PALUBA
April 19, 2024, 12:00:22 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 [114] 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 ... 501   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Rusija - NATO  (Read 828945 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1695 on: May 29, 2018, 08:43:44 am »

Poljska nudi dolare za bazu SAD
D. SAVIĆ   28. maj 2018.

Mesec dana pre samita NATO, Varšava od Vašingtona traži stalno stacioniranje. Potez Ministarstva odbrane iza leđa predsednika Dude. Ljutnja Rusije

NEPUNIH deset godina otkako je Poljska, koja je na 50. godišnjicu Alijanse, usred NATO bombardovanja Srbije 1999. godine, zajedno sa Mađarskom i Češkom, postala članica Severnoatlantskog saveza, Varšava je spremna da izdvoji dve milijarde dolara kako bi obezbedila stalno vojno prisustvo SAD u svojoj zemlji. Vest, koju je prvi objavio poljski portal "Onet", u ponedeljak je potvrdio ministar odbrane Poljske Mariuš Blaščak rekavši da je sa zvaničnicima SAD razgovarao o trajnom razmeštanju američkih snaga u Poljskoj. Moskva je poručila da je Rusija spremna da odgovori.

- Kada se infrastruktura NATO direktno približi našim granicama, to sigurno ne doprinosi bezbednosti i stabilnosti na kontinentu na bilo koji način. Naprotiv, ovi ekspanzionistički koraci sigurno rezultiraju kontramerama sa ruske strane kako bi se izbalansirao paritet koji se ovako svakog puta narušava - rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov. No, u Vašingtonu, na istom mestu gde je Poljska i postala stalna članica NATO, Blaščak je, kako je rekao, nedavno pregovarao o trajnom prisustvu američkih snaga u Poljskoj, umesto trenutnog privremenog, rotirajućeg. Dodao je da je američki Senat kontaktirao sa Pentagonom u vezi sa tim pitanjem. Želja Poljske za instaliranjem "američke čizme" datira od vremena pristupanja Varšave Alijansi. U međuvremenu je samo dodata nova argumentacija za stacioniranje Amerikanaca u Poljskoj - zbog akcija na istoku Ukrajine i ruskog pripajanja Krima.

Sada je, međutim, zanimljiv ne samo momenat, već i način, "aktiviranja" stare inicijative. Ministarstvo odbrane Poljske potvrdilo je, naime, da je predlog poslat Vašingtonu bez konsultacije sa Ministarstvom spoljnih poslova i, što je još neobičnije, bez znanja predsednika Andžeja Dude, koji je i vrhovni komandant. Analitičari to ocenjuju kao znak rastućih nesuglasica unutar poljske vlade. Istovremeno, mesec dana pred Samit lidera NATO u Briselu, inicijativa Poljske će, procenjuje američki sajt "Politiko", razljutiti ne samo Rusiju, već i neke evropske saveznike koji žele da poboljšaju odnose sa Moskvom. Očekuje se, zato, da će zemlje kao što su Nemačka i Italija poljsku inicijativu primiti sa skepsom.

IZDAŠNA POMOĆ

U dokumentu Ministarstva odbrane Poljske se navodi da se Varšava obavezuje da će "obezbediti značajnu podršku, koja može da dostigne od 1,5 do 2 milijarde dolara uspostavljanjem zajedničkih vojnih instalacija i pomoći za fleksibilnije kretanje američkih snaga". Takođe se dodaje da se Poljska obavezuje da će "podeliti teret troškova odbrane i učiniti odluku o tome ekonomičnijom za vladu SAD".

