira nije na vreme platio piće (pisalo se u podsetnik i platilo kad je stigla plata).. samo sam rekao Markoviću. Još par godina posle vojske od njega sam dobio čestitku za Novu godinu. Žao mi je, da nisam imao njegove adrese da bi mu vratio čestitke. Sad kad razmišljam, mislim, da nije bio radarista nego torpedista.

Žarko Bartulović je bio krajem 80.godina komandant Pitomačkog centra u Splitu (ili Akademije Huh??). Zdravlje mu nije služilo, pa je bio vrlo malo na brodu.Još onih para dana kad je bio,našao me spavati na "siznoj"(dobio dve prekoredne Grin). Čitao sam negde, da mu je sin istotako išao u vojsku i studirao na jednoj od mornaričkih akademija u Ameriki. Pomenut u spisku agenta KOS-a u Hrvatskoj.

KBB Rozalija Ćapalija - "gospodin oficir".



   
Markovič je boi radarista. Doživio je veliku osobnu tragediju. Neke budale su mu ubila sina- bez razloga.
Pozdrav Duje
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #156 on: April 15, 2009, 06:20:12 pm »

Quote
Kod prvog napada je bio "pogođen" i TČ. Ne direktnim pogodkom, nego gelerima. Pogođena je bila mornarska praona. Večeg oštečenja nije bilo. Komandant nije bio smjenjen nego je postavljen na višu dužnost.

Šta to znači - da je VPBR primetio hrvatski TČ i otvorio vatru na njega?
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #157 on: April 15, 2009, 06:54:40 pm »

Quote
Kod prvog napada je bio "pogođen" i TČ. Ne direktnim pogodkom, nego gelerima. Pogođena je bila mornarska praona. Večeg oštečenja nije bilo. Komandant nije bio smjenjen nego je postavljen na višu dužnost.

Šta to znači - da je VPBR primetio hrvatski TČ i otvorio vatru na njega?
Netko je otvorio vatru, ili VPBR ili netko od osiguranja RTOP!?
Pozdrav
Duje
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #158 on: April 15, 2009, 10:42:41 pm »

Duje,

možeš li malo s čisto tehničke strane obrazložiti šta bi mogao da bude uzrok tih silnih promašaja. Ipak mi je nepojmljivo da 8 torpeda u dva odvojena napada promaše brod dužine 100m, koji verovatno nije išao preko 15čv u tom trenutku.

Quote
Prvo je bila greška napadati sa samonavodečim torpedima, a cilj ne proizvodi dovoljnu jačinu zvuka, da bi se torpedo navelo.

Šta to znači - da je prag osetljivosti torpeda na akustički potpis broda veliki? Pri ekonomskoj vožnji (12-15čv) nepojmljivo mi je da je VPBR toliko tih.

Bilo da su pomenuti promašaji rezultat smišljenih poteza, ili pak slučajnosti, mislim da bi pogodak (i sasvim izvesno potapanje VPBR-a) impliciralo odmazdu mnogo većih razmera od one nakon gubitka PČ-176 pred Šoltom, i toga su sigurno neki ljudi bili prilično svesni. I tako je povlačenje JRM iz severnog i srednjeg jadrana koordinirano između obeju strana i neki objekti (npr. Žrnovica) su napušteni/predati sporazumno, uz garancije koje su se tu i tamo kršile, do izvesne granice, koja je za Hrvatsku stranu značila provocirati, ali ne izprovocirati sukob većih razmera, a za JRM izvući se, uz minimalne gubitke. Potapanje VPBR bi značilo preći tu granicu i nakon toga bilo bi jako teško konrolisati dalji razvoj događaja. Sigurno je s Hrvatske strane bilo struja koje su bile i za i protiv takvog ishoda.
« Last Edit: April 15, 2009, 10:45:38 pm by FF » Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #159 on: April 16, 2009, 06:51:08 am »

Tu se potvrđuje moje mišljenje o lošim karakteristikama torpednih čamaca. Ako su imali problema sa potapanjem fregata klase Kotor, kakvi problemi bi bili tek sa nekim modernijim razaračem klase Lupo, Maestrale, Spruance i Perry.

