PALUBA
March 29, 2024, 03:06:01 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 19   Go Down
  Print  
Author Topic: Slovenska Ratna Mornarica  (Read 123069 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« on: June 27, 2009, 03:37:22 pm »

HPL "ANKARAN" SUPER DVORA MK II

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

  
   Izgrađen u Izraelu,  Slovenija preuzela 01.08.1996. Tip SUPER DVORA MK II
   posada 10 članova
   puni deplasman 60t
   dužina 25,4; širina 5,67m
   pogon: 2 dizel motora (MTU 8 cil., 4175KS svaki)); max. brzina 45čvorova
   Naoružanje: top 2x20mm(Oerlikon);  PM 2x7,62mm(M84)
   radar Raytheon ARPA

   Pozdrav
   Duje
  


* 1 V_L_ankaran1.jpg (28.7 KB, 409x306 - viewed 562 times.)

* 2.jpg (26.04 KB, 499x323 - viewed 511 times.)

* 3.jpg (48.5 KB, 637x479 - viewed 484 times.)

* 4.jpg (62.53 KB, 637x479 - viewed 516 times.)
« Last Edit: July 27, 2010, 05:43:57 pm by dreadnought » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1 on: June 27, 2009, 04:19:26 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

@duje, jel' ova Super Dvora MK II jedino plovilo Slovenačke RM ?

Ja negde imam sken nekog Slovenačkog policijskog patrolnog čamca, kada nađem upostovaću ga ovde pa da mi kažeš koji je tip ako znaš ...


* 5.jpg (70.55 KB, 640x467 - viewed 509 times.)

* 6.jpg (29.56 KB, 640x393 - viewed 178 times.)

* 7.jpg (46.22 KB, 640x340 - viewed 229 times.)

* 8.jpg (35.17 KB, 640x242 - viewed 213 times.)

* 9.jpg (42.87 KB, 640x480 - viewed 238 times.)
« Last Edit: July 27, 2010, 05:47:03 pm by dreadnought » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2 on: June 27, 2009, 04:36:01 pm »

Evo kao što sam i obećao slike Slovenačkog policijskog patrolnog čamca ... Zanima me da li ima neko naoružanje i koje ? .... Možda ako znaš nešto više o tipu i TT karekteristikama ...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

S obzirom da smo uopšte malo pisali o Slovenačkoj RM čisto reda radi da postavim i ovo ovde ...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Slovenačka Vojno-pomorska zastava

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Činovi u Slovenačkoj RM


* 10.jpg (79.96 KB, 623x480 - viewed 226 times.)

* 11.jpg (5.45 KB, 300x150 - viewed 1169 times.)

* 12.jpg (13.82 KB, 640x130 - viewed 221 times.)
« Last Edit: July 27, 2010, 05:48:33 pm by dreadnought » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #3 on: June 27, 2009, 05:47:04 pm »

Onaj sa plavom zastavom nije iz Slovenije. Pogledaj pramčani top, položaj gumenog čamca i splavova za spašavanje!
Pozdrav
Duje
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #4 on: June 27, 2009, 05:49:33 pm »

Za P111 ču malo pogledati. Znam jedino, da je ovaj brod "više" na kopnu nego u moru. Koliko se sječam su u pitanju motori. Čini mi se, da je građen u Italiji.
Kad saznam nešto više, napisat ču.
Pozdrav
Duje
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #5 on: June 27, 2009, 06:33:53 pm »

Onaj sa plavom zastavom nije iz Slovenije. Pogledaj pramčani top, položaj gumenog čamca i splavova za spašavanje!
Pozdrav
Duje
Zaboravo sam ti napisat, da je to za sada jedini  pravi brod. Ima još nekoliko gumenjaka. U Planu je nabava jednog večeg broda (kompenzacija za klirinški dug SSSR-a). Ima li to smisla neznam.Meni kao bivšem pomorcu se ta ideja sviđa. No, dali čemo imati posadu i sve ono što ide uz ratne brodove?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

To bi bilo to. Vodi se kao projekt 10412. Navodno bi trebalo doplarit još za naoružanje, municiju i obuku.
Pozdrav
Duje


* 13.jpg (46.77 KB, 639x479 - viewed 208 times.)

* 14.jpg (23.38 KB, 385x253 - viewed 175 times.)

