PALUBA
April 19, 2024, 07:53:51 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Najbolja vojna specijalna jedinica  (Read 70546 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #120 on: September 04, 2009, 07:36:55 pm »

Po nekom mom ličnom mišljenju prave specijalce pretstavlja SAS. Zašto?

1. Zato što obavljaju specijalizovane zadatke u malim timovima ( 4 čoveka) iza neprijateljskih linija. Tu spadaju diverzije, izviđanje, likvidacije, obeležavanje meta za dejstvo avijacije....

2. Izvode protivterorističku borbu ( Iranska ambasada 1980 godine)

3. Obezbeđenje za VIP

Isto tako u ovu grupu spadaju i pomorski diverzanti

Svi ostali su, nemojte se nalaziti uvređeni, neka vrsta poluspecijalaca koja je obučena za delimično izvršavnje prethodno pomenutih zadataka.
Logged
Pasha
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 58


« Reply #121 on: September 05, 2009, 10:52:04 am »

motorista  isto to rade i bordo beretke (turska) sto radi SAS  mada i ja se slazem sas je sas  nema sta da pricamo...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #122 on: September 05, 2009, 02:35:58 pm »

Брокер.
Не постоји једна, "за вјеки вјеков" дата дефиниција специјалних јединица. Не морају то чак ни бити, бар у реализацији задатака, борбене (наоружане) јединице. Па обавештајне и контраобавештајне акције су праве специјалне операције, а ту се врло мало, ако се уопште "пуца". Исто важи за психолошке операције, као и за део тзв. "цивилне послове".

Када су у питању специјална јединице суштина је у овоме:

1. изводе акције стратегијског значаја или  десјтвују у склопу акције таквог значаја ;
2.то су посебно одређене јединице од посебно припремљеног људства ( не само физички и тактички, већ у психичком и безбедносном смислу);
3. припре, извђење и  реализација се држе у тајности, нарочито по питању начина реализације и учесника;
4. неопходна је  "јака" обавештајна подршка (без њих практично и нема специјалних акција), осим када то није баш обавештјана акција;
4. непосредни и посредни циљеви нису искључиво "војни" (противничке јединице, наоружање, опрема, заузимање објеката, простора, прикупљање подаака и сл), већ могу бити сасвим друге, "цивилне" природе, од хапшења (хватања) криминалаца до хуманитарних; зато се тражи вишенаменска оспосбљеност.
5.војни задаци нису из реда оних које обављају стандардне војне јединице, или нису подесни (из разних разлога) да их оне изводе.
6. Основни циљ њиховог извођења је одвраћање противника или  "омекшавање", да се учини рањивијим, и тако олакша дејство осталим војним јединицама или рад политичарима.

Код нас, на простору целе бивше СФРЈ, се уврежило мишљење да су специјалци неки надљуди, набилдовани типови, сви одреда познаваоци борилачких вешина, наоружани "свемирским" оружјем, које, нарвно  не смеју да имају они "обични" војници. Што више тога то боље. Наравно, све девојке у граду знају да су они баш ти, специјалци и "падају" чим их погледају. У кафанама и на другим јавним местима им се клањају и уступају  место, просто им се сви диве. То нема везе са правим специјалцима. Такву визију имају најчешће криминалци о себи. Прави специјалци су све супротно од криминалаца.

Управо зато су САС синоним за праве специјалце. Има их мало, један пук. Иначе, пук у британској војсци је јачине отприлике наша два пешадијска батљона, не више од 1500 људи са све командом и логистиком (Британска војска има око 350000 љиди). Обавештајна и контраобавештајна служба их проверава пре него буду примљени. Ако ће да напредују (подофицир и официри) морају да имају још строжије безбедносне сертификате. Врло су дисциплиновани, посебно у радном смислу. Понекад, као и остали направе неки лом у кафани, на терену, али  се не туку са војном полицијом (или их "бацају са моста"), па то препричавају као највећи подвиг. Ако се неко и јогуни, гарантовано лоше пролази. Мало се стварно зна шта раде, они не трчаре по новинама и не причају  по кафанама, понашају се сасвим нормално.  Зато су и постали легенда. Да ли је баш све истина о њима, то је друга прича. Има индиција да су "неки" (не знам да ли баш они) специјалци набасали 99-те на наше и нису се баш лепо провели.

