PALUBA
March 29, 2024, 03:05:45 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Republika Severna Makedonija i NATO  (Read 85803 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #60 on: October 02, 2018, 07:40:34 am »


Па добро, Иванов је више протоколарна личност са могућношћу суспензивног, али не суштинског вета. А запад води "утилитарну" политику, све тумачи како је њему корисно. Па и функција председника Србије нема нека суштинска овлашћења, али ако је на функцији снажна личност која гура своју политику, онда власт фактички "мигрира" од председника Владе ка председнику Републике, па је Вучић главни владар иако нема уставна овлашћења да то буде. Ако ћемо тумачити строго формално, Вучић својим понашањем свакодневно крши Устав!
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #61 on: October 02, 2018, 11:47:16 am »


Makedonija može biti u NATO već u januaru 2019?


Pregovori o stupanju Makedonije u NATO su već počeli i mogu biti završeni do januara 2019, izjavio je generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg.

Kako je objavljeno na sajtu NATO-a, on je naveo da su u Alijansi "svi pomno pratili konsultativni referendum koji je u nedelju održan u Bivšoj Jugoslovenskoj Republici Makedoniji". "Razgovarao sam juče s premijerom Zoranom Zaevom i ostaćemo u bliskom kontaktu", rekao je generalni sekretar NATO-a.

Za Makedoniju nema drugog puta u NATO, osim prihvatanja sporazuma o promeni imena zemlje, dodao je Stoltenberg, preneo je "Blic".

Podsećamo, u Makedoniji je u nedelju održan referendum na kom su se građani izjašnjavali o tome da li prihvataju sporazum sa Grčkom o promeni imena te bivše jugoslovenske republike u Republika Severna Makedonija i ulazak zemlje u EU i NATO.

Međutim, na glasanje je izašlo svega 36,9 odsto glasača, što je daleko manje od potrebnih 50 odsto. Iako je velika većina onih koji su izašli, njih preko 90 odsto, glasalo "za" usvajanje, to nije dovoljno za legitimizaciju sporazuma, zbog čega premijera Zaeva sada čeka težak posao da sporazum progura u parlamentu.

izvor
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #62 on: October 02, 2018, 10:04:43 pm »

На овом понашању "западних" политичара у тумачењу исхода македонског референдума се види сво лицемерје "демократије" коју заступају. Исто не разумем ни организаторе референдума у Македонији. Ког ђавола су га организовали?  Очигледно се неко прерачунао у резултату исхода. Нема руског утицаја или је он маргиналан, јак притисак изнутра и споља и сви услови за позитиван исход су постојали ....и... не беше тако. Онда се мења плоча, (не рекох ли ја то одмах после референдума) и каже како је ето, већина била "ЗА", а то је знак да народ подржава референдум и тд и сл.

Хајде, треба бити поштени... народ у Македонији није подржао промену  имена државе, а не то да неће у НАТО и ЕУ. Е, сад што је то у пакету друго је питање...
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #63 on: October 02, 2018, 10:27:19 pm »

Može biti da je razlog čisto političke prirode. Ovo će dosta pro zapadnih makedonca da okrene protiv VMRO jer ako propadne dil sa Grčkom oni će svi kriviti njih za to. Koliko sam ja zapazio VMRO biračko telo je prilično šaroliko.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #64 on: October 03, 2018, 06:36:34 am »

Demokratija je veoma rastegljiv pojam, sve prema trenutnim potrebama.
Logged
cuculo
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 95



« Reply #65 on: October 03, 2018, 07:00:15 am »

Na referendum izaslo 1/3 od ukupno glasacko telo ili 666000 glasaci ,92 % ZA ove 2/3
 pola su bili u strahu a drugi bili protiv ,alabanci su posebna prica oni su hteli za glasanje ZA, da dobiju za Presednika albanca na narednim izborima Zaev nije prihvatio,opcija 2 predvremeni izbori to se ne dopada ni Vmro ni albancima e sad ide u parlament tajno izjasnavanje pratenika za 2/3 mnozinstvo poslanika da podreze ustavne promene>posta dosta putejem poslovno i na jug i sever moji prijatelja sa grcke stane kazu da u ovom sporu ako se resi da Grci biti politicki pobednici a mi makedonci ekonomski,a Mickoski mozda da dobije katil ferman od Evrope ono sta su zamislili amerikanci i Eu to ce da ostvare posto oni daje pare za penzije i ekonomije bez nih otisli smo u p*icku materin mali smo i slaba ekonomija .....
Logged
cuculo
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 95



