PALUBA
March 28, 2024, 01:44:49 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 [159] 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 ... 501   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Rusija - NATO  (Read 819548 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2370 on: December 16, 2019, 07:59:02 am »

Američki razarač ušao u Crno more, prati ga ruski raketni brod
Tanjug 16.12.2019.

Brod Crnomorske flote počeo je da prati amerčki razarač "Ros" koji je ušao u jugozapadni deo Crnog mora, prenosi ruska agencija Tass.

Nacionalni centar za upravljanje odbranom Ruske Federacije saopštio je da se direktna kontrola akcija američkog razarača "Ros" obavlja malim raketnim brodom Crnomorske flote "Višnji Voločok", prenosi agencija Tass. Prošlog meseca ruska fregata "Admiral Esen" i mali raketni brodovi "Višnji Voločok" i "Orehovo-Zuijevo" pratili su razarač američke mornarice "Porter", koji je je plovio južnim delom Crnog mora.

Izvor: www.blic.rs
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #2371 on: December 16, 2019, 09:33:54 am »


A i DDG Ross je stari znanac Crnog mora.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2372 on: December 17, 2019, 02:08:58 pm »



SAD: Nesigurni manevri ruskog broda u međunarodnim vodama


Američki zvaničnici tvrde da ruski izviđački brod Viktor Leonov izvodi "nebezbedne manevre".

Brod se nalazi u međunarodnim vodama, kod obala Južne Karoline i Floride, javlja CNN, preneo je Tass.

Prema izveštaju, ruski brod se nalazi u tim vodama poslednjih nekoliko dana.

Neimenovani američki zvaničnici tvrde da brod ne koristi svetla, iako je vidljivost loša. Obalska straža SAD upozorava pomorce u tom području na prisustvo ruskog broda i njegovo ponašanje.

Viktor Leonov redovno patrolira u međunarodnim vodama duž američke istočne obale od 2015. godine, tvrdi se u izveštaju.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2373 on: December 18, 2019, 01:11:34 pm »



NATO se sprema za neki rat?


Vojne vežbe NATO-a u baltičkim zemljama, Poljskoj, kao i u vodama Crnog i Baltičkog mora ukazuju na činjenicu da se Alijansa priprema za sukob velikih razmera.

To je izjavio načelnik Generalštaba Oružanih snaga Rusije Valerij Gerasimov, obraćajući se stranim vojnim atašeima.

To je izjavio načelnik Generalštaba Oružanih snaga Rusije Valerij Gerasimov, obraćajući se stranim vojnim atašeima, komentarišući intenziviranje vojnih aktivnosti u baltičkim zemljama i Poljskoj, na Crnom i Baltičkom moru.

On je, pri tome, napomenuo da blok promoviše tezu o "ruskoj vojnoj pretnji", tumačeći svaki postupak Rusije za osiguravanje bezbednosti ili svaki planirani transparentni događaj u oblasti vojne izgradnje kao "pretnju miru".

"U doktrinarnim dokumentima Brisela, Rusija ima status protivnika", naglasio je general.

Štaviše, na poslednjem samitu NATO-a u Londonu objavljeno je da je završeno formiranje snaga i sredstava visoke gotovosti u sklopu inicijative "četiri-trideset". Najavljeno je i značajno povećanje efikasnosti prebacivanja trupa i snaga na "istočno krilo" Alijanse, dodao je Gerasimov.

"Kako bi se osigurala dominacija u svemiru na samitu je odlučeno da se svemir prizna za posebnu oblast vođenja ratnih dejstava paralelno sa kopnom, vazduhom, morem i sajberprostorom", dodao je general podsećajući da se nastavlja raspoređivanje američkih snaga protivraketne odbrane u Evropi.

