PALUBA
March 28, 2024, 05:21:10 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1317328 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
coolkingeye
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 29


« Reply #15 on: March 20, 2008, 10:43:40 pm »

Poslednji TČ koji je vozio mislim da je bio 214 (jer nije bilo broja na boku, bio je prefarban). Prisustvovao sam toj jednočasovnoj vožnji, pošto su mu bile skinute torpedni aparati i artiljerija gaz mu je bio znatno manji od predviđenog, pa je poslednji komandant odlučio da mu ne diže brzinu iznad 33 čv. iz bezbednosnih razloga, ali i pri toj brzini osećaj je jedinstven. To je bilo negde proleće-leto 1994. isplovili smo iz Tivta i plovili kroz zaliv prema H.Novom i nazad. Tada se pričalo da bi mornarica mogla da preuredi te brodove u klasične topovnjače, ali se od toga ubrzo odustalo jer su bili ne rentabilni, mnogo su goriva trošili za oskudnu vatrenu moć koju su mogli da pruže... Nakon toga priča o torpednim čamcima je ušla u istoriju...
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #16 on: March 28, 2008, 06:06:14 am »

Malo je poznata cinjenica da je HRM pokusala izvrsiti 2 torpedna napada na VPbr 32 "Koper" sa bivsim TC 222 (U HRM 51).
Sva ispaljena torpeda su promasila.
Zapovjednik VPbr-a je, predpostavljajuci torpedni napad, smanjio akusticnu sliku broda tako da su torpeda prosla ispod broda bez aktiviranja.
Drugi torpedni napad je izvsen na klasican nacin sa iskljucenim akusticnim glavama za samonavodjenje.
Torpeda su jednostavno prosla ispod broda, jer je gaz VBbr znatno manji od najmanje namjestene dubine.
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #17 on: March 28, 2008, 06:31:25 am »

1986 u ljeto bio sam u BG na Visu (Ceska vila) u sastavu TG (Rtop 406 i 2 TC).
Tijekom tih 15 dana BG imali smo nekoliko zajednickih vjezbi ukljucujuci vjezbu gadjanja iz B 57/70 i AK230, te zajednicke vjezbe sa BROM-om na Lastovu.
Posljednji dio vjezbe je ukljucivao zajednicki plovidbu TG sa Visa za Boku.
Bila je to nezaboravna noc kada je cijela TG u punoj brzini (RTop sa turbinama) osvanula u zoru u mljetskom kanalu.
Komandanti TC su trazili da samostalno nastave za Boku, jer je RTop sa 30+ cvorova bila jednostavno prespora za njih.

Bili su brzi, jednostavno brzi.
Sijecam se jednom nakon izvrsenog remonta u probnoj voznji na mijernoj milji smo bili zajedno moj PC i jedan TC.
Koja je to brzina ljudi moji.

Medjutim da budemo objektivni njihovo primarno naoruzanje i takticka upotreba bili su zastarjeli.
Nikada sastav TC ne bi bio u mogucnosti izvrsiti uspjesan torpedni napad ili eksploataciju raketnog udara kako je to zahtijevalo pravilo upotrebe brodova.
Zbog TT karakteristika motora nisu se mogli uspjesno koristiti za patrolne zadace, iako bi njihovo topnicko naoruzanje u grupi bilo idealno za blisku protivavionsku zastitu.
Bili su zato pogodni za brze ispade i miniranja.

Uvjeti zivljenja i rada su bili spartanski i nehumani. Cini mi se da je samo komandant imao svoju kabinu. Vecinom su ljudi spavali u zajednickim prostorima, a brod nije bio klimatiziran. Ljeti ne bilo nesnosno.
Ljude su iscrpljivali sluzbama, posebno u famoznim BG-ima. Oficiri su bili svaki drugi dan cijeli dan na brodu ako je BG bio u Lori.
Ako su bili na Lastovu ili Visu onda spavaj u Ceskoj i dosadjuj se. Ostalo da ne govorimo. Hrana se nije spremala na brodu jer nije bilo uvjeta, te se dovozila iz kuhinja VPU.
Posljedice za moral su bile vidljive.
Nista bolje nije bilo ni na RC.
RTop su imale bolji smjestaj, klimatizirane prostore i kuhinju tako da su posade mogle same spremati.

