PALUBA
March 29, 2024, 11:43:24 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1317787 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #345 on: October 08, 2009, 05:50:19 pm »

Možda sam već to spominjao ovde, ali ne sećam se više. Duje će možda znati jer su on i moj stari sedeli zajedno u školskim klupama, sad baš neznam dali i na SUS motorima, jer su specijalizirali različite stvari, ali ovako - u to vreme (rane 70-te) ovaj motor, M-503A, bio je kako se to u današnjem žargonu kaže Top Clasiffied uređaj u RM. Prilikom izvođenja teoretske obuke, predavači su iz sefa vadili zapečaćene skripte, koje su nakon završetka predavanja morali opet zapečatiti i vratiti u sef.

Istina je. Ja doduše nisam mašinac kao otac od FF, ali smo imali slične probleme. Teke (sveske-bilježnice) iz nekih predmeta (kod mene od podvodnog oružja) su nem bile numerisane i uvedene u knjigu povjerljivih dokumenata. Zato i nemam tih teka. Poslije završetka specializacije vratili smo jih. Knjige smo uzimali iz biblioteke i isti dan jih vračali. Takva su bila vremena. Napisao sam več, da je kod prvih remonta TČ i RČ oko navoza (sinhro lifta još nije bilo) bila postavljena ograda, tako da se nije mogao vidjeti podvodni dio. Još u moje vrijeme na brod u remontu nije mogao nitko bez posebne dozvole.(ni radnici MTRZ ni druge starješine)
FF pozdravi mog klasiča!!!
Duje


Ja sam na TČ 217 došao u septembru 1980 (pravo iz akademije), a tzv. albume šema, da učim drenažu, prvi put sam dobio oko Nove godine, valda da se proveri da neću "zbrisati" sa broda nakon kratkog vremena sa nekim znanjima ...
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #346 on: October 08, 2009, 07:18:35 pm »

Takva su to vremena bila, ("o tempora-o mores"), ali sta je - tu je. Ja imam pregrst fotografija na kojima PBr 581 postavlja dimnu zavesu, a koje na poledjini imaju uredno zaveden pov. broj. To je nekad bio poverljiv podatak, iako danas izgleda malo smesno, ali svako ko je tih godina bio u JNA sigurno se seca pregrst ovakvih smesnih pojedinosti. Ja se, na primer, secam da smo sezdesetih godina branili da se fotografise s/b "Lavsa", koji je bio jedan malo veci trabakul. A sta je sve bilo vojna tajna, o tome bi se moglo naci dosta materijala za rubriku: verovali ili ne ili za smehoteku.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #347 on: October 08, 2009, 07:55:12 pm »

Takva su to vremena bila, ("o tempora-o mores"), ali sta je - tu je. Ja imam pregrst fotografija na kojima PBr 581 postavlja dimnu zavesu, a koje na poledjini imaju uredno zaveden pov. broj. To je nekad bio poverljiv podatak, iako danas izgleda malo smesno, ali svako ko je tih godina bio u JNA sigurno se seca pregrst ovakvih smesnih pojedinosti. Ja se, na primer, secam da smo sezdesetih godina branili da se fotografise s/b "Lavsa", koji je bio jedan malo veci trabakul. A sta je sve bilo vojna tajna, o tome bi se moglo naci dosta materijala za rubriku: verovali ili ne ili za smehoteku.

Da mlađi nam danas ne bi verovali. Pošalje me jednom prilikom komandant, Zvonko Rodin, u komandu po šifre za NIHROM identifikator, pred vožnju. I idem ja u komandu, a za mnom idu dva naoružana mornara i prate me, da mi neko "ne otme" šifre...
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #348 on: October 16, 2009, 12:38:06 pm »

Možda sam već to spominjao ovde, ali ne sećam se više. Duje će možda znati jer su on i moj stari sedeli zajedno u školskim klupama, sad baš neznam dali i na SUS motorima, jer su specijalizirali različite stvari, ali ovako - u to vreme (rane 70-te) ovaj motor, M-503A, bio je kako se to u današnjem žargonu kaže Top Clasiffied uređaj u RM. Prilikom izvođenja teoretske obuke, predavači su iz sefa vadili zapečaćene skripte, koje su nakon završetka predavanja morali opet zapečatiti i vratiti u sef.

Istina je. Ja doduše nisam mašinac kao otac od FF, ali smo imali slične probleme. Teke (sveske-bilježnice) iz nekih predmeta (kod mene od podvodnog oružja) su nem bile numerisane i uvedene u knjigu povjerljivih dokumenata. Zato i nemam tih teka. Poslije završetka specializacije vratili smo jih. Knjige smo uzimali iz biblioteke i isti dan jih vračali. Takva su bila vremena. Napisao sam več, da je kod prvih remonta TČ i RČ oko navoza (sinhro lifta još nije bilo) bila postavljena ograda, tako da se nije mogao vidjeti podvodni dio. Još u moje vrijeme na brod u remontu nije mogao nitko bez posebne dozvole.(ni radnici MTRZ ni druge starješine)
FF pozdravi mog klasiča!!!
Duje


