PALUBA
March 28, 2024, 05:23:03 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 ... 501   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Rusija - NATO  (Read 819671 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #510 on: September 05, 2014, 11:03:45 am »

Preti li opasnost da i Poljska uđe u rat s Rusijom?
D.P - Beta   05.09.2014.

Poljaci veruju da za njih najveću pretnju predstavlja Rusija i zato bi želeli da Ukrajina uđe u NATO, dok su prema anketi za dnevnik Žečpospolita po oceni Poljaka za svet najveća pretnja islamski fundamentalisti i teroristi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Čak 84 odsto Poljaka u anketi agencije IBRiS koju danas objavljuje Žečpospolita, kao glavnu pretnju svojoj zemlji navelo je Rusiju ali većina, 69 odsto anketiranih, smatra da uticaj Rusije kao super sile slabi što se kreće dalje od njenih granica. Na pitanje ko predstavlja najveću pretnju za čovečanstvo, svega 37 odsto je odgovorilo da je to Rusija, dok je polovina anketiranih navela islamske teroriste i fundamentaliste.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Stabilizaciju regiona po oceni Poljaka donela bi integracija Ukrajine u zapadne strukture, NATO i Evropsku uniju, za šta se zalaže 59 odsto anketiranih, iako čak 36 odsto njih ne smatra da je Ukrajina medju prijateljskim zemljama za Poljsku.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Bauk Rusije i haosa u Ukrajini pojavio se sada kao novi adut u kampanji pred jesenje lokalne izbore, pošto opozicioni konzervativci bivšeg premijera Jaroslava Kačinjskog ubedjuju birače da je poljska vlada suviše popustljiva prema Rusiji i kritikuju žestoko to što zvanična Varšava odbija da pomogne Kijevu isporukama oružja. Manji partner u vladi premijera Donalda Tuska, Poljska narodna stranka, odgovorila je lecima sa atomskom pečurkom i upozorenjem da "rusofob Kačinjski" može da izazove rat sa Rusijom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

"Pobeda Prava i Pravde znači sukob sa Rusijom", "Kačinjski za kormilom, Poljska usamljena", "Ko garantuje da ako rusofob Kačinjski dodje na vlast da neće u Ukrajinu poslati poljske vojnike i izazvati rat sa Rusijom", pitanja su koja na lecima uokviruju veliku crno belu fotografiju eksplozije atomske bombe. Sadašnja vlada liberalne Gradjanske platforme odlazećeg premijera Donalda Tuska koji od 1. decembra preuzima funkciju predsednika Evropskog saveta, i Poljske narodne stranke vicepremijera Januša Pjehoćinjskog odbila je molbu Ukrajine da joj pomogne isporukama oružja, za šta se zalažu konzervativci Kačinjskog. Predsednik Poljske Bronjislav Komorovski obećao je sada na samitu NATO u Njuportu predsedniku Ukrajine Petru Porošenku pomoć Poljske, ali ne isporukama oružja sada, već tek kada se okonča sukob u Ukrajini, a i tada će se raditi o pomoći u modernizaciji armije.

Izvor: www.blic.rs


* kompania_czolgow-74-813d692552973a07b35bdf06d0b5ab23.jpeg (178.67 KB, 880x660 - viewed 69 times.)

* Gen._T._Kościuszko.jpg (366.34 KB, 1712x1368 - viewed 84 times.)

* Polish_Airborne_Infantry.jpg (99.18 KB, 390x599 - viewed 83 times.)

* 8919-Polish-Air-Force-Sukhoi-Su-17Su-20Su-22_PlanespottersNet_290523.jpg (514.67 KB, 1200x835 - viewed 90 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #511 on: September 05, 2014, 02:04:02 pm »

NATO dogovorio udarne jedinice


05.09.2014

Lideri zemalja članica NATO usvojili su drugog dana samita plan o formiranju
brzih udarnih jedinica koje će biti stacionirane na Istoku Evrope.


To su na zajedničkoj konferenciji za novinare saopštili generalni sekretar NATO-a Andres Fog Rasmunsen i predsednik Poljske Bronislav Komorovski pošto se u Poljskoj održava sledeći samit NATO-a.