Gerasimov je podsetio i da su od 2016. godine zemlje članice saveza povećale rashode za odbranu za 130 milijardi dolara, a planira se da se do 2024. godine povećaju za 400 milijardi dolara. On je naglasio da akcije bloka povećavaju tenzije i smanjuju nivo bezbednosti na liniji dodira između Rusije i NATO-a.


Saradnja sa NATO-om i kontrola nuklearnog naoružanja

Gerasimov je rekao da smatra potrebnim da se obnovi saradnja između Rusije i NATO-a za rešavanje nagomilanih problematičnih pitanja.

"Smanjivanje rizika od opasnih incidenata u vojnoj oblasti trebalo bi da ostane najvažnije područje dijaloga između Rusije s jedne i Sjedinjenih Američkih Država i NATO-a s druge strane. Neophodno je da se obnovi saradnja Rusije i NATO-a kako bi se rešila nagomilana problematična pitanja", objasnio je Gerasimov, a prenosi Sputnjik.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2374 on: December 19, 2019, 10:09:07 am »



"Zaštita od agresije Kremlja": Još jedan paket sankcija, na udaru bankarski i energetski sektor


Komitet američkog Senata za međunarodne poslove usvojio je nacrt zakona, koji predviđa veliki paket sankcija protiv državnog duga Rusije.

Na udaru će biti bankarski i energetski sektor zemlje, saopštio je predstavnik komiteta.

Demokrate i republikanci su još početkom 2019. godine podneli Kongresu na razmatranje nacrt zakona o "zaštiti američke bezbednosti od agresije Kremlja", navodi Sputnjik.

Ranije je komitet saopštio da je planirano da se dokument usvoji u januaru sledeće godine, ali su se senatori odlučili na taj korak pre božićnih praznika.

Prema propisima, nakon usvajanja dokumenta na nivou komiteta sledi glasanje Senata, zatim treba da ga usvoje oba doma američkog Kongresa, nakon čega će on otići na potpis predsedniku Sjedinjenih Američkih Država.

U slučaju da nacrt zakona konačno potpiše američki predsednik, to će prouzrokovati nove ozbiljne sankcije protiv bankarskog i energetskog sektora Rusije, kao i protiv ruskog državnog duga. Nacrt zakona predlaže da se uvedu sankcije protiv ruskih banaka, koje „podržavaju napore u cilju mešanja u izbore“.

Moskva je više puta negirala sve optužbe.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2375 on: December 21, 2019, 05:30:41 pm »



Lavrov: Tramp spreman na dijalog za obnovu veza


Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov rekao je da mu je američki predsjednik Donald Tramp poslao kratko pismo u kome je naveo da je spreman da nastavi dijalog u vezi sa problemima u odnosima dvije zemlje.

- Predsjednik Tramp je poslao kratko pismo u kome kaže da je spreman da traga za rješenjima problema u našim odnosima -  rekao je Lavrov u intervjuu za "Kanal jedan".

Lavrov je bio u radnoj posjeti SAD 10. decembra tokom koje je razgovarao sa Trampom i američkim državnim sekretarom Majklom Pompeom.

Portparol ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova rekla je nakon posjete da su glavne teme razgovora bile Sirija i Avganistan, kao i pitanja bezbjednosti, razoružanja i strateške stabilnosti, prenio je TASS.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2376 on: December 22, 2019, 11:22:39 am »



"Užasni problemi u odnosima sa Rusijom"


Britanski premijer Boris Džonson izjavio je da se nada da će njegova zemlja imati bolje odnose sa Rusijom.

"Ja sam poput mnogih ljudi u zapadnoj Evropi, koji se uvek nadaju da možemo da imamo bolje odnose s Rusijom. Uvek se nadamo", rekao je Džonson u intervjuuu za estonsku radio-televiziju ERR njuz.

On je dodao da London želi bolje trgovinske odnose sa Moskvom, ali je ukazao na "užasne probleme" u odnosima dve zemlje, prenosi TASS.

