PALUBA
April 25, 2024, 11:26:13 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1330603 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #435 on: November 08, 2009, 06:10:02 pm »

Ma,i za pepeljaru je dobar bio.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #436 on: November 08, 2009, 06:14:52 pm »

U MTRZ Velimir Škorpik i ja sam nabavio jednu ovakvu pepeljaru, dugo je čuvao ali je danas na žalost nemam. Bila je lepa i uvek izazivala pitanja od čega je napravljena.
Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 502



« Reply #437 on: November 08, 2009, 06:25:27 pm »

interesantno...može li se di nać slika kompletnog klipa?
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #438 on: November 08, 2009, 08:03:31 pm »

interesantno...može li se di nać slika kompletnog klipa?

Ubjeđen sam, da bi se mogao naći klip u nekadašnjem  MTRZ Velimir Škorpik. Vjerujem da ima u nekadašnjoj motornoj radionici kakav "otpad". Možda netko od starijih radnika još čuva takvu "tofeju".
Duje
Logged
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #439 on: November 08, 2009, 08:42:07 pm »

E, a tek kakvu su buku ovi klipovi pravili.Pitanje je da li je ikada izmeren nivo buke na punoj snazi/2200okr/min/.Ja koliko se secam bilo je jedno mernje,na tc i izmerena je buka 128 db na oko dve trecine snage ,ali povratne informacije o tom ispitivanju nisu nikad dosle do nas.Inace po iso standardima na 115 db je zabranjen ulazak u radni prostor. Svake godine smo kao motoristi snimali audiograme i svake godine bili sve gluvlji.Inace ta buka je i veoma lose delovala na nervni sistem motorista.Ovo merenje buke sto ja znam se odigravalo u Lori i bilo je veoma interesantno.Bila je to neka ekipa iz Beograda.Usli su na brod i upaljeni su motori,a posto je bila bonaca normalno motori su povukli ispusne plinove nazad u masinu sto se uvek dogadjalo u takvim uslovima.Mi u masinskom  prostoru  bi se tada gusili i plakali, dok se ne isplovi i i sve to razidje.Kako ovi iz Beograda nisu za to znali/a inace su bili zaduzeni da brinu o nasem zdravlju/,oni su poceli da beze sa broda jer su mislili da se zapalio.Govorili su da je to neka namestaljka i da tako ne moze biti.Jedan pukovnik je maltene hteo da se bije sa nama na obali,govoreci jebes ovaj brod ako je ovo ovako i ovo je gore od Ausvica.Neko je rekao da su im instrumenti kasnije pocrkali od buke.Onda su lepo kasnije otisli a rezultate ispitivanja ne znam da li je iko ikad  video.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #440 on: November 08, 2009, 09:00:16 pm »

Genta, mislim da je nivo buke morao biti dosta veći, barem 170 dB. Na Podgorki je izmereno između turboduvala bočnih motora 172 dB, a M 503A2 su bili mnogo jači!
Logged
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #441 on: November 08, 2009, 11:31:00 pm »

Ovo sa bukom je podatak o kome se pricalo.Nisam siguran gde je to mereno.Moguce je u pultu upravljanja a i ne na punoj snazi.Znam samo da na 2200 okr/min sam imao utisak da vazduh igra u masini,a o razgovoru ni govora nema.Cak ni vristanje bilo kakvo se ne bi culo.Da je buka merena pored motora na pojedinim mestima ko zna do kakvih podataka bi se doslo.Ja sam probao da malo maknem slemafon sa usuju i imao sam utisak kao da mi neko zabija ekser u glav kroz uho.Ta buka je prelazila granicu bola.Negde na 140 db pas bi uginuo,mi smo eto izdrzali ali sa posledicama.
Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 502



« Reply #442 on: November 09, 2009, 12:55:06 am »

interesantno...može li se di nać slika kompletnog klipa?

Ubjeđen sam, da bi se mogao naći klip u nekadašnjem  MTRZ Velimir Škorpik. Vjerujem da ima u nekadašnjoj motornoj radionici kakav "otpad". Možda netko od starijih radnika još čuva takvu "tofeju".
Duje
vidiš,ima par godina sam radio kao kurir,redovito bi tamo nosio poštu,da sam znao...
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #443 on: November 09, 2009, 07:39:45 am »

Usli su na brod i upaljeni su motori,a posto je bila bonaca normalno motori su povukli ispusne plinove nazad u masinu sto se uvek dogadjalo u takvim uslovima.Mi u masinskom  prostoru  bi se tada gusili i plakali, dok se ne isplovi i i sve to razidje.Kako ovi iz Beograda nisu za to znali/a inace su bili zaduzeni da brinu o nasem zdravlju/,oni su poceli da beze sa broda jer su mislili da se zapalio.
[Vidiš Kapo ja sam već jednom napisao u vezi ovog dima, mi smo svi obavezno nosili zaštitne maske sve do isplovljenja]
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #444 on: November 09, 2009, 05:20:33 pm »

interesantno...može li se di nać slika kompletnog klipa?