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #123 on: September 05, 2009, 03:01:21 pm »

motorista  isto to rade i bordo beretke (turska) sto radi SAS  mada i ja se slazem sas je sas  nema sta da pricamo...

SAS sam uzeo čisto kao primer, ipak su oni najpoznatiji u svetu.

Управо зато су САС синоним за праве специјалце. Има их мало, један пук. Иначе, пук у британској војсци је јачине отприлике наша два пешадијска батљона, не више од 1500 људи са све командом и логистиком (Британска војска има око 350000 љиди). Обавештајна и контраобавештајна служба их проверава пре него буду примљени. Ако ће да напредују (подофицир и официри) морају да имају још строжије безбедносне сертификате. Врло су дисциплиновани, посебно у радном смислу. Понекад, као и остали направе неки лом у кафани, на терену, али  се не туку са војном полицијом (или их "бацају са моста"), па то препричавају као највећи подвиг. Ако се неко и јогуни, гарантовано лоше пролази. Мало се стварно зна шта раде, они не трчаре по новинама и не причају  по кафанама, понашају се сасвим нормално.  Зато су и постали легенда. Да ли је баш све истина о њима, то је друга прича. Има индиција да су "неки" (не знам да ли баш они) специјалци набасали 99-те на наше и нису се баш лепо провели.

Sam SAS ima tri "puka" 21, 22 i 23. Te jedinice imaju još manje ljudi, tako da po svom brojnom stanju više odgovaraju bataljonu nego puku. Osim toga 21 i 22 puk su u principu rezervne jedinice, dok je 22 puk stalno aktivan.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #124 on: September 05, 2009, 03:21:39 pm »

Hvala Džumba na odgovoru.

Ja o SAS-u znam jedino preko kablovske što sam gledao. Baš sam pored mnoštva emisija o njima gledao (sve su u produkciji BBC-a) kako se nekoliko penzionisanih pripadnika SAS-a žali o nekom neustavnom dokumentu koju su potpisali ja mislim po završetku selsktivne obuke. Čak se u toj emisiji pojavljuje i advokat koji treba da tuži državu Britaniju zbog takvog potpisanog dokumenta.
Najgore je što ne znam naslov tog dokumenatca (bio je na Viasat Exploreru) pa da ga potražim i postavim.
Da ono najbitnije, potpisani dokument se sastojao u tome da određene stvari ne smeju reći nikome, znači moraju se držati u tajnosti. Takve stvari su sastavni deo svake prave spec.jedinice pa čak i one koje ne spadaju baš u taj rang, ali hoću reći da nisu ni oni nepogrešivi čim je to dospelo do televizije.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #125 on: September 06, 2009, 05:16:25 pm »

Мислим да се ради о документу којим се обавезују да ће учешће у акцијама и податке које су сазнали током боравка у јединици чуватаи као тајну и да их неће ником откривати без обзира на околности. Адвокати се позивају на то да све оно што се прогласи тајном није и стварно тајна, и да је право јавности да зна о некима од њих, посебно онима у којима гину људи (специјалци). Колико ми се чини британско правосуђе је врло оштро по том питању, односно да даје за право држави. Ту се вероватно полази од чињенице да је сваки угвор облигациони (двострани) однос у коме нешто нудиш и добијаш.И наравно не мораш да га потпишеш ако нећеш. Међутим, ако га потпишеш, онда играј по правилима уговора или сноси последице. Ако је у уговору писало да су подаци о акцијама тајна, онда то и јесу, осим ако је та акције била кривично дело. Давно сам читао неку књигу једног од бивших специјалаца (Мекнаб). Доста сам заборавио иако је имам у електронској форми (али ме мрзи да је претражујем) и мислим да је проблем у једној од акција то што им нису помогли већ су остављени због "виших" интереса. Проблем државе (Британије) је тај што друге државе на чијој територији дејствују специјалци без објављеног рата или позива могу да их туже пред међународним судовима, или да се покрене питање моралности државне политике и таквих акција.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #126 on: September 06, 2009, 07:14:33 pm »

Kako glasi tačan naslov te e-knjige da je potražimo. Jel samo "Meknab" ili ima još nešto, ako pamtiš.
Logged
Pasha
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 58