Ja sam na TČ 217 došao u septembru 1980 (pravo iz akademije), a tzv. albume šema, da učim drenažu, prvi put sam dobio oko Nove godine, valda da se proveri da neću "zbrisati" sa broda nakon kratkog vremena sa nekim znanjima ...
Nas motoriste mornare na TČ 221 su kap. Troskot Zoran  i Ante Stražičić I motorista, učili drenažu od dolaska na brod. (avgust 1979) čak smo i šeme  imali na raspolaganju. Naročito su insistirali da svi motoristi znaju drenažu goriva a razvod tople vode krmeni motorista u detalje a ostali dovoljno za samostalno rukovanje.
Milanče
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #349 on: October 16, 2009, 01:33:47 pm »

Ja sam na TČ 217 došao u septembru 1980 (pravo iz akademije), a tzv. albume šema, da učim drenažu, prvi put sam dobio oko Nove godine, valda da se proveri da neću "zbrisati" sa broda nakon kratkog vremena sa nekim znanjima ...
Nas motoriste mornare na TČ 221 su kap. Troskot Zoran  i Ante Stražičić I motorista, učili drenažu od dolaska na brod. (avgust 1979) čak smo i šeme  imali na raspolaganju. Naročito su insistirali da svi motoristi znaju drenažu goriva a razvod tople vode krmeni motorista u detalje a ostali dovoljno za samostalno rukovanje.
Milanče
Tako to ide, Milanče, "O tempora, o mores" - vremena se menjaju pa i običaji...
« Last Edit: September 12, 2011, 10:56:59 pm by ORIĆAREB, Reason: Ubacivanje u quote » Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #350 on: October 16, 2009, 01:54:44 pm »

Ne mogu da ja dajem ocenu mislim da bi bilo  zanimljivo da neko od vas koji je radio sa
vojskom kaže kakav je realno bio nivo obučenosti posada (mornara) na brodovima.
Milanče
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #351 on: October 16, 2009, 02:38:00 pm »

Ne mogu da ja dajem ocenu mislim da bi bilo  zanimljivo da neko od vas koji je radio sa
vojskom kaže kakav je realno bio nivo obučenosti posada (mornara) na brodovima.
Milanče

Prema mom iskustvu, do kraja 1990 godine nivo obučenosti mornara na brodovima je bio odličan. Nakon rata i selidbe u Crnu Goru, dolazi do pojave manjka posada, posebno mornara, i uz sve druge već poznate probleme to utiče na znatan pad nivoa obučenosti, koji se nastavio sve dok sam ja radio, do septembra 2006.

Mada, ovo je šira tema, nije ista obuka mornara po specijalnostima -  VES-tima, čak nije isto ni trajala, tako da bi neko ko je neke druge specijalnosti imao i neku drugu priču... Pozdrav!
Logged
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #352 on: October 19, 2009, 10:02:50 pm »

Pa forumasi da i ja nesto kazem ocoravi citajuci ove poruke.Zna li neko gde zavrsi tc-217.A Bori moram da kazem da nisam krio seme drenaze od njega,već je taktika verovatno bila da ih sam nacrta na licu mesta u masini,jer se tako mozda bolje pamti.A sto se tice obucenosti,mislim da su tu ipak bili iznad ostalih mornari motoristi,jer su i dolazili sa skolama slicne struke,a i bilo im je interesantnije da uce.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #353 on: October 20, 2009, 07:15:16 am »

A Bori moram da kazem da nisam krio seme drenaze od njega,već je taktika verovatno bila da ih sam nacrta na licu mesta u masini,jer se tako mozda bolje pamti.


Genta, nisam ni mislio da kažem da si ih ti krio, jednostavno je bilo tako u to vreme...

Logged
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #354 on: October 24, 2009, 02:12:03 pm »

Polovicom 2003 imao sam prilike posjetiti vukovar u lori zajedno sa RČ dubrovnikom i tenkonoscem bez imena. Od tada počinje moja fascinacija shershen klasom. ¾ broda bio je motor, minimalni prostor za posadu i jos minimalniji komandni prostor. Pancirna stakla, čelični trup ostalo sve od aluminija. Netko je napisao da je komanda treceg krmenog motora bila u stroju međutim na komandnom mostu podtojale su tri ručice kopči i dugmad povecavanja okretaja. Za uspomenu imam aluminijskih cijevi od rukohvata i neke manometre.
tamo su se zatekli dva narednika koji su mi ispricali jednu od zanimljivosti, pa brzinu, poteskoce pri manevriranju itd.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #355 on: October 24, 2009, 07:42:24 pm »

Polovicom 2003 imao sam prilike posjetiti vukovar u lori zajedno sa RČ dubrovnikom i tenkonoscem bez imena. Od tada počinje moja fascinacija shershen klasom. ¾ broda bio je motor, minimalni prostor za posadu i jos minimalniji komandni prostor. Pancirna stakla, čelični trup ostalo sve od aluminija. Netko je napisao da je komanda treceg krmenog motora bila u stroju međutim na komandnom mostu podtojale su tri ručice kopči i dugmad povecavanja okretaja. Za uspomenu imam aluminijskih cijevi od rukohvata i neke manometre.
tamo su se zatekli dva narednika koji su mi ispricali jednu od zanimljivosti, pa brzinu, poteskoce pri manevriranju itd.