Izvor: www.novosti.rs
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #1696 on: May 29, 2018, 09:58:22 am »

Rusi jesu pretnja za susede. Nekoliko zamrznutih ili tinjajucih konflikata u neposrednoj okolini Rusije tinjaju zahvaljujuci gorivu koje sama Rusija dodaje iz nekih svojih interesa. A za sama rusija zna da nijedan konflikt protiv NATO ne bi mogla da dobije zbog ogromne razlike u ekonomskoj i industrijskoj moci. I sam SSSR je izgubio hladni rat zbog toga, Putin nije glup. Pre sam misljenja da ce NATO clanice (ili ti EU) ekonomski iscrpljivati Rusiju ukoliko se osete ugrozeno, pre nego da je vojno napadnu. Uostalom, taj plan je vec na delu.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1697 on: May 29, 2018, 10:22:28 am »

Rusi jesu pretnja za susede. Nekoliko zamrznutih ili tinjajucih konflikata u neposrednoj okolini Rusije tinjaju zahvaljujuci gorivu koje sama Rusija dodaje iz nekih svojih interesa.

lol
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #1698 on: May 29, 2018, 10:29:45 am »

Quote
Rusi jesu pretnja za susede. Nekoliko zamrznutih ili tinjajucih konflikata u neposrednoj okolini Rusije tinjaju zahvaljujuci gorivu koje sama Rusija dodaje iz nekih svojih interesa

А зашто немају етнички Руси у тим назови демократским државама (које су успут и чланице ЕУ) сва права прописана за мањине....као што је код нас пример? Док Америка са друге стране баре, има права да штити некакве своје интересе у том подручју? Да тамо можда не живе Американци?

Има једна анегдота која се препричава у Немачкој....деду пита унук (мало ултра десничарски настројен), а шта ти деда мислиш о новом походу Немачке на Русију? Овај га погледа и каже му. Шта да мислим, знам да је у Сибиру остало много шуме која треба да се посече  Wink
Logged
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #1699 on: May 29, 2018, 11:57:58 am »


Poljaci i rusi se mrze poodavno da su već i zaboravili zašto se mrze


Исправка. Пољаци (половаци) мрзе Русе по наредби.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1700 on: May 29, 2018, 12:07:04 pm »

Исправка. Пољаци (половаци) мрзе Русе по наредби.

Po čijoj naredbi?
Logged
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #1701 on: May 29, 2018, 12:08:47 pm »

Није то ништа ново.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #1702 on: May 29, 2018, 12:14:17 pm »

Rusi jesu pretnja za susede. Nekoliko zamrznutih ili tinjajucih konflikata u neposrednoj okolini Rusije tinjaju zahvaljujuci gorivu koje sama Rusija dodaje iz nekih svojih interesa.

Рећи овако нешто, а знајући за размјере кршења људских и мањинских права у прибалтичким државама (Ест. 25%, Лит. 5%, Лет. око 30% Руса и Бјелоруса), је, у најмању руку злонамјерно...
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1703 on: May 29, 2018, 12:14:59 pm »

Није то ништа ново.

Šta nije novo? Ajde daj normalan i smisleni odgovor, a ne da glumataš neku mistiku!
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1704 on: May 29, 2018, 12:16:56 pm »

Кларк: Русија, Турска и Кина играју „балканску игру”
уторак, 29.05.2018.

Балкан је на подручје где су се цивилизације сукобљавале и сукобљавају се поново, тако да је исправна процена да ми треба да користимо НАТО да осигурамо војну сигурност, рекао је пензионисани амерички генерал

Пензионисани амерички генерал Весли Кларк, који је недавно у ауторском тексту за Вашингтон пост оценио да би Балкан могао поново да постане кризно тло, због чега САД и ЕУ морају хитно да реагују, данас каже да не мисли да има много шанси за конфликт, али да мисли да су у региону присутне стране силе које креирају стрес и оно што знамо из историје да су Босна и Западни Балкан веома крхки. У интервјуу за сарајевску ТВ Н1 Кларк каже да „љутите речи и агресивна дела могу довести до конфликта на Балкану брже него било где друго у свету”. „Да, треба бити забринут. Треба увести Западни Балкан напред у Западну цивилизацију и трансатланску цивилизацију што брже. Прошле су 23 године откад смо потписали Дејтонски споразум, остаје нам да урадимо још много на развоју у Босни и Херцеговини, а мислим да то иде прилично тешко”, навео је Кларк, који је био командант НАТО снага у Европи током бомбардовања Србије.