Kako javlja Tatjana Aleksić, reporter B92 sa lica mesta NATO je usvojio plan o formiranju udarnih jedinica, dok će vojni planovi za njih biti kasnije detaljno razrađeni. Takođe još nije dogovoreno gde će biti smeštene te udarne trupe, ali su zainteresovanost da im budu domaćini pokazale Posljka, baltičke zemlje i Rumunija.

"NATO će biti pristuniji na Istoku Evrope i to je jasna poruka Moskvi", rečeno je na zejdničkoj konferenciji za novinare Rasmunsena i Komorovskog.

Juče je tokom prvog dana samita NATO-a u Njuportu u Velsu bilo najavljeno da će udarne jedinice biti sastavljene od nekoliko hiljada pripadnika kopnenih, pomorskih i vazdušnih snaga, uz učešće specijalnih jedinica, kao i da će komandni štab biti u poljskom gradu Šćećinu.

Danas se očekuje da se donesu i odluke o proširenju evropskih i američkih sankcija Rusiji zbog krize u Ukrajini. Popodne će se okupljenima obratiti američki predsednik Barak Obama. U Njuportu se takođe s pažnom prati sastanak Kontakt grupe u Minsku na kome bi moglo da dođe do postizanja dogovora o primirju na istoku Ukrajine.

B92
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #512 on: September 05, 2014, 11:55:12 pm »


Zaključci sastanka NATO u Newportu  nisu detaljno predstavljeni, ali pažnju mi je privuklo dalje nedvosmisleno insistiranje na jačanju i širenju sankcija prema Rusiji. Naravno, inercija je čudo, naročito ako je zlonamerna. Stvarno me čudi ponašanje Obame, nešto manje Kamerona, na čiju sam antirusku dernjavu već oguglao / navikao
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #513 on: September 06, 2014, 06:03:02 pm »

Kako pise BBC Rusija ponovo otvara bazu na arktiku, ovo je vjerovatno odgovor na NATO poteze.

Quote
Russia has dispatched a group of ships from its Northern Fleet to the Arctic, with the aim of restoring a permanent base in the region, Russia media say.

A detachment including two amphibious vessels and an anti-submarine ship set off from the fleet's base in Severomorsk, near the Norwegian border.

It will take equipment and personnel to the eastern New Siberian Islands.

Russia is boosting its naval presence in the Arctic as regional powers seek to claim its rich natural resources.

"The main aim of another expedition of the Northern Fleet's vessels to the Arctic region is to deliver personnel, equipment and inventory of a Northern Fleet tactical group, which from this year on will serve on the New Siberian Islands on a permanent basis," said fleet commander Adm Vladimri Korolev in a Defence Ministry statement.

Adm Korolev added that the fleet's aircraft would be used to monitor weather and navigation conditions during the journey.

Icebreakers will be used for some parts of the journey, the agencies said.

The detachment includes:

    anti-submarine warfare ship Admiral Levchenko
    large amphibious ships Georgiy Pobedonosets and Kondopoga
    tanker Sergey Osipov
    rescue tug Pamir
    Baltic Fleet mooring vessel Aleksandr Pushkin.

The original base on the islands was abandoned in 1993.

Ten ships went to the islands last September to restore an air force commandant's headquarters.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
http://www.bbc.com/


* _77415651_russianewsib0914.jpg (19.27 KB, 464x261 - viewed 85 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #514 on: September 06, 2014, 06:44:25 pm »

Не. Али добро дође. Још од средине прошле године Русија је, у склопу тврдње да је и део подморја Арктика део руске територије, почела да јача војне снаге на том подручју. Прво су очистиле и припремили неке војне базе напуштене у време Јељцина. Потом су  увежбавали јединице које ће или тамо боравити или дејствовати (постављао сам вести о вежбама ваздушнодесантних јединица са субполарном подручју Русије, а вежбале су и јединице РМ, КоВ, и РВ и ПВО). Сада поседају те припремљене базе. Та вест је објављена на руском портaлу "Восток" (www.vostok.rs, иако је овај сајт на српском, може се лако превести на хрватски) а ББЦ је преноси.

Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #515 on: September 06, 2014, 07:03:44 pm »

NATO u ovom Rusko-Ukrajinsko, pa potom i NATO-Ruskom sukobu ispada smiješan, nedovoljno odlučan i nedovoljno organiziran. Poprilično sramotno i inferiorno za savez koji bi po svim svojim vojnim i ekonomskim kapacitetima trebao biti apsolutno superioran.

Priča se dakle da će te nove "udarne trupe" NATO-a u državama Baltike + Poljska brojati oko 5000 ljudi i nešto tehnike, pa izvinite na izrazu, ali koga vi j**** ?

Pa kladim se da im se Rusi smiju ko u najhumorističnim serijama. Samo za primjer, Rusija blizu granice svih spomenutih država + Ukrajina ima stacionirano preko 150 000 vojnika, 1200 tenkova i preko 600 aviona - da dobro ste čuli.

Oni s 5000 vojnika možda naoružanih sa kojim tenkićom i 2-3 aviona misle strašit Rusiju i branit NATO saveznice od Rusije ? da živim na Baltiku - osjećao bih se uvrijeđeno i poniženo da mi moji saveznici tako "pomažu".
 
Zanimljiva mi je i filozofija obrane samih Baltičkih država i čemu toliko malo ulaganja u vojsku u zadnjih 20 godina od njih samih  (DAKLE, isključimo sada NATO) ?? danas gledam na dnevniku da Latvija ima oko 5000-6000 vojnika i 3 tenka, da dobro ste čuli 3 tenka! pa da živim kraj države kao što je Rusija daleko bi ozbiljno shvatio svoju koncepciju obrane. Hrvatska koja je tisućama kilometara udaljena od Rusije predstavlja mega-vojnu velesilu za sve Baltičke države, a nema ni pribiližno tako jako neprijatelja kao što je Rusija. Ako ništa drugo, barem bi se na Finsku i njenu strategiju obrane mogli ugledati. Čak ni vlastitu avijaciju nemaju.

NATO se ponaša kao da se na istoku Europe brani od Albanije, a ne od vojne velesile kao što je Rusija. Još na dnevniku i televiziji to prezentiraju kao "veliku vojnu pomoć istočnim NATO saveznicima" bu-a-ha-ha-ha - to je sve što mogu reći.

Realno gledano, ako želiš ozbiljno obraniti istočne saveznike od Rusije i imati efekt odvraćanja, oni bi na Baltiku trebali stacionirati barem 50 000 vojnika u baze, 700-800 tenkova , PZO sisteme dalekog dometa i barem 300 modernih aviona. Ne znam da li je razlog toga da oni to ne rade besparica (u što sumnjam) ili neki pravilnici koji zabranjuju toliko NATO prisustvo na istoku koji je dogovoren raspadom SSSR-a ??

Ovo je naprosto komično. Pa Rusi bi im te "udarne" snage razvalili u roku od nekoliko sati , a za nekoliko dana bi mogli doći do granice sa Poljskom koja im jedina prva na udaru može pružati koliko toliko ozbiljan otpor.

Čudi me to, jer je NATO prije raspada SSSR-a bio daleko ozbiljniji savez kad je u pitanju shvaćanje koncepta obrane. Npr, tad je i jedna Nizozemska imala preko 300 modernih nadzvučnih lovaca...Zapadna Njemačka je ako se ne varam imala preko 3000 tenkova Leopard koji je tada predstavljao najsuvremeniji tenk itd...

Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #516 on: September 06, 2014, 07:08:29 pm »

Na osnovu čega bi NATO trebaoda se umeša tamo? Da li je neka zemlja napala članicu NATO-a? Da li je SB UNdodelio neki mandat možda? Nije? Onda - nema ni angažovanja.... sem kada napadaju na slabije.
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #517 on: September 06, 2014, 07:22:21 pm »

Na osnovu čega bi NATO trebaoda se umeša tamo? Da li je neka zemlja napala članicu NATO-a? Da li je SB UNdodelio neki mandat možda? Nije? Onda - nema ni angažovanja.... sem kada napadaju na slabije.

