PALUBA
April 19, 2024, 03:16:23 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1327242 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
brka-65
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 421



« Reply #240 on: August 22, 2009, 11:59:59 am »

Jantar,svaka cast za licnu arhivu fotografija,ocekujemo jos...A sto se tice uniformi,vodilo se racuna,mislim bas onoliko koliko treba ni previse ni premalo...Ovima danas bi bilo bolje da vode racuna o brodovima jer ono sto vidimo je sramota,jadno, i neko ko je gledao te brodove u tip-top stanju sigurno ne moze da shvati dokle su doveli flotu...
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #241 on: August 22, 2009, 12:05:18 pm »

Sto se tice odece kod ove trojice verovatno su u pitanju civilna lica u radnim odelima. Iako se nije isterivala disciplina po svaku meru ipak se postovao nacin oblacenja bez obzira na velicinu brodova. Nosila se radna(kaki) uniforma a leti naravno kratke pantalone i mornarska majica. Motoristi su mogli da nose kombinezone i to je bila jedina razlika, ujedno se motoristima malo gledalo kroz prste ako kapa bas i nije potpuno bela. Uglavnom su svi postovali nacin odevanja bez posebnog nadzora staresina jer mislim da smo se na taj nacin osecali vaznijim od ostalih i da smo se po tome razlikovali od "obicne" vojske.
Milance

Milance, kao što sam napisao, to su sve aktivna vojna lica. Drukčijih radnih odjela nismo imali. Na takvo odjelo se nosila šapka, beretki još nije bilo, mornarskih čizama isto nije još bilo.  Što se tiče cipela i čarapa, e tu je bilo liberalno.
Duje
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #242 on: August 22, 2009, 12:35:40 pm »

Mene je povuklo to sto su se u moje vreme malo kasnije nego sto si ti otisao sa broda ovako oblacili ljudi iz gradjanske sluzbe kad anesto rade na brodu. Postujem i izvinjavam se akosam uneo zabunu.
Milance
Logged
nyupnik
Prijatelj foruma
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 936


« Reply #243 on: August 22, 2009, 03:48:57 pm »

...Na sanduku za čamc za spašavanje (LAS-5) sjedi sada več pokojni  zast Smiljanić (od njega sam primio dužnost kada sam došao na TČ 215). U sredini stoji oficir (jeli Uljarević??) desno je električar Kuzmanić Ante-Bračanin.
...

Sječam se, (bo sam k-dir III BO), da sam prilikom teglja, morao kod bitve na koju je bio nametnut tegleči konop pripremit pili i sjekiru u slučaju naglog puštabja teglja.
 
Duje

Ovaj zastavnik Smiljanić, da li mu je sin isto završio na torpednim čamcima, kao oficir?
Meni je na TČ-217 zamjenik komandanta pbb Anića (danas, čini mi se, kbb u HRM) bio pk Darko Smiljanić, a pričalo se da mu je "otac zastavnik"...

Dalje, ovo sa sjekirom za prekidanje teglja nam je vrlo dobro došlo jednog zimskog dana u Mljetskom kanalu, kad smo se na TČ-216 isudarali s TČ-224, pa je trebalo hitno sjeći tegalj...Motorista je uspio presjeći konop iz negdje četvrtog-petog pokušaja, prvo je dobro izrezao palubu...
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #244 on: August 22, 2009, 04:33:20 pm »

Quote
Evo Ti jedna pa pogadjaj!

Uf,uf, nije lako, na poslu sam, pa nemam ni jednu sliku da uporedim. Onako iz prve - PBR-581 "Udarnik" (Francuz) pušta dimnu zavesu?
Svaka cast FF - od prve. Za ovo imas nesto posebno od mene. Posalji mi svoj e-mail da ne opterecujemo forum. Pozdrav!
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #245 on: August 22, 2009, 05:40:13 pm »

Ovaj zastavnik Smiljanić, da li mu je sin isto završio na torpednim čamcima, kao oficir?
Meni je na TČ-217 zamjenik komandanta pbb Anića (danas, čini mi se, kbb u HRM) bio pk Darko Smiljanić, a pričalo se da mu je "otac zastavnik




Da njegov sin je završio akademiju i postao oficir. Bio je na TČ.
Anića sam nekoliko puta sreo u Splitu i kod nas u Sloveniji, kada smo organizirali neke "kongrese" u vezi "Partnerstva za mir". Čini mi se, da je danas predstavnik Hrvatske u NATU.
Duje
« Last Edit: August 22, 2009, 05:46:34 pm by duje » Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #246 on: August 22, 2009, 05:56:43 pm »

Sto se tice odece kod ove trojice verovatno su u pitanju civilna lica u radnim odelima. Iako se nije isterivala disciplina po svaku meru ipak se postovao nacin oblacenja bez obzira na velicinu brodova. Nosila se radna(kaki) uniforma a leti naravno kratke pantalone i mornarska majica. Motoristi su mogli da nose kombinezone i to je bila jedina razlika, ujedno se motoristima malo gledalo kroz prste ako kapa bas i nije potpuno bela. Uglavnom su svi postovali nacin odevanja bez posebnog nadzora staresina jer mislim da smo se na taj nacin osecali vaznijim od ostalih i da smo se po tome razlikovali od "obicne" vojske.
Milance
Dakle, Milance, stvar stoji ovako, lica na fotografiji su clanovi posade TC 223, s vod Martin Basic, "baklanista", s vod. Jantar, rtg i komandant, pk M.Uljarevic, dakle, nisu civilna lica, a uniforme su tzv. radna uniforma, SMB, koja se nosila do ustanovljavanja tzv ratno-radne TPB uniforme. Sto je najuocljivije, upravo se postovala disciplina odevanja, a iskreno, 12 - 24 sata u teglju, obicno se nije nosila sapka. Ovo je ujedno odgovor i Duje-tu, pomesao je Basica sa Smiljanicem i mene sa Kuzmanicem. A treci jeste Uljarevic. Pozdrav
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #247 on: August 22, 2009, 06:06:58 pm »