« Reply #66 on: October 03, 2018, 07:28:50 am »

A za Amnestija koju trazi bivsi premier Grujeski i negovi pajtasi u ovim momentima je veoma intersantna,ne ide im se u zatvor i svi glavni lopovi su jos na slobodi i vode se rocista po sudovima,dizu narod na bojkot a sa druge tajno ce da glasaju da spase se corke,u pegovorima uvek se nesto dobija a nesto gube obe strane mislim na Grcka i Makedonija,i nama je dosdilo,svi makedonci koji su bili na godisni odmor ovoga ljeta a i proslih godina su od svih politickih partija bila je izreka nek se vrate Vmorovski sipatizeri sa odmora iz Grcke pa da bude referndum,ko zivi ovde bolje razume sta se desava.Nemam nista protiv Rusa ako hocu nas eno im Krivolak neka se postave i kraj price ali se oni odrekli Balkana, za vreme zurke kod nas 2001 god sa severa i juga je stizala voena oprema u pomoc za Makedonskoj Armija a od Rusije bas nista,mada su amerikanci imali dupli arsine u sukobu te godine Bejli I EU i Nato drze konce u rukama a na nama je ona poznata Makedonska izreka Magarac da te opali ili zmija da te ujede pa sad biramo-Balkanskoo bure baruta daj boze da bude mirno,Albanci ne spavaju rovare po kosovo, presevska dolina po zapadna makedonija ako krene nizbrdo najebali smo skroz-ovo je moje mislenje i pogled na trenutna situacija ovde.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #67 on: October 03, 2018, 11:40:31 am »

Tačno je konstatacija ds su obični ljudi i grci i mkedonci nestvaraju jedni drugima dodatne probleme jer preča su imposla egzescijalna pitanja jer obe zemlje su postojano  u finansiskim probldemima,itd,itd
Ali političari a posebno politikanti svakakvih boja kada osjete da im vreme ističe najviše vole da pokrenu nacionalističku kampanju jer ''oni su spremni na granici '' i samo što nisu ušli!!!!!
A ni jedni ni drugi ne hoće da pojasne da naprimer Grčka ima više tenkova i topova nego šta ARM ima vojnika
Bio sam na odmoru tamo i blizu ,oko Soluna ,ali i na otoku Krfu i niko mi nije rekao ružnu reč,a na otoku me fascinirali mladi i svaku veče su svirali i pjevali  skoro sat vremena makeddonske,pa srpske pa nakraju grćke pjesme i ora-očigledno da se mladi ljudi  bez ikakvih predrasuda i gledaju napred u budućnost
Na žalost postoji i drugi svijet koji se vuče po ulicama sa bajatim parolama koji su im isti-jedni viču da je Cipras  izdajnik koji je prodao Makedoniju,a ovde da je Zajev izdajica jer je Makedoniju prodao grcima?Huh??!!!!!!!!!!!!! !!!!!
Već sam pisao da se ovde vodi obaveštajni i informativni  da ne upotrbim termin rat,velikih globalnih sila koima nije se toliko ovo malo parče zemlje od 25 000 km2 nije im se toliko omiljelo da nemogu bez njega,već odmeravaju snage gde to mogu,ovog puta na žalost preko mojih.odnosno naših leđa
Mi ''obični '' ljudi nećemo ulazak u EU zbog politike već zbog bolje egyistencije,a i gde da ideš kad si u EVROPI?
I nismo krivi šta su im pravila i kriteriumi takvi kako jesu,
Dolaze ubrzo vremena kad i naši susjedi na severu će trebati tabanati po ovakvim drumovima ,ali im želim sa manje emocija i više razuma i hladnih glava.Jer  šta ti koristi to što možeš da odeš do napr.Helsinki,ako nemožeš da odeš do svog brata,sestre jer ste se zbog politike smrtno posvagjali Grin Tongue pravilo
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #68 on: October 03, 2018, 07:09:24 pm »

Quote
Mi ''obični '' ljudi nećemo ulazak u EU zbog politike već zbog bolje egyistencije,a i gde da ideš kad si u EVROPI?
I nismo krivi šta su im pravila i kriteriumi takvi kako jesu,

Добро, ако је тако, зашто онда ти обични људи не изађоше на референдум и не гласаше "ЗА". Да је фалило мало, па да се каже они други ометали, али фалило је 14%, што и није баш мало да би се правдало неким ометањем, саботирањем и сл.