Ovdje se puno pričalo, kako se protivnik nebi usudio praviti desant danju (zbog osetljivosti napada sa naše strane - avijacija, obalska odbrana). Šta ja znam - desant večih razmjena težko je ostvariti noču (možda sada u 21 veku to i ide - a pred 15-20 godina možda nije bilo tako). Neki diverzantski prepadi - ti bi bili sigurno noči. Pa da i dođu danju, kakve mogučnosti je imala JNA da se odbrani. Avijacija je bila loša - u početku 80 godina - Migi serij F, PMF i MF te Jastrebi. Obalska odbrana se sastojala uglavnom od fiksnih topova flak, ansaldo... Največa opasnost je bila od topova 130mm, koji su bili barem pokretni. Te od mina, podmornica te djelomično raketnih čamaca Osa.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #160 on: April 16, 2009, 08:08:17 am »

Quote
Obalska odbrana se sastojala uglavnom od fiksnih topova flak, ansaldo... Največa opasnost je bila od topova 130mm, koji su bili barem pokretni.

Najveća opasnost bile bi podmornice u zasedama na očekivanim pravcima nastupanja, BROM i minske prepreke (JRM je dosta sredstava ulagala u razvoj i proizvodnju savremenih minskih sredstava). Generalno gledano, posmatrati efikasnost i upotrebljivost pojedinih jedinica i sredstava JRM pojedinačno i nezavisno od sistema i ambijenta delovanja koji je bio koncipiran, nema baš nekog smisla. Eskalacija sukoba na moru tokom građanskog rata u ex Jugoslaviji nema baš nekih dodirnih tačaka s tim konceptom na kome se zasnivala JRM.

Zanimljivo bi bilo znati dali je VPBR prilikom slučaja u kome je bio napadnut od strane HRM torpednog čamca preduzeo neke kontramere i uopšte bio svestan da je napadnut. Oštećenje torpednog čamca je nova informacija za mene - znači da je ipak došlo do obostrane razmene vatre, što je za sada jedinstven slučaj u tom sukobu. Mornaričko-Tehnički Opitni centar je krajem 80-tih godina razvio i uveo u upotrebu na VPBR-ovima akustičke plutače u formi protivtorpednih mamaca.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #161 on: April 16, 2009, 02:07:56 pm »

Tu se potvrđuje moje mišljenje o lošim karakteristikama torpednih čamaca. Ako su imali problema sa potapanjem fregata klase Kotor, kakvi problemi bi bili tek sa nekim modernijim razaračem klase Lupo, Maestrale, Spruance i Perry.

Ovdje se puno pričalo, kako se protivnik nebi usudio praviti desant danju (zbog osetljivosti napada sa naše strane - avijacija, obalska odbrana). Šta ja znam - desant večih razmjena težko je ostvariti noču (možda sada u 21 veku to i ide - a pred 15-20 godina možda nije bilo tako). Neki diverzantski prepadi - ti bi bili sigurno noči. Pa da i dođu danju, kakve mogučnosti je imala JNA da se odbrani. Avijacija je bila loša - u početku 80 godina - Migi serij F, PMF i MF te Jastrebi. Obalska odbrana se sastojala uglavnom od fiksnih topova flak, ansaldo... Največa opasnost je bila od topova 130mm, koji su bili barem pokretni. Te od mina, podmornica te djelomično raketnih čamaca Osa.

Napisao sam, da su napad TČ pustili posadi, uvjeren sam, da bi  "Split" bio pogođen. U ono vrijem kada je svaki hio biti specialac i puno gledao ratne filmove, nije čudo, da su onu noč kad se je izvodio napad čekali na rivi i čekali kada če planut "Split". U pitanju je i tajnost planirane akcije. To koliko je JRM bila sposobna i usposobljena može se samo nagađat. Nije isto ako te napada "Italija" ili ono što je bilo 1991. Objavio  sam podatak, da je preko 100 granata, od svih koje su  pale na Split,  nisu eksplodirale-zašto? FF je objavio, da su na "Splitu" tjekom rata imali česte zastoje na topovima. Otkrili su tek kasnije. Čudno je i to, da je prilikom napada na grad Split, pogođen samo stari dio, a nova naselja nisu. Neki to objašnjavaju time, što su neki ukrcani na "Splitu", ima porodice u gradu!? Mislim, da bi to mogao objasnit moj bivši pom.k-dant na TČ Gilić Zoran.
To sam napisao, da se vidi ondašnja situacija i promatra u onom vremenu.

