PALUBA
March 29, 2024, 03:32:44 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34] 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1317545 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #495 on: January 26, 2010, 08:00:30 am »

Jantare, ja sam se malo šalio oko lepote brodova u smislu "moj je najlepši".Znam, da je bio i 223 lep i lepo održavan brod jer normalno, da ga Lekić ne bi "opustio".
U vezi zlatnog N na 224. Osvojen je bio pre nego je bio komandant Bartulović. Ko je to bio?
Potvrđujem, da je bio komandir V.bo Antun Turk. Dobar čovek, mislim, da je bio iz Bjelovara.

Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #496 on: January 26, 2010, 08:36:51 am »

Koliko se ja sećam na 224 kada je dobio zlatno N bio je čini mi se PBB Raičević.
A što se održavanja i čistoće mašine tiče i kod nas na 221 sam smeo da u beloj uniformi uđem u krmenu mašinu i posle toga prođem smotru za izčaz u grad. Važno je napomenuti u to vreme nas nisu mnogo pritiskale starešine da to bude tako jednostavno to je bilo pitanje ličnog prestiža među nama motoristima.
Milanče
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #497 on: January 26, 2010, 01:29:21 pm »

Na 223 je u moje vreme motorista bio st.vodnik Matulic Josko, komandir V MT por Segulin Damjan. Matulic je bio jedna osebujna licnost. Pogonski prostor je odrzavao kao apoteku, a kada bi mu se nesto pokvarilo (sitniji kvar) nije pisao spiskove opravki nego bi platio pice i marendu majstorima u tehnickoj radioni, samo da mu sve u masini stima. Kada je neku delegaciju trebalo provesti po brodu, kod nas su je dovodili da vidi motorni prostor. A kada bi Matulic rukom zavrnuo osiguranje na serni na komandnom mostu, komandant je morao traziti francuski kljuc da je odblokira. 
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #498 on: January 26, 2010, 03:43:47 pm »

Na 223 je u moje vreme motorista bio st.vodnik Matulic Josko, komandir V MT por Segulin Damjan. Matulic je bio jedna osebujna licnost. Pogonski prostor je odrzavao kao apoteku, a kada bi mu se nesto pokvarilo (sitniji kvar) nije pisao spiskove opravki nego bi platio pice i marendu majstorima u tehnickoj radioni, samo da mu sve u masini stima. Kada je neku delegaciju trebalo provesti po brodu, kod nas su je dovodili da vidi motorni prostor. A kada bi Matulic rukom zavrnuo osiguranje na serni na komandnom mostu, komandant je morao traziti francuski kljuc da je odblokira. 
Jantar, u pravu si , što se tiče zavrtanja vijaka. I ja se sječam, da smo Joška zvali, ako se nije nešto dalo odvit. A šake su mu bile kao vesla!
Duje
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #499 on: January 26, 2010, 03:48:01 pm »

Razmišljam oko mogučnosti, kako bi početkom 90-tih naoružali Seršene raketama RBS 15 i jih modernizirati. Po mome brodovima ne bi bilo ekonomično mjenjati motore i topove. I elektronika je vjerovatno bila vakumske cjevi te vjerovatno čak analogna logika. I tu bi težko promjenio čitavu elektroniku da digitalnom te izradio domaču obradu signala od obstoječih radara. Pošto su serije bile male, možda bi bilo čak jeftinije ugraditi jarbol sa radarima od raketnih topovnjača te ugraditi njihovu elektroniku.

Vjerovatno bi bilo najjeftinije ugraditi možda samo jednu do dvije dodatne konzole te komunikaciju za prijem podataka od senzora drugih jedinica ili stacionalnih radara (sistem Stina). Ovakav Seršen nebi mogao samostalno izpaljivati rakete RBS15, za samoodbranu i vožnju ostali bi mu još postoječi sistemi. Nekako bi bio ovaj seršen samo kao neka isturena lansirna rampa. Što i ne bi bilo toliko loše, pošto ga elektronički neprijatelj nebi mogao otkriti do samog ispaljenja raketa, a tada bi bilo več kasno.


Kakav je bio računr Baklana, dobro se sječam. Kad bi otvorili poklopce kutija, bilo je puno zupčanika. Što se tiče elektronskih cijevi, i to je točno. Svi mi znamo, da je to bila tehnika kasnih 50-tih godina.
Duje
Logged
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #500 on: January 26, 2010, 09:41:24 pm »

Da na tc-224 komandant je bio Rajcevic Slobodan,A kako se dobijao N ni dan danas ne bih znao.Nije se znalo ni mnogo sta drugo.Mislim da su to uglavnom bile komandne igre i sminkeraj.Bilo je tu par komandanata koji su glumili neku strogocu,i na tome kao gradili imidz.Prekontrolisu smenu ko je na brodu a onda odu preko kapije,pa se vrate posle nekoliko sati pa opet kontrola i posle ide N.Jedan od najboljih komandanata na tc bio je po mom skromnom misljenju Franjo Orehovac.Dok je on bio na brodu tc-217 je bio devojka za sve .Nikada nismo dobili ni novcanu nagradu jer se nismo ulizivali komandi,a o N da i ne pricamo.Evo kad pominjem komandante ko je sve bio redosledom kojeg se secam
-Franjo Orehovac -Rodin Zvonimir -Djiuric Vinko -Anic Ivan .Mislim da se ne mozemo ni pohvaliti komandom brigade ni diviziona.Uglavnom su bili okupirani svojim problemima a ljudstvo na brodovima je bila zadnja rupa na svirali.
Evo setih se jednog takmicenja u streljastvu,na koje sam ja isao.Ni  puske nisam imao,vec su mi je neki na strelistu pozajmili,ali i podvalili tako da nisam uspeo ni metu da pogodim.Bruka /nisam bio tako los/.Pa na primer odem na zamenu u bg na Lastovo pa peske iz Ublija na brod.Kazu nema vozila.Za to vreme se obicni vojnici voze po Lastovu iz zabave.Mogao bih knjigu da napisem.
Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 489



