PALUBA
March 29, 2024, 03:32:36 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3]   Go Down
  Print  
Author Topic: "Galeb" za obuku hrvatskih pilota???  (Read 18479 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #30 on: August 30, 2011, 09:56:23 pm »

Molim vas sve za ozbiljnost prilikom pisanja ovde, i za poštovanje sagovornika.
Misterijaman je napisao dosta toga, međutim ništa konkretno vezano za ove avione o kojima govorimo. Ko će ih remontovati, odakle će stizati delovi, i kako će reagovati hrvatske vazduhoplovne vlasti na sve to, odnosno da li će dozvoliti tim avionima da lete u hrvatskom vazdušnom prostoru ili ne, a to opet zavisi od toga kako je rešen sam sistem remonta.
To su veoma ozbiljne stvari, u vazduhoplovstvu nema mesta za improvizacije, jer svaka i najmanja greška može dovesti do žrtava.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #31 on: August 30, 2011, 10:02:28 pm »

Covjece/covece ne ljuti se . Grin
Hrvatska industrija jest vrlo dobra unatoc ratnim razaranjima prije 20ak godina i tranziciji,druga je stvar punog iskoristenja i potencijala iste,ovisi puno i od regije do regije - stovise usvojila je stosta sto prije nije radila,otvorene su i nove firme i branse koje nikad nisu postojale kod nas.Posto danas radim kao savjetnik u velikoj metalopreradjivackoj firmi i znam kako stvari stoje u bransi, mogu reci da je kompletan strojni park osuvremenjen i moderniziran kod iste firme,a kapacitetom pokrivamo Italiju,Sloveniju, Srednju i Jugoistocnu Europu. Firma do nas, ista bransa - modernizira se takodjer. Trenutno su digli kapacitete ljevaonici i osuvremenili istu, sto je super. Dosta prodaju i po Srbiji ,sto mislim da nije uopce lose mada je rijetkost.
Da, i napretka u zrakoplovnoj industriji kod nas ima,privatni sektor naravno najvise, ali radi se i za vojne potrebe. Odredjeni sklopovi su i prije radjeni u Hrvatskim firmama i rade se jos uvijek. Isto tako i u vojnoj tehnici/industriji. Gdje ima interesa(novaca) i/ili potrebe nema problema!
Inace za informaciju - sve nase metalopreradivacke, elektro-elektronicko i sl. firme imale su tzv. "ratne planove" koje smo mi itekako iskoristili kad nam je trebalo, tj. mnoga sredstva su se mogla proizvesti na par mjesta u bivsoj drzavi,dokumentacija je postojala ili je hm, kopirana Wink ili je hm trebala biti "unistena" prema naredjenju ali ipak.... Grin, iako  se u miru proizvodilo na samo jednom mjestu -naravno. Koncar i Gredelj su recimo tipicni primjeri. Visoko skolovanog i iskusnog-inovativnog kadra nije manjkalo u Hrvatskoj,a niti ne manjka, iako treba uvijek inzistirati na jos vise. Usto, radilo se i nocu i na "izmjestenim" lokacijama tih godina.Ono sto je netko mislio da je unisteno, osteceno do neupotrebvljivosti ili opeljuseno - je vrlooo brzo stavljeno u funkciju na nasu radost i veselje , naravna stvar.
U firmi u kojoj je radio moj stari nekad je bilo preko 2000 ljudi, danas ih ima 500, ali rade 10 puta efikasnije i produktivnije.Suvremena tehnologija cini svoje svugdje u svijetu pa tako i kod nas. Balisticke rakete nismo radili, cemu!? Ali rakete,topnicke i minobacake granate, streljivo, raznih kalibara,mine,exploziv i baruti i sto jos ne od pjesackog naoruzanja do tezih orudja,vozila,bespilotnih letjelica i plovila, bez po frke! Da smo mislili kako je to "nemoguce" gdje bi bili...,takvo razmisljanje ne pali ako se zeli pobjediti u igri. Ne treba smetnuti s uma i embargo tada.Dobro, rupe su se uvijek nalazile, ali se placalo vise. Naravno da je tada vise igrala kolicina naspram kvaliteti, danas je obrnuto, zato se od nekih programa (privremeno ili trajno )odustalo (ili su "na ledu", ali zlu ne trebalo,dokumentacija, kapaciteti i ostalo je tu...).Uzmimo primjer Djure Djakovica, do rata radio je nekih 30% proizvodnje i kompletnu montazu tenka m84.1991 ih nije bilo ni 25 u HV. Do 1995. oko 60-70. Je ostalo je nesto nemontiranih na liniji 1990. ali ne puno, no proizvodnja je dignuta do iznad 50%. Islo se i dalje. Motor, hidraulika, sve...elektronika ne sva, Slovenija + Izrael. Firma u kojoj radim je radila recimo, zamasnjake, osovine, rijesila problem "gumiranja" zastitnih obloga oko nosivih "kotaca" gusjenica, nesto hidraulike itd.Sklapanje, ispitivanje, proizvodnja djelova za Diesel motore, unapredjenje karakteristika istih, takodjer ... Top 125mm ne, ali to nije bio problem nabaviti ...Danas se suradjuje osim s navedenima zemljama i s Njemackom, najvise oko modernizaciji postojecih.Dosta hrvatskih firmi je bilo i je ukljuceno oko toga tenka.A neke su usvajale ono sto prije nisu primarno radile bas za tu potrebu ,ali su radile prilicno slicne stvari ili komponente, tako da nije bilo puno problema. Da su ratne potrebe nedajboze, u kratkom vremenu Djuro moze razviti kapacitete( s postojecim hrvatskim partnerima )do 75-80% gotovosti M-84D - M-95 s zavarenom kupolom..Ono sto ne radi, nabavi se od NATO partnera kao sto to uostalom rade i drug. Opet s druge strane nevjerojatnosti, formirala se proizvodna linija za kompletnu haubicu D-30 122mm svojevremeno, recimo...
I tako, dok su se neki iscudjavali , sjecam se tamo pocetka 90.ih. kad su dolazili prvi "uvezeni" Migovi 21 na jedan od "ratnih aerodroma" pod embargom. Spakirani su izgledali kao hrpa nekorisnog otpada ,da bi ih "nepostojeci" strucnjaci iz V.Gorice u mjesec dana slozili, provjerili i osposobili. I isti su bili ubrzo korisno upotrebljavani.Da ne pricam o Milovima24 koji je uredno sklopljen i servisiran u ZTC nikad prije nije ni primirisao ZTC ili prethodnim mu organizacijama. Sutra ce taj isti ZTC,ali sada kao komercijalna firma s orjentacijom i na civilno trziste, raditi po NATO standardima i zapadnu tehniku koja bude usvojena u HRZu. Inace, kompletan remont za nase MIgove je trebao biti radjen s ELBITOM u tom istom ZTC-u, s time da bi Izraelci dodatno dignuli odredjene kapacitete koji su nedostajali da se to obavi u Gorici u cijelosti. To je bilo preliminarno dogovoreno, kasnije se odustalo od modernizacije tog stupnja ,pa se okrenulo Rumunjima. I to ne toliko zbog manjka struke, vise zbog ekonomije - Rumunji su bili jeftiniji i vec uigrani, a daljnje ulaganje u remontne kapacitete nije toliko problem, no samo radi eskadrile migova u odlasku, nije zaista imalo ekonomskog smisla jer se ionako razmislja o zapadnom avionu kao nasljedniku, te adekvatno tome totalno drugacijim procedurama oko remonta i servisa.
Dakle, bez obzira na nekolicinu istih trubaca - koji me doduse poprilicno zabave svojom sjetom i desperacijom, ( isti uglavnom pod raznim nickovima na raznim forumima barem se po stilu da otkriti)  poprilicno neupucenih, mi nasrecu nismo spavali.Danas Hrvatska nije vise upucena na Balkan ( Bosna, Srbija, C.Gora, Kosovo, Makedonija, Bugarska, Rumunija,Albanija, Grcka ) i vecina obicnih ljudi u nas ne razmislja uopce istocnije od Dunava i Save ,niti ih zanima sto se desava, posebno mladje generacije ( osobno mislim da , naravno u cisto komercijalnom smislu, to je steta jer je trziste poprilicno,ali osim glazbene i nesto prehrambene industrije, nema bas neke prevelike razmjene roba )i naravno dobrosusjedskih odnosa i suradnje, zasto pobogu da i ne ,uostalom, prodaju vam i druge clanice EU ,pa sto ne bi i mi hehe? No to nije direktna tema. Ali je pojasnjenje deckima gore.

