PALUBA
March 28, 2024, 03:38:27 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 501   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Rusija - NATO  (Read 819618 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #570 on: October 23, 2014, 06:36:54 pm »

Šešeni su plovili i severnim morima pa im je bila potrebna i ta opcija.

Da, ali su, makar u matičnim lukama ruski mornari spavali u kasarnama, a na brodovima boravili samo u vožnji. Otuda i ona čudna šolja u nadgrađu, dobra samo za pi****, a ne i za ono veliko.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #571 on: October 24, 2014, 06:21:12 am »


Американци страхују да Русија на Криму размешта тактичко нуклеарно оружје

    01:54 24.10.2014.
  
ТРОЈИЦА УТИЦАЈНИХ КОНГРЕСМЕНА ЗАТРАЖИЛА ОД ОБАМЕ ДА ПРЕКИНЕ СВАКУ ВОЈНУ САРАДЊУ СА РУСИЈОМ


    Руске војне јединице на Криму добиле су најновије самоходне противтенковске комплексе „Хризантема-С”, хаубице
    са 152-милиметарском муницијом, као и реактивне лансирне системе „Торнадо-Г”. Обалска војска је опремљена најновијим мобилним противбродским комплексом „Бал”, у чији састав улазе крстареће ракете Х-35 „Уран”
    Русија још намерава да на полуострво пребаци стратешке бомбардере Ту-22М3 и оперативно-тактичке ракетне системе „Искандер-М”, али њено Министарство одбране тврди да то не забрањују никакви међународни уговори
    Уредник часописа „Национална одбрана” Игор КОРОТЧЕНКО: Ту-22М3 омогућавају да се неутралишу како тренутне тако и потенцијалне претње које могу да буду актуелне за Русију у том региону, укључујући и улазак у Црно море разарача, који носе непосредну претњу функционисању стратешких нуклеарних снага Русије
    Сасвим недавно, руски бомбардер (Су-24) је шокирао посаду америчког разарача Donald Cook - само тиме што је одрадио позиционирање за бојно коришћење оружја
    Професор Академије војних наука Вадим КОЗЈУЛИН:  У америчким војним базама у Немачкој налази се преко 200 нуклеарних авио-бомби В-61. То је најгрубље кршење Уговора о ограничавању нуклеарног оружја који забрањује размештање таквог оружја на територијама земаља, које немају такво наоружање

         Пише: Дмитриј ЛИТОВКИН

         ШЕФ одбора Конгреса САД за питања оружаних снага Хауард Мекоун, председник пододбора за стратешке снаге Мајк Роџерс и руководилац пододбора доњег дома за тактичке ваздушне и копнене снаге Мајкл Терне - обратили су се председнику САД Бараку Обами са позивом да потпуно прекине сваку сарадњу са Русијом.

         Као разлог су навели: „постављање на Криму носача тактичког нуклеарног оружја”.  

         Према тврдњи утицајних конгресмена, почетком августа руске власти су донеле одлуку о пребацивању на Крим бомбардера Ту-22М3 и оперативно-тактичких ракетних система „Искандер-М”, који имају могућност да испаљују крстареће ракете Р-500 високе прецизности, које су, између осталог, опремљене нуклеарним бојевим главама.

         Члан одбора Сената САД за питања оружаних снага Џејмса Инофе оценио је да то није само директно кршење Уговора о ликвидацији ракета средњег и малог домета (РСМД) потписаног између САД-а и СССР-а 1987. године (у складу са овим документом стране су се обавезале да не конструишу и не производе, већ да униште постојеће балистичке и крстареће ракете земља-земља домета од 500 до 5500 километара) јер представљају непосредну претњу за читаву Европу.        

         Подлога за изјаве америчких конгресмена је заиста богата. Вашингтон већ неколико година оптужује Москву за кршење Договора о РСМД. Прошле године су као повод за то послужила испитивања баш Р-500.

         Након пробног лансирања пројектил је летео 2600 км. Треба признати да су ракете таквог домета заиста забрањене уговором. Москва званично није дала никаква објашњења у вези са тим.

         Извор листа ВЗГЉАД у Министарству одбране саопштио је да је то било пробно лансирање „крстареће ракете море-земља” коју су због штедње и поједностављења телеметријских параметара лансирали са „платформе на копну” а не са брода.    

         Са своје стране, Русија је замерила Американцима што приликом испитивања ракета-пресретача користе у ракетама-метама ПРО-блокове ракета „Першинг” које су према Уговору РСМД морале да буду одавно и потпуно уништене.  


         Забринутост изазивају и лансирне рампе америчког система ПРО Мк-41, које имају могућност лансирања крстарећих ракета средњег домета ASROC, «Си Спароу», ESSM и «Томахавк». САД планирају постављање ових лансирних рампи у Пољској и Румунији.

         Њихово размештање такође представља грубо кршење истог Уговора.  

         Истина, у септембру ове године у Москви стране су, изгледа, развејале узајамна страховања. Уговор РСМД је опстао. Међутим, обраћање конгресмена Бараку Обами показује да оптужбе америчких политичара у вези са овим уговором нису исцрпљене.  

         „Размештање нуклеарног оружја на сувереној територији друге државе без њене сагласности је подмукла и цинична одлука, - наглашава се у писму конгресмена упућеном Обами. – То ће Русији омогућити да се озбиљно примакне базама НАТО-а, и да на тај начин добије војну предност у региону”.

         Потези руског руководства, како тврде чланови Конгреса, представљају „грубо кршење” споразума Русија-НАТО из 1997. године.

         Према том споразуму, руским војницима је било дозвољено да се налазе на базама и објектима алијансе – например, у згради седишта алијансе у Бриселу. Мада, за разлику од седишта, смештеног 50 километара од престонице Белгије у граду Монс, тамо се не доносе никакве војне одлуке.      

         Конгресмени су захтевали од председника САД да већ у најскорије време информише Конгрес о могућим узвратним корацима.