Ne znam da li smo se mi dobro razumijeli, ali ja nisam mislio na stacioniranje trupa u Ukrajini. NATO tamo neće stacionirati svoje trupe, a ona niti nije članica NATO-a. Ja sam mislio na Poljsku i Baltičke zemlje. Na njih se odnosilo tih "5000" vojnika...a baltičke zemlje su članice NATO-a pa tu ne treba SB UN. To je sad samo stvar NATO-a koliko on smatra da u tim savezničkim državama vojske treba stacionirati, a eto oni su procijenili 5000. Tako se baš i ne štite interesi država koje smatraš savezničkim. Rusija s druge strane zna da štiti svoje interese , pa zato na granicama sa spomenutim državama i ima toliku količinu vojske koju sam gore napisao.

Baltik i istočne članice NATO-a ne trebaju biti napadnute da bi se radi efekta odvraćanja tamo stacionirala velika količina savezničke vojske.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #518 on: September 06, 2014, 07:42:22 pm »

Па добро Бојниче, која ће то НАТО држава у Прибалтик да пошаље 50000 војника. То може само САД. Ево, на пример, НАТО "разреже" да сви понешто дају и Хрватска треба послати, на пример, 1000 војника. Не на неку вежбу, већ да тамо бораве годинама. И шта ти мислиш како ће то јавност у Хрватској да доживи? Ти људи тамо треба да живе, раде, бораве годинама. За то требају и објекти, логистика, здравствена заштита, траспорт и тд. и сл.. Не можеш послати 50000 војника на ледину. То може у рату, али није рат.

А што се тиче присуства у НАТО-у ових малих земаља, па јасно је као дан. Они су се прикључили НАТО-у рачунајући да ће тако добити сигурну заштити од Русије. Они су проценили да је то интерес и Запада, те да запад то има и да "купи" (плати). Сматрали су да је то што су се прикључили Западу довољно да им се гарантује безбедност и да они сами не морају да то и економски (финасијски) плате. Па зар се и у агитовању на Балкану, за приступање НАТО-у, стално не потеже аргумент јефтиније одбране. А овамо сад неко тражи да се повећају издаци за одбрану?

Друго, опасност од Русије је исфорсирана и пренадувана. НАТО-у треба "непријатељ" (стварни или измишљен) да би опстао. И незаборави да се управо у две од три државице Прибалтика најригидније крше људска права Руса коју у њима живе. Да се то дешава у некој балканској држава одавно би добили већ коришћење атрибуте за оне који нарушавају људска права и наравно санкције? Таквог кршења права националних мањина нема нигде у Европи. То је једини проблем који Русија има са тим државицама. А саме те државице га производе.

« Last Edit: September 06, 2014, 08:16:10 pm by dzumba » Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #519 on: September 06, 2014, 07:49:49 pm »

.........izgleda da se prati prijedlog.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Jens_Stoltenberg.JPG (109.56 KB, 640x960 - viewed 80 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #520 on: September 07, 2014, 09:35:55 am »

Vojne vežbe Amerike i Ukrajine u Crnom moru
Tanjug   07.09.2014.

Mornarice Ukrajine i SAD održaće zajedničke vojne vežbe nazvane “Morski povetarac 2014.” od 8. do 10. septembra, saopštilo je ukrajinsko ministarstvo odbrane, javila je televizija “Raša tudej”.

U vežbama će učestvovati oko 280 američkih marinaca, najavio je portparol Evropske komande američke mornarice, kapetan Greg Hiks. U manevrima će učestvovati predstavnici pet zemalja, uključujući Gruziju, Rumuniju i Tursku, kao i jedinica za specijalne operacije NATO u kojoj će biti i kanadski, španski i rumunski brodovi. U toku su i sedmodnevne vojne vežbe NATO u Letoniji. Vežbe su počele 2. septembra. U njima se simulira raspoređivanje vojnika i vojne opreme NATO u kriznoj situaciji, podseća “Raša tudej” na svom sajtu. Oko 2.000 vojnika iz devet zemalja učestvuje u ovim vežbama koje će trajati do ponedeljka. Posle vežbi u Letoniji uslediće manevri u Nemačkoj, Norveškoj, Ukrajini i Poljskoj u toku ove jeseni. NATO je najavio i da planira formiranje novih snaga za brzo reagovanje u istočnoj Evropi, koje će verovatno imati najmanje 4.000 pripadnika i biće spremne za raspoređivanje u roku od 48 sati. Baltičke zemlje i Rumunija su se već ponudile da budu domaćin tih snaga.

