PALUBA
March 28, 2024, 01:32:26 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1317221 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
nyupnik
Prijatelj foruma
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 932


« Reply #465 on: December 05, 2009, 02:39:10 am »

Šta bi mi bez našeg Dreda...
 Tende su dobro služile, jedini problem je bio, da si ih morao ujutro rastegnit a naveće sklapat (za normalan rad potrebna četrvorica !!!!).
...


Krvav posao.

Malo hladnije jest bilo - ali i dalje npr. 46 stupnjeva u prvom mornarskom...
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #466 on: December 05, 2009, 07:11:40 am »

Šta bi mi bez našeg Dreda...
 Tende su dobro služile, jedini problem je bio, da si ih morao ujutro rastegnit a naveće sklapat (za normalan rad potrebna četrvorica !!!!).
Na prvoj slici je povratak u Loru sa vožnje .Posada postrojena pozdravlja komandni brod flote,signalista je več oddao zovku breoda.SlikaTČ-223 mora da je prije nego je došao Lekić jer mi brod djeluje nekako zapušten a i posade je jedva dovoljno za ispolovljavanje. Izgleda, da morao čak artiljerac na vez... a čeka ih još pranje bokova. Ajme 

Artiljerac je po formaciji morao na krmeni vez.
Duje
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #467 on: December 05, 2009, 10:51:20 am »

U početku smo nešto napisali u vezi BO na torpednim čamcima. Ajde Duje, napiši sve tačno koji su bili BO, koliko ljudi je bilo u svakom (ofciri i mornar), šta su jim bile dužnost u plovbi,na vezu itd. (počni sa komandantom Grin
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #468 on: December 05, 2009, 01:05:06 pm »

U početku smo nešto napisali u vezi BO na torpednim čamcima. Ajde Duje, napiši sve tačno koji su bili BO, koliko ljudi je bilo u svakom (ofciri i mornar), šta su jim bile dužnost u plovbi,na vezu itd. (počni sa komandantom Grin

Napisti ću, samo da najprije to stavim na papir, pomalo zaboravljam, zato molim dopunu, kada bude postavljeno na forum, naravno to če biti formacija u moje vrijeme, kasnije se je nešto mijenjalo, pogotovo u HV i SRJ.
Duje
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #469 on: December 05, 2009, 02:58:06 pm »

U moje vrijeme sastav posade bio je takav:
3 oficira
8 podoficira
14 mornara
Oficiri:
-komandant
-pomočnik komandanta
-kdir V BO pogonski odjel

Podoficiri : torpedista, artiljerac, baklanđija, risista, vezista, I.motorista, II. motorista, električar

I BO Navigacija (pom. K danta-oficir i radarista Baklan-podoficir , 2 mornara)
II BO  Artiljerijski (K-dir artiljerac-podoficir, radarista-Ris-podoficir , 2mornara)
III BO Torpedno-minski (K-dir podoficir, 4 mornara)
IV BO Veza ( K-dir podoficir 2 morna)
V BO Pogonski  ( K-dir oficir , I motorista-podoficir, II motorista-podoficir, električar-podoficir , 4 mornara)

6. i 7 BO nije postojao.
 Poslove 6. BO-intendantski, obavljao je kao dopunsku dužnost k-dir IV BO (veza).
 Poslove 7. BO-sanitetski, obavljao je kao dopunsku dužnost radarista- Ris (II.BO).

Na pramčanom vezu  K-dir je bio pomoč. K-danta, u praksi K-dir III BO sa svojim mornarima. Na krmenom vezu bio je K-dir II BO sa svojim ljudima. Moj k-dant je tražio, da svi mornari poznaju dužnosti na oba veza (osim mašinaca i električara)

K-dir III BO bio je i vođa grupe BOB i PNHBO, bio je zadužen za sve brodarske poslove (konopi, bojanje itd). Po formaciji je mjenjao i pomoč. K-danta.

Smještaj po prostorijama:
K-dant imao je svoju kabinu (pramčani dio broda)
Pomoč. k-danta i k-dir V BO imali si svoju kabinu (pramčani dio broda)
K-dir III BO i I.motorista imali su svoju kabinu (krmeni dio broda) torpedista gornji krevet, motorista donji krevet

Ostali podoficiri su spavali u krmenim prostorijama.
lijevi bok: gornji krevet radarista- RIS, donji krevet artiljerac
desni bok:
Prema pramcu gornji krevet radarista -Baklan, donji krevet električar
Prema krmi gornji krevet II. motorista
donji krevet k- dir IV BO vezista

Mornari su spavali u I. i II. mornarskom prostoru (pramčani dio broda.

Smještaj u krmenim podoficirskim prostorijam  prilagođavao se  i nije bio na svim brodovima isti.

Kad je došlo do starješinskog pomjeranja ( na brod se je ukrcao-privremeno neko iz komande), onda je to ovisilo o činu novoukrcanog. K-dant je ustupio svoju kabinu k-dantu diviziona ili k-dantu brigade, išao je u kabinu gdje su bili pomočnik i k-dit V. BO, jedan od njih u malu kabinu u podoficirski prostor, taj je išao u veliki krmeni prostor jedan iz krme ja otišao u II. mornarski prostor ili je spavao na stolu  na kojem smo jeli.

