PALUBA
April 26, 2024, 04:04:34 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 [123] 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 ... 501   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Rusija - NATO  (Read 832746 times)
 
0 Members and 6 Guests are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1830 on: July 29, 2018, 05:56:10 pm »

Трка за Арктик
Аутор: Мирослав Лазански недеља, 29.07.2018.

Отопљавање леда на Арктику јача економску и војну моћ Русије

Само бродови под руском заставом имаће ексклузивно право да превозе нафту и нафтне деривате преко северне морске руте, изјавио је пре два дана заменик премијера Русије Јуриј Борисов. Управо због обезбеђивања сталне проходности северног морског пута, бродоградилиште „Звезда” из Владивостока гради ледоломац на атомски погон „Лидер”, као и још три атомска ледоломца из пројекта „22220”. По свему судећи, трка, или битка, за Арктик улази у завршну фазу.

Све је почело још у августу 2007. године када су две руске специјалне мини-подморнице зарониле на дубину од око 4.000 метара на Северном полу и оставиле тамо руску заставу. Још тада је Русија под Владимиром Путином изашла из стратешке летаргије у подручју Арктика, летаргије у коју је запала после распада Совјетског Савеза и краја хладног рата. У априлу 2010. године, на 60-годишњицу првог спуштања падобранаца на то место, руски падобранци доскочили су на Северни пол. Тадашњи руски председник Дмитриј Медведев јавно је прогласио Арктик новом базом руских ресурса за 21. век.

Нешто раније, у мају 2009. године, Кремљ је донео нови национални стратешки документ о ресурсима и улози војске у њиховом чувању. Аутор документа Никола Петрушев види Арктик као будуће потенцијално бојно поље. Разлози су нафта, гас, контрола пловних путева, битка за Ломоносовљев гребен. Процене говоре да Арктик крије око 90 милијарди барела нафте и на хиљаде милијарди кубичних метара гаса. Скоро 25 одсто светских резерви нафте и гаса налази се на дну Северног леденог мора. На Арктику су и огромна налазишта железне руде, никла и цинка, док на подручју између Урала и централног Сибира леже резерве са око 90 милијарди барела нафте.

Обновљено, али оспоравано стратешко полагање права на Ломоносовљев гребен одраз је јачања Русије као светске суперсиле и надмоћне руске позиције снабдевача нафтом и гасом. Русија доказује да је Северни пол, заправо, део њеног континенталног гребена, дакле, Москва полаже право на Ломоносовљев гребен, али то исто чине и Канада и Данска.

Наиме, онај ко себи припоји ту област добија нову додатну територију величине Француске, Немачке и Италије заједно, више од 1,12 милиона квадратних километара. Управо зато је Русија већ отворила три нове велике војне базе на Арктику. Поновно је активирана база и велики војни аеродром Рогачево на острву Нова земља. У подручју Баренцовог мора отворена је база Нарјан-Мар, а у непосредној близини Северног пола аеродром са леденом пистом од 2.100 метара дужине. Руска војска формирала је и две потпуно нове арктичке бригаде, специјално опремљене за ратовање на том простору.

За време хладног рата област која се простире од врха Норвешке па до Баренцовог мора представљала је једну од потенцијално главних локација за поморске операције НАТО-а. Са променом геостратешке слике света по завршетку хладног рата, неки су Баренцово море изгубили из вида, јер руска је ратна флота чамила у Мурманску. Но, као последица климатских промена знатно се смањује површина леденог арктичког покривача, према неким тврдњама он се годишње смањује за девет процената.

Могућност да Северни ледени океан постане плован током већег дела године обнавља и поморски значај Баренцовог мора. Москва најављује формирање две ударне групе Ратне морнарице с носачима авиона и хеликоптера управо у том подручју, ради заштите економских интереса и заштите трговинских путева, попут северозападног пролаза. Ако северозападни пролаз постане економски одржив, и тако пут од источне обале САД кроз Панамски канал скрати за око 5.000 километара, онда ће његов стратешки значај бити велики. Онај ко контролише тај пут има и могућност стратешке уцене. Канада је због тога већ поручила изградњу осам нових ратних бродова за патролирање подручјем Арктика и интензивирала је војне вежбе у тој области.