         Првим од њих, како сматрају чланови доњег дома, могла би да буде одлука о прекидању свих контаката између чланица НАТО-а и Москве, као и удаљавање руског војног особља са база и објеката НАТО-а. Такође су предложили да се Русији забрани одржавање инспекцијских летова у оквирима Споразума о отвореном небу, који његовим учесницима даје могућност да надлећу територије једни других са циљем радио и фото извиђања, како би се надзирало поштовање ограничавања размештања обичног наоружања.  

         „Американци нису тако невини како покушавају да се представе, - изјавио је за лист ВЗГЉАД професор Академије војних наука Вадим Козјулин. – Довољно је да се сетимо да се на америчким војним базама у Немачкој налази преко 200 нуклеарних авио-бомби В-61. То је најгрубље кршење Уговора о ограничавању нуклеарног оружја који забрањује размештање таквог оружја на територијама земаља, које немају такво наоружање. Уосталом, у оквирима НАТО постоји Одбор за нуклеарно наоружање, где се одржава обука пилота Ратног ваздухопловства земаља  чланица алијансе”.  


         Управо америчке базе система противракетне одбране појавиле у Пољској и Румунији, подсећа експерт.  

         „У складу са још недавно важећим споразумом о Статусу Црноморске флоте Русије у Украјини, Москва није могла да пребаци на Крим без усаглашавања са Врховном Радом не брод, већ ни муницију, - подсетио је лист ВЗГЉАД војни експерт Виктор Литовкин. – Јасно је да су украјински посланици у току протеклих 20 година опструирали те испоруке. Флота је зато оронула”.  

         Програм обнове Црноморске флоте не излази из оквира државног програма наоружања до 2020. године. Повратак Крима у састав Русије само је довео до кориговања програма у правцу хитног обнављања наоружања и војне технике на полуострву. Јачање војних снага изведено је пребацивањем око 300 нових система наоружања и војне технике.

         Војне јединице на Криму добиле су најновије самоходне противтенковске комплексе „Хризантема-С”, хаубице „Мста-С” са 152-милиметарском муницијом, као и реактивне лансирне системе „Торнадо-Г”. Обалска војска је опремљена најновијим мобилним противбродским комплексом „Бал”, у чији састав улазе крстареће ракете Х-35 „Уран”. То се догодило откад у водама Црног мора стално присуствују војни бродови НАТО.    

         Размештање на полуострву Ту-22М3 и оперативно-тактичких система „Искандер-М”, како су објаснили листу ВЗГЉАД у Министарству одбране, не забрањују никакви међународни уговори.

         Према подацима Генералштаба, појава Ту-22М3 на Криму за стално очекује се 2016. године.

         Када ће се тамо наћи оперативно-тактички системи „Искандер” није познато. Међутим, Сергеј Шојгу је више пута говорио да ће слични системи бити смештени на територији Русије у било ком тренутку и на било ком месту. „Где хоћемо, тамо ћемо и да ставимо!” – подвукао је министар одбране на једном од војних колегијума у Министарству одбране.    

         Баш зато су се „Искандери” појавили у Калињинградској и Лењинској области. У првом случају они парирају претњи од стране база НАТО-а у Пољској. У другом, држе „на нишану” војну инфраструктуру НАТО-а у Балтичким земљама. Размештање ових система на Криму гарантује, ако буде неопходно, уништавање још једне базе америчких противракета у Румунији.

         Ту-22М3 су у стању не само да подрже овај удар крстарећим ракетама Х-22 и Х-15 већ и да потпуно анулирају војно-ратно присуство Америке у Црном мору.  

         „Ту-22М3 омогућава да се неутралишу како тренутне тако и потенцијалне претње које могу да буду актуелне за Русију у овом региону, укључујући и улазак у Црно море разарача, који носе непосредну претњу функционисању стратешких нуклеарних снага Русије, - истакао је за ВЗГЉАД уредник часописа „Национална одбрана” Игор Коротченко. – Сасвим недавно, наш бомбардер је шокирао посаду америчког разарача Donald Cook само тиме што је одрадио позиционирање за бојно коришћење оружја”.  

Игор Коротченко

         Амерички конгресмени имају право када тврде да Ту-22М3 и „Искандер-М”, па чак и крстарећа ракета Х-35, могу да се опреме тактичким нуклеарним бојевим главама. На пример, главни ударни систем руског бомбардера – крстарећа ракета Х-22 – постоји само са нуклеарном опремом. Према речима генералног конструктора Коломенског конструкторског бироа за машиноградњу Валерија Кашина, на систему „Искандер-М” може да се користи до 10 различитих бојевих глава, и једна од њих је стварно нуклеарна. Али то уопште не значи да ће Министарство одбране разместити на Криму тактичко нуклеарно наоружање.

         „У сфери тактичког нуклеарног наоружања, за разлику од стратешког, постоје искључиво џентлменски договори, - каже Вадим Козјулин. – Другим речима, његово постојање се никако не регулише међународним споразумима. За сво време процеса нуклеарног разоружавања, ни Москва нити Вашингтон нису покушали не само да ограниче ширење тактичког нуклеарног наоружања, већ ни да саопште колико га ко уопште има”.  

         На пример, Вашингтон тврди да Русија поседује најмање 18-19 хиљада тактичких нуклеарних пројектила.

         У „Росатому” тврде да је нуклеарни потенцијал СССР 1990. године бројао не више од 14 хиљада тактички пројектила. Али, и та бројка није тачна, јер сваке године због старења у рециклажу иде 1600-1700 бојевих глава.

         При том, како објашњава Козјулин, Русија и САД се у сфери тактичког нуклеарног оружја руководе „џентлменским споразумом” у складу са којим не држе нуклеарно наоружање на носачима. Односно, својом добром вољом - свака од страна треба да држи тактичке нуклеарне бојеве главе за крстареће оперативно-тактичке ракете и авио-бомбе на сопственој територији у специјалним магацинима. Да ли је то заиста тако?