Izvor: www.blic.rs
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #521 on: September 07, 2014, 04:36:54 pm »


Ukrajina će angažoavati svu svoju mornaricu u ovim vežbama.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #522 on: September 07, 2014, 08:57:12 pm »

Kako pise BBC Rusija ponovo otvara bazu na arktiku, ovo je vjerovatno odgovor na NATO poteze.

Ovo su aktivnosti planirane još pre godinu-dve i nemaju mnogo veze sa trenutnim događajima u Ukrajini, a mnogo više sa planom reaktiviranja arktičkih baza koje su prestale da funkcionišu sa raspadom SSSR-a. Artik je rejon sa ogromnim pririodnim resursima. Takođe, promenom klime i globalnim otopljavanjem, postaće jedan od najvažnijih svetskih pomorski puteva između Dalekog Istoka i Evrope.


Northern Fleet Task Force is sailing from Murmansk to Vladivostok via the Northern Route. It's accompanied by 4 large nuclear icebreakers. The Navy has also started construction of a base and airstrip on Kotelnij island
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #523 on: September 08, 2014, 05:44:43 am »

Zanimljiv članak u Novostima.



Novi svetski igrači naspram NATO
D. Savić | 07. septembar 2014. 21:28 |

ISHOD krize u Ukrajini, koja je izazvala direktan sukob Amerike i Rusije, mogao bi da bude uvod u ono što već dugo najavljuju mnogi zapadni analitičari, uključujući američke stratege Zbignjeva Bžežinskog, Henrija Kisindžera ili Ričarda Hasa - multipolarni svet biće obeležje 21. veka.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Od početnog impulsa skraćenice BRIKS, iznedrene na ubrzanom ekonomskom uzdizanju Kine, Indije, Rusije, Brazila i Južnoafričke Republike, labavi savez zemalja koje čine petinu svetske ekonomije, upravo tokom ukrajinske krize dobio je prvi institucionalni oblik. Osnivački akt BRIKS banke postaje izazov za, do sada neprikosnovene finansijske institucije Svetsku banku i MMF.

Postepeno približavanje NATO ruskim granicama, pretvorilo se, baš tokom ukrajinskog sukoba, u otvoreno zveckanje oružjem Severnoatlantskog saveza. Ali, formiranje „udarne pesnice“ jedinica za brzo delovanje na istočnim granicama Alijanse otkrilo je i konture ruske borbe za povratak uticaja na slovenske zemlje istočne Evrope, koje su iz zagrljaja Varšavskog pakta posle pada Berlinskog zida uletele u okrilje evroatlantskih integracija.

Nije mali broj stručnjaka koji predviđaju da je odmeravanje u ukrajinskoj krizi i zalog za nove vetrove i u zemljama kao što su Rumunija, Bugarska, čak i Mađarska. Moskva je tokom ukrajinske krize aktivirala i veze sa neposrednim okruženjem, pa je i Šangajska organizacija za saradnju Rusije, Kine, Kazahstana, Uzbekistana, Kirgistana i Tadžikistana, koja „drži“ oko četvrtine svetskih rezervi nafte, polovinu globalnog gasa, isto toliko eksploatacije uranijuma, i više od trećine rezervi uglja, dobila na značaju.

Istovremeno, američka odluka da primeni međunarodne sankcije protiv Rusije, uprkos prividnom saglasju saveznika sa dve strane Atlantika, otkrila je i jasnu pukotinu između Vašingtona i Brisela. Evropska unija, koja ima značajne ekonomske interese u Rusiji, i zavisna je dobrim delom od energenata koje ka Zapadu pušta Moskva, nije više spremna da sledi diktat kaznenih mera, na kojima insistiraju SAD.