Са друге стране, за Москву је амерички радар у бази Тула на Гренланду већ годинама споран. Јер тај амерички радар са фазираном решетком, чији је циљ да упозорава на напад стратешких балистичких ракета, представља грубо кршење одредби совјетско-америчког споразума о АБМ-у из 1972. године по два члана: члан 6 и усаглашена изјава „Ф”. Ради подсећања, члан 6 уговора о АБМ-у, „Антибалистичка одбрана”, дозвољава стационирање такве радарске станице само на периферији националне територије, док усаглашена изјава „Ф” утврђује прецизно места стационирања радара са фазираном решетком.

САД су обе тачке тог уговора прекршиле. У том контексту за Русију се Арктикт појављује као потенцијални „четврти фронт”. Уз три директна правца, која са запада, истока и југа воде ка Москви, ту је сада и арктички правац са пролазом Беринг и америчким војним базама на Аљасци. Заправо, са климатским променама и топљењем леда Беринг постаје нови Гибралтар.

Због свега тога Русија јача своју иначе најснажнију флоту, Северну, која је стационирана највећим делом у лукама око Мурманска, док руски авиони „тупољев 95” све чешће лете близу НАТО штаба у Бодеу у Норвешкој. Иначе, НАТО појачава своју присутност на северу Норвешке, док Финска све више отворено флертује са НАТО-ом, због чега је Москва и најавила одређене контрапотезе уколико се то приближавање Финске алијанси и настави.

Клима је одувек била савезник Русије у рату. Отопљавање леда на Арктику јача економску и војну моћ Русије. Остаје да видимо да ли ће неко пожелети да буде нови Наполеон, или можда Хитлер?

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1831 on: July 30, 2018, 07:39:55 am »

Novi američki vojni budžet krije opasnost veću od nuklearne trke u naoružanju
NovostiOnline   29. jul 2018.

Ministarstvo spoljnih poslova Rusije skrenulo je pažnju na nacrt vojnog budžeta koji je odobrio Predstavnički dom američkog Kongresa za 2019. godinu i napominje da ovaj dokument potvrđuje težnju Vašingtona za vojnom dominacijom u svemiru.

„Ovi napori predstavljaju direktnu potvrdu da Vašington ne namerava da odustaje od tendencija upotrebe sile u svemiru, sa čime je nastupala i prethodna administracija“, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Rusije. Ministarstvo je podsetilo da su se „prethodni pokušaji Vašingtona da obezbedi sebi dominaciju u vojnoj oblasti uvek završavali rastom međunarodnih tenzija i novih rundi trke u naoružanju. Ovakvi postupci američkih zakonodavaca nikako ne doprinose konstruktivnosti dijaloga o strateškoj stabilnosti, kao i stvaranju povoljne atmosfere u okviru procesa praćenja destabilizirajućeg efekta na stratešku stabilnost i međunarodnu bezbednost“, navodi se u saopštenju.

U saopštenju Ministarstva se dodaje da bi oružani sukob u svemiru mogao da ima jednako poguban uticaj od trke u naoružanju. „Oružani sukob u svemiru mogao bi da ima ništa manje poguban uticaj od trke u nuklearnom naoružanju koju je Vašington pokrenuo sredinom prošlog veka, a sa čijim posledicama ceo svet i dalje ne može da izađe na kraj“, ističe se u saopštenju. Sa svoje strane, Moskva daje prednost korišćenju i istraživanju svemira u isključivo miroljubive svrhe, dodaje se u Ministarstvu. Predstavnički dom SAD glasao je u četvrtak za verziju budžeta za odbranu od 716 milijardi dolara koju je izglasao Senat. Predlog zakona sada mora da odobri sâm Senat. Očekuje se da će ga senat odobriti naredne nedelje, nakon čega će dokument doći na potpis predsedniku Donaldu Trampu.

Prema ovom dokumentu, razvoj i implementacija „održive svemirske satelitske arhitekture“ treba da budu završeni do 31. decembra 2022. godine. Vreme raspoređivanja presretača u svemiru nije utvrđeno, ali, prema proceni mnogih stručnjaka, može se raditi o narednoj deceniji. U ovom trenutku nijedna zemlja nema oružje u svemiru, mada se, prema međunarodnim sporazumima, zabrana razmeštanja odnosi samo na oružje za masovno uništenje.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1832 on: August 07, 2018, 10:21:27 pm »

Britanija i Norveška kuju plan kako da se bore protiv ruskih podmornica
NovostiOnline   07. avgust 2018.