Говорећи о геополитичкој сцени на Балкану и улози коју у региону имају Русија, Турска и Кина, с посебним освртом на недавни предизборни митинг који је у Сарајеву одржао турски председник Реџеп Тајип Ердоган, Кларк каже: „Мислим да када страни лидери иду у кампању у другим земљама као у овом случају то доводи до подизања тензија. Турска и Русија се доста сукобљавају међусобно на Балкану. То се не дешава само у Босни и Херцеговини, дешава се и другде. Дешава се у Бугарској, Румунији и другде”.

Што се утицаја Кине тиче, Кларк каже да она на Балкан долази са инвестиционим фондовима и да, како је рекао, не треба бити изненађен ако ти инвестициони фондови долазе „са политичким везама прикаченим уз њих”. Када донесете кинески новац, добијете и кинески утицај, каже Кларк и појашњава да све три земље, Русија, Турска и Кина, „играју игру” и то је, каже „балканска игра”.

„Балкан је на тектонској плочи људске расе, то је подручје где су се цивилизације историјски сукобљавале и сукобљавају се поново. Тако да је исправна процена да ми треба да користимо НАТО да осигурамо војну сигурност”, рекао је пензионисани амерички генерал. Додао је се мора радити веома снажно на борби против корупције у власти.

„То значи да чланови власти и они изабрани и они именовани морају живети скромно, морају од њихових плата, плата које морају бити онолико велике да живе од њих, али нико не треба очекивати да ће бити милијардер”. (Танјуг)

Izvor: www.politika.rs
Logged
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #1705 on: May 29, 2018, 12:25:33 pm »

Није то ништа ново.

Šta nije novo? Ajde daj normalan i smisleni odgovor, a ne da glumataš neku mistiku!

Та појава је предмет многих расправа и размишљања а често је имплицитно обрађена у књижевности. Један од примера је Достојевски.

Пољска је католичка држава под командом Језуитског Реда, а Језуитски ГЕНЕРАЛ, шта ради, пише молбе или наређења?

А ово баш нисам хтео да напишем.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1706 on: May 29, 2018, 12:27:23 pm »

E tako. Hvala!
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1707 on: May 29, 2018, 01:05:25 pm »

Кларк: Русија, Турска и Кина играју „балканску игру”
уторак, 29.05.2018.

Балкан је подручје где су се цивилизације сукобљавале и сукобљавају се поново, тако да је исправна процена да ми треба да користимо НАТО да осигурамо војну сигурност, рекао је пензионисани амерички генерал


Balkanski narodi se sukobljavaju međusobno, zbog interesa velikih sila. One su konstantno prisutne na ovom prostoru, i zbog vlastitih ekonomnskih i političkih interesa zavađaju ovaj nesretni narod na ovim prostorima.

Nikome se ovde ne ratuje, osim kada se usijane glave još više usijaju stranim mešanjem - bilo da je u piranju zapad, Rusija, Turska ... Svi oni imaju svoje interese na ovde, i raspiruju međunacionalnu mržnju, jer to je najjednostavniji način da se vlastiti ciljevi ostvare.
Logged
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #1708 on: May 29, 2018, 01:09:37 pm »

На западу ништа ново.
Logged
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #1709 on: May 29, 2018, 02:05:18 pm »

Интервју Александра Дугина грчком геополитичком порталу ''Geopolitics & Daily News'' на тему Евроазије и Блиског Истока.

Др. Дугин,  протеклих година смо сведоци растуће напетости у односима између Сједињених држава, ЕУ и Русије. Неке подсећа на „доба Хладног рата“.Говори се/Неки говоре се да то подсећа на ''еру Хладног рата''. Да ли се слажете са овим ставом или мислите да ту има још нечег?

Хладни рат је био сукоб два идеолошка табора. Сада нема тако јасне разлике на пољу идеологије, већ се пре ради о две верзије једне исте либерално-демократске приче – напредне у случају Сједињених држава и ЕУ и закаснеле, у случају Русије. Претпоставили бисмо да ће то значајно умањити тензије. Међутим, то није случај. Зато би требало да потражимо разлоге за то на неком другом пољу, ван идеолошког. Највероватнији узроци овог ''новог Хладног рата'' су геополитички.
Али је легитимно постављати питања.