U tom kontekstu, podsetio je na incident u Solsberiju, kada su navodno otrovani Sergej i Julija Skripalj, i ocenio da se "užašne poteškoće pojavljuju u našim odnosima s Rusijom".

Džonson se u Talinu sastao s premijerom Estonije Jirijom Ratasoom, a obišao je i britanske vojnike u vojnoj bazi Tapa kod Talina.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2377 on: December 23, 2019, 08:47:34 am »



Tramp poslao kratko pismo Putinu


Američki predsednik Donald Tramp poslao je kratko pismo ruskom kolegi Vladimiru Putinu.

Reč je o Sporazumu o nuklearnim snagama srednjeg dometa (INF), rekao je danas ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.

"Tramp je poslao kratko pismo u kojem kaže da su oni spremni da nastave da se angažuju na pronalaženju načina za prevazilaženje problema u našim odnosima", rekao je Lavrov u televizijskom gostovanju, a prenela agencija Interfaks.

To pismo bilo je odgovor na Putinovu ponudu da se uvede moratorijum na razvoj raketa zabranjenih sporazumu o nuklearnim snagama srednjeg dometa, dodao je on, prenosi Rojters.

SAD su formalno napustile sporazum INF sa Rusijom u avgustu tvrdeći da Moskva krši sporazum i da je već razmestila zabranjen tip raketa, što Kremlj negira.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2378 on: December 23, 2019, 09:28:41 am »



Stoltenberg sa Putinom - "ako kontekst bude pravi..."


Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg kaže da je spreman za sastanak sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.

Na sastanku bi razgovarali o preprekama u odnosima saveza i Moskve.

"Ukoliko je kontekst pravi, spreman šam da se sastanem sa Putinom", rekao je Stoltenberg u intervjuu za nemačku agenciju DPA, prenosi Tas s.

Prema njegovim rečima, važno je sesti za pregovarački sto.

"Rusija je naš najveći sused, biće tu i moramo da težimo boljim odnosima sa Rusijom. Čak i bez poboljšanih odnosa sa Rusijom, moramo da se nosimo sa teškim odnosima sa tom zemljom", rekao je Stoltenberg.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2379 on: December 23, 2019, 05:01:49 pm »



Na pomolu nova podvodna bitka za Atlantik



Sudeći po reakcijama zapadnih vojnih čelnika, na pomolu je nova podvodna bitka za Atlantik, a glavnu pretnju NATO snagama stvaraju ruske podmornice nove generacije, koje su zbog njihovih borbenih potencijala i opremljenosti postale trn u oku Zapada.

Ruska podvodna flota u Atlantskom okeanu i Sredozemlju predstavlja ogroman izazov za Zapad i NATO, pre svega jer su ruske strateške podmornice opremljene raketnim kompleksima „Kalibar“, koji su u stanju da ispaljuju projektile na udaljenosti od preko 1.500 kilometara, upozorio je komandant Zajedničke komande NATO-a, admiral Džejms Fogo.

Fogo je kao najopasnije izdvojio ruske nuklearne podmornice klase „Jasen“, kao i dizel-električne iz razreda „Varšavjanka“, koje imaju „izuzetno veliki vojni potencijal, budući da su veoma tihe“.

Pored toga, naveo je američki admiral, ruske podmornice će uskoro dobiti i veliko pojačanje na planu raketa, budući da će „Kalibar“ biti modernizovan. Domet tih projektila biće povećan čak tri puta, pa će biti u stanju da gađaju ciljeve na udaljenosti od oko 4.500 kilometara.

Rusija je oduvek razvijala svoju podvodnu flotu, čak i u ekonomski teškim vremenima, objašnjava za Sputnjik vojni analitičar Ivan Konovalov i navodi da se ruske podmornice dele na tri glavna tipa — strateške, višenamenske nuklearne i dizel-električne podmornice.