         Сумњи у вези тога има више према САД, него према Русији.  

izvor:fakti.org
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #572 on: October 24, 2014, 02:45:33 pm »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

Moskva nastoji produžiti korištenje kazahstanskog radara
 
Datum objave:
24.10.2014

Ruska vlada se nada da će postići sporazum sa Kazahstanom kako bi nastavila koristiti radarski sustav Balkhash kao dio svoje mreže ranog upozorenja od nadolazećih projektila, prenosi Interfax-AVN. Premijer Dmitrij Medvedev navodno je naredio ministarstvo obrane i vanjskih poslova da tijekom pregovora sa Kazahstanom traže produženje sporazuma za pet godina. Rusija operira ovom radarskom postajom od 1994. u sklopu zajedničkog dogovora, izvijestio je Itar-Tass. Od tada, rusko osoblje operira na temelju petogodišnjih ugovora.



* article-gallery-big-1414147073_936.jpg (49.34 KB, 800x600 - viewed 60 times.)
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #573 on: October 27, 2014, 08:07:24 am »

Американци и НАТО губе трку у наоружању за ратове „шесте генерације”

    00:25 26.10.2014.
  

ПОСЛЕ МОДЕРНИЗАЦИЈЕ РУСКА ТЕШКА НУКЛЕАРНА КРСТАРИЦА „АДМИРАЛ НАХИМОВ” БИЋЕ - НАЈМОЋНИЈИ БРОД НА СВЕТУ
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
    Русија ће до 2020. на 35 бродова и подморница имати до 1500 ракета великог домета и високе прецизности
    Биће то крстареће ракете далеког домета нове генерације Х-101 домета од 3000 до 5500 километара (у зависности од „профила лета”, односно од висине и сложености трајекторије) са вероватном радијалном грешком мањом од 10 метара (према неким подацима – мањом од 2 м)
    Плус: сваки од 32 стратешка носача ракета Ту-95МС моћи ће после модернизације да носи 8 таквих ракета на спољној конзоли, а сваки од 16 реактивних Ту-160 – до 12 ракета у два унутрашња одсека
    Истовремено ће армија САД бити наоружана са преко 4000 крстарећих ракета великог домета, које могу да погађају циљеве на даљини до 2.500 километара
    Упркос томе, до 2020. године ће руске снаге стратешког нуклеарног одврађања у Европи по својој бојевој стабилности и могућностима превазићи укупни потенцијал земаља чланица НАТО

         Пише: Константин  ДУШЕНОВ

         ПОЗВАВШИ се на генералног директора Северног пројектно-конструкторског бироа Владимира Спиридопула - агенција ТАСС је 16. октобра 2014. године објавила сензационално саопштење: „Након завршетка модернизације, руска тешка нуклеарна крстарица „Адмирал Нахимов”  ће постати најмоћнији брод на свету”.    

         Модернизација крстарице је започела 2012, а у борбене јединице руске флоте овај обновљени брод ће стићи најкасније 2018, објавили су медији.

         „То ће бити брод који ће превазилазити по својим бојевим могућностима тешку нуклеарну крстарицу „Петар Велики” која се већ користи, а биће у функцији још 30-40 година” – изјавио је Спиридопуло.  

         „Адмирал Нахимов” (до 1992. године „Калињин”) – једна је од четири тешке нуклеарне крстарице пројекта 1144 „Орлан”, направљених у Лењинграду, у Балтичком бродоградилишту 1973-1989.

         Осим „Нахимова”, изграђена су још три крстарице те класе: „Адмирал Лазарев” (до 1992 – „Фрунзе”), „Адмирал Ушаков” (до 1992 – „Киров”) и „Петар Велики” (прво се звао „Кујбишев”, а затим – „Јуриј Андропов”).    

         „Петар Велики” до дан данас служи у Северној ратној флоти, неформално је адмиралски (командни) брод руске ратне морнарице и надводни брод са највише тешког наоружања на свету.

         Остале крстарице биле су изведене из употребе „лихварских деведесетих” и већ су 15 година „конзервисане”. Али, изгледа да ће сада све оне бити враћене у службу у новој улози и са новим могућностима - као тешко наоружане платформе-носачи далекометног оружја високе прецизности.  

         Такво оружје сматра се главном ударном снагом такозване „шесте генерације”.

         Доскора је Вашингтон себе и своје савезнике по НАТО сматрао њеним монополским власником тих технологија, чиме се веома поносио. У трци за надмоћ у овој сфери, Пентагон је средином 80-их прошлог столећа чак расконзервирао и модернизовао бојне бродове типа „Ајова” из времена Другог светског рата, претворивши их у носаче крстарећих ракета великог домета.    

         За нестручњаке, појаснићу: у оквирима савремене западне теорије вештине ратовања - свака генерација ратова се разликује од претходне „револуцијом у начину ратовања”, односно квалитативним скоком у развоју наоружања и начинима коришћења новог оружја.

         Према тој класификацији, ратови прве генерације водили у су се у стара времена искључиво хладним оружјем, ратови друге генерације – већ уз коришћење ватреног оружја са глатким цевима.

         Трећа генерација ратова почела је након масовног увођења оружја са олученим цевима.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
         Четврта генерација је започела када су се појавили тенкови, ратна авијација и тешка артилерија.

         Пета је почела са развојем пројектила и нуклеарног наоружања.

         Данас се свет, у складу са овом теоријом, налази у раздобљу ратова шесте генерације који се воде помоћу далекометног оружја високе прецизности – далекометним обичним ненуклеарним наоружањем.

         Такво чудо-оружје омогућава, ономе ко га поседује,да гарантовано уништава неограничени број стратешких војних и цивилних циљева, а да при том не ступа у контакт са оружаним снагама непријатеља и да не ризикује да изазове глобални нуклеарни сукоб.  

