PALUBA
April 26, 2024, 09:36:42 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Najbolja vojna specijalna jedinica  (Read 70688 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #15 on: July 01, 2009, 10:24:33 pm »

To je ludost a ne hrabrost!
Logged
Pasha
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 58


« Reply #16 on: July 02, 2009, 02:02:28 pm »

Nije brate nego ljubav prema domovini i svom narodu kod njih je nemoguce da te vojska iznevjeri. Inace u turskoj je vojska vrhovna vlast zemlje...
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #17 on: July 02, 2009, 02:44:24 pm »

kod njih je u akciji ako covjek ne pogine uvrijedjen zasto nije poginuo na jedno 90% zavrsenog zadatka, znaci oni stvarno ne znaju sta je strah

Možeš li da pojasniš ovaj deo posta?
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #18 on: July 02, 2009, 09:09:45 pm »

Nije brate nego ljubav prema domovini i svom narodu kod njih je nemoguce da te vojska iznevjeri. Inace u turskoj je vojska vrhovna vlast zemlje...
Mrtav vojnik otadžbinu ne može da brani! Wink
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 19 018


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #19 on: July 02, 2009, 09:50:19 pm »

Ma to je čist verski fanatizam o čemu ti pišeš.



Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #20 on: July 02, 2009, 10:37:18 pm »

Zamolio bi ucesnike u raspravi da politiku i veru ostave po strani!
Pitanje je prosto. Koja je po vama najbolja specijalna jedinica?! Neko "voli" blisku borbu, neko voli da se "igra" na kvarno...u prevodu neko voli PT neko ID itd. Na osnovu toga moze se prosto i jednostavno dati odgovor na postavljeno pitanje! Ukusi su razliciti! Nema veze kojim se poslom bavi vec kako ga radi
Logged
Pasha
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 58


« Reply #21 on: July 03, 2009, 05:27:33 pm »

Rade...
Svaka armija ima neke svoje kodexe kod Turske armije, valjda znas da ne postoji bolja pesadija od njihove, izmedju ostalog jedan kodex je i taj da se vojnik, oficir... koji je na bilo koji nacin iznevjerio domovinu oduzme sebi zivot(vjerski je to zabranjeno tako da to nema veze sa vjerom) fanatizam i ja mislim da jeste malo su ludji nego ostale armije(visi cin moze da samara bije i td... slabiji cin bezobzira na starost il razliku u godinama). MI IMAMO ARMIJU KOJA DOLAZI S PONOSOM DA POGINE A NE DA OSVAJA I PONOSI SE SLAVOM OVOG KRATKOG I BEZVRIJEDNOG SVIJETA...(tako nekako). Kad kazem pogine oni ginu znaci za interese svoje vojske pa drzave koja je kod njih svetinja(vojska) sto se morala tice ja licno mislim da nepostoji vojska koja je jaca po tom pitanju, imao sam ih prilike na kosovo upoznati....
Logged
Pasha
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 58


« Reply #22 on: July 03, 2009, 05:34:30 pm »

u regionu (bivsa Juga) i obliznje zemlje... Nema govora da mogu postojat bolje jedinice(specijalne namjene) nego u srbiji.Kako sam rekao za SAJ I PTJ onda su tu Kobre 63 72... to je nevjerovatan uspjeh jedne male drzave, koja se moze pohvalit u svijetu s tim jedinicama, obucenost, iskustvo, pamet sve je na nivou i preko standarda samo pohvale ...   pozzz
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #23 on: July 03, 2009, 06:43:48 pm »

Turska pešadija najbolja na svetu? Izvini, nisam nešto pratio, ali se ne sećam po čemu se to pešadijske jedinice turskih OS ističu nad drugima?
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 19 018


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #24 on: July 03, 2009, 07:35:56 pm »

I za mene je ovo novina, baš bih voleo da saznam nešto novo, te bi bilo dobro da se pojasni zbog čega se turska pešadija tretira kao najbolja na svetu.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #25 on: July 03, 2009, 10:30:02 pm »

Ako nije problem, reci nam neku njihovu znacajniju akciju i neki njihov uspeh?!
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #26 on: July 04, 2009, 08:51:29 am »

Quote
Ипак, по мом скромном суду, када су у питању наше војне специјалне јединице  по искуству у дејствима и ефикасности су без премца припадници ПТ батаљона бивше 72.спбр и садашње Специјалне бригаде Војске Србије.
@dzumba:
По чему су они најискуснији, односно да ли мислиш да су више коришћени него 63. падбр, на пример? Нешто се не сећам да су икада коришћени у складу са својом основном наменом. У сваком случају су били елитни део некадашње 72. спецб.

