PALUBA
March 29, 2024, 06:23:13 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1317592 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #570 on: March 18, 2010, 06:05:22 pm »

Za Pukovnika i Gentcida. Ako ste bili tada u BG onda ste vi vozili "malog pukovnika" i majku sa Šolte. Sječam se, smo imali na TČ- 224 uzbunu oko polanoči. Na brzinu smi skinuli pramčanu i kremnu tendu , tako, da smo posle izgubili pola dana da smo ih ponovno postavili Grin. Bili smo spremni za ispovljenje ali se kasnije otkazalo jer su izgleda vas povukli sa Visa. Čuo sam, da ste imali problema kod oplovljavanja u Split, jer je bio na obali jedan glup policajac, koji vam nije uhvatio konope, pa se moralo još jednom upoloviti....
Logged
pukovnik
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 24



« Reply #571 on: March 18, 2010, 06:44:06 pm »

Druze mornare ja jesam sa Šolte rodjen sam 28.08. 1984 u Splitu po prici mojih roditelja brod je stigao na Šoltu u 5 sati ujutro krenuli su sa Šolte u 5:15 i stigli su u Split u 5:20 a ja sam se rodio u 5:30 u splitskom rodilistu kako je svit mali da sam samo malo ranije se rodija bija bi se rodija na RČ hvala vam puno na ovim informacijama puno ste mi pomogli pozdrav od Pukovnika.....  Smiley
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #572 on: March 18, 2010, 07:01:02 pm »

HIGGINSI su imali brojeve od 111 do 174
Logged
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #573 on: March 18, 2010, 07:41:04 pm »

Pozdrav za mtu i ostale palubarce.Ove informacije za motor m503 su ti stvarno cudne.Ako se ja ista vise tacno secam,evo nekih komentara.Turbina je dobijala snagu od motora i ispusnih plinova na nizim okretajima ,a na visokim samo od ispusnih plinova i deo snage vracala motoru.Motor se palio tako sto je uputne ventile imao samo na dva bloka,ali kad se motor upali onda bi trebalo da rade svi blokovi ,jer kako obezbediti da ostali ne rade.Jedino nekim mehanizmom koji bi prekidao dovod goriva ili drzao ventile otvorenim non stop ,da se ne moze postici komresija u sta ja ne verujem.A ovo da je moto-resurs 2000 sati to je pitanje iz kog je vremena informacija.Mogao je neko promeniti normu i staviti i 3000 sati.Ostalo je logicno,da su delove vracali na mesto skidanja jer je bilo bitno dobro uravnoteziti motor a to je jedan od prostijih nacina,ali vredi.I jedno pitanje?.Dali je na novoj topovnjaci zadrzana prekretna kopca ili propeler sa zakretnim krilima.
kopče
Logged
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #574 on: March 18, 2010, 07:47:29 pm »

dali je postojao koji Žuvela u posadama TČaca
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #575 on: March 18, 2010, 08:17:54 pm »

Pozdrav svima... Kad sam završio MTSVŠ jedino mi je bilo važno da ne dođem na TČ. Svaka Vam čast. To je trebalo izdržati. Dok sam bio na stažiranju, sjećam se Romana Bonina, Šuke Milomira, Bugara i nažalost to je sve. Da i zast Vukelić.  Bili su dobra klapa, ali dvaput udarija brod u 20 dana. A i to triba napravit...
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #576 on: March 18, 2010, 08:20:55 pm »

dali je postojao koji Žuvela u posadama TČaca

Imao sam ja klasića Žuvela Darišu, iz Vela Luke, ali ne mogu sigurno da tvrdim da je bio na TČ.
Logged
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #577 on: March 18, 2010, 09:34:55 pm »

Evo drago mi je da nasi mornari pamte dobro pojedine detalje iz JRM.Ja se nisam setio otoka Šolte,ali sasvim je moguce.A i ta prica sa uplovljenjem u Splitsku luku mi je poznata.Bio je neki problem sa prihvatanjem veza.Medjutim mi smo to imali cesto,narocito na Zadarskim otocima/Prvic,ZLarin,Murter/,gde najcesce niko nije hteo da pridje da prihvati vez,pa su mornari palubarci skakali sa broda na obalu i razvlacili konope ali to je druga tema.Tako g.pukovnice velika verovatnoca je da te u Split dovezao tc-217 po imenu Kornat  a ne rc/Raketni camac/,a meni je drago da sam ucestvovao u toj a i u puno drugih humanih akcija.Nama oficirima je nekad teze da se setimo nekih detalja jer sam ja osim na tc-217 plovio i na svim drugim tc zamenjujuci druge komandire,pa su se tako neke stvari pomesale.Bilo je svakakvih situacija. Pukovnice drago mi je da si se javio,a i posle toliko godina si nam vratio secanje na taj za nas drag dogadjaj jer smo ga uspesno zavrsili.Kasnije o tome nismo imali nikakvu informaciju.Ali mogao si napisati jos kakav detalj ,gde si sta radis i tako to.Pozdravi majku u svakom slucaju jer noj je tu bilo ipak najteze.
Logged
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #578 on: March 18, 2010, 09:58:07 pm »