Што се мене лично тиче немам ништа против тога да се изгласа било које решење. За стабилност региона било је најбоље да је изгласано одмах "ЗА", али није. Неко се прерачунао у процени резултата референдума и сад су ови други криви. Не, крив је Заев и његова екипа јер су лоше проценили.
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #69 on: October 03, 2018, 07:29:23 pm »

Zato što im je birački spisak idiotski kao i u ostalim ex YU zemljama. Oni imaju 2 miliona stanovnika a 1,8 miliona glasača. Iz aviona se vidi da tu nešto ne valja. Ako tome dodaš da njihova emigracija broji između 300-400k ljudi onda je jasno da oni u MKD imaju između  1,1-1,2 miliona glasača a to je 2/3 izlaznost po tretnutnim ciframa. Na referendumu imamo bojkot VMRO koji je imao preko 400k glasova i slabu izalznost albanaca i dodaš tu one što tradicionalno nikad ne izlaze i to ti je to. Ništa se tu čudno nije desilo.

Mi smo usvojili zapadne zakone a nemamo zapadne standarde (ne mislim na plate Smiley ) i zato u svim ex YU zemljama imamo ovakve nakaradne biračke spiskove i kad dodaš da ljudi beže iz manje više svih država u regionu to je dodatni problem koji će dodatno negativno uticati na izbore u regionu. Ovde moraju da se menjaju zakoni jer mi za deset godina ni na izborima gde niko ne bojkotuje nećemo imati 50% + 1.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #70 on: October 03, 2018, 08:35:04 pm »

Ја уопште нисам писао и бирачким списковима већ и "обичним" људима који су, како рекоше колеге из Македоније углавном "ЗА". Да су сви ти "обични" изашли на референдум, са све том математиком резултат референдума би био позитиван. Или је можда мало више "необичних" који нису изашли. Ја опет мислим да се ради о психолошкој реакцији грађана да не прихвате промену имена државе и нације, а не да не прихвате приступање НАТО-у и ЕУ. Политичари су покушали да лоптицу одлуке пребаце народу, а он им је узвратио и оставио је ипак њима. Биће им тешко и остаће им бреме које ће потоње генерације оцењивати ко зна како.

Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #71 on: October 03, 2018, 09:10:57 pm »

Kada sam upotrebio izraz ''obični ljudi'' mislo sam u jednini,na mene ponaosob,pa pošto nermam nameru niti mandat da govorim u jme drugih,upotrebio bih  sada izraz ''običan gradjanin,glasač ili slično pravilo
Dzumba podpuno se slažemo oko uzroka ovakvog rezultata na referendumu,i da premijer Zajev se preračunao u nAkoliko stvari a glavno je to da je kampanju vodio kao ONE MAN SHOW i da je podcenio protivnika  koji je igrao na kartu emocija jer jedno je da glasaš za ''kurta oli murta''a sasvim drugo  da glasaš za ovakve krucijalna pitanja čije posledice će trajati mnogo,mnogo godina,a eto većina nije bila spremna da odgovori na ovaj izayov i rešava se za-apstinenciju ili bojkot,što na kraju bude isto. :rtf
A izbirački spisak kakav je-takav je i on važi sa sve koji sudjeluju i za oine koji pobjede ili izgube.sve jedno
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #72 on: October 04, 2018, 04:09:19 pm »


Turska poručila NATO i EU: Ne dižite ruke od Makedonije


Turski ministar spoljnih poslova Mevlut Čavušoglu pozvao je NATO i EU da ne odustaju od Makedonije zbog ishoda referenduma u toj zemlji o njenom imenu.

On je naveo da NATO i EU treba da nastave da joj pružaju podršku i sarađuju sa Skopljem.