Kada su ulazili u podkop, jadan ti ako moras se vezati iza njih kao drugi ili treci brod. Taj dim danima bi ostajao unutra.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #18 on: March 28, 2008, 06:52:56 am »

Quote
Malo je poznata cinjenica da je HRM pokusala izvrsiti 2 torpedna napada na VPbr 32 "Koper" sa bivsim TC 222 (U HRM 51).

Dugo se ta priča vrti iz raznih nezvaničnih izvora, samo se kao nesuđena meta navodi VPBR-31, a ne 32. Navodni pokušaji desili su se u prolazu imeđu Čiova i Šolte, 10. i 11. novembra 1991. u ranim jutarnjim časovima, pre zore, i oba puta je dejstovano sa po 4 torpeda TR-53VA sa otprilike polovine efektivnog dometa. Dali je priča lovačka ili ne, verovatno nikada nećemo saznati, osim ako se zapovednik ili neko od tadašnje posade TČ-a ne oglasi jednom i ispriča priču (k-dant broda je smenjen nepunih meseca dana nakon ovoga). Imaju neke potvrde da je iz skladišta trebovano, isporučeno i ukrcano na brod 2x4 torpeda, i da ista nisu vraćena nazad. Ako su ispaljena na brod, indikativno je da su promašila, što je gotovo neverovatno pod uslovom da su bila ispravna i da nisu imala nikakva ograničenja. To se moglo desiti iz više razloga - ili su sabotirana ili su imala u sebi algoritam sa snimljenim akustičnim potpisom VPBr-a koji je bio domaći brod, pa samim tim što sistem za navođenje ima prevenciju prijateljske vatre, upaljači nisu odradili. No povrh svega, nije mi jasno kako VPBr nije primetio ni TČ ni torpedo, koji je PEL/sonar morao da registruje ako je bio na dežurstvu i ako je bio bliski prolaz. Ima i mogućnost da je zapovednik TČ-jca jednostavno bućnuo torpeda negde u vodu, svestan činjenice da - da mu je pošlo za rukom da potopi VPBr, prevrnuli bi svaku uvalu, svaki kamen duž Jadranske obale, dok ga nebi našli i potopili. Šta je istina - ko će mu ga znati.

Quote
Komandanti TC su trazili da samostalno nastave za Boku, jer je RTop sa 30+ cvorova bila jednostavno prespora za njih.

Pa i nije baš tako. Specifična snaga torpednog čamca je 70,6KS/t, a topovnjače 68,4KS/t. TČ je u neznatnoj prednosti. Maksimalna eksploataciona brzina topovnjače je 40čv, a TČ 45čv, no mislim da sam negde pročitao da je maksimalna brzina na topovnjačama ograničena na 40čv, zbog pojave vibracija pri većim brzinama. Inače, topovnjače su brodovi s najimpresivnijom i najkompleksnijom pogonskom grupom u JRM.
« Last Edit: March 28, 2008, 08:07:01 am by FF » Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #19 on: March 28, 2008, 01:19:40 pm »

Quote
Malo je poznata cinjenica da je HRM pokusala izvrsiti 2 torpedna napada na VPbr 32 "Koper" sa bivsim TC 222 (U HRM 51).

Dugo se ta priča vrti iz raznih nezvaničnih izvora, samo se kao nesuđena meta navodi VPBR-31, a ne 32. Navodni pokušaji desili su se u prolazu imeđu Čiova i Šolte, 10. i 11. novembra 1991. u ranim jutarnjim časovima, pre zore, i oba puta je dejstovano sa po 4 torpeda TR-53VA sa otprilike polovine efektivnog dometa. Dali je priča lovačka ili ne, verovatno nikada nećemo saznati, osim ako se zapovednik ili neko od tadašnje posade TČ-a ne oglasi jednom i ispriča priču (k-dant broda je smenjen nepunih meseca dana nakon ovoga). Imaju neke potvrde da je iz skladišta trebovano, isporučeno i ukrcano na brod 2x4 torpeda, i da ista nisu vraćena nazad. Ako su ispaljena na brod, indikativno je da su promašila, što je gotovo neverovatno pod uslovom da su bila ispravna i da nisu imala nikakva ograničenja. To se moglo desiti iz više razloga - ili su sabotirana ili su imala u sebi algoritam sa snimljenim akustičnim potpisom VPBr-a koji je bio domaći brod, pa samim tim što sistem za navođenje ima prevenciju prijateljske vatre, upaljači nisu odradili. No povrh svega, nije mi jasno kako VPBr nije primetio ni TČ ni torpedo, koji je PEL/sonar morao da registruje ako je bio na dežurstvu i ako je bio bliski prolaz. Ima i mogućnost da je zapovednik TČ-jca jednostavno bućnuo torpeda negde u vodu, svestan činjenice da - da mu je pošlo za rukom da potopi VPBr, prevrnuli bi svaku uvalu, svaki kamen duž Jadranske obale, dok ga nebi našli i potopili. Šta je istina - ko će mu ga znati.