« Reply #127 on: September 07, 2009, 05:31:14 pm »

Dzumba  99-te su se sreli sa crvenim beretkama takozvane GURKE specijalci sa Nepala koji su pod komandom SAS-a inace ludaci pravi sve sto imaju s nozem imaju... sta je bilo ne znam al nije nista ozbiljno znali bi mi et..
Logged
DEMON
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 404



« Reply #128 on: September 07, 2009, 05:40:21 pm »

  Чуо сам за те ГУРКЕ, ћале ми је причао за њих. То су праве животиње како каже. Од малих ногу их спремају за тај позив. А у оном "инциденту" који се десио у Рачку који је био окидач за покретање бомбардовања 99. су се нашли пар људи из САС-а. Тачније то место је било једно од главних упоришта терориста где су их између осталих обучавали и САС-овци за борбу. Јако лепо су прошли, свако је добио по један метак у чело. Има то негде овде на форуму о том случају само не знам тачно где  Sad А мислим да су Кобре учествовале у тој акцији. Ако не они онда ЈСО, пошто ниједна друга јединица у земљи није могла да се носи са њима. То је оно што сам ја чуо од тамо неких  Wink
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #129 on: September 08, 2009, 10:14:41 pm »

Људи свашата причају. Једном давно (1976), у једној карикатури у листу "Политика", асоцирајући на начин како је тадашња Бугарска својатале све и свашта писало је:  "Историја ће доказати, а време потврдити да су Бугари ослободили Сајгон". Ко не зна, Сајгон је био главни град Јужног Вијетнама.

Лично ми се догодило. На телевизији сам сазнао да сам био тамо где никад у животу стварно нисам био. Рекао "озбиљан" човек. Стручњак опште праксе и хонорарни дописник "Радио Милеве".
Logged
walther9mm
mornar
*
Offline Offline

Posts: 2


« Reply #130 on: September 13, 2009, 10:22:42 am »

nek neko objasni po cemu se i kako se mjeri koja je spec. jedinica najbolja.je li to ona sa najvise ljudi,je li to ona sa najboljim naoruzanjem,je li to ona sa najvise ratnog i borbenog iskustva,je li to ona sa najvise uspjesno rjesenih spec oper. itd itd.
vecinom u spec postrojbama oruzje je manje vise isto HK MP5,Glock i slicno oruzje ili njihove kopije itd itd.obuka manje vise ista ili slicna.uskakanje u autobuse u zatvorene prostore masa borilackih vjestina i mnogo drugih cirkuskih tocaka (skakanje kroz plameni obruc,razbijanje cigli glavama i rukama,vjesanje po konopcima) itd itd.
ajmo onda ovako sta se tice regije sta je jedna spes postrojba napravila a da neka druga nije u cemu je razlika izmedju hrv,srpskih,makedon,bosanskih,slovenskih spec postrojbi.
ima.ima jedna razlika a to je koja je medijski vise eksponirana i koja je sklonija paradiranju i cirkusiranju ispred tv objektiva.pitanje.  koliko,je to dobro da se sve vidi (obuka,tehnika,oprema i sl)?
hvala
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #131 on: September 13, 2009, 10:53:31 am »

@walther9mm

Ukoliko započnemo priču o akcijama današnje specijalne brigade VS, bojim se da ćemo time prekršiti Pravilnik foruma...
Logged
walther9mm
mornar
*
Offline Offline

Posts: 2


« Reply #132 on: September 13, 2009, 12:40:49 pm »

a ne bas me zanima o operacijama te postrojbe jer stvarno nemam pojma gdje je i sta je radila
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #133 on: September 13, 2009, 12:46:28 pm »

walther9mm

Već znaš kako si prošao na forumu koji se bavi sličnom tematikom... u februaru ove godine... Wink zato pamet u glavu!
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #134 on: September 13, 2009, 12:47:22 pm »

@walther9mm
U temi o SAJ-u si postavio isto pitanje! Odgovorio sam ti tamo zato sto sam mislio da ovde nema potrebe! Slobodno otvori novu temu i pokreni to pitanje! Meni se licno svidja tvoje pitanje i na mestu je, ali nije mesto za to u ovoj temi! Ove teme se ne bave tim pitanjem!

U buduce, tvoji postovi koji nemaju veze sa temom ce biti brisani!
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.