         Базирајући се на резултатима ратовања САД у Југославији (1999) и Ираку (2003) - у којима су Американци употребили преко 2000 крстарећих ракета „Томахавк” високе прецизност - неки од западних експерата су проценили укупну бојеву моћ наоружања које поседују земље чланице НАТО-а као равну 500-1000 јединица стратешке нуклеарне бојеве муниције.    

         Али ето, данас се монопол Вашингтона на вођење ратова „шесте генерације” срушио!  

         Пре само две године, у децембру 2012. године, врховни командант ратне морнарице Руске Федерације, адмирал Виктор Чирков, изјавио је: „До 2020. године основу снага стратешког ненуклеарног одвраћања руске флоте, опремљене оружјем великог домета високе прецизности, чиниће нуклеарне подводне крстарице пројекта 885М, модернизоване нуклеарне подводне крстарице пројекта 949М и тешке ракетне крстарице на нуклеарни погон пројекта 11442”.

         Према речима адмирала, свака таква крстарица после модернизације може да носи 80 „комада” ракетног наоружања високе прецизности.    

         Руске снаге стратешког ненуклеарног одвраћања – то је наш пандан америчкој групацији коју је Вашингтон формирао да би водио ратове „шесте генерације”.

         Осим снага о којима је говорио адмирал Чирков још 2012. године, данас је већ јасно  да ће тај потенцијал у наредним годинама бити попуњен групом подморница пројекта 636.3 „Варшављанка” са крстарећим ракетама великог домета на Црном мору,  обједињавањем малих ракетних бродова типа „Бујан-М” на Каспијском мору и бродова, који чине оперативну ескадрилу Русије у Средоземном мору.

         Нарочита важност морске компоненте снага стратешког ненуклеарног одвраћања условљена је тиме што њену копнену компоненту Русија, уосталом као и Америка, не сме размештати у складу са Споразумом о ракетама средњег и малог домета из 1987. године.    

         Хајде да избројимо колики ће бити бојеви потенцијал перспективне руске групације снага стратешког ненуклеарног одвраћања. Наравно, то није могуће урадити довољно прецизно јер њен реални састав, исто као и количине и врсте наоружања представљају државну тајну. Међутим, можемо да одредимо приближни потенцијал - на бази отворених података, објављених у медијима.

         Дакле, 2020. године у састав Ратне морнарице Русије треба да уђу следећи носачи крстарећих ракета великог домета:  

        Четири тешке ракетне крстарице на нуклеарни погон пројекта 1144 типа „Орлан” са 80 крстарећих ракета великог домета на сваком пловилу;  

        Осам нуклеарних подморница пројекта 885М типа „Јасен” са 32 крстареће ракете великог домета на сваком пловилу;  

        Осам нуклеарних подморница пројекта 949М „Гранит”. У обичној, немодернизованој варијанти ова нуклеарна подводна крстарица носи 24 противбродске ракете П-700 „Гранит”, од којих је свака тешка 7 тона.

         Нове крстареће ракете великог домета којима ће бити опремљени ови бродови су бар три пута лакше. Осим тога, специфичности конструкције 949 пројекта предвиђају огромне резерве пловности, односно додатни простор између чврстог и лаког трупа, који може да се користе за смештај додатног наоружања.

         На тај начин, у модернизованој варијанти - број ракета може да се повећа најмање четири пута, а ни то није лимит.

         Американци су у току модернизације сместили на њихове нуклеарне подморнице „Охајо” по 154 крстареће ракете великог домета „Томахавк”, угуравши у сваку од 22 шахте, које су се раније користиле за лансирање стратешких балистичких ракета, по седам крстарећих ракета „Томахавк”);    

         Шест модернизованих „Варшављанки” пројекта 636,3 на Црном мору. Свака од њих може да носи по 16 торпеда или ракета, а њихов квантитативни однос зависиће од ратног задатка сваке конкретне нуклеарне подморнице);  

        Девет малих ракетних бродова серије „Бујан-М” на Каспијском мору, по осам крстарећих ракета великог домета на сваком.  

         На тај начин, укупно на овим носачима до 2020. може да буде смештено до 1500 ракета великог домета и високе прецизности.

         На питање Путина у вези домета ових ракета, командант Црноморске Флоте адмирал Витко је скромно одговорио: „Преко хиљаду и по километара”. Међутим, имајући у виду да је домет крстареће ракете великог домета претходне генерације – например ракете Х-55, која се већ налази на наоружању стратешке авијације Руске Федерације – достиже 3000 км, можемо да претпоставимо да ће и нове бродске ракете летети као минимум на исту раздаљину, а вероватно и даље.  

         Наравно, САД ће 2020. године таквих ракета имати много више него ми. Не праве они џабе залихе овог оружја и сада могу да размештају своје „Томахавке” на преко стотину разних бродских носача:

         На 23 нуклеарне подморнице типа „Лос Анђелес”, по 12 крстарећих ракета великог домета на свакој;  

         На 4 нуклеарне подморнице типа „Охајо”, које су бивши стратешки носачи ракета, које су специјално прилагођене крстарећим ракетама великог домета - по 154 ракете на свакој;  

         На 9 нуклеарних подморница типа „Вирџинија”, по 12 ракета на свакој;  

         На 61-ом разарачу „Арли Берк”. У универзалној варијанти наоружања овај брод носи 8 „Томахавка”, у ударној – 56;  

         На 22 ракетне крстарице типа „Тикондерога”, типска опрема – 26 крстарећих ракета „Томахавк”;  

         Осим овога, после 2016. планира се спуштање на воду још два нова разарача типа DDG-1000  од којих сваки може да понесе до 80  крстарећих ракета великог домета.  

         На тај начин, војна групација Вашингтона може да понесе преко 4000 јединица крстарећих ракета великог домета, које могу да погађају циљеве на даљини до 2.500 километара.  

