PALUBA
March 29, 2024, 01:28:44 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Državni udar kao školska vežba  (Read 1043 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: July 16, 2009, 05:22:19 pm »

16/07/2009
U američkoj vojnoj školi u Fort Beningu, do sada istrenirano više od 60.000 latinoameričkih oficira. Neki od njih kasnije su se pročuli kao najsuroviji diktatori



Vašington, jula – General Romeo Vaskez izveo je prošle nedelje vojni puč u Hondurasu po svim pravilima vojne škole iz koje je izašao kao primerni diplomac: pucnjavom i upadom u rezidenciju predsednika Manuela Zelaje u pet ujutru, koga su naoružani vojnici u pidžami ubacili u avion za Kostariku. Vaskez je diplomirao u američkoj vojnoj školi u Fort Beningu, u kojoj je do sada istrenirano više od 60.000 latinoameričkih oficira. Neki od njih kasnije su se pročuli kao najsuroviji diktatori, dok su drugi ostali na nižim rangovima primenjujući svoja znanja o torturi nad stotinama hiljada neistomišljenika, koji su u vreme hladnog rata i posle njega nazivani komunistima. U Latinskoj Americi akademija je prozvana „Školom za ubice” kada je 1993. Komisija UN za istinu obelodanila da je 19 diplomaca iz Fort Beninga učestvovalo u masakru jezuitskih sveštenika u Salvadoru 1989. Ista komisija utvrdila je da su šest drugih zloglasnih pokolja u toku krvavog rata u Salvadoru izveli pitomci iz američke vojne škole. Bar 500 diplomaca bilo je upleteno u najstravičnije zločine počinjene po Latinskoj Americi u vreme desničarskih vojnih hunti.

Američki Kongres je 2000. tesnom većinom zvanično zatvorio akademiju za ubice, ali je samo mesec dana kasnije Pentagon na istom mestu otvorio novu, koja je promenila ime, ali ne i način obuke. Institut zapadne hemisfere za saradnju u oblasti bezbednosti (HINSEC) nastavio je da obučava Latinoamerikance uz iste udžbenike i priručnike. Promene su, kako su s ponosom isticali kongresmeni koji su akademiju oduvek podržavali, bile samo kozmetičke.

Poslednjih godina institut iz Fort Beninga izgubio je pitomce iz pojedinih zemalja. Venecuela je prestala da šalje svoje kadete 2004. kada se ispostavilo da je organizator neuspelog puča protiv Uga Čavesa specijalizovao svoje znanje u Fort Beningu, a njenim putem dve godine kasnije pošli su Urugvaj i Argentina čije su vođe krvave vojne hunte, krive za „nestanak” više od trideset hiljada neistomišljenika, trenirane u ovoj akademiji. Kostarika, Bolivija, Ekvador i Nikaragva takođe su se zahvalile na ponuđenim pentagonskim stipendijama.

Predstavnički dom na Kapitol hilu izglasao je neki dan pre puča u Hondurasu amandman – da vojna škola u Fort Beningu najzad obelodani kompletan spisak svojih polaznika,ali takva klauzula nije dobila većinu u Senatu.

Ostala je nejasna uloga Vašingtona, iako je Obama osudio Zelajino kidnapovanje i rekao da „ne želimo da se vraćamo u tamnu prošlost”. Ekspert za Latinsku Ameriku, njujorški novinar Roberto Lovato, međutim,zagovornik je konkretnije akcije kako bi se preokrenule posledice vojnog udara koji se „finansira iz džepova američkih poreskih obveznika”.

On komentariše da se ceo region ježi na „činjenicu da su se general Vaskez i njegovi pučistički saradnici školovali u Fort Beningu, na istom mestu gde i Augusto Pinoče i drugi vojni diktatori odgovorni za smrt, nestanak i mučenja stotina hiljada ljudi u Latinskoj Americi”. Latinska Amerika još oseća posledice decenija pogubnog militarizma koji su SAD svesrdno podržavale. Ali komentator Si-En-Ena je pre neki dan pitao jednog stručnjaka iz instituta Brukings – „šta tu ima neobično i protivustavno što je predsednik uklonjen iz njegove rezidencije i prebačen u Kostariku”. Vojska je samo, zaključuje ovaj novinar, izvršavala ustavne zadatke koje je dobila od tamošnjeg vrhovnog suda.

Niko od glavnih medija još nije nazvao ono što se desilo u Hondurasu vojnim udarom. Jer kada bi se upotrebilo pravo ime, morala bi da se ukine pomoć i vojna saradnja sa „nedemokratskim režimom”, po istom receptu po kome su uvedene i još nisu ukinute sankcije prema Kubi. U malenom i siromašnom Hondurasu je američka baza Soto Kano, u kojoj je stacionirano 500 američkih vojnika, borbeni avioni i helikopteri. Teško bi bilo zamisliti da su generali Hondurasa(prethodno obučeni u Fort Beningu) izveli akciju 28 juna, a da o tome nisu na vreme obavestili Soto Kano. Ako zaista želi da promeni svoj odnos prema Latinskoj Americi, Vašington bi morao jasnije da se odredi prema ovom nizu „koincidencija” koje prate vojni udar u Hondurasu. A danas, među stipendistima akademije u Fort Beningu, u kojoj se izučavaju veštine mučenja po priručnicima rađenim u vreme Vijetnamskog rata, najbrojniji su pitomci iz Hondurasa, Kolumbije, Perua…zemalja u kojima se masovne grobnice još uvek otkopavaju.

Zorana Šuvaković
Izvor: Politika Online
« Last Edit: August 15, 2010, 07:55:26 pm by kuzmar, Reason: uklonjen neispravan link » Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 23 queries.