Није то стварно био идеолошки хладни рат између капитализма и социјализма, већ се радило о много ширем историјском контексту, тренутку Великог рата међу континентима.

Овај Велики рат континената је основа разумевања историје – поморска сила против копнене. Евроазија против Атлантике?. Ако се око тога сложимо, све остало чини се јасно и логично. Постоји вечита борба између две врсте цивилизација – динамичке (напредне,трговачке), поморске цивилизације и статичне (конзервативне,херојске) копнене цивилизације. Картагина против Рима, Атина против Спарте.

Те је ово ново погоршавање односа резултат чињенице да се Русија опоравила од готово смртоносног ударца која је задобила деведесетих.  Повратак копнене силе и нови успон Евроазије је главни разлог који објашњава овај нови Хладни рат. У ствари се ради о оном старом Хладном рату, ''вечитом“ Хладном рату. Деведестих смо имали привидно незаустављиву победу поморске силе – отуда глобализација и униполарност. Али, сада видимо да се радило само о тренутку, могућности која је могла да се реализује. Опоравак Русије као и отпор Кине и Исламског света, и растући популизам на Западу показују да прилика није искоришћена. Глобалистичке елите се сада бране. Аждаја је рањена, али је и даље ту. Покушава да узврати у борби, и то је главна ствар у вези са новим непријатељствима.

Како видите недавне догађаје на Блиском истоку? Да ли видите икакву шансу да се ствари доведу у ред или ћемо бити сведоци свеопштег сукоба између свих учесника тамо?

Регион Блиског истока видим као главно поље где се одређује архитектура будућег света и успоставља нова равнотежа између сила. Не ради се ту о хаотичној игри ''свих против свих'', већ о одлучујућој епизоди Великог рата континената. На једној страни су Русија, Иран и делимично Турска (која се све више удаљава од Сједињених држава) уз тиху подршку Кине. То је мултиполарни блок – Евроазијски блок. Са друге стране имамо Сједињене Државе и њихове посреднике – НАТО земље, Израел и Саудијску Арабију. Они представљају глобалистичку страну, снаге униполарности. То није баш оно што је Трамп обећао својим гласачима (обећао је да ће зауставити интервенције и повући трупе са Блиског истока), већ се ради о класичној неоконзервативистичком програму. Трамп је, у ствари, талац неоконзервативаца. Можда је то била цена коју је морао да плати за свој политички договор: да неоконзервативцима дâ спољну политику, како би добио некакву подршку за своје унутрашње реформе.

Међутим, Блиски исток је простор од највећег значаја. Ако Евроазија победи, успоставиће се мултиполарни светски поредак, а униполарни тренутак ће се завршити једном за свагда (барем за један дужи период). Ако Атлантисти успеју да победе, купиће себи додатно време, сигурно одлагање њиховог незаустављивог пада. Ова рањена аждаја ће преживети барем још неко време.
Али, Блиски исток је од суштинског значаја. Тамо ће се одређивати судбина човечанства.

Протеклих месеци смо видели ''промену става'' Русије према Турској, од од непосредног сучељавања до пуне подршке на свим нивоима. Које су по Вашем мишљењу главне одлике и посебности ове нове ситуације у односима двеју држава?

Ово је кључни проблем многополарности. Униполарни систем је Турску одбацио Турску и осудио је распад државе. Тако да Турска може да преживи само у евроазијском блоку.

Турска је приступила НАТО пакту у оквиру посебних историјских околности,  када је то био разуман корак пред могућим Стаљиновим нападом. Одлука је донета хладне главе. Деведесетих година прошлог века, а посебно током двехиљадитих, ситуација се драстично променила. Русија више није егзистенцијална претња Турској, већ су и Сједињене државе и НАТО постале изазов. Уз америчку политику на Блиском истоку и њену стратегију према Курдима, Турска, као национална држава, осуђена је на пропаст.