Pozdrav
Duje 
« Last Edit: April 16, 2009, 02:33:54 pm by Rade » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #162 on: April 16, 2009, 02:21:26 pm »

Duje,

možeš li malo s čisto tehničke strane obrazložiti šta bi mogao da bude uzrok tih silnih promašaja. Ipak mi je nepojmljivo da 8 torpeda u dva odvojena napada promaše brod dužine 100m, koji verovatno nije išao preko 15čv u tom trenutku.

Quote
Prvo je bila greška napadati sa samonavodečim torpedima, a cilj ne proizvodi dovoljnu jačinu zvuka, da bi se torpedo navelo.

Šta to znači - da je prag osetljivosti torpeda na akustički potpis broda veliki? Pri ekonomskoj vožnji (12-15čv) nepojmljivo mi je da je VPBR toliko tih.

Bilo da su pomenuti promašaji rezultat smišljenih poteza, ili pak slučajnosti, mislim da bi pogodak (i sasvim izvesno potapanje VPBR-a) impliciralo odmazdu mnogo većih razmera od one nakon gubitka PČ-176 pred Šoltom, i toga su sigurno neki ljudi bili prilično svesni. I tako je povlačenje JRM iz severnog i srednjeg jadrana koordinirano između obeju strana i neki objekti (npr. Žrnovica) su napušteni/predati sporazumno, uz garancije koje su se tu i tamo kršile, do izvesne granice, koja je za Hrvatsku stranu značila provocirati, ali ne izprovocirati sukob većih razmera, a za JRM izvući se, uz minimalne gubitke. Potapanje VPBR bi značilo preći tu granicu i nakon toga bilo bi jako teško konrolisati dalji razvoj događaja. Sigurno je s Hrvatske strane bilo struja koje su bile i za i protiv takvog ishoda.
Ako si dobro pročitao što sam napisao, brod nije vozio. A varka, da bi ga pokrenuli (napad sa Šolte ili kopna), ideja posade,  nije izvršena!? O drugom napadu nisam pisao. O tome neki drugi put. Pročitaj šta sam napisao Janezek67, i to je možda jedan od uzroka neuspešne akcije, no ja sam ubjeđen, da je naopako planirana što je posada odma izjavila!
Pozdrav
Duje

PS kada več pišem, tvoj otac mi je rekao, da če pokušat nabavit tel. broj jednog našeg klasiča, koji je živio u Aleksincu. Više podataka mogu poslat osobnom porukom.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #163 on: April 16, 2009, 03:59:50 pm »

Quote
Ako si dobro pročitao što sam napisao, brod nije vozio.

Bio je na sidru obe noći uzastopno kada su pokušani napadi? To je već bilo previše neodgovorno.  Undecided

Quote
Više podataka mogu poslat osobnom porukom.

Naravno.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #164 on: May 20, 2009, 07:40:03 pm »

Ih, pa TČ-ci su brisani iz flotne liste još 1995. i ubrzo potom rashodovani i od njih su ostali samo ogoljeni trupovi nasukani na obalu Kalardova (kod aerodroma) i Župe Tivatske (ispod sportske dvorane). Ja sam prvi put bio u Arsenalu u Tivtu u leto 1994. i prva scena koju sam video kada sam prošao kroz prijavnicu, bilo je jedno 10-ak torpednih čamaca, vezanih uz operativnu obalu tačno naspram ulaza u Zavod, okrenuti pramcem prema obali i naređani jedan do drugog kao sardine. U sećanju su mi se urezale crvene petokrake na poklopcima torpednih cevi koje su gledale u mene, u tom prvom susretu s tim brodovima u Tivtu. Jedan je bio iskrivljen i naslonjen na bok susednog, verovatno je imao prodor vode. Već iduće godine, nije ih bilo...

Naravno, nisu opljačkani. Brodvi su uredno rashodovani, sve živo je skinuto s njih - motori, naoružanje, oprema, itd. Ostao je goli trup. Čak je i nadgrađe demontirano i verovatno izrezano. Korita su potom razbacana po tivatskom zalivu.

Kod čitanja starijih priloga sam primjetio i ovaj u kojem se piše šta se događalo sa TČ poslije brisanja iz flotne liste. Logično je, da su nadgrađa poskidana, jer su bila iz aluminija i vjerojatno prodana na otpad.
Pozdrav
 Duje
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.