* 15.jpg (87.06 KB, 639x434 - viewed 180 times.)
« Last Edit: July 27, 2010, 05:52:33 pm by dreadnought » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #6 on: June 27, 2009, 07:03:56 pm »

 
Kao pomoč P111 (dužine ccs 20m) kupljen je u Italiji P66 (750.000 eura).  Čamac je iz aluminija i  preuzet 01.08.2003.
dužina13,66m; širina 3,6m; gaz 1m
max. brzina 51čv, radna 38čv
motori MAN 2x588KW


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Pozdrav
Duje


* p_66_11.jpg (46.57 KB, 498x284 - viewed 180 times.)
« Last Edit: July 27, 2010, 05:53:21 pm by dreadnought » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #7 on: June 27, 2009, 07:07:05 pm »

Za P111 ču malo pogledati. Znam jedino, da je ovaj brod "više" na kopnu nego u moru. Koliko se sječam su u pitanju motori. Čini mi se, da je građen u Italiji.
Kad saznam nešto više, napisat ču.
Pozdrav
Duje
Evo nešto sam našo na internetu

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Priprema za vađenje P111

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

P11 izvađen i priprema za čekanje na popravak
Pozdrav
Duje


* Pc_2_small1.jpg (15.39 KB, 350x262 - viewed 162 times.)

* P111__4_small1.jpg (17.14 KB, 350x262 - viewed 185 times.)
« Last Edit: July 27, 2010, 05:54:40 pm by dreadnought » Logged
robert
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« Reply #8 on: August 13, 2009, 12:10:04 pm »

E pa da vam i ja nešto napišem o P111 jer sam 6 godina radijo na njemu kao upravitelj stroja. Ono što si ti Duje napisao da je više na popravku nego u moru nije baš točno. Novine malo više pišu nego što je istina. Brod je vađen i remontovan svake godine i tada je na njemu rađeno sve potrebno i uloženo može bit previše vremena jer se želi ga održavat. Sada ima zamjenjane motore. Prije su bili MTU a sad katepiler. Probat ču iz svoje arhive nači još koju sliku pa šču je postovat. A ako ima još ko koja pitanja vezana uz P111 nek se mi javi pa ču rado odgovorit.

Pozdrav
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #9 on: August 13, 2009, 07:10:06 pm »

E pa da vam i ja nešto napišem o P111 jer sam 6 godina radijo na njemu kao upravitelj stroja. Ono što si ti Duje napisao da je više na popravku nego u moru nije baš točno. Novine malo više pišu nego što je istina. Brod je vađen i remontovan svake godine i tada je na njemu rađeno sve potrebno i uloženo može bit previše vremena jer se želi ga održavat. Sada ima zamjenjane motore. Prije su bili MTU a sad katepiler. Probat ču iz svoje arhive nači još koju sliku pa šču je postovat. A ako ima još ko koja pitanja vezana uz P111 nek se mi javi pa ču rado odgovorit.

Pozdrav
E, tu ja vidim pravi smisao foruma! Ja sam iznjeo podatke, do kojih sam moga doči. Ti, koji si bio na tom brodu znaš iz "prve ruke". Daj napiši, jer čemo tako znati pravu istinu.
To, da novinari pišu kako hoče (neznanje, nepoznavanje tematike, zlonamjerno....) mi je potpuno jasno.
Duje
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #10 on: August 14, 2009, 07:24:49 am »

Oko P111 - oni MTU motori su pravili probleme i dok jih nisu zamjenili sa katerpilarima, brod je bio duže vremena neoperativan. Koliko sada znam, sada radi normalno.

Slični problemi su bili i sa drugim čamcem P66, koji je isto imao nekoliko problema sa motorom.

Oba čamca su italijanskog porijekla i obadva su bila neke nestandardne izvedenke nekih policijskih brodova, zato je bilo toliko problema.
Logged
robert
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« Reply #11 on: August 14, 2009, 07:48:42 am »