Iz novijih podmornica strateškog tipa pre svega je potrebno izdvojiti plovila klase „Borej“. Reč je o nuklearnim podmornicama koje su opremljene interkontinentalnim balističkim raketama, a naziv potiče od ruske reči „bura“. Poboljšanom oplatom, boljim hidrodinamičkim oblikom, i ugradnjom vodomlaznog pogona smanjen je akustički „potpis“ u širokom rasponu frekvencija.

Kada je reč o višenamenskim nuklearnim podmornicama, najupečatljiviji primer su plovila klase „Jasen“. U stanju su da se spuste na dubinu od čak 600 metara, što je duplo više od prosečne dubine na koju se spuštaju ostale podmornice. Opremljene su vertikalnim sistemima za lansiranje raketa tipa „Kalibar“, „Oniks“ i „Cirkon“.

Kada je reč o dizel-električnim podmornicama, nova era „podvodnih čudovišta“ počela je od trenutka kada je porinuta prvo podmornica klase „Varšavjanka“ — jedna od najtiših mašina koje Rusija ima u svom arsenalu. Upravo zato su je brojni strani vojni stručnjaci i prozvali „crna rupa“, jer je u stanju da lovi neprijatelja na tri do četiri puta većoj udaljenosti od one koju pokrivaju protivnički radari.

Prema rečima Konovalova, američka podvodna flota jeste veća, ali imajući u vidu funkcije koja ruska flota izvršava, može se sa sigurnošću reći da je ona efikasnija. Sve ostale flote sveta, uključujući i flotu Velike Britanije, pa i Francuske i Nemačke, manje su od ruske.

„Očigledno je da će Rusija nastaviti da razvija ovu oblast, jer je upravo podvodna flota od presudnog značaja za odbranu zemlje. Rusija je oduvek igrala na kartu podvodne flote, te nema razloga da se bilo šta po tom pitanju promeni“, ocenjuje on.

Da je Rusija svojom podvodnom flotom bacila ogroman izazov NATO-u potvrđuje i sam general Fogo, koji navodi da u kombinaciji sa masovnim i učestalim patrolama podmornica po čitavom severnom Atlantiku i u Norveškom moru, kao i sa stacioniranjem snaga u Siriji, Rusija može da postane pretnja za gotovo sve pomorske snage NATO-a.

Iz štaba NATO-a, prema pisanju nemačke medijske mreže RND, tvrde da je aktivnost ruskih podmornica najveća od kraja Hladnog rata u okeanima širom sveta, a posebno u predelu severnog Atlantika i u Norveškom moru.


S tim u vezi, prema rečima portparolke NATO-a Oane Lungesku, Alijansa namerava da pojača podvodno patroliranje, ali i da investira u savremene tehnologije uništavanja podmornica iz vazduha.

„Severni Atlantik je i dalje od životne važnosti za bezbednost Evrope, pre svega jer se tim rutama vrši snabdevanje NATO snaga, tu se nalaze i svi kanali komunikacije, a tuda prolaze i svi ostali komercijalni trgovački brodovi“, konstatuje ona.

Konovalov, međutim, tvrdi da NATO nema razloga da bude zabrinut, jer Rusija isključivo nastoji da osigura sopstvenu bezbednost. „Ukoliko NATO ne bude preduzimao nikakve agresivne mere, razlog za zabrinutost ne postoji“, zaključuje Konovalov.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2380 on: December 24, 2019, 12:24:52 pm »



DDG USS Ross uplovio u luku Odesa


U luku Odesa uplovio američki raketni razarač "Ros", prenose ukrajinski mediji, koji navode da je to 13. put da ratni brodovi NATO-a uplovljavaju u Crno more.

"Ros" je stara verzija brodova tipa "Arli Berk". On je napravljen na brodogradilištu „Ingls šipbilding“ 1996. godine i predat je morskoj bazi "Norfolk", prenosi Sputnjik.

Prošle nedelje je bilo saopšteno da je "Ros" boravio u luci "Konstanca" u Rumuniji.

