PALUBA
April 20, 2024, 09:34:31 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 20   Go Down
  Print  
Author Topic: 82. pomorski centar  (Read 175766 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
pueblo
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« on: July 03, 2009, 09:22:46 am »

У оквиру теме "Специјалне јединице" помињу се јединице које сада постоје, као и неке које више не постоје као самосталне јединице. Међу њима је и 82. Поморски центар, који је, рекао бих, неоправдано запостављен. Позивам чланове форума да мало "оживимо" сећање на ову јединицу.
« Last Edit: July 03, 2009, 09:47:36 am by Rade » Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #1 on: July 03, 2009, 02:19:33 pm »

Evo nesto i o njima

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 20090703062258.jpg (5.26 KB, 110x118 - viewed 1438 times.)

* 821.jpg (195.28 KB, 1000x1461 - viewed 762 times.)

* 822d.jpg (170 KB, 1000x1433 - viewed 686 times.)

* 823m.jpg (164.74 KB, 1000x1473 - viewed 660 times.)
« Last Edit: July 28, 2010, 09:58:54 pm by MOTORISTA, Reason: Prebacivanje slika u atačment » Logged
pueblo
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #2 on: July 04, 2009, 10:53:53 am »

У реду, добри су и новински чланци (мада их нема баш пуно), али сам првенствено мислио на јављање непосредних учесника - морнара, старешина, посетиоца. За скоро пола века постојања ова јединица је имала врло светле тренутке и својевремено је спадала у сам врх сличних јединица. Пошто је првенствена намена јединице била поморска диверзија, у овим догађањима пред крај прошлог века није баш имала прилику да се покаже и докаже. Не знам поуздано где и како су се доказивале остале наше специјалне јединице - али чини ми се да су, у најмању руку, имале бољи маркетинг. Не мислим тиме да негирам било шта што су те јединице радиле, већ указујем на то да се у 82.ПЦ радило "у тишини".
Крајем маја 2009. је у Тивту из мора извађен потопљени помоћни брод ПБ-201, својевремено својеврсни симбол 82.ПЦ (www.vijesti.cg.yu/index.php?id=305861 ). Тужно је што се ни у једном осврту или саопштењу о том догађају нигде не помиње права ознака брода већ само незванично име по коме је био познат - "Пуебло".
ПБ-201, брод база поморских диверзаната изграђен је 1960., депласман 135/150 т, 34,08*6.28*1,75 м, брзина 14 чворова, 15 чланова посаде и могућност смештаја 21 рониоца. Од посебне опреме имао је компресор Junkers 4FK 115 K, преносну рекомпресиону комору и дизалицу носивости 1,5 т. Ово је био једини брод (осим бродова типа ПО-91) који је могао у потпуности опслуживати и превозити мокре ронилице типа Р-2. Деведесетих година прошлог века, услед небриге и неодржавања, потонуо је на дно у кругу тадашњег ремонтног завода.
23.01.1968. РМ Северне Кореје је у својим територијалним водама заробила амерички шпијунски брод „Пуебло“. Посада брода пуштена је на слободу у децембру. Пошто се о том догађају пуно писало и причало у то време, а због донекле сличне намене и сличног изговора (пе-бе, пуебло), ПБ-201 је добио незванично име по коме је постао познат.
« Last Edit: July 05, 2009, 08:42:43 am by pueblo » Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #3 on: July 05, 2009, 06:43:31 pm »

Inače, originalno projektovan kao torpedni čamac, koji je trebao zameniti Higginse. Zbog problema sa nabavkom adekvatnih motora, i nabavke, te kasnije i gradnje TČ klase "Shersen" u domaćim brodogradilištima, jedini izgrađeni brod ovog tipa promenio je namenu u - pomoćni brod JRM.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #4 on: July 05, 2009, 06:50:20 pm »

O PB-201 i njegovoj sudbini smo i mi pisali na https://www.paluba.info/smf/vesti-iz-zemlje-i-okruzenja/izvadjena-olupina-'puebla'-sa-dna-tivatskog-zavoda/msg24849/#msg24849

TT podatci ... https://www.paluba.info/smf/vesti-iz-zemlje-i-okruzenja/izvadjena-olupina-'puebla'-sa-dna-tivatskog-zavoda/msg24946/#msg24946
Logged
brankorsa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 56


« Reply #5 on: July 06, 2009, 11:51:16 pm »

