PALUBA
March 29, 2024, 02:22:00 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1317848 times)
 
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #375 on: October 26, 2009, 07:51:56 pm »

A moglo je biti i ono sto sam ja mislio,jer i 223 je imao problema sa uplovljenjem.
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #376 on: October 26, 2009, 08:08:49 pm »

Nemoj mi 223, vidis da je bio najlepsi (salim se) [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* TC 223 u punoj voznji.jpg (198.39 KB, 885x863 - viewed 227 times.)
Logged
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #377 on: October 26, 2009, 08:26:58 pm »

Sto se tice spaljivanja opiljaka da i ja dodam nesto.Prvo sam hteo reci da to i nije postojalo ali posle mozdane fiskulture pocelo mi se pamcenje malo vracati.I evo sta sam se setio.Uredjaj za spaljivanje opiljaka se nalazio u pultu upravljanja sa desne strane kontrolne table glavnih motora.Ali na motoru se na povratku ulja posle podmazivanja nalazila trosekciona resetka kroz koju je prolazilo ulje.Kad se u ulju pojavi neki opiljak od delova u trenju on prespoji resetku i u pultu se upali kontrolna sijalica.Tada  se sa prekidacem dovede struja visokog napona i opiljak spali.Za svaki motor je bilo po 3 sijalice.Ako se upale sve tri sijalice ,i ne mogu opiljci da se spale to znaci da je puno opiljaka u ulju i da je opasnost od zaribavanja velika pa smo gasili motor.Zatim smo skidali resetku i pazljivo skupljali opiljke sa nje i nosili u Sibenik da se ispitaju koji je materijal u pitanju i na taj nacin ustanovi kvar.Ja sam to radio  a eto jedva da se setih.Jos uvek ne mogu da se setim pozicije resetke na motoru.Verovatno negde kod kopce.Pozdrav
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #378 on: October 26, 2009, 08:31:41 pm »

Genta, znao sam da ćeš dodati ono što treba oko spaljivanja opiljaka u ulju za podmazivanje, zato sam te i "prozvao"!

Idemo dalje...
Logged
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #379 on: October 26, 2009, 08:47:54 pm »

Kad bih ja umeo da stavim sliku TC-217 videli bi onda sta je lepota inace najbrzeg broda u RM.Sve eventualne primedbe su vam uzaludne, to je opste poznata stvar.Mi smo kruzili oko topovnjace koja je vozila maksimalnom brzinom.Nije da se hvalim.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #380 on: October 26, 2009, 09:45:09 pm »

Sto se tice spaljivanja opiljaka da i ja dodam nesto.Prvo sam hteo reci da to i nije postojalo ali posle mozdane fiskulture pocelo mi se pamcenje malo vracati.I evo sta sam se setio.Uredjaj za spaljivanje opiljaka se nalazio u pultu upravljanja sa desne strane kontrolne table glavnih motora.Ali na motoru se na povratku ulja posle podmazivanja nalazila trosekciona resetka kroz koju je prolazilo ulje.Kad se u ulju pojavi neki opiljak od delova u trenju on prespoji resetku i u pultu se upali kontrolna sijalica.Tada  se sa prekidacem dovede struja visokog napona i opiljak spali.Za svaki motor je bilo po 3 sijalice.Ako se upale sve tri sijalice ,i ne mogu opiljci da se spale to znaci da je puno opiljaka u ulju i da je opasnost od zaribavanja velika pa smo gasili motor.Zatim smo skidali resetku i pazljivo skupljali opiljke sa nje i nosili u Sibenik da se ispitaju koji je materijal u pitanju i na taj nacin ustanovi kvar.Ja sam to radio  a eto jedva da se setih.Jos uvek ne mogu da se setim pozicije resetke na motoru.Verovatno negde kod kopce.Pozdrav

I ako nisam mašinac, poslije toliko godina, sjetio sem se detalja, koji je otvorio interesntnu temu. Mislim, da smo sada rekli sve o tome. Vjerujem, da bi uspješno uputili glavne motore i održavali pogon.
Duje
Logged
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #381 on: October 26, 2009, 09:54:16 pm »

Pa ja ne sumnjam u to ,treba samo da stanem na palubu broda i mislim da bi mi se sve vratilo a tek kad bih usao u masinu.Eh kad bi bilo mogucnosti da se zaplovi bar jos jedna voznja, bacio bih koju kintu.I dan danas mi se ponekad cini da u glavi cujem onu buku motora,i onda se samo najezim,iako mi je ta buka odnela lep komad zdravlja.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #382 on: October 26, 2009, 10:00:54 pm »

Ne znam kako vi, ali ja, kao što ronim barem jednom nedeljno, tako isto u snovima vozim brodove: TČ, Podgorku, DTM, DJČ, PČ 302, BM, BMT...

I to tako živo, sa toliko detalja, kako ništa drugo nikad ne sanjam. Kažu da snovi traju par sekundi, a meni se čini da sanjam satima!

Genta, verujem da me neko hipnotiše da bih mu nacrtao sve i najmanje detalje sa svakog broda na kojem sam radio! A i ti i ostale kolege, siguran sam!