Ubjeđen sam, da bi se mogao naći klip u nekadašnjem  MTRZ Velimir Škorpik. Vjerujem da ima u nekadašnjoj motornoj radionici kakav "otpad". Možda netko od starijih radnika još čuva takvu "tofeju".
Duje
vidiš,ima par godina sam radio kao kurir,redovito bi tamo nosio poštu,da sam znao...
Gazda, možda su ostala kakva poznanstva, ne gubi nadu, nego pokušaj. Lako se može desiti, da u kakvom uglu stoje nekakvi djelovi, a niko nezna zašto su tamo, a boji se jih baciti.
Duje
Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 502



« Reply #445 on: November 09, 2009, 07:09:47 pm »

dobro kažeš,kad odem slijedeći put(a odem svako 5-6 mjeseci)raspitat ću se,ništa me ne košta.znaš li u kojem su se pogonu remontovali motori?
Logged
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #446 on: November 09, 2009, 08:12:40 pm »

interesantno...može li se di nać slika kompletnog klipa?

Ubjeđen sam, da bi se mogao naći klip u nekadašnjem  MTRZ Velimir Škorpik. Vjerujem da ima u nekadašnjoj motornoj radionici kakav "otpad". Možda netko od starijih radnika još čuva takvu "tofeju".
Duje
lani na remontu zadnji dan nešto sam pričao s voditeljem našeg remonta i pitam ja dali se može vidjeti probni stol..,a on kaže kako ne..,a mi pred isplovljenje,doduše ponuda vrijedi za dogodine u 3.mjesec.navodno su još zvezde negdje u hangaru

što se tiče buke pouzdano znam da ako ti je recimo danas pištalo u ušima od buke spavat će ti se jer to je znak oštećenog sluha.
ja bez slušalica ili čepova NEĆU ući u makinu

mislim da se dim mogao rješit da su motori bili predgrijani na pedesetak celzijevih.
Logged
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #447 on: November 09, 2009, 09:29:45 pm »

Nije bilo u pitanju da li uci sa zastitnom opremom u masinski prostor na visokim rezimima ili ne.Nije se moglo uci jer se to nije moglo izdrzati,tu su bolovi u usima bili prejaki,a dim se nije mogao resiti zagrevanjem motora jer smo to radili u zimskim uslovima cim temperatura padne na 8 stepeni.Jednostavno motori usisaju nazad  deo onoga sto je iz njih izaslo i to je to.Kada malo ima vetra onda on to rastera pa je situacija sasvim drugacija. Sa druge strane gledano trebalo je usred leta kad je brod usijan upaliti kotao pa malo podgrevati . Zatim  propisano je bilo i vreme za pripremu broda za borbu i plovljenje,sto bi onda trebalo produziti. Sto se tice klipa mozda nadjem uputstvo za odrzavanje m503a-2 / kad si podstanar ne znas gde je sta/ pa da vidite sliku,mada nema nista bitno.Celo klipa se vidi a bocno su po secanju 5 kompresionih prstena i 3 uljna.Inace motori su remontovani u novoj motornoj radionici koja se nalazila desno iduci od kapije pa pored mora prema nekadasnjem vezu granicara.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #448 on: November 10, 2009, 06:39:50 am »

Što se buke postojalo  je naređenje da se bez antifona ne ulazi u motorni prostor. Mi smo to uglavnom poštovali i bez naredbe.
A u vezi dima kada smo u četvorovezu jedina varijanta da se izduvni gasovi ne vrate u mašinski prostor je bila da si spoljni brod pa da nema nikoga pored tebe. Važi samo za jednu stranu. Kao što sam napisao nosili smo zaštitne maske do isplovljenja.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #449 on: November 23, 2009, 04:01:45 pm »

Na naslovnoj strani mornaričkog glasnika 6/1988 je slika torpednjaka sa brojem 297 ???Jel to naš torpednjak ili nečiji strani?Ako je naš, zašto su mu menjali numeru?

Ajd da vidimo tu sliku.

Haha, danas kupim interesantnu knjižicu u VIC-u u Vasinoj:

Na strani 105, pod naslovom "Podgora 72 - kruna moje komandantske karijere", stoji:

"...U potkopu Prežba - Lastovo prefarbali smo svoj broj 212 i zamenili ga sa brojem 297, što je, u stvari, bio naš ratni broj, koji su torpedista vodnik Vinčić, pomoćnik komandanta pf Gojko Njegovan, sa još dva mornara, vrlo lepo i pravilno napisali. Tako smo postali torpedni čamac 297 prema ratnom rasporedu...".



Eto, misterija rešena... Smiley

Ne sećam se da smo videli tu sličicu ... ako je nismo videli, da je vidimo  Wink

Dakle mornarički glasnik 6/1988 ...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]





* sersen-1.jpg (35.83 KB, 587x669 - viewed 234 times.)
Logged
Pages:  1 ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.