Quote
Komandanti TC su trazili da samostalno nastave za Boku, jer je RTop sa 30+ cvorova bila jednostavno prespora za njih.
Slazem se da je sve moguce.
Ja sam pricao sa zapovjednikom TC. Sada koliko istine se govori, a koliko skriva druga je prica.
Ja mislim da je ipak bio VPbr 32 i da se dogadjaj "dogodio" blize Sibeniku, odakle je TC isplovio.
To mi vise odgovara istini, jer tko bi lud u tim uvjetima vozio do Ciova ili Solte.
Na Vpbr je pokusan diverzantski napad sa eksplozivnim camcem, ali je diverzant morao plivati na obalu, a camac se potopio. Greska u proracunu.
I ova je prica od onoga "koliko istine se govori, a koliko skriva", ali ispricana od sudionika.

Pa i nije baš tako. Specifična snaga torpednog čamca je 70,6KS/t, a topovnjače 68,4KS/t. TČ je u neznatnoj prednosti. Maksimalna eksploataciona brzina topovnjače je 40čv, a TČ 45čv, no mislim da sam negde pročitao da je maksimalna brzina na topovnjačama ograničena na 40čv, zbog pojave vibracija pri većim brzinama. Inače, topovnjače su brodovi s najimpresivnijom i najkompleksnijom pogonskom grupom u JRM.

TC su bili brzi od RTop, ali Rtop je imala i jos ima genijalan pogon.
Do vrsnih brzina se nije islo izmedju ostalog i zbog vibracija, a najvise poradi potrosnje.

Inace najbrzi "brodovi" u JRM bili su CMP11 (4 camca).
Pripadali su 11 GMO u Puli, a prije ulaska u granicne jedinice sluzili su u osiguranju Briona za Tita.

Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #20 on: March 28, 2008, 02:17:18 pm »

Quote
Ja sam pricao sa zapovjednikom TC. Sada koliko istine se govori, a koliko skriva druga je prica.

U vreme kada se navodni događaj zbio, k-dant TČ-51 bio je pbb Vojko Marelić. Misliš na njega?

Quote
Na Vpbr je pokusan diverzantski napad sa eksplozivnim camcem, ali je diverzant morao plivati na obalu, a camac se potopio. Greska u proracunu.

"Duh sv.Vlaha" - platio je ceh nestrpljivosti admirala Letice, jer se raspao pod težinom TNT-a kojim je nakrcan, a ovaj nije hteo da da dovoljno vremena da se ojača. Inače, ne znam kako su mislili prići VPBr-u čamcem. Bilo je nekoliko pokušaja napada zoljama iz glisera, i svi nisu uspeli prići ni na puškomet. Bilo je i tragi-komičnih scena da kada su opaženi nisu imali vremena ni da okrenu nazad, već bi zavezli krmom, ali već bi bilo kasno... kratak rafal s VPBr-a i ćao. Bilo je uspešnih napada sličnog tipa na brodove na sidrištima - npr. na lastovu, iz glisera u prolazu je zoljom pogođen PO  u radio kabinu, dok je krcao mine. Bez žrtava, samo materijalna šteta.
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #21 on: March 28, 2008, 02:26:13 pm »

Quote
Ja sam pricao sa zapovjednikom TC. Sada koliko istine se govori, a koliko skriva druga je prica.

U vreme kada se navodni događaj zbio, k-dant TČ-51 bio je pbb Vojko Marelić. Misliš na njega?

Tocno
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #22 on: March 28, 2008, 02:32:31 pm »

E ovako kaze Pribilović za torpedne čamce:

TČ-213 "Jadran" (kao NB-3 "Jadran")
TČ-214 "Topčider" (kao NB-4, kasnije BB-4 "Topčider")
TČ-215 "Ivan" (kao NB-5 "Ivan")
TČ-216 "Napredak" (kao NB-6 "Napredak")
TČ-217 "Kornat" (kao NB-8 "Kornat")
TČ-218 "Biokovac" (kao NB-9 "Biokovac")
TČ-219 "Sloga" (kao NB-10 "Sloga")
TČ-220 "Crvena Zvijezda" (kao NB-11 "Crvena Zvijezda")
TČ-221 "Borac" (kao NB-12 "Borac")
TČ-222 "Partizan" (kao NB-13 "Partizan")
TČ-224 "Pionir II" (kao NB-14 "Pionir")