Rusija i NATO, uprkos napetostima, i oštroj retorici, ulažu napore da izbegnu vojnu konfrontaciju, koja bi se lako mogla pretvoriti u okidač globalnog sukoba. Odnosi na međunarodnoj sceni, međutim, i bez toga pretrpeli su tektonske potrese:

- Američki jednopolarni trenutak je završen, iako je još rano govoriti o pravoj multipolarnosti. SAD ostaju dominantna sila, ili „usamljena supersila“, i ostaće to i u narednim godinama, možda čak i decenijama. Američko opadanje ipak nije iluzija, ali mora se sagledati u relativnim odnosima. Američki globalni uticaj bledi, jer je suočen sa uzletom „ostatka“, odnosno povećanjem moći ostalih učesnika na lokalnom, regionalnom i globalnom nivou - kaže Tomas Renard sa Kraljevskog instituta za međunarodne odnose, sa sedištem u Briselu.

Sa stanovišta SAD, Šangajska organizacija, čak BRIKS, su daleko slabije povezane strukture u odnosu na evroatlantski svet, posebno NATO i EU. Ali, Nikola Gvozdev, profesor na studijama nacionalne bezbednosti na američkom Ratnom koledžu, uočava da ni napori SAD da stvore trajne i održive posthladnoratovske institucije nisu naročito urodili plodom:

- Niti je zajednica zapadnih demokratija postala moćni ili uticajni blok, niti je globalna inicijativa NATO imala odjeka kod većine američkih zapadnoevropskih, istočnoazijskih ili južnih saveznika - smatra Gvozdev.

U međuvremenu, dodaje on, Putinovi napori izgradnje institucija BRIKS i Šangajske organizacije za saradnju, iako nisu doveli do ostvarenja ambicioznih planova, ipak su uspeli da prerastu u značajnu ravnotežu evroatlantskoj dominaciji:

- To leži i u osnovi rusko-kineske vizije novog puta svile, koji će postati konkurcenija zapadnom pristupu ovoj značajnoj trasi. Njihova povezuje zapadnu Evroaziju sa Dalekim istokom, za razliku od zapadne koja želi da centralnu Aziju uvuče u bliži odnos sa evroatlantskim svetom - predviđa američki analitičar.


ARLjAPOVA: RUSIJA PROTIV HEGEMONIJE

Elena Arljapova, stručnjak sa moskovskog Državnog univerziteta, kaže da diskusije o novom svetskom poretku ili preustrojstvu sveta traju odavno, ali sveobuhvatnog modela zasada nema, kao što nema ni konsenzusa oko širokog spektra pitanja u kom pravcu idu promene globalnog karaktera.

- Rusija sebe nikada nije pozicionirala kao hegemona svetske politike - kaže Arljapova. - Istovremeno, ona nesumnjivo osporava pravo SAD na takvu hegemoniju i diktat u međunarodnim odnosima kakav je ustanovljen raspadom SSSR i krajem Hladnog rata.

Ona kaže da se povratak Ruske Federacije u međunarodnu arenu konfrontira sa političkom doktrinom SAD:

- Kada je reč o liderskoj poziciji, zapravo poziciji jednog lidera u svetu - to je vrlo opasan momenat za SA

Arljapova ocenjuje da je skretanje fokusa na Istok vezano pre svega za čitav niz evroazijskih procesa. Umesto dezintegracije kakvu su preživeli SSSR i SRJ, države se udružuju u različite saveze.

Izvor: novosti.rs


* 0904-Podeljenost-Sveta_N_620x0.jpg (81.46 KB, 620x285 - viewed 113 times.)
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #524 on: September 08, 2014, 05:53:49 am »

Poštovani Bojniče, svaki narod jedva čeka da mu se u državu uvali 50k tudjih vojnika. NATO, ruski, isto mu dodje po lokalne snaše...
Logged
Pages:  1 ... 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 ... 501   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.