         Ипак, без обзира на све, до 2020. године руске снаге стратешког нуклеарног одврађања у Европи по својој бојевој стабилности и могућностима превазићи ће укупни потенцијал земаља чланица НАТО-а, не улазећи при том, како је недавно изјавио председник Путин, у трку у наоружања са Вашингтоном и не тежећи квантитативном паритету са земљама Запада.  

         Тајна ове наводне противречности је једноставна.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
         Сједињене Америчке Државе, поседујући огромну војну моћ и предност у односу на сваког непријатеља што се тиче крстарећих ракета великог домета, које представљају језгро стратешког ненуклеарног одвраћања, у исто време су преузеле на себе претешко бреме светског жандарма и принуђене су да као путер по хлебу „размазују” свој војни потенцијал малтене по читавој површини земаљске кугле. А још данашња геополитичка ситуација радикално ограничава Вашингтон у слободи маневрисања тим снагама.    

         Тако, например, растућа војна моћ Кине искључује могућност повећавања евроатлантске групације снага САД за рачун слабљења потенцијала војних снага на потенцијалној позорници војних дејстава на Пацифику. Са своје стране, пожар на Блиском и Средњем Истоку, са његовом „дугом нестабилности” од Туниса до Пакистана, одвлачи значајан део НАТО-снага са европске позорнице војних дејстава.

         Пораст антиамеричког расположења у земљама Латинске Америке по први пут за 200 година ствара тамо за Вашингтон озбиљне геополитичке и војно-стратешке проблеме. И тако даље, и тако даље...  

         Осим тога, амерички бродови су наоружани ракетама „Томахавк” претходне генерације, које су арсеналу САД око 30 година, од 1983. године. Дубока модернизација, а нарочито замена тог арсенала новим ракетама захтеваће енормне трошкове, који су данас незамисливе за Пентагон, који је под притиском светске кризе принуђен да креше свој буџет.  

         У исто време Русија, не понављајући геополитичке грешке СССР-а, данас не „размазује” свој војни потенцијал по читавој планети, већ концентрише своју моћ у кључној за нас евроазијској регији, са специјалним нагласком на европску позорницу војних дејстава.

         Групација снага стратешког ненуклеарног одвраћања Русије у Европи добиће на наоружање крстареће ракете великог домета нове генерације које су конструисали руски оружари узимајући у обзир искуство коришћења у рату америчких „Томахавка” током последњих 30 година.  

         При том ће бојева стабилност руске групације снага стратешког ненуклеарног одвраћања бити много већа, него код сличних снага НАТО.

         Њен поуздани ослонац биће осетна предност Русије у односу на земље чланице НАТО-а на европској позорници војних дејстава у тенковима и тактичком нуклеарном наоружању.

         Ми зато данас можемо храбро да кажемо: САД и НАТО су изгубили трку у наоружању за ратове „шесте генерације”. Грандиозна војна машина Запада само што се није срушила под сопственим теретом, док се у исто време руске војне технологије налазе на прагу нових револуционих продора.

       Р. S. У овом материјалу нисам разматрао авио-компоненту руских снага стратешког ненуклеарног одвраћања. Само бих желео да истакнем да су крстареће ракете далеког домета нове генерације Х-101, које је требало да стигну у наоружање наше стратешке авијације још 2013. године, имају домет од 3000 до 5500 километара (у зависности од „профила лета”, односно од висине и сложености трајекторије) и вероватну радијалну грешку мању од 10 метара (према неким подацима – мању од 2 м).

         Сваки од 32 стратешка носача ракета Ту-95МС, које се тренутно налазе у функцији, после модернизације моћи ће да носи 8 таквих ракета на спољној конзоли, а сваки од 16 реактивних Ту-160 – до 12 ракета у два унутрашња одсека.  

       О аутору: Константин Душенов је службовао у ратној морнарици СССР од 1977-87. године. У Северној флоти, на нуклеарној подморници пројеката 671РТМ и 667А у дужности команданта ракетно-торпедне групе, минско-торпедне борбене јединице.

Izvor:fakti.org


* rus_bomb_avn_123.jpg (108.94 KB, 650x382 - viewed 56 times.)

* rus_rak_av_123.jpg (153.85 KB, 650x357 - viewed 81 times.)

* kh101_123.jpg (151.78 KB, 650x406 - viewed 74 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #574 on: October 27, 2014, 08:10:08 pm »

Quote
Ми зато данас можемо храбро да кажемо: САД и НАТО су изгубили трку у наоружању за ратове „шесте генерације”. Грандиозна војна машина Запада само што се није срушила под сопственим теретом, док се у исто време руске војне технологије налазе на прагу нових револуционих продора.

Ценим да је овај закључак претенциозно написан. Не води се рат само бројкама, посебно не само бројем ракета, макар и крстарећим. За рат је кључна економија а ту су САД и НАТО ипак још изнеда других. Осим тога, када и где су то Руси проверили ефикасност тих својих ракета осим на полигону? За ефикасност је потребна тактика. А за тактику (њен развој и усваршавање) је битна пракса. А ту праску Руси немају.

Ја им предлажем да је пробају, на пример у Сирији и Ираку. Да ударе ИСИЛ, на изабраним местима испред Сиријске и Ирачке армије и тако им помогну. тако ће и одвратити неке да нападну (бомбардују Сиријску армију).
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #575 on: October 27, 2014, 09:54:50 pm »


I avion na prvoj gornjoj slici na početku članka je B-52H.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #576 on: October 29, 2014, 01:45:34 pm »

Ne razumijem u čemu je ovdje problem (međunarodni zračni prostor). Meni pojam presretanje znači: skrenuti sa putanje, preusmjeriti, "zaustaviti". A možda je to termin, koji je novinar nespretno upotrijebio.