Oružane snage Velike Britanije i Norveške sarađivaće kako bi se efikasnije suprotstavile porastu aktivnosti ruskih podmornica, saopštio je list „Dejli telegraf“, pozivajući se na izvore u britanskom Ministarstvu odbrane.

Kako se navodi, vojske tih dveju zemalja će raditi na planu kako da efikasnije koriste mogućnosti vojne obaveštajne službe, da bi se povećala bezbednost Severnog Atlantika, a samim tim i bezbednost NATO-a. List ističe da će, da bi se to sprovelo u delo, biti korišćeni patrolni brodovi, ali i patrolni avioni obalske avijacije R-8A, a biće formirane i baze za sprovođenje vežbi, ali i popravku brodova. Prethodno je saopšteno da je NATO zabrinut zbog bezbednosti podvodnih kanala komunikacija, jer je povećana aktivnost ruskih podmornica u blizini obala Evrope.

S tim u vezi, oglasio se i načelnik britanskog Generalštaba Stjuard Pič, koji je rekao da bi ogromna šteta mogla biti naneta i trgovini, ali i internetu Velike Britanije u slučaju da Rusija izvrši napad na te podvodne kanale komunikacije. Rusija je sve te navode kategorički odbacila, dok je portparol Kremlja Dmitrij Peskov ocenio da je reč o izjavama koje služe da bi se zaplašila javnost i s tim u vezi poveća odbrambeni budžet zemlje.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #1833 on: August 09, 2018, 05:11:03 pm »

А, као НАТО и остали некад не дирају подводне комуникације Русије и трећих земаља? Они се не баве шпијунажом...само легално, ако им Русија да неки податак, добро је, ако не... ником ништа... laugh

А како разазнајем из ових вести главна актавност руских подморница прављење саботажа и илегално прикучење на подводне комуникације...Па зар ти подводни каблови немају никакву заштиту? А, зна ли неко да нама лаицима објасни како се то прикључујеш на подводне комуникационе каблове и скидаш информације?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1834 on: August 12, 2018, 12:00:50 pm »

Neka vam dedovi kažu kako se završava razgovor sa Rusijom sa pozicije sile
Novosti online   12. avgust 2018.

„Što se tiče izjava… ako govorimo konkretno o Nemačkoj, pre nego što izgovore takve reči, treba da se vrate u istoriju. I nakon svega što je Nemačka uradila našoj zemlji, mislim da tamo narednih 200 godina ne bi trebalo o tome da govore, ne bi trebalo da daju izjave. Neću govoriti oštrije i grublje, mislim da ste me razumeli“, odgovorio je Šojgu na pitanje novinara da prokomentariše izjavu nemačke ministarke odbrane da sa Rusijom ne treba razgovarati sa pozicije sile. Ministar je rekao i da bi bilo poželjno da se sete istorije, pre nego što počnu da daju savete o razgovoru sa Rusijom sa pozicije sile. „To što se tiče razgovora sa pozicije sile: opet se vratite u istoriju. Ako sami ne čitate, pitajte dedove: kako je to razgovarati sa Rusijom sa pozicije sile. Oni vam mogu ispričati“, posavetovao je Šojgu. Ranije je ministarka odbrane Nemačke Ursula fon der Lajen pozvala da se pokaže oštriji stav prema Rusiji.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #1835 on: August 13, 2018, 04:50:09 pm »

А, као НАТО и остали некад не дирају подводне комуникације Русије и трећих земаља? Они се не баве шпијунажом...само легално, ако им Русија да неки податак, добро је, ако не... ником ништа... laugh

А како разазнајем из ових вести главна актавност руских подморница прављење саботажа и илегално прикучење на подводне комуникације...Па зар ти подводни каблови немају никакву заштиту? А, зна ли неко да нама лаицима објасни како се то прикључујеш на подводне комуникационе каблове и скидаш информације?