Starješine su jele u krmenom podoficirskom prostoru. Jelo se u dvije smjene.
1. smjena:  K-dant, pomoč. k-danta, k-dir V.BO, k-dir IIIBO,  k-dir II.BO. k-dir IV BO
2. smjena: Risista, Baklanđija, električar, I. motorista, II. motorista

U praksi su stariji  podoficiri  jeli prije mlađih.
Mornari su jeli u II. mornarskom prostoru.

Mornari su čistili i namještali krevete starješinama. Kuhar je bio mornar sa završenim kursom u Puli. Tako se dešavalo, da ti je donjeo kuhar juhu, a palac je bio uronjen u nju. Rjetko su, barem kod nas na TČ 215, kuhali mornari. Nama su obično kuhali električar i risista (več oženjeni , imali su praksu od kuće).


To bi bilo to. Možda sam gdje pogrešio, ali mislim da ne puno.
Duje
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #470 on: December 05, 2009, 05:49:00 pm »


Mornari su čistili i namještali krevete starješinama. Kuhar je bio mornar sa završenim kursom u Puli. Tako se dešavalo, da ti je donjeo kuhar juhu, a palac je bio uronjen u nju. Rjetko su, barem kod nas na TČ 215, kuhali mornari. Nama su obično kuhali električar i risista (več oženjeni , imali su praksu od kuće).

To bi bilo to. Možda sam gdje pogrešio, ali mislim da ne puno.
Duje


Nisi pogrešio nigde Duje, svaka čast!

Za nameštanje kreveta - kako kome, meni nisu nikad, sam sam to radio uvek.

Za kuvanje - u BG često sam ja kuvao, jer sam se brzo "otkrio" da znam, pa nije bilo mogućnosti da izbegnem, a bolje je bilo da sam skuvam nego da jedem brljotine mornara-kuvara.

Vratio si me ovim postom u mlade dane, druže!
Logged
nyupnik
Prijatelj foruma
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 932


« Reply #471 on: December 05, 2009, 05:52:49 pm »

...

Mornari su čistili i namještali krevete starješinama.
...


Samo u vrijeme nedjeljnog "velikog spremanja", inače ne.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #472 on: December 05, 2009, 06:49:54 pm »

...

Mornari su čistili i namještali krevete starješinama.
...


Samo u vrijeme nedjeljnog "velikog spremanja", inače ne.

Druže, u moje vrijeme je to bilo tako. Svaki dan, kada smo spavali na brodu. Moraš znati, da smo neoženjeni imali i smještaj u zgradi br.2. Tamo smo krevete namještali sami.
Ima još jedna zanimljivost (to se tiče čistoče na brodu). Na TČ 215 nikada nismo imali "bakule", inače se smatra normalno, da te životinjice žive na brodovima (žive na vlažnim i toplim mjestima-kuhinja jim je carstvo). Za to smo se morali zahvaliti "Šilji" (električar-Bračanin). Nebi sada mogao tvrditi, ali povremeno su bile na svim ostalim TČ. Prije ukrcavanja hrane na brod (tako su se bakule najčešče donjele na brod), hrana je morala odstajati neko vrijeme na obali i obavezan je bio pregled.

Duje
Logged
brka-65
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 421



« Reply #473 on: December 06, 2009, 09:00:34 pm »

Duje,bravo za "bakule" ,stvarno su bile dosadne a mislim da smo ih svi dobro upoznali 
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #474 on: December 07, 2009, 09:13:35 am »


To bi bilo to. Možda sam gdje pogrešio, ali mislim da ne puno.
Duje

[/quote]Obzirom da je to i moje vreme sve  je tačno a ponovo se vraćam na jedan raniji post
sve ovo je napisano u knižici borbenog broja. Ima li koga na forumu da se seća ove knjižice,
mi smo je svi imali na uvid da naučimo i onda je vraćana komandantu u kasu ili već negde na sigurno.
Logged
nyupnik
Prijatelj foruma
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 932


« Reply #475 on: December 07, 2009, 10:13:32 am »

Knjižice borbenog broja sa svim ratnim i mirnodopskim zaduženjima se sjećam, samo ne znam da li smo je vraćali nekome, ili držali negdje kod sebe...
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #476 on: December 07, 2009, 10:18:53 am »

Knjižica borbenog broja je u sebi imala izvod iz knjige brodskih rasporeda, sa aktivnostima i postupcima vezanim za dotični broj. Knjižica je ostajala kod mornara do kraja služenja vojnog roka.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #477 on: December 07, 2009, 05:43:56 pm »

TČ-222 "Partizan"

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* 222.jpg (33.65 KB, 875x451 - viewed 242 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #478 on: December 07, 2009, 08:58:39 pm »

TČ-222 "Partizan"

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



Pramčano koplje i ograda su položeni na palubu, izgleda, da je u pitanju art. gađanje. I to je bila priprema broda za izvršenje art. gađanja.
Duje
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #479 on: December 19, 2009, 01:17:01 pm »

Minolovac je kod teme "Minolovac 153-Blitvenica pisao i o nasukavanju. Sjetio sam se, da se je i TČ 211 nasukao krajem 80-tih. Zaboravio sam detalje. Možda ima netko, ko je bio onda na tom TČ ili zna nešto više o tome. Možda postoji i neka slika?
Duje
Logged
Pages:  1 ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.