Fale još 211, 212 i 223.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Iz SSSR-a su dobiveni 211, 212, 214 i 215
U Kraljevici su gradjeni:
213, novogradnja 386 (kobilica postavljena nakon PC 140), 1968. godine

1969. godine su izgradjeni:

216 novogradnja 387,
217 novogradnja 388,
218 novogradnja 389

1970. godine:

219 novogradnja   391
220 novogradnja 392
221 novogradnja 393

1971. godine:

222 novogradnja 396
223 novogradnja 397
224 novogradnja 398

edit by Broker: moderisana slika zbog dimenzija


* TC-211.jpg (103.74 KB, 800x623 - viewed 295 times.)
« Last Edit: December 03, 2010, 08:51:27 am by MOTORISTA, Reason: Prebacivanje slika u atačment » Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #23 on: March 28, 2008, 04:00:18 pm »

Par "replika" (reč koju vole slovenski političari Grin) u vezi TČ.

1. Kako vidim, niko od vas na forumu nije plovio na torpednim čamcima, tako, da sve što pišete je ili "stručno" ili   "baba rekla, baba spekla".
2. definitivno su torpednjaci bili brzi, ne samo brzi, nego najbrži..........i sigurno brži od RTOP-a.
3. "Barba" kaže, da na TČ nije bilo komoditeta i neznam čega. Pa ljudi, to su bila "bojna vozila" isto kao tenkovi, podmornice i slično. Da ne govorimo o podmornicama. Ja sam imao jednom priliku biti na podmornici i upored , TČ su bili hotel. Što se tiče vručine u ljeto............ko je imao klimu 80.godina. Znalo se, da ne možeš zaspat pre 24.00. i gotovo. Evo, imali smo plus, da se nam produžilo povečerje....
4. Uslovi za bivanje strvarno nisu bili neznam šta, ali je bilo razlike između 211 (ruski) i 224 (domači). Ali ipak, meni su ostale u sječanju večeri, koje smo  proveli u kupatilu na pramcu, gde je bilo priča, z**** i drugoga, još da je neko uspeo prešvercovati koju litru konjaka...........
5. Što se tiče BG. U ljeto svi su jedva čekali BG.(i oficiri..... samo da su pobegli od žena Grin) To su bili najleši dani ne samo vojske nego i života. Bilo je kupanja, bočanja, veslanja, jedrenja, vadenja parangala, vrši, igranja karata, pečenja ribe, piva,viške Vugave..... 
Ja sam recimo prvi pur jeo prstace na buzaru i hobotnicu u salati u BG na Lastovu. Na Visu imali smo hranu u Češkoj vili a na Lastovu kuvalo se na brodu. Nikad neču zaboravit ručka na Lastovu (posle 3 meseca kupusa u Rojcu), supa, dve kremenadle, krumpir, salata te  Viško bjelo vino   (po tradiciji platila turu starija klasa) 
6.U vezi torpednog gađanja,znam recimo, da smo prilikom torpedne vežbe (meta nam je bila PO-91) prvim torpedom bukvalno pogodili PO............ (greška postavljanju vodene linije.... Grin)
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #24 on: March 28, 2008, 04:04:42 pm »

Još jedna replika: Smiley
brodovi tipa TČ i RČ nisu ni bili namenjeni za neki duži boravak posade. Posada je trebala biti na kopnu, da bi se na brod ukrcala kada ide da izvrši napad. Izleti, gadja, pogodi što pogodi i vraća se u luku. Druga je stvar što smo mi od svega hteli da pravimo univerzalne brodove.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #25 on: March 28, 2008, 04:07:34 pm »

Quote
U vreme kada se navodni događaj zbio, k-dant TČ-51 bio je pbb Vojko Marelić. Misliš na njega?

Tocno

Pa pričaj čoveče - šta kaže!!! 

Quote
Uslovi za bivanje strvarno nisu bili neznam šta, ali je bilo razlike između 211 (ruski) i 224 (domači)

A razlike su bile koje?

Quote
... definitivno su torpednjaci bili brzi, ne samo brzi, nego najbrži..........i sigurno brži od RTOP-a.