"Pomno smo pratili razvoj situacije. Na kraju krajeva, to je odluka građana Makedonije i to moramo da poštujemo. S druge strane, ni NATO ni EU ne bi trebalo da prestanu da podržavaju Makedoniju i da sarađuju sa njom zbog referenduma i njegovog ishoda", rekao je Čavušoglu, na zajedničkoj konferenciji za novinare u Ankari s holandskim kolegom Stefom Blokom, prenosi MIA.

Turski ministar je istakao da je, zapravo, Makedonija pozvana da postane članica NATO na poslednjem samitu jednoglasnom odlukom svih članica Alijanse.

Čavušolgu je naglasio da pregovori s Makedonijom o pristupanju NATO moraju da se nastave, a da EU mora da posveti više pažnje Zapadnom Balkanu.

Turska podržava napredak, mir i stabilnost balkanskih zemalja i njihovu integraciju u NATO i EU, zaključio je Čavušoglu.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #73 on: October 04, 2018, 04:10:58 pm »


Zaharova: Nedopustivo, Zapad "umešao prste" u Makedoniji


Moskva je danas oštro kritikovala vodeće zapadne zemlje za otvoreno agitovanje na referendumu u Makedoniji i za mešanje u unutrašnje stvari te zemlje.

To je, kako je ocenjeno u Moskvi, nedopustiva praksa.

"Bez obzira na to što su vodeći političari Evropske unije i NATO otvoreno agitovali na gradjane da glasaju 'za', to je po našem mišljenju nedopustiva praksa", izjavila je portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova.

Ona je rekla da pokušaji Zapada nisu imali uspeha, ali da su "bez imalo stida pozdravljeni rezultate referenduma i okrakterisani kao široku podršku Prespanskom sporazumu".

Zaharova je navela da generalni sekretar NATO Stoltenberg "nije ostavio sumnje" da će parlamenti Makedonije i Grčke doneti odgovarajuće odluke, dodajući da šef vojnog bloka ne sme da govori o odlukama paralmenata koje treba da budu donete.

"Reč je o veoma grubom mešanju u unutrašnje stvari Makedonije. Svima je jasno, i to se radi otvoreno, da se Makedonija po svaku cenu uvuče u Alijansu", kazala je ona.

Zaharova je dodala da se mišljenje više od polovine građana, uključujući i predsednika zemlje, ne uzima u obzir., ne uzima u obzir.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #74 on: October 08, 2018, 02:22:28 pm »


Nema Plana B za Makedoniju, niti alternative


Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg poručio je danas da Makedonija ima priliku koja se događa jednom u životu i da može postati članica samo ako prihvati sporazum o rešenju spora sa Grčkom oko imena države.

- Črvsto verujem da, kada govorimo o FYROM, šta treba da uradi sada jeste da treba da odluči makedonska vlada o daljim koracima. Na vladi i skupštini je da donesu odluke. Da odluče kako će ići napred, kako da reaguju na referendum i sve političke implikacije i posledice koje je doneo - objasnio je on.

Stoltenberg je naglasio da, ako demokratske institucije u Skoplju, odluče da sprovedu u potpunosti sporazum sa Grčkom onda je NATO sa svoje strane spreman da prihvati Makedoniju kao svog 30 člana i to brzo.

- Možemo brzo da pristupimo potpisivanju protokola o pristupanju, ubrzo po promeni imena. Na demokratski izabranim institucijama Makedonije je da li će prihvatiti i primeniti sporazum o imenu. Mi smo spremni da prihvatimo Makedoniju kao novog člana - ponovio je on.

Podvukao je da ne postiji Plan B, i da nema nikakve alternative.

- Nema pristupanja bez sporazuma o imenu. Jedini način za članstvo je da se zemlja dogovori oko imena sa Grckcom. Zato smo i pozdravili dogovor sa Grčkom - naglasio je Stoltenberg.

Rekao je da NATO nikada neće prisiliti Makedoniju na donošenje odluke, jer se radi o suverenoj odluci jedne suverene zemlje.

- Ovo je prilika koja se dešava jednom u žvotu. Imaju priliku da iskoriste ovaj istorijski trenutak - zaključio je on.

izvor
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.