Duje,
da startam od početka kada se je rod kupovao. Za izgradnju brodova podpisan je ugovor za vrjeme enbarga na policisku i vojnu opremu u Sloveniji. Slovenija znači nije mogla kupiti na legalni način taj brod zato i sklapanje ugovora se vrši preko posrednika i novac se nikada nije nakazivao na račune nego se je nosio direktno osobno u Italiju. Problem je između gradnje nastao kad je brodogradilište išlo u stečaj a pošto je bio brod vlastništvo brodogradilišta (nikdje nije bilo prikazano da je vlastnik R.Slovenija zbog embarga) je brod išao u stečajno mas. Tako je slovenija morala brod ponovno kupit. Zbog stečaja je gradnja zastala i nastavila tek kad je bilo brodogradilište kupljeno o drugog vlastnika.
Ok, na kraju je ipak brod stigao u Sloveniju. U ono doba je brod imao ugrađena dva motora MTU i brzina broda sa tim motorima je bila 41 čvorova. U Slovenije je za te motore ovlašten servis autokomerc. Ali pošto su u ona doba to bila jedina dva takva motora u Sloveniji oni niso imali pojma o servisiranju tih. Tako da umjesto 3 dana servisa motora su oni trebali 10 dana a da ne govorim o rezervnim djelovima koji nikako nisu došli dok nismo sami urgirali. Brod je vađen iz mora svake godine i redovito servisiran, pituran i čiščen. Nikako nije bilo večih kvarova.
Veči var je nastao, kad je bila jedna veča intervencija (koja ti žao nemugu i nesmjem na tom mjestu reči) kat je brod da stigne do odrđenog mjesta jurijo sa 110 % opterečenja motora. Nakon odršenog vremena počeli su svirat alarmi visokih temperatura izpušnih plinova zbog opterečenja. Odmah se je preko telefona zvalo direktno predpostavljene ljude (odgvorne), koji su zbog vrlo važnog zadatka prema kojem je brod jurijo naredili, da se vožnja pod ovakvim opterečenjem nastavi pa bilo što bilo. Brod je dospio do odredišta zadatak rjeđen a žao su motori stradali. Potrebno je bilo nabaviti i ugraditi nove jer je popravak bio preskup. Dok su bili sprovedeni svi postupki javnog naručanja (a znamo da su ti u Sloveniji jako spori) brod je stajao u rementu praktički godinu dana ako ne i više. Ugrađeni su sada caterpiler motori koji su još snažniji sa više konja i večom konačnom brzino.
Moram ti reči da je brod jako dobro opremljen sa vrhunskom unutrašnjom opremom i savršen za težko more. U svom radu barem dok sam ja radio na njemu je bilo spašeno nekoliko ljudskih života pa čak život od jednoga današnjog ministra.
E toliko za sada. Kako sam več rekao ču probat iz rhive skenirat koju sliku pa ju postovat. A ako te još šta zanima javi.
Pozdrav svima.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #12 on: August 14, 2009, 03:01:44 pm »

Robert, hvala za informacije. Poznate su mi situscije, kada moraš voziti, iako ti instrumenti pokazuju, da je potrebno gasit motore. I kod nas je bilo sličnih situacija (1975 ili 1976) kada je bio u posjeti Jugoslaviji Fidel Castro (sa Brijuna je sa Titom išao u obilazak Kopra).  Tada niko nije pitao može li se eskortirat, morali smo. Naravno, poslije takvih događaja ide se u remont.
Duje
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #13 on: September 21, 2009, 03:55:41 pm »

Prije par dana sam negde čitao razmišljanje naše ministrice za odbranu Ljubice Jelušič, za koju mislim, da je najbolji ministar odbrane od 91.dalje, u vezi nabavke novog broda (SVETLJAK) iz Rusije. Kaže ovako, nije problem samo sastaviti posadu za brod (mislim,da je to prvi problem), potrebno je i postaviti svu novu logistiku, sistem održavanja  broda i naoružanja, školovati posadu i sve koji če biti vezani na taj brod jer to je  brod a ne čamac kao "Piran". Pogrešno se misli, da nas ovaj brod praktično ne košta ništa jer dolazi kao naplata klirinškog duga Rusiji. Nema ni pravog veza ili baze za ovakav brod. I kako kaže Jelušičeva, sve troškove treba računati na odprilike 30 do 40 godina koliko je predviđen rok trajanja ovog broda. Pretpostavljam, da ako dolazi ovaj brod u Sloveniju, imačemo drugu aferu "Patrija". 
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #14 on: September 21, 2009, 04:38:05 pm »

Dobro govori ministrica. I ja bi volio, da imamo brod, a ne čamac. No, sa obzirom, da znam koliko ljudi je potrebno, da takav brod plovi, (kolika je logistika) nisam siguran u mogučnosti ministarstva odbrane. Pa vidimo svaki dan, da kad nekome trebaju pare, oni jih uzmu vojsci. Možda ni to nije loše, ali onda donesimo odluku o ukidanju vojske. Bolje ne imati ništa nego se sramotit i imati brod vezan ko kozu. I dobro kažeš Mornaru, nemamo ga ni gdje vezati. Neka nam i more čuvaju Italijani.... Ma puna mi je kapa prepucavanja oko toga. Nema ništa ljepše nego sjedit na splitskoj Rivi i gledati luku i more.
Duje
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 19   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 25 queries.