E pa, mirno nam more noćas, mornari!
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #383 on: October 27, 2009, 08:17:52 am »

Kad bih ja umeo da stavim sliku TC-217 videli bi onda sta je lepota inace najbrzeg broda u RM.Sve eventualne primedbe su vam uzaludne, to je opste poznata stvar.Mi smo kruzili oko topovnjace koja je vozila maksimalnom brzinom.Nije da se hvalim.
Kapo hajde molim te objasni očemu je to moglo da se radi, pogoni su svi bili isti, razumen da je bilo u pitnju starijih i noivijih btodova ali razlika u brzini od 10-15 čvorova je čini  mi se velika.
Milanče
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #384 on: October 27, 2009, 08:30:56 am »

Milanče, razlika nije bila 10-15 čvorova, nego samo 3-4...
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #385 on: October 27, 2009, 09:00:07 am »

Milanče, razlika nije bila 10-15 čvorova, nego samo 3-4...
Hvala Boro
ja sam na osnovu dosadašnjih diskusija mislio da je bilo više.
Milanče
Logged
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #386 on: October 27, 2009, 11:48:11 pm »

Milance da bi se objasnila,razlika brzine brodova potrebna je sira diskusija.Neki tc su jedva prelazili 40 cv a neki su isli i 50.Treba znati da motor ima svoje karakteristike ,propeler svoje,osovinski vod sa lezajima svoje,pa kad se sve to spoji dobijes brzinu broda.To se sve predstavlja odredjenim dijagramima i krivuljama.Negde je i kostrukcijono sve to bolje pogodjeno,pa su se motori mogli vise opteretiti,a gde nije moglo kracena su krila propelera da bi se motori rasteretili,sto je normalno uticalo na brzinu.Ova oblast spregnutih karakteristika motora propelera i osovinskog voda te uticaj eksploatacionih faktora na rad dizel motora izucavao se u MVA citav jedan semestar.Znaci nema apsolutno ista dva motora a narocito ne dva osovinska voda niti propelera.Na jednom brodu su motori bili razlicito optereceni.Pozdrav!Inace kad je  kap Zeleni bio u zameni na Tc 217 ni on nije mogao da ide vise od 30 čv.Eto ima i taj uticaj.
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #387 on: October 28, 2009, 07:30:43 am »

Milance da bi se objasnila,razlika brzine brodova potrebna je sira diskusija.Neki tc su jedva prelazili 40 cv a neki su isli i 50.Treba znati da motor ima svoje karakteristike ,propeler svoje,osovinski vod sa lezajima svoje,pa kad se sve to spoji dobijes brzinu broda.To se sve predstavlja odredjenim dijagramima i krivuljama.Negde je i kostrukcijono sve to bolje pogodjeno,pa su se motori mogli vise opteretiti,a gde nije moglo kracena su krila propelera da bi se motori rasteretili,sto je normalno uticalo na brzinu.Ova oblast spregnutih karakteristika motora propelera i osovinskog voda te uticaj eksploatacionih faktora na rad dizel motora izucavao se u MVA citav jedan semestar.Znaci nema apsolutno ista dva motora a narocito ne dva osovinska voda niti propelera.Na jednom brodu su motori bili razlicito optereceni.Pozdrav!Inace kad je  kap Zeleni bio u zameni na Tc 217 ni on nije mogao da ide vise od 30 čv.Eto ima i taj uticaj.

Vjerovatno završna izrada nije bila jednakog kvaliteta za sve brodove. I upitno je, koliko su bili dostupni svi parametri za izradu brodova u Jugoslaviji.
Inače Seršeni su po mome bili več tada promašeni brodovi - skupo održavanje specifičnih motora, koji su bili namenjeni dirkanju i ne neki normalni upotrebi broda, loše glavno naoružanje (torpedi), loša elektronika, loše PVO naoružanje ...
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #388 on: October 28, 2009, 08:22:18 am »


Vjerovatno završna izrada nije bila jednakog kvaliteta za sve brodove. I upitno je, koliko su bili dostupni svi parametri za izradu brodova u Jugoslaviji.
Inače Seršeni su po mome bili več tada promašeni brodovi - skupo održavanje specifičnih motora, koji su bili namenjeni dirkanju i ne neki normalni upotrebi broda, loše glavno naoružanje (torpedi), loša elektronika, loše PVO naoružanje ...


Janezek, potpuno si u krivu za "promašenost" tog tipa brodova, ali ne bih da ulazim u polemiku. Uglavnom, tvoje ocene možda mogu da stoje ako se gleda sa današnjeg aspekta, a nikako ako Šeršene postaviš u kontekst vremena u kome su bili aktivni... Imaj u vidu kada se pojavilo raketno naoružanje na brodovima, jer su do tada artiljerija i torpeda bili osnova vatrene moći brodova!

Dakle, nikako se ne može reći da su bili promašeni!

Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #389 on: October 28, 2009, 11:48:31 am »

Milance da bi se objasnila,razlika brzine brodova potrebna je sira diskusija.Neki tc su jedva prelazili 40 cv a neki su isli i 50.Treba znati da motor ima svoje karakteristike ,propeler svoje,osovinski vod sa lezajima svoje,pa kad se sve to spoji dobijes brzinu broda.To se sve predstavlja odredjenim dijagramima i krivuljama.Negde je i kostrukcijono sve to bolje pogodjeno,pa su se motori mogli vise opteretiti,a gde nije moglo kracena su krila propelera da bi se motori rasteretili,sto je normalno uticalo na brzinu.Ova oblast spregnutih karakteristika motora propelera i osovinskog voda te uticaj eksploatacionih faktora na rad dizel motora izucavao se u MVA citav jedan semestar.Znaci nema apsolutno ista dva motora a narocito ne dva osovinska voda niti propelera.Na jednom brodu su motori bili razlicito optereceni.Pozdrav!Inace kad je  kap Zeleni bio u zameni na Tc 217 ni on nije mogao da ide vise od 30 čv.Eto ima i taj uticaj.
Kapo
upravo ova informacija mi je bilo potrebna. A o komandirima V BO u 17 brigadi imalo bi mnogo da se priča. J asam bio na par zamena pa sam imao svašta da vidim kao običan mornar a da ne pričam o vama koji ste se najbolje poznavali između sebe.
Logged
Pages:  1 ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.