U pravu ste, u teglju je, na TC, u voznji, na pramcanoj palubi se moglo zadrzavati samo u teglju ili kod pripreme veza za uplovljenje. Evo jos jedne fotografije, snimljene istog dana, na kojoj je jasno da je brod u teglju. Ne secam se, verovatno za Pulu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ma Jantar odakle jih vadiš? Na sanduku za čamc za spašavanje (LAS-5) sjedi sada več pokojni  zast Smiljanić (od njega sam primio dužnost kada sam došao na TČ 215). U sredini stoji oficir (jeli Uljarević??) desno je električar Kuzmanić Ante-Bračanin.
Dok nisu došla u upotrebu plava radna odjela, nosili smo zelena obična radna odjela (bluza + hlače). Vanjski izgled nam nije bio puno bitan. To, da je bio najvažniji zadatak je istina. (bili smo mali zanesenjaci)

Sječam se, (bo sam k-dir III BO), da sam prilikom teglja, morao kod bitve na koju je bio nametnut tegleči konop pripremit pili i sjekiru u slučaju naglog puštabja teglja.
 
Duje
Daj, Duje, okaci neku fotografiju iz tog vremena da Te identifikujem. Pozdrav
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #248 on: August 22, 2009, 07:09:02 pm »

Jantar, imam jako malio slika iz tog vremena. Ipak, idi na 6. stranu tamo je slika, gdje ležim na krevetu u krmi TČ 215. Slika ispred potkopa 2006 sam prvi sa lijeve (slika je loše skenirana).
Onda idi na stranu 7. Na krmi TČ 215 smo slikani (sa lijeve na desno) Benčić Mirko, Savić Momčilo, Gudelj Ivan i ja.

Duje
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #249 on: August 23, 2009, 11:22:25 am »

Na pramcanoj palubi TC 223 u Lori
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* uvekvernipomagacitc223.png (361.71 KB, 624x433 - viewed 257 times.)
« Last Edit: December 03, 2010, 09:59:49 am by rasho, Reason: ubačena slika u atačment » Logged
brka-65
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 421



« Reply #250 on: August 23, 2009, 11:49:09 am »

Da li je ona zgrada sa desne strane menza? Slabo se vidi ali rekao bih da je to s obzirom na mesto veza TC.
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #251 on: August 23, 2009, 11:55:00 am »

Jeste Brko, to je restoran torpednih camaca ili menza, kako si je Ti nazvao.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #252 on: August 23, 2009, 12:15:40 pm »

Da li je ona zgrada sa desne strane menza? Slabo se vidi ali rekao bih da je to s obzirom na mesto veza TC.

Dugo godina bio je upravnik restorana zast. Bašić. Nasljedio ga je Vulikić Božo.
Duje
Logged
brka-65
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 421



« Reply #253 on: August 23, 2009, 12:53:23 pm »

Pa i mi iz OPS-a smo se tu hranili a prvi utisak posle restorana na Muzilu bio je super...Muzil pasulj skoro svaki dan,Lora becka snicla i pomfrit,kolaci +ronilacki dodatak...
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #254 on: August 24, 2009, 05:49:53 am »

Sto se tice odece kod ove trojice verovatno su u pitanju civilna lica u radnim odelima. Iako se nije isterivala disciplina po svaku meru ipak se postovao nacin oblacenja bez obzira na velicinu brodova. Nosila se radna(kaki) uniforma a leti naravno kratke pantalone i mornarska majica. Motoristi su mogli da nose kombinezone i to je bila jedina razlika, ujedno se motoristima malo gledalo kroz prste ako kapa bas i nije potpuno bela. Uglavnom su svi postovali nacin odevanja bez posebnog nadzora staresina jer mislim da smo se na taj nacin osecali vaznijim od ostalih i da smo se po tome razlikovali od "obicne" vojske.
Milance
Dakle, Milance, stvar stoji ovako, lica na fotografiji su clanovi posade TC 223, s vod Martin Basic, "baklanista", s vod. Jantar, rtg i komandant, pk M.Uljarevic, dakle, nisu civilna lica, a uniforme su tzv. radna uniforma, SMB, koja se nosila do ustanovljavanja tzv ratno-radne TPB uniforme. Sto je najuocljivije, upravo se postovala disciplina odevanja, a iskreno, 12 - 24 sata u teglju, obicno se nije nosila sapka. Ovo je ujedno odgovor i Duje-tu, pomesao je Basica sa Smiljanicem i mene sa Kuzmanicem. A treci jeste Uljarevic. Pozdrav
Vec sam napisao moja greska jer kada sam ja bio na brodu uniforme su bile drugacije.
Evo mornara na vezu u gradskoj luci Rogoznica.
Milance

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* rogoznica1079.jpg (180.42 KB, 774x535 - viewed 231 times.)
« Last Edit: December 03, 2010, 10:01:15 am by rasho, Reason: ubačena slika u atačment » Logged
Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.