Quote
То, наравно никако не умањује ефикасност 63.падбр, али њих су углавном користили као замену за пешадију. При том треба рећи да то што су радили урадили су крајње ефикасно.
Све наше специјалне јединице су коришћене и као замена за пешадију, ваљда зато што су биле у датом тренутку најспособније и најпрофесионалније од свих, међутим и 63. падбр је имала наменске, пре свега ИД задатке.

Quote
Исто важи и за "Кобре". Најбоље раде оно зашта су и намењени, обезбеђење значајних личности, то нико боље од њих не може да обави.
Кобре су јединица са најдужом традицијом, неких пола године старија и од САЈ-а. Без дискусије професионалци прва лига. Интересује ме да ли неко од бољих познавалаца зна да ли су Кобре обезбеђивале покојног министра одбране Павла Булатовића, или је то радио бивши савезни МУП?

С обзиром на врсте специјалних јединица, у категорији ПТ бих издвојио САЈ као нашу најбољу јединицу те врсте. Имају најдужу традицију, добру селекцију, организацију, опрему и наоружање, и оно што је врло битно, имају огромно искуство. Практично сваког месеца, а за поједине мање акције се и недељно ангажују.

У категорији ИД јединица највеће искуство има 63. падб, такође и 72. идб.

Од страних специјалних јединица, по мени, без премца су Израелци због огромног искуства. Наравно, британски SAS  је такође у врху.
Logged
Pasha
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 58


« Reply #27 on: July 04, 2009, 06:09:33 pm »

Turska vojska rijetko kada salje specijalne jedinice negdje, salje obicnu pjesadiju.Meni je otac pricao u JNA su im pustali snimke turskih pesadinaca kako se bore i izdrzavaju velike napore i vrucine i mrtvi hladni idu samo naprijed, uzmimo primjer Armeniju, onda Grcka onda Irak.Valjda znate da je druga zemlja u NATO-u po spremnosti i brojcano. Hocu reci da kad je ona u pitanju svijet tj. USA se ne mijesa mnogo u njihovim odlukama nego samo odluce sta ce i naprave to i niko im nista ne moze...(da me neko ne shvati pogresno ne propagiram tursku vojsku il sl...samo pricam to sto sam citao cuo i vidio...Wink IZRAEL se skoro izvinio Taipu Erdoganu zbog nekih gluposti koji je izrekao premijer izraela pa mu je ovaj Erdogan svasta rekao i dodao da nikad vise nece prisustvovati nikakvom samitu ako bude i izrael pozvan na istom...(sto govori da ipak znaju s kim imaju posla) a svi znamo kakvu politiku imaju Izraelci.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #28 on: July 04, 2009, 06:19:00 pm »

Ti reče uz ranijem postu da su specijalnu jedinicu slali u Irak da se razračuna sa Kurdima? To stoji da su slali spec. jedinicu ili to nije bilo inostranstvo?

Nemešanje SAD u odluke Turske nemaju veze sa vojnom moći već sa političkim dilovima dve zemlje...
Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 849



« Reply #29 on: July 04, 2009, 07:34:46 pm »

@pasha

E sad si se skroz zapetljao ... ja mislim da možda kapiram šta ti hoćeš da kažeš ali se ti sve više zapetljavaš ubacivanjem sad diplomatske jačine Turske i slično, što nema veze sa temom. Počeo si sa "Crvenim beretkama" ("Bordo Bereliler" u slobodnom prevodu sa Turskog) a stigao do Turske pešadije ?!

Istina da je vojska u Turskoj svetinja, da se služi od 12-16 meseci i da su neke metode koje starešine primenjuju na nivou onih sa početka 20. veka (neki to zovu zavođenje discipline, neki fizičko maltretiranje), istina i da su u NATO-u 2. po veličini armije .... no sve je ovo off topic.

OKK - "Ozel Kuvvetler Komutanligi" ili ti "Bordo Bereliler" je stvarno dobra spec.jedinica kao i njeno "srce" jedinica MAK - "Muharebe Arama Kurtarma" (jedinica sa organizacijom po ugledu na Delta Force). U nizu sukoba sa Kurdima pored regularne voske učestvuju i pomenute spec.jedinice. Na raznim takmičenjima specijalnih jedinica "Bordo Bereliler" su često pobeđivali što u SAD što po evropskim NATO zemljama (na jednom takmičenju u SAD su pobeđivali 4 godine za redom pa je takmičenje ukinuto). Ova jedinica se posebno ponosi sa akcijama  uspeešnog lociranja i zarobljavanje političkog vođe PKK - Abdulaha Ocalana u tajnoj akciji 15.februara 1999. u Najrobiju (Kenija). Nešto ranije eliminisali su i Semdin Sakika - drugi čovek u hijerarhiji PKK. 

Ovo pokazuje da i ova jedinica, kao i mnoge druge ima zavidno iskustvo i uspeha i u "pravim" akcijama, što opet pokazuje da je teško izdvojiti "najbolje od najboljih" jer su svi dobri u svom poslu.  
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.