Tema je G-4 u Hr?? . A da. Kupljeno je  v i s e airframova koji su u Hr kako je vec pisano. Covjek koji ih je kupio i koji radi na njima s timom, prvo ce osposobiti jednog. Eventualno dva.Sigurno da mu namjera nije razviti "remontne kapacitete" za G-4 u Hr? Zasto i cemu?? On to radi iz svog djepa za svoje potrebe i uzitak.
Kupiti Viper motor danas...pa nije ovo 67. godina, ostale komponente, pa i znanje nije uopce problem naci na trzistu. Dokumentacija koja mu treba isto nije problem.

p.s. Neki povjesni avio exponati iz nekog drugog vremena ( nije ih ni bilo puno u HR. istina) jesu bili izrezani - tipicni primjer je glupavo unistenje Dakote na Plesu. S druge strane jedan dio je ostao nasrecu neostecen, a nesto se i cuva za restauraciju ( F-86 D) ili je obnovljeno T-33 kao staticni displej - u dvoristu jednog naseg aerokluba.
Glede HRZ i G4 da zgotovim pricu - jedino steta da jedan od airframeova nije kupljen za muzejsku postavu u bazi Zemunik gdje su i ostali G-2, J-21,Orao doduse u djelovima, Kraguj i sl., ali ko zna - mozda gospodin koji ih posjeduje proslijedi koji jednom.


Ja bi rado da ti odgovorim na ovaj post ali kad tema bude vojna industrija. Mislim da ti malo mesas neke stvari. Medjutim iskreno necu da se svagam. Ocigledno ti imas neko jako mislenje na ovoj temi, mislenje koje se absolutno ne slaze sa mojim. Kako rekoh, Hrvatska ima dobra i solidna industrija, i ne sumnjam se u kvalitet ljudi koji tamo profesionalno rade. I nesporim da je hrvatska resila neke svoje potrebe za vreme Clan 11 soodvetno. Ali ono sto gore pises ti se malo izmesalo. ALi da ostavimo na tome. Imas pravo na stav i mislenje. Pozdrav, SHOOTER
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #32 on: August 30, 2011, 11:02:34 pm »

Bas mi je drago zbog vase industrije.....Sta smo mi ovde preziveli dobro je da imamo i ovo sto je preteklo. ALI, ovo sto je preteklo.... Cool Cool Cool
Ne mogu da docekam da ti galebovi polete.....da vidim ozarena lica tih pilota i punih usta dostignuca sa kopir masina......
Logged
Pages:  1 2 [3]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.023 seconds with 25 queries.