Prosto jednostavno
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #1836 on: August 13, 2018, 06:21:37 pm »

Neka vam dedovi kažu kako se završava razgovor sa Rusijom sa pozicije sile
Novosti online   12. avgust 2018.

„Što se tiče izjava… ako govorimo konkretno o Nemačkoj, pre nego što izgovore takve reči, treba da se vrate u istoriju. I nakon svega što je Nemačka uradila našoj zemlji, mislim da tamo narednih 200 godina ne bi trebalo o tome da govore, ne bi trebalo da daju izjave. Neću govoriti oštrije i grublje, mislim da ste me razumeli“, odgovorio je Šojgu na pitanje novinara da prokomentariše izjavu nemačke ministarke odbrane da sa Rusijom ne treba razgovarati sa pozicije sile. Ministar je rekao i da bi bilo poželjno da se sete istorije, pre nego što počnu da daju savete o razgovoru sa Rusijom sa pozicije sile. „To što se tiče razgovora sa pozicije sile: opet se vratite u istoriju. Ako sami ne čitate, pitajte dedove: kako je to razgovarati sa Rusijom sa pozicije sile. Oni vam mogu ispričati“, posavetovao je Šojgu. Ranije je ministarka odbrane Nemačke Ursula fon der Lajen pozvala da se pokaže oštriji stav prema Rusiji.

Izvor: www.novosti.rs

A mogu da pročitaju i hronike Napoleonovog pohoda 1812.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #1837 on: August 13, 2018, 06:37:23 pm »



Од тада у руском језику постоје занимљиве изреке:

"Изгинули ко Шведи на Полтави"
"Смрзли се ко Французи у повлачењу из Русије", или "Подавили се ко Французи у Березини"
или:
"Смрзо се ко Немац под Москвом".
"Разбили смо га ко Рајхстаг 45те".
"Подавили се ко путници "Густлофа".
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1838 on: August 16, 2018, 10:36:07 pm »

Ruski strateški bombarderi raspoređeni u blizini Aljaske
Beta   16. avgust 2018.

Ministarstvo je navelo da su ti bombarderi prvi put poleteli za Čukotku koju Beringov moreuz deli od Aljaske

Ruska vojska je saopštila danas da su dva strateška bombardera opremljena za nošenje nuklearnog oružja upućena u oblast Čukotka, u blizini Aljaske, u okviru vazduhoplovne vežbe. Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je da su strateški bombarderi Tu-160 preleteli oko 7.000 kilometara od njihove baze nadomak grada Saratov na jugozapadu Rusije do grada Anadir u oblasti Čukotka. Ministarstvo je navelo da su ti bombarderi prvi put poleteli za Čukotku koju Beringov moreuz deli od Aljaske. U toj vazduhoplovnoj vežbi učestvovali su i strateški bombarderi Tu-95, navedeno je u saopštenju.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #1839 on: August 18, 2018, 10:14:25 am »

To samo da im odvuče pažnju jer ide na svadbu u Štajersku  Grin
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1840 on: August 22, 2018, 07:44:00 am »

Moskva: Traže kontrolu već uništenih otrova
BRANKO VLAHOVIĆ   22. avgust 2018.

U sredu, 22. avgusta, stupa na snagu novi set američkih sankcija Rusiji, sa najavom još jačeg nastavka. Insistiranje Vašingtona ocenjeno je kao apsurdno

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

NAJNOVIJU izjavu američkog predsednika Donalda Trampa da je spreman da ukine sankcije Rusiji ako ona bude sarađivala sa Vašingtonom oko Sirije i Ukrajine, u Moskvi nisu doživeli ozbiljno. Naime, jedan broj sankcija on zaista može da ukine ali drugi ne, jer je uveden zakonom "O protivmerama protivnicima Amerike preko sankcija" koje je doneo Kongres SAD pa ga jedino on može i ukinuti, a tamo je uticaj Trampa slab.