MTU, motorima se moglo komandovati po izboru: sa mosta, iz mašine, a ako me sećanje ne vara, i iz otvorene kormilarnice. Genticd ili Duje će ovo videti i ispraviti me ako sam pogrešio. Pozdrav!
Logged
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #356 on: October 24, 2009, 09:52:41 pm »

navodno jedan od brodova klase je imao poteskoca u postizanju okretaja pa su kratili propelere mada su bili isti ko i u ostalih, takodjer dimenzije trupa itd..rezultat je bio max brzina od 48 cv ali krstareca je bila veca od ostalih i potrosnja manja.
motori nisu smjeli radit vise od pola sata na minimalnim okretajima zbog tlaka ulja.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #357 on: October 25, 2009, 01:44:16 pm »

Polovicom 2003 imao sam prilike posjetiti vukovar u lori zajedno sa RČ dubrovnikom i tenkonoscem bez imena. Od tada počinje moja fascinacija shershen klasom. ¾ broda bio je motor, minimalni prostor za posadu i jos minimalniji komandni prostor. Pancirna stakla, čelični trup ostalo sve od aluminija. Netko je napisao da je komanda treceg krmenog motora bila u stroju međutim na komandnom mostu podtojale su tri ručice kopči i dugmad povecavanja okretaja. Za uspomenu imam aluminijskih cijevi od rukohvata i neke manometre.
tamo su se zatekli dva narednika koji su mi ispricali jednu od zanimljivosti, pa brzinu, poteskoce pri manevriranju itd.

Zdravo, jeste, ručice "Serne" su bile tri. (jedna za lijevi, jedna za srednji, jedna za desni motor). Kada se je dizao broj okretaja motora- povečavala brzina broda, na sva tri motora onda je prvi motorista koji je bio na mostu "dodavao gas" lijeviom i desnom motoru, a drugi motorista u pultu upravljanja srednjem motoru. Međusobno su bili povezani unutrašnjom brodskom vezom. (šljemafon i laringofon radi buke).
Na brodu su bila tri takva mjesta. OKM (osnovno komandno mesto), na mostu i u pultu upravljanja u prostoru izneđu pramčane i krmene strojarnice.

Dali su bila stakla na OKM pancirna neznam, no sjećam se, da su bila debela. Ti otvori su imali i formacijske  Al polkopce za slučaj zamračenja broda ili ABH udara. Interesantno je i to, da su na svim vratima i poklopcima (vanjski) na brodu bili ugrađeni prekidači za isključivanje rasvjete kada su se otvarali.
Duje
Logged
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #358 on: October 25, 2009, 02:59:15 pm »

i vukovar vise nije vezan kod tvornice cementa Huh?
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #359 on: October 25, 2009, 06:43:34 pm »

Sto se ovog uredaja tice mogu dodati sledece:
Glavno mesto upravljanja motorima je bio PUP.  Po pravilu tu su sedeli Kapo i II motorista.
Pre podizanja broja obrtaja motora, sa mosta ili iz OKM trazena je dozvola iz PUP, jer su se motori  mogli opteretiti samo ukoliko je to tehnicki bilo moguće na osnovu pokazatelja rada motora.
I motorista (sa mosta ili iz OKM ) je podizao broj obrtaja na levom i desnom motoru a kapo ili II motorista u PUP  na srednjem motoru.
Jedini merodavni podaci o broju obrtaja su bili oni sa table u PUP tako da je kapo ili II motorista vrsio korekciju broja obrtaja levog i desnog motora.
Na rucicama SERNA uredjaja su bile po dve kotve koje je trebalo drzati pritisnutim nekoliko sekundi a tek onda je rucica mogla da se pokrene.
U dnevnik rada motora je obavezno za svaku promenu broja obrtaja upisivano vreme i svi pokazatelji rada motora. Ukoliko se broj obrtaja ne bi menjao onda su se podaci upisivali na svakih pola sata rada motora.
U PUP su bili svi pokazatelji rada glavnih i pomocnih motora i to:
za glavne motore:
temperature ulaznog i izlaznog ulja u motor,
temperature ulazne i izlazne vode za hladjenje
pritisak ulaznog i izlaznog ulja
temperatura izduvnih gasova (presudna za moguće opterećenje motora odnosno podizanje broja obrtaja)
Obrtomer.
za pomoćne motore na posebnoj tabli.
obrtomer i temperature ulja i vode i pritisak ulja.

Treba takodje napomenuti da je postojao i brodski telegraf odnosno mogucnost upravljanja brojem obrtaja direktno na motoru. Ovo je uvek pre voznje kontrolisano ali mi nikada nismo vozili na taj nacin.
davno je bilo ali mislim da su podaci tacni.
Milance
Logged
Pages:  1 ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.052 seconds with 24 queries.