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

Njemački borbeni avioni Eurofighter presreli sedam ruskih aviona nad Baltikom

Datum objave:
29.10.2014

Prema tvrdnjama OS Latvije, tijekom jučerašnjeg dana borbeni avioni njemačkog ratnog zrakoplovstva Eurofighter u statusu QRA (Quick Reaction Alert) poletjevši iz estonske baze Amarija, presreli su sedam ruskih vojnih aviona u međunarodnom zračnom prostoru iznad Baltičkog mora.

Njemački presretači identificirali su ruske zrakoplove kao "veliki paket" koji se sastojao od borbenih aviona i pratnje 2x MiG-31, 2x Su-34, 1x Su-27 i 2x Su-24. Bez obzira da li su ruski zrakoplovi bili uključeni u jednu od učestalih misija obuke ili su imali za cilj ruski aerodrom na području Kaliningrada, ova formacija predstavlja jednu od najvećih koju su presreli borbeni zrakoplovi NATO saveza uposljednjih nekoliko godina.



* article-gallery-big-1414581838_837.jpg (49.46 KB, 800x565 - viewed 76 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #577 on: October 29, 2014, 05:35:33 pm »


O tom šta znači presresti (intercept) trebalo bi da znaju u Monsu, gradiću u Belgiji.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #578 on: October 29, 2014, 06:26:48 pm »

Iznad Krima otvorili kamuflažni kišobran


29. oktobar  2014.


Rusija odgovara na jačanje NATO-a u regiji.

Howard McKeon, šef komiteta američkog Kongresa za poslove oružanih snaga, Mike Rogers, predsjednik podkomiteta za strateške snage, i Mike Turner, voditelj podkomiteta Donjeg doma za taktičke zračne i kopnene snage, obratili su se američkom predsjedniku Baracku Obami s pozivom da u potpunosti prekine svaku suradnju s Rusijom. Povod za to bilo je, kako stoji u izjavi, ''razmještanje na Krimu nosioca taktičkog nuklearnog oružja''.


Jesu li Iskanderi prijetnja Europi?

Prema riječima kongresmena, početkom kolozova ruske vlasti donijele su odluku o razmještanju na Krim bombardera Tu-22M3 i kompleksa Iskander-M, koji mogu nanositi udarce visokopreciznim krstarećim raketama R-500, uključujući i nuklearnim glavama. Prema riječima člana komiteta za oružane snage Senata SAD-a Jamesa Inhofea, to nije samo potpuno kršenje Sporazuma o likvidaciji raketa srednjeg i malog dometa koji je potpisan 1987. u SSSR-u (u skladu s tim dokumentom strane su se obvezale da neće razrađivati, proizvoditi te da će uništiti već postojeće balističke i krstareće rakete u kopnenim bazama s dometom od 500 do 5 500km), nego i neposredna prijetnja čitavoj Europi.  


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Pentagon razmješta u Bugarskoj i Rumunjskoj, nedaleko od ruskog teritorija svoje značajne kontingente. Tisuću i pol vojnika u jednoj i drugoj državi s potrebnom vojnom tehnikom. Osim toga, u rumunjskom mjestašcu Deveselu grade bazu proturaketne obrane sa sistemom Aegis i proturaketama MS-3. Udaljenost od Devesela do Sevastopolja iznosi 500km. Osim toga, u Crno more regularno dolaze brodovi američke šeste flote s tim istim sistemom proturaketne obale Aegis i krstarećim raketama Tomahawk. Francuski, talijanski i turski ratni brodovi, u pravilu, sijeku akvatorij Crnog mora.


Moskva će naoružati Krim

Razmještanje na Krimu, u zračnoj luci Gvardejski dalekih bombardera Tu-22M3, koji mogu nositi do cilja krstareće rakete, uključujući s nuklearnom glavom, te operativno-taktičkih kompleksa Iskander-M – to je prirodni odgovor na jačanje američkog i NATO-vog prisustva pored ruskih granica. I to nipošto nije sve čime Moskva naoružava i spremna je naoružati Krimski poluotok. Osim brodova i jedinica Crnomorske flote, tamo se razmještaju i bit će dislocirane eskadrile jurišnika Su-24, jedinice obalne obrane, opremljene kompleksima Bal i Bastion s krstarećim protubrodskim raketama Uran i Oniks, automatizirani protutenkovski raketni kompleksi Krizantema-S, protuzračni raketni sistemi Pancir-S1, sistemi radioelektronske borbe Krasuha i još puno toga što bi trebalo značajno pojačati grupaciju ruske vojske na polutoku.

Poznato je da je Crnomorska flota prilično oronula. Prije svega, zbog nekonstruktivnog djelovanja Kijeva, koji je, usprkos velikom dogovoru između Rusije i Ukrajine od 1997., sprečavao obnovu ne samo brodskog sastava ruske vojne grupacije, nego i zamjenu stare ratne tehnike novom. Nije dopuštao čak ni modernizaciju hidrografske opreme i svjetionika na obalama poluotoka, što je dovelo pod sumnju sigornost plovidbe brodova pored obala Krima. Sad je došlo vrijeme da se isprave ti nedostaci i nadoknadi izgubljeno.

 

Bez nuklearnog oružja

U Sankt-Peterburgu i Kalinjingradu grade za Sevastopolj nove dizel-podmornice i torpedne razarače. Prvi od njih trebali bi doći u flotu već krajem ove godine: šest dizel-podmornica i šest brodova. Ako se uzme u obzir da najmlađi brod Crnomorske flote, raketni brod na zračnom jastuku Samum, ima 25 godina, a vodeći brod flote raketna krstarica Moskva 40 i nešto godina, onda možemo reći da je jačanje Crnomorske flote u sljedeće dvije-tri godine itekako potrebno.