Nove američke sankcije Rusiji koje počinju u sredu, mogu da imaju nastavak ako Moskva u roku od 90 dana ne predoči dokaze da više ne proizvodi hemijsko oružje. Vašington insistira da Rusija dozvoli da na njene objekte dođu inspektori koji će da utvrde proizvode li se tamo bojni otrovi. Osim ekonomskih sankcija Vašington u drugoj rundi namerava da snizi nivo diplomatskih odnosa. Sada se nameće pitanje hoće li Rusija dozvoliti zapadnim kontrolorima da obiđu objekte na kojima se proizvodilo hemijsko oružje. Više puta je već isticano da je Rusija pre roka ispunila svoje obaveze i uništila sve rezerve bojnih otrova, a da Amerika to nije uradila. Zbog toga insistiranje Vašingtona da se u Rusiju pošalju inspektori mnogi u Moskvi smatraju apsurdom.

Da bi se uspostavilo poverenje, Rusija može da predloži da objekt za koji se sumnja da i dalje proizvodi bojne otrove dođu eksperti iz Organizacije za zabranu hemijskog oružja. Inače, upravo je ova organizacija još pre tri godine potvrdila da je Rusija uništila svoje bojne otrove. Nedavno je rusko ministarstvo spoljnih poslova podsetilo Vašington da je Amerika jedina država Organizacije za zabranu hemijskog oružja koja nije ispunila preuzete obaveze i ima značajne zalihe bojnih otrova. Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov kaže da je Amerikanci trebalo da unište sve količine bojnih otrova, približno kao i Rusija, ali sada kažu da će to napraviti tek 2020. godine.

Povod za novi "paket" sankcija prema Rusiji koji Vašington uvodi od danas je trovanje oca i ćerke Skripalj u britanskom Solzberiju. U Moskvi i dalje uporno ponavljaju da za trovanje bivšeg ruskog vojnog obaveštajca, a britanskog špijuna Sergeja Skripalja i njegove ćerke Julije London nije dao niti jedan valjani dokaz, a takođe ne želi da se provede zajednička istraga.

UNIŠTAVANjE UZ POMOĆ SAD

RUSIJA je svoje ogrome zalihe bojnih otrova od 40.000 tona počela da uništava 1993. godine, a početkom devedesetih Rusija je čak dobijala novac od SAD za to. Sada su svi objekti gde se proizvodilo hemijsko oružje zatvoreni, a među njima je i poligon Šihani u Saratovskoj oblasti koji se spominjao na Zapadu kao mesto gde se proizvodio novičok kojim je otrovan Skripalj i njegova ćerka.
Sada sve zavisi od dobre volje ruskog rukovodstva. Eksperti kažu da Rusija ne mora da primi inspektore ali može da to učini ako proceni da bi to umirilo situaciju. Po dogovoru, Rusija bi morala da pusti kontrolore samo ako postoje dokazi da je ona nastavila da proizvodi otrove, i to najmanje tonu godišnje.

Izvor: www.novosti.rs


* 001.jpg (116.9 KB, 620x414 - viewed 31 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #1841 on: August 22, 2018, 08:21:38 am »


Американци само настављају добро познату политику, а Енглези су познати "смрадови" одувек били. Прави информациони и економски рат, оптужбе без доказа, разапињање и рекао бих директно "издркавање" и зајебавање. На жалост, то су праве речи.
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #1842 on: August 22, 2018, 07:36:54 pm »

pa ne mogu rusi sad da dozvole toj komisiji, čekaj da završe proizvodnju pa posle jedno godinu dana će im dati dozvolu Smiley
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 484



« Reply #1843 on: August 22, 2018, 08:10:51 pm »

Da, da... proizvodnja bojnih otrova traje približno toliko koliko i proizvodnja pršuta i ostalih sušenih mesnih namirnica. Barem sedam meseci treba saćekati... I sad mi možete verovati, jel tako?!?
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #1844 on: August 22, 2018, 08:24:27 pm »

Сигурно не случајно, или ненамјерно, Американци праве грешку у корацима. Траже да им се омогући приступ постројењима да они утврде производили се што или пак не, а у ствари, имају право на преглед једино ако понуде доказе да се заиста нешто производи у одређеној количини.

Бојни отрови су иначе згодна ствар у медијском рату, а и сјајни су за одвлачење пажње са неких других ствари. Сви се сјећамо како је у Судану страдао један фармацеутски погон, или шта ли је већ било, због једног фелација у Овалном салону Бијеле куће...
Logged
Pages:  1 ... 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 [123] 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 ... 501   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.046 seconds with 22 queries.