Upravo sam pisao o našoj jedinici u predhodnoj rubrici- najbolje specijalne jedinice. Tu se može pomalo stidljivo pročitati  o nama , kako je bilo nekada. Svaka čast kako su nam utuvili u glavu tu obasvezu ćutanja da pišući o toj temi osećam se kao da sam izašao gol na ulicu . To je stari refleks pa ako nekoga bude zanimalo kakvih je
" Džems Bondova " bilo nekada neka pita. U predmetu diverzija ima jedna rečenica na početku da je diverzija svojevrsna umetnost . Sa tim pokrićem ,na terenu su se pravile takve improvizacije da ponekad komandant ondašnji Stevo Vujinić i njegov pomoćnik Toma Stipančić nisu mogli da se snađu , dali da se smeju , budu strogi ili se prave mutavi. Noću bi nas znali razbacati autobusom ili helikopterom i samo nam daju kartu u ruke i vreme kada treba da se javimo u bazu. Dozvoljena je bila i krađa vozila , švercovanje u vozu itd. Jadan naš ,ni manje ni više , pojavio se u bazi vozeći autobus . Bio je to Bursać , kasnije referent za padobranskvo.Stipančić se hvatao za glavu i brzo su krenuli nazad u selo da vrate autobus jer su radnici sa njim ujutro išli na posao. Pa , trebali ste videti taj doček u selu : Stipančić viče da je to vojna vežba , šofer hoće da bije a ostali viču-lopovi kakva vojna vežba. Eto malo za uvod . Pozdrav svima a matori znaju kako su glancali oko Brankorse .
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #6 on: July 07, 2009, 06:19:03 pm »

Poslednji simboli 82. PC

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 0030382pcfppl.jpg (44.4 KB, 442x640 - viewed 721 times.)

* 0030482pcmpl.jpg (35.71 KB, 442x640 - viewed 653 times.)

* 0030582pcfppriv.jpg (54.27 KB, 442x640 - viewed 418 times.)

* 0030682pcfpznac.jpg (70.27 KB, 442x640 - viewed 489 times.)
« Last Edit: July 28, 2010, 10:09:32 pm by MOTORISTA, Reason: Prebacivanje slika u atačment » Logged
brankorsa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 56


« Reply #7 on: July 07, 2009, 07:34:05 pm »

Zdravo Jantar !
Gde se mogu nabaviti ovakve stvati ,jer ovo prvi put vidim !?
Logged
pueblo
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #8 on: July 08, 2009, 10:14:48 pm »

Да допуним податке које је навео FF: ПБ-201 јесте био једини у својој каснијој класи, али није био једини такав изграђен; изграђена су 2 брода од којих је један преуређен у брод базу поморских диверзаната ПБ-201, а други у хидрографски брод (ако се добро сећам, ознака је ПХ-123).
Браво brankorsa, управо на нешто овако сам мислио кад сам покренуо ову тему! Да немаш, можда, негде слику оног нашег аутобуса (као из филма Ко то тамо пева)? На жалост, време неумитно тече а нас има све мање живих. Од ових које си поменуо жив је само Неша, а Томо и Стева су умрли. Томо Стипанчић је умро 2001. године, а Стева Вујнић 2002. године. Исте године је умро још један командант јединице, Душан Вујевић. Кад већ помињем команданте (до 1991.), знам да су Фриц и Боба живи у Сплиту, а немам података где су Чишић и Грабровић. Знаш ли ти можда нешто о њима?
Јантар вероватно боље и више зна о симболима и знаковима које је приказао, али, колико се ја сећам, ово нису били званични знакови и плакете, већ је то Пикасо незванично дизајнирао и производио. У сваком случају, допадају ми се и желим да набавим бар неке од њих, ако је то могуће.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #9 on: July 09, 2009, 06:16:07 am »

Quote
Да допуним податке које је навео FF: ПБ-201 јесте био једини у својој каснијој класи, али није био једини такав изграђен; изграђена су 2 брода од којих је један преуређен у брод базу поморских диверзаната ПБ-201, а други у хидрографски брод (ако се добро сећам, ознака је ПХ-123).