« Reply #501 on: January 26, 2010, 11:01:48 pm »

možeš li reć koje je godište ivan anić ako se sjećaš,otac jednog mog prijatelja je bio u jrm,i imao je neki visoki čin,pa da se raspitam
Logged
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #502 on: January 27, 2010, 03:37:34 pm »

Anic je verovatno bio  57-58- god nisam bas siguran.To bi bolje Boro Prodanic mogao znati .
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #503 on: January 27, 2010, 03:44:28 pm »

Mlađi je od mene 2-3 godine, znači da je 58-59 godište.
Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 489



« Reply #504 on: January 27, 2010, 03:52:36 pm »

vrlo vjerovatno je isti čovjek u pitanju,otac mog jako dobrog prijatelja.sad je na školovanju ja mislim u bruxellesu,kad se vrati popričat ću malo s njim,pa napišem koju ovdje
Logged
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #505 on: January 27, 2010, 08:20:37 pm »

Imas Anicevu sliku na 28 stani u prvom planu .Iznad je slika tc-217.Izgubio sam kontakt sa njim,a rado bih se cuo.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #506 on: January 27, 2010, 08:41:20 pm »

Da na tc-224 komandant je bio Rajcevic Slobodan,A kako se dobijao N ni dan danas ne bih znao.Nije se znalo ni mnogo sta drugo.Mislim da su to uglavnom bile komandne igre i sminkeraj.Bilo je tu par komandanata koji su glumili neku strogocu,i na tome kao gradili imidz.Prekontrolisu smenu ko je na brodu a onda odu preko kapije,pa se vrate posle nekoliko sati pa opet kontrola i posle ide N.Jedan od najboljih komandanata na tc bio je po mom skromnom misljenju Franjo Orehovac.Dok je on bio na brodu tc-217 je bio devojka za sve .Nikada nismo dobili ni novcanu nagradu jer se nismo ulizivali komandi,a o N da i ne pricamo.Evo kad pominjem komandante ko je sve bio redosledom kojeg se secam
-Franjo Orehovac -Rodin Zvonimir -Djiuric Vinko -Anic Ivan .Mislim da se ne mozemo ni pohvaliti komandom brigade ni diviziona.Uglavnom su bili okupirani svojim problemima a ljudstvo na brodovima je bila zadnja rupa na svirali.
Evo setih se jednog takmicenja u streljastvu,na koje sam ja isao.Ni  puske nisam imao,vec su mi je neki na strelistu pozajmili,ali i podvalili tako da nisam uspeo ni metu da pogodim.Bruka /nisam bio tako los/.Pa na primer odem na zamenu u bg na Lastovo pa peske iz Ublija na brod.Kazu nema vozila.Za to vreme se obicni vojnici voze po Lastovu iz zabave.Mogao bih knjigu da napisem.
Franjo Orehovac je bio ljudina,  on i Lazo Pešut bili su tandem, Pešuta ponekad sretnem u Slitu, valjda navigaje na strancu. Kasnije se skinuo iz vojske. Valjda je išao raditi u teritorjalnu odbranu negdje u Hr. Zagorje.
Duje
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #507 on: January 27, 2010, 08:45:00 pm »

vrlo vjerovatno je isti čovjek u pitanju,otac mog jako dobrog prijatelja.sad je na školovanju ja mislim u bruxellesu,kad se vrati popričat ću malo s njim,pa napišem koju ovdje
Anića sam zadnji put sreo kod nas na Bledu. Bila je neka konferencija (Partnerstvo za mir). I ja i on smo bili iznenađeni. I koliko ja znam je u Bruxellesu.
Duje
Logged
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #508 on: January 27, 2010, 11:53:02 pm »

Da Franjo se skinuo iz vojske,a sa Pesutom sam bio na tc -216 i odlicno smo se slagali,pa i kasnije kad sam presao na tc-217,ali posle 90-ih godina nisam imao kontakt sa njim.Bilo je interesantan covek.
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #509 on: February 01, 2010, 04:38:39 pm »

Evo jos nekoliko fotografija mojih omiljenih brodova iz onih vremena. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* TC.jpg (143.37 KB, 1148x908 - viewed 197 times.)

* TC 213.jpg (150.76 KB, 1196x952 - viewed 212 times.)

* TC 216 PZP.jpg (181.87 KB, 1200x1152 - viewed 212 times.)

* TC 217.jpg (189.26 KB, 1206x1206 - viewed 200 times.)

* TC 223 2.jpg (195.22 KB, 1188x1168 - viewed 233 times.)

* TC 223.jpg (176.18 KB, 1172x1163 - viewed 105 times.)
Logged
Pages:  1 ... 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34] 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.