I uzalud američki kongresmeni sumnjaju da Rusija radi ono što i američka administracija – drži na tuđem teritoriju svoje nuklearno oružje. Poznato je da u Europi, točnije u Belgiji, Nizozemskoj, Turskoj i Njemačkoj, SAD skladišti atomske bombe slobodnog pada B-61. Ruski vojnici ne razmještaju svoje taktičko nuklearno oružje na tuđem teritoriju. Cjelokupno taktičko nuklearno oružje Rusije nalazi se u glavnim skladištima na teritoriju države.

U Moskvi smatraju da crnomorska regija mora biti slobodna od nuklearnog oružja. Više puta predlagali su takav sporazum SAD-u i državama NATO-a, no nikad nisu dobili na to pozitivan odgovor.


Izvor


* Tu-22M3.jpg (137.76 KB, 768x283 - viewed 70 times.)
« Last Edit: October 29, 2014, 06:35:28 pm by ORIĆAREB » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #579 on: October 29, 2014, 07:49:35 pm »

Kao što je Putin podsetiuo u svom sočinskom govoru, Rusija se više puta obraćala Nato u vezi rešavanja navedenih problema. Nailazila je na ćutanje ili na otvoreno izraženo odbijanje da se o bezbednosnim pitanjima NATO uopšte razgovara. "To se vas ne tiče"... ko vam je kriv što vam je država tako blizu NATO bazama, predajte svoje ruske teritorije nama mirno, bez borbe, i sve će biti u redu. Ko misli da iza retorike NATO stoje humanitarne i opšteljudske ideje svetskog mira i blagostanja, taj ima psihijatrijsku dijagnozu.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #580 on: October 29, 2014, 11:33:25 pm »

NAPETO Nemački avioni presreli formaciju od sedam ruskih lovaca
Blic   29.10.2014.

Eskadra od dva miga-31, dva suhoja Su-34, jedan Su-27 i dva Su-24 primećena je u međunarodnom vazdušnom prostoru iznad Baltičkog mora, što je izazvalo alarmnu proceduru "hitne reakcije", pa je Nemačka "pod uzbunom" poslala dva svoja lovca "jurofajter" u susret ruskim borbenim avionima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Prema navodima armije Litvanije, zasad još nije poznato da li su ruski piloti bili na trenažnom letu ili su dolazili na svoj aerodrom u Kalinjingradskoj oblasti, ali je jučerašnja formacija od sedam borbenih aviona bila jedna od najvećih koje su avioni NATO dosad uočili. Bliski susreti aviona NATO i Rusije na severu učestali su od početka ukrajinske krize, ali se dosad, po pravilu, radilo o ruskim bombarderima Tu-22 i Tu-95 na dugim patrolnim letovima ili trenažnom simuliranju napada na neku zemlju severne Evrope, najčešće Švedsku. U svakom slučaju, pojave ruskih vazduhoplovnih "izleta" učestali su, kako podseća sajt Theaviation.com, uporedo sa jačanjem flota NATO alijanse koja je baze u Estoniji i Litvaniji ojačala borbenim vazduhoplovima Nemačke, Holandije, Portugala i Kanade. U više navrata ruski borbeni avioni su i dosad izvodili obuku vrlo daleko prema Arktiku; MiG-31 je prelazio 82 paralelu, dok je Su-34, tokom leta od 24 sata i dva punjenja rezervoara u vazduhu, stigao i iznad samog Severnog pola.

Izvor: www.blic.rs


* 510247_mig31foxhound_f.jpg (18.64 KB, 470x270 - viewed 54 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #581 on: October 29, 2014, 11:42:29 pm »

Nemački vojni avioni presreli ruske iznad Baltika
Tanjug   29.10.2014.

NATO je tokom poslednja dva dana uočio "neobično veliki rast" aktivnosti ruskih vojnih aviona iznad Crnog, Baltičkog i Severnog mora, kao i Atlantskog okeana, saopštila je danas Severnoatlantska alijansa.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Portparol NATO Džej Dženzen je izjavio da četiri grupe ruskih vojnih aviona, sastavljene od strateških bombardera "tupoljev" Tu-95 Ber H, lovaca-presretača MiG-31 i drugih tipova aviona, vrše manevre velikog obima u međunarodnom vazdušnom prostoru, prenela je agencija AP. Kao odgovor na te manevre ruskih aviona, saveznici NATO - Norveška, Britanija, Portugal, Nemačka i Turska - poslali su svoje lovce kako bi presreli i identifikovali ruske avione. Tom prilikom nije prijavljen nijedan incident, ali Dženzen navodi da je obim ruskih manevara neobično velik. On je dodao da je NATO čak i danas po podne pratio kretanje nekih ruskih aviona. Dve letelice "jurofajter" nemačkog "Luftvafea" presrele su danas formaciju od osam ruskih vojnih aviona, koji su leteli u međunarodnom vazdušnom prostoru iznad Baltika.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U ruskoj formaciji su bila dva aviona MiG-31 i šest "suhoja" - dva SU-34, dva SU-27 i dva SU-24, što je najveći broj ruskih aviona koji je dosad registrovan na trenažnim letovima iznad Baltika, prenose nemački mediji. Nemački avioni su, inače, poleteli iz baze Amari, u Estoniji, gde su stacionirani u okviru misije NATO. Radari NATO su registrovali rusku formaciju oko 15 časova popodne, a nemački avioni su se uz nju zadržali oko 25 minuta. "Oni su stupili u kontakt sa ruskim avionima samo da bi obavili vizuelnu proveru", saopštio je za medije portparol nemačke armije. NATO je povećao svoje snage i vazdušnu odbranu na Baltiku nakon izbijanja ukrajinske krize. Nemačka sada, u okviru NATO Jedinice za vazdušno patroliranje, u Estoniji drži četiri aviona "jurofajter" i 160 vojnika. Severnoatlantska alijansa u saopštenju nije pomenula ukrajinsku krizu, niti je sa njom povezala povećanu aktivnost aviona ruske vojske. Međutim, napetosti između NATO i Rusije su visoke otkad je Rusija u martu pripojila ukrajinsko poluostrvo Krim.