Niko ne kaže da nisu. Zabeležene su brzine i preko 50čv. sa TČ, pod nekim specifičnim uslovima. Ali, bilo je još brodova koji su mogli poterati preko 40čv. Kad si ti služio u mornarici, Higginsi su odavno povučeni iz upotrebe, ali dugo vremena su i oni činili deo torpednih jedinica JRM, rame uz rame s TČ tipa 211. A Higginsi su takođe mogli preko 40čv.
« Last Edit: March 28, 2008, 04:17:30 pm by FF » Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #26 on: March 28, 2008, 04:14:11 pm »

Ma ja pričam o Žarku Bartuloviću ...1984. godine Grin
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #27 on: March 29, 2008, 08:32:27 am »

Još jedna replika: Smiley
brodovi tipa TČ i RČ nisu ni bili namenjeni za neki duži boravak posade. Posada je trebala biti na kopnu, da bi se na brod ukrcala kada ide da izvrši napad. Izleti, gadja, pogodi što pogodi i vraća se u luku. Druga je stvar što smo mi od svega hteli da pravimo univerzalne brodove.


Tocno Rade.
Lijepo je bilo ljeti i tocno da je bilo i ribe i "dobre spize".
Ajde ti zimi bjezi od zene na Lastovo.
Ja nisam bio ukrcan na TC. Bio sam u zadnjoj godini akademije 10 dana u zimi na RC 310 i onih mjesec dana u ljeto prije promocije na RTop 406.
Rekao sam si - ne u Loru i zavrsio na granicarima. Nikada nisam zazalio iako moj PC nije bio u cvijetu mladosti.
Kad se "bjezalo od zena" bili su to: Izola, Umag, Mali Losinj, a ne rijetko Koper, Piran, Novigrad (Istarski), Porec, Rovinj, Molat, Telascica, i druge vale.
Jednom sam kao komandant PC uplovio u Loru za prenociti prije stanice za demagnetizaciju i zavrsio na raportu kod admirala Bocinova (Bog mu dao pokoj duse). Nisam ispostovao proceduru. Vise se i ne sijecam koji je bio razlog.
I da zavrsim - TC je bio brod idealne deplasmanske forme za svoju funkciju, bio je izuzetno brz i bilo ih je milina gledati u punoj brzini.
Utjecaj dizajna se vidi i na drugim brodvima koje je projektirao Brodarski institut.
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #28 on: March 29, 2008, 08:44:16 am »

Quote
U vreme kada se navodni događaj zbio, k-dant TČ-51 bio je pbb Vojko Marelić. Misliš na njega?

Tocno

Pa pričaj čoveče - šta kaže!!! 

Proslo je vec od toga 15 godina i ne sjecam se detalja. Bilo je to na TRop 11 KPKIV u Veloj Luci. Dosao sam ih posjetiti jer sam i sam neko vrijeme bio na tom brodu.
Prica covjek da je izvrsio dva torpedna napada i promasio. Hvali zapovjednika VPBr i ljut na radnike koji su pripremali torpeda.
Nisam po struci torpedista (Artiljerijsko raketni VES) tako da mi i nije bilo, niti mi je sada sve bas jasno.
Prvi dan su gadjali sa ukljucenom akusticnom glavom za samonavodjenje, a drugi dan cisto onako na "raslje" i na klasican nacin. Samo ne znam koliko su svi oni imali jos iskustva sa starih "Higginsa".

---
Neuspjeli napad sa eksplozivnim camcem izvrio je PKor Vicelic i sretan je sto je ziv. Mislim da i on sada jos naviga na trgovackim brodovima.
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #29 on: April 03, 2008, 04:31:54 pm »

Quote
Ih, pa TČ-ci su brisani iz flotne liste još 1995. i ubrzo potom rashodovani i od njih su ostali samo ogoljeni trupovi nasukani na obalu Kalardova (kod aerodroma) i Župe Tivatske (ispod sportske dvorane).

         За мало тих година да постанем власник једног од њих.Имао сам у плану да га оспособим за вожњу туриста. Grin

                Мој пријатељ је купио један и отеглио га у Будву.Био је без мотора и надграђа.Покушао је да направи ресторан на њему и усидрио га испод ЈРБ, ако знате гдје је то (ту је касније била моја хидро писта).Пошто је посао ишао лоше, није превише водио рачуна о њему, тако да је за вријеме јаког југа попустио ланац који га је држао за тег и брод се насукао.Није било силе која га је могла одсукати из плићака, па га је продао неком типу који га је на лицу мјеста исјекао и све то однио у жељезару. Sad
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.