Sto se tice Žuvele mislim da su  postojala dvojica,ali ne znam da li su bili na tc.Jedan je trenirao dzudo.
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #579 on: March 18, 2010, 10:09:15 pm »

Sto se tice Žuvele mislim da su  postojala dvojica,ali ne znam da li su bili na tc.Jedan je trenirao dzudo.
Darisa je bio na patrolcima. Koliko znam prije nego je prekomandovan u MSC bio je na 581 (Francuzu). Njemu je zena rano umrla, pa je vodio sam racuna o djeci. Sada zivi u Vela Luci.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #580 on: March 18, 2010, 10:13:12 pm »

Barba, hvala za info!

Da mu je umrla žena čuo sam ranije, ali nisam znao gde je on. Kada moj klasić Oreb Boris bude letos išao kući, moraću po njemu pozdraviti Darišu.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #581 on: March 19, 2010, 07:33:52 am »

Evo drago mi je da nasi mornari pamte dobro pojedine detalje iz JRM.Ja se nisam setio otoka Šolte,ali sasvim je moguce.A i ta prica sa uplovljenjem u Splitsku luku mi je poznata.Bio je neki problem sa prihvatanjem veza.Medjutim mi smo to imali cesto,narocito na Zadarskim otocima/Prvic,ZLarin,Murter/,gde najcesce niko nije hteo da pridje da prihvati vez,pa su mornari palubarci skakali sa broda na obalu i razvlacili konope ali to je druga tema.Tako g.pukovnice velika verovatnoca je da te u Split dovezao tc-217 po imenu Kornat  a ne rc/Raketni camac/,a meni je drago da sam ucestvovao u toj a i u puno drugih humanih akcija.Nama oficirima je nekad teze da se setimo nekih detalja jer sam ja osim na tc-217 plovio i na svim drugim tc zamenjujuci druge komandire,pa su se tako neke stvari pomesale.Bilo je svakakvih situacija. Pukovnice drago mi je da si se javio,a i posle toliko godina si nam vratio secanje na taj za nas drag dogadjaj jer smo ga uspesno zavrsili.Kasnije o tome nismo imali nikakvu informaciju.Ali mogao si napisati jos kakav detalj ,gde si sta radis i tako to.Pozdravi majku u svakom slucaju jer noj je tu bilo ipak najteze.
Bilo je mnogo u moje vreme 79/80 sličnih akcija. Jedna od zanimljivh je sledeća:
išli smo sa TČ 221 na Vis po nekog bolesnika i u gradskoj luci na Visu posle ukrcavanja noslila, ukrcava se na brod žena za koju su svi mislili da je u pratnji bolesnika. Smestili smo ih u krmu naravno uz svo moguće poštovanje i gostoprimstvo a u Splitu kada je hitna pomoć preuzela čoveka ona ode niz rivu. Nikada nismo saznali da li mu je bila u pratnji ili je samo koristila brz i besplatan prevoz do Splita.
« Last Edit: September 12, 2011, 11:43:06 pm by ORIĆAREB, Reason: Ubacivanje u quote » Logged
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #582 on: March 19, 2010, 07:59:06 am »

dali je postojao koji Žuvela u posadama TČaca

Imao sam ja klasića Žuvela Darišu, iz Vela Luke, ali ne mogu sigurno da tvrdim da je bio na TČ.
to je on
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #583 on: March 19, 2010, 11:18:32 am »

Pukovnik, sad mi je žao, da nismo mi isplovili ali bili spo spremni, da te spasimo . Šteta što nečeš nikad vidjeti kde se majka na TČ vozila. Svi "torpedisti" znaju kako izgleda vožnja u tzv.praoni u nadgrađu. Prostor je otprilike 2 za 1,5m, tačno iznad mašine,temperatura 40st. Za vreme vožnje su u tom prostoru bili: 4 mornara-palubarca, navlake za topove i torpeda plus ti, tvoja majka i doktor koji ju je pratio. Zamisli ti....
Jedino što mi nije jasno kako su stigli za 5 minuta sa Šolte do Splita  Shocked  
« Last Edit: March 19, 2010, 11:27:10 am by MORNAR » Logged
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #584 on: March 19, 2010, 03:25:38 pm »

Pa kako stici za 5 min od Šolte do Splita? Odgovor prost .Sa najbrzim brodom na Jadranu to jest  sa TC-217.Eto i to je dokaz da je bio TC-217.
Logged
Pages:  1 ... 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.