Те тако Турска и Русија имају разумне аргументе за савезништво.

Очигледно је да је у обе земље атлантистички лоби веома утицајан. Тај лоби покушава да саботира овај процес – обарање руског авиона, убиство нашег амбасадора и остале провокације, које су биле припремане како би се уништила и могућност оваквог савеза. Када су Атлантисти схватили да не могу зауставити ово зближавање, покушали су да сруше Ердогана у пучу, јула 2016. године.

У том кључном тренутку, Русија је дала Турској деликатну, али одлучну подршку.


Односи Грчке и Русије су имали ''успоне и падове'' протеклих година. Шта мислите, какви су сада ти односи?


Грчка је братска православна земља. Русија је наследница византијске и грчке културе, ми смо цивилизација које потиче од Грка. Света гора је и даље наша духовна престоница. Те смо, културолошки гледано, најбољи пријатељи.

Геополитички, Грчка није суверена држава, јер је под потпуном контролом ЕУ и глобалиста. Леви популисти из Сирице су покушали да прекину ову врсту ропства, међутим нису успели, упркос великој подршци народа. Десне популисте је скрајнула и потиснула глобалистичка елита и тако спречила њихов природни напредак. Грчка је таоц ЕУ и није слободна. Грчка није субјект геополитике, већ објект. Русија би помогла Грцима да се ослободе атлантистичке окупације, али главни део посла би требало да изведу сâми Грци.

Дакле, односи између две државе су једно, а односи између њихових грађана су нешто сасвим друго.

Први су условљени лојалношћу НАТО пакту и контролом ЕУ. Тако да односи Русије и Грчке не могу бити добри, јер не одражавају вољу сâмих Грка, већ обновљену позицију поморске силе. Насупрот томе, постоји и нешто што је прилично добро – то је да Руси воле Грке и ми Гршкој дугујемо нашу културу, наш православни хришћански идентитет, граматику, језик и духовност. Права Грчка је за нас Грчка народа, а не елита. То је Грчка Свете горе  - наше вољене Свете планине – Грчка светог Козме Етолског, светог Пајсија Светогорца и Ефраима Филотејског.


Прошло је само неколико недеља од значајне подршке гласача поновном избору Владимира Путина на месту председника Русије. Међутим, постоје гласови, чак и унутар Русије, који истичу његов неуспех у покушају да извуче Русију из изолације и да пружи обичним Русима бољи живот. Шта мислите о ситуацији у Русији и шта руски народ очекује од свог вођства у годинама које долазе?


Написао сам једну посебну књигу о Путину – Путин против Путина. У њој објашњавам Путинову суштинску двојакост. Он се може посматрати двојако. Са једне, он је спасио Русију од пропасти која се чинила неизбежном и успео је да поврати суверентитет и независност руске државе. Стога, он је херој, а наш народ добро разуме да морамо платити озбиљну цену за нашу величанственост. Зато нема критиковања Путина у вези са Кримом или санкцијама. Управо су то разлози да он добије још већу подршку. Тако да он углавном ужива подршку Руса управо из оних разлога због којих га Запад (поморске силе, глобалисти) мрзи.
Са друге стране, он је окружен либералима, (зваћемо их Шеста колона), који остају лојални њему лично, али покушавају да наметну друштву самоубилачку политику. То је други Путин, други Путинов лик, као византијски или руски царски орао. Социјална правда у Русији је данас равна нули, подивљала корупција и даље цвета, духовни живот и култура су у дубокој депресији. И зато брине та друга Путинова страна.

Зато ми чврсто и заједно стојимо са Путином пред његовим непријатељима споља – они га мрзе баш из оног разлога због ког га ми волимо, али нам се не свиђа што се ослања на либерале и у влади и било где другде.


Хвала Вам, Др. Дугин, за овај интервју.


https://www.geopolitica.ru/sr/article/trenutak-odluke

Logged
Pages:  1 ... 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 [114] 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 ... 501   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.048 seconds with 22 queries.