PH-123 nije bio brod istog tipa kao "Pueblo". PH-123 je prijašnji minolovac M-123 - jedan od 6 takvih brodova (121-126) JRM istisnine 127brt, originalno građenih kao minolovci. Relativno brzo su završili svoju izvornu ulogu u JRM, neki su odmah prodati tada društvenim turističkim kompanijama, dok su neki našli druge uloge u JRM, između ostalog i kao školski brodovi. M-121 je postao pomoćni brod Arsenala Tivat PB-121 (danas plovi po Boki kao turistički brod "Vesna"), dok je M-123 dodeljen hidrografskom institutu JRM i preimenovan u PH-123. Izašao je iz sastava HIRM 1991. godine.
Logged
brankorsa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 56


« Reply #10 on: July 09, 2009, 10:58:44 am »

PB-201 " Pueblo "  kako smo ga uvali , stvarno je pružao lep komfor. Najviše smo voleli sa njime ići na neki zadatak . U moje vreme se puno vozilo i bilo je mnogo vežbi na kojima smo učestvovali , počev od Slovensko-Istarskog prevoja prema Rijeci do Dalmacije , CG i Bosne. U međunarodnim vodama je bilo samo obezbeđenje " Galeba " i " Jadrana " bez obzira dali su to bili pitomci ili Maršal. Zodijaci ( veličina mark3 sa 40 ks motorima ) su stalno zujali okolo u sva tri odreda. Nebih voleo da mlada generacija ima malo " zazubice " ali se tada imalo , ili se glumilo , ali da se trošilo i na prave stvari to je sigurno.
Neznam ni ja gde je Grabrović ali od onih koji su ostali u Puli , Bekeza je umro , Campi je napravio firmu OXY koja uspešno proizvodi baro komore i remontuje ronilice, Bata Vitez je u Premanturi , ima lep ronilački centar ;kod njega vodim ljude na stažna ronjenja . Mirko Družeta -Droga je isto tu , sarađuje sa Campijem . Čekamo da se jave Libijci za remont male podmornice ( kao što je na spasiocu koju je vozio Banjac ) pa da je provozam .Zato sada skidam kile da bi prošao kroz silaz prečnika 600 mm.
Pikaso je čudo !!! Kada smo bili u Lori , narednici , on na raketašu ( mislim) a ja na podmornii 821 Heroj ,često smo sedeli u domu JNA na rivi. Od dosade uzimao je tanjirić ispod šolje za kafu i počeo da ga ukrašava. Toliko je to uspešno radio da su i drugi počeli tražiti da im naslika nešto. Sreli smo se pre dve godine , završio je Likovnu Akademiju i kao kapetan bb je načelnik doma JNA u Beogradu.
Hajde da ne preteram da zauzinan toliko prostora , neka i drugi malo pišu. P.S. neznam još kako se šalju slike ali čim naučim dobićete malo požutelog materijala. Pozdrav !!!!
Logged
brankorsa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 56


« Reply #11 on: July 10, 2009, 05:15:52 pm »

Sve nešto čekam , pa sam nestrpljiv da se jave matori ali ovi moji ne barataju ni pisaćom mašinom , tako da ako ja ne budem agilniji , opet će moja generacija ( Pula ) izostati sa žurke. Neki dan sam zvao nekog od naših u Novom Sadu  i kaže čovek - ma pusti bre piskaranje , najbolje je kad se radi i ćuti. Eto taj moto još iz mladih dana neda nam da se predstavimo , pa ću i ja malo da prikočim dok se neko konkretniji ne javi . Pozdrav !
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #12 on: July 10, 2009, 06:11:43 pm »

ako ovo uspe. Ovo su dve verifikovane znacke : znacka Podmornicara i znacka povrsinskih brodova. Uradjen je kompletan pregled oznacavanja u Ratnoj mornarici za sve jedinice, jedan deo je uradjen u materijalu, ali je u medjuvremenu Mornarica ukinuta pa se nije stiglo ozvaniciti. Zvanicne su samo znacka povrsinskih brodova i znacka podmornicara. Ako se pokaze interesovanje, mogu prikazati pregled svih oznaka sa potsetnikom koje su od njih i izradjene u materijalu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* zpb.jpg (114.94 KB, 538x471 - viewed 314 times.)
« Last Edit: July 28, 2010, 10:11:04 pm by MOTORISTA, Reason: Prebacivanje slika u atačment » Logged
brankorsa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 56


« Reply #13 on: July 12, 2009, 05:51:19 pm »

Meni se lično ne sviđa ovaj kitnjasti način pravljenja značaka.Mislim da jedna značka treba da sadrži simbol prepoznavanja i deo decentne i tajanovite elegancije koju prepoznaje krug ljudi koji nose tu značku . Ostalima treba da izazove pažnju i znatiželju. Ova značka kao da opisuje jer nema ideju da istakne! 
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #14 on: July 12, 2009, 05:58:36 pm »

@brankorsa, jel mozes da nam objasnis odakle tebi to da je bivsi 82 PC toliko tajanstven?! Nemoj pogresno da me shvatis, nemam lose namere kad te ovo pitam! Jednostavno mi nije jasno!
Nikad do sad nisam cuo da je 82 PC bio toliko tajanstven?!
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 20   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.