Izvor: www.blic.rs


* 530237_maksairshow2013ramenskoyeairportrussia52715_f.jpg (10.35 KB, 470x270 - viewed 57 times.)

* German_eurofighter.JPG (79.65 KB, 1280x853 - viewed 56 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #582 on: October 30, 2014, 08:26:42 am »

Vir: "Slobodna Dalmacija" Split
http://www.slobodnadalmacija.hr/default.aspx

Rusi izvodili velike manevre u europskom zračnom prostoru
 
NATO je detektirao i pratio četiri skupine ruskih vojnih zrakoplova, koji su u utorak i srijedu izvodili velike vojne manevre u europskom zračnom prostoru iznad Baltičkog i Sjevernog mora, Atlantskog oceana i Crnog mora, što predstavlja neuobičajenu razinu aktivnosti u europskom zračnom prostoru, priopćio je u srijedu Vrhovni stožer savezničkih snaga u Europi (SHAPE).

SHAPE navodi da su NATO-ovi zrakoplovi u srijedu poslije podne presreli osam ruskih zrakoplova iznad Sjevernog mora i Atlantskog oceana.

Jedan bombarder i jedan zrakoplov-cisterna nisu prijavili plan letenja ni održavali radio konktakt s civilnom zračnom kontrolom, niti su koristili transpondere. "To predstavlja potencijalnu opasnost za civilno zrakoplovstvo jer civilna zračna kontrola ne može detektirati te zrakoplove niti osigurati da nema interferencije s civilnim zračnim prometom", navodi SHAPE.

Iznad Crnog mora NATO-ovi radari detektirali su četiri ruska zrakoplova u međunarodnom zračnom prostoru.

Iznad Baltičkog mora u međunarodnom zračnom prostoru NATO-ovi radari detektirali su i pratili u srijedu veći broj ruskih zrakoplova. SHAPE navodi da su kao odgovor na to poslani portugalski zrakoplovi F-16, koji sudjeluju u misiji zračnog nadzora na Baltiku te da su se ruski zrakoplovi vratili u ruski zračni prostor.

U utorak, 28. listopada, iznad Baltičkog mora u međunarodnom zračnom prostoru uočeno je sedam ruskih zrakoplova.

Ruski zrakoplovi letjeli su iznad Finskog zaljeva, a presreli su ih njemački lovci Typhoon iz NATO-ove misije nadzora zračnog prostora na Baltiku, kako bi ih identificirali i zaštitili saveznički zračni prostor. Ruski zrakoplovi su nastavili letjeti iznad Baltika i nakon toga su ih presreli lovci iz Danske te iz Švedske i Finske, koje nisu članice NATO-a.

"Ti zrakoplovi su prijavili plan letenja civilnoj zračnoj kontroli, koristili su transpondere, ali nisu održavali radio kontakt s civilnom kontrolom leta", navodi SHAPE.

SHAPE dodaje da su NATO-ovi zrakoplovi izveli tijekom ove godine više od 100 presretanja ruskih zrakoplova, što je oko tri puta više nego 2013. godine.

Riječ je o uobičajenoj proceduri kada se nepoznati zrakoplovi približavaju NATO-ovu zračnom prostoru.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #583 on: October 30, 2014, 11:35:28 am »

Ovi u NATO-u su se bas unervozili

30.10.2014

RAF umalo srušila letonski avion
IZVOR: B92


Nebo iznad Evrope se opasno uskomešalo, a posle intervencije SAD aviona i praćenja ruskih, britanska avijacija se “sukobila“ sa letonskim teretnim avionom.

Dva aviona britanske avijacije su zapretila obaranjem letelice koja je u državnom vlasništvu Letonije, a kako prenosi Raša Tudej, koristili su supersoničnu brzinu i u nekoliko navrata presretali pravac kretanja teretnog aviona.

Odluku da se uđe gotovo pravi sukob na nebu britanska kontrola leta je donela nakon što letonski avion nije odgovorio na pozive da se identifikuje, stvarajući paniku iznad južne Engleske.

“Dobio sam instrukcije od Vlade Njenog Veličanstva da vas upozorim da možete biti oboreni ukoliko ne odgovorite na naše zahteve“, poruka je koja je prosleđena posadi letonskog teretnog aviona.

Panika se stvorila i među građanima, koji su na društvenim mrežama pisali o velikoj buci koju proizvode avioni, zbog čega se pojavio i dodatni strah.

“Kako bi uspeli da brzo reaguju, avionima je dozvoljeno da lete supersoničnom brzinom i to je razlog velike buke“, naveo je portparol RAF.

Ipak, komunikacija među pilotima ostvarena je posle pretnji obaranjem, a potom je u ranim jutarnjim časovima letonski avion “ispraćen“ do londonskog aerodroma, gde su saslušani članovi posade.

“Ustanovljeno je da je sve bilo u redu, a greška u komunikaciji je nastala usled promene jurisdikcije u vazdušnom prostoru“, navela je portparolka policije u Eseksu Ema Tomas.

U svetlu prethodno iznetih konstatacija da su ruski avioni pojačali aktivnost iznad Evrope, u prvom trenutku su stizali podaci da se iznad Engleske nalazi letelica ruske vojske, da bi potom ta formulacija promenjena u “avion ruske proizvodnje“.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #584 on: October 30, 2014, 01:03:38 pm »

Ipak mi se čini da nije bilo toliko divje, kako što naslov članka govori. Koliko vidim klasična procedura za presretanje aviona koji ne odgovara na poziv. Verovatno če tko koji bolje poznaje procedure bolje objasniti.


http://www.bbc.com/news/uk-england-29823148

Postoji čak i audio snimak poruke pilota.

https://twitter.com/EGXCinfo/status/527518862691278848
Logged
Pages:  1 ... 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 501   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.043 seconds with 23 queries.