Dužina razarača iznosi 154 metra, širina - 20, deplasman - 8.775 tona. Brod je naoružan različitim tipovima naoružanja, uključujući protivbrodske rakete "Harpun", a poseduje i 90 lansirnih rampi i za, između ostalog, "Tomahavke".

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2381 on: December 26, 2019, 10:36:36 am »



"Moskva će odgovoriti na neprijateljske korake Vašingtona"


Moskva će recipročno odgovoriti na neprijateljske korake Vašingtona, ako se takvi potezi nastave, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov.

Lavrov je ukazao na to da bi bilo pogrešno u nedogled odlagati rešavanje pitanja značajnih za dve države i za ceo svet.

On je istakao da Moskva nema visoka očekivanja o obnavljanju dijaloga sa Vašingtonom u narednoj godini.

Dodao je da Rusija po tom pitanju bira pragmatičan pristup i da će proceniti stav američke administracije o konstruktivnoj saradnji na osnovu akcija Vašingtona.

Lavrov je napomenuo da postoje izvesni obeshrabrujući faktori u vezi sa američkom unutrašnjom politikom, kao što je početak kampanje za predsedničke izbore u toj zemlji.

"Protivnici Rusije u američkoj vlasti mogli bi ponovo da iskoriste rusofobiju kao sredstvo kampanje", ocenio je Lavrov u intervjuu Tasu.

On je rekao da su kontakti sa američkim zvaničnicima tokom njegove nedavne posete Vašingtonu bili korisni.

"Ti kontakti su nam omogućili sveobuhvatnu ramenu mišljenja o aktuelnim bilateralnim i medjunarodnim pitanjima, Obe stranke izrazile su spremnost da unaprede odnose i postignu zajedničke rezultate tamo gde postoje zajednički interesi", objasnio je Lavrov.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2382 on: January 10, 2020, 06:29:28 pm »



Ruski vojni brod "agresivno" blizu američkog razarača


Ruski vojni brod "agresivno" se približio američkom razaraču u Severnom Arapskom moru, saopšteno je iz baze Pete flote američke mornarice na Bahreinu.

Američki razarač Farago ispalio je pet signala i zatražio od ruskog broda da promeni kurs.

"Ruski brod je u pocetku to odbio, ali je na kraju izmenio kurs i dva broda su se udaljila jedan od drugog", navodi se u saopštenju.

izvor
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2383 on: January 10, 2020, 06:56:30 pm »

Gledam video ovog događaja - baš suludi manevar ruskog broda. Čemu tako nešto, što može ugroziti oba broda?

Kojim snagama Rusija raspolaže u tom regionu?
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #2384 on: January 10, 2020, 11:23:17 pm »

Rand (američki neprofitni istraživački centar za globalnu politiku) smatra Belorusiju najefikasnijim sredstvom pritiska na Rusiju

Belorusija u strategiji NATO

Reči Emanuela Makrona o „moždanoj smrt" NATO, njegove sumnje povodom obaveza alijanse u oblasti kolektivne odbrane, otkrile su sistemske probleme ove organizacije koja je sa 70 godina prešla prag za penzionisanje. Kako živeti dalje, ako obećani varvari nisu došli?

Piše: Dmitrij Minjin

O tome se diskutuje u Nemačkoj. Nemačka štampa tvrdi da „opasnost ne dolazi spolja, već iznutra - NATO preti sam sebi". Više ne postoji konsenzus povodom toga da je neophodno slobodu i blagostanje zapadnog društva iznova i iznova štititi od spoljnih opasnosti. Sudeći prema anketama javnog mnenja, većina ljudi na Zapadu ne oseća pretnje od Rusije, a još manje od Kine, i ne žele da u pozadini budžetskih poteškoća i borbe za preraspodelu resursa, uvećaju rashode za odbranu.

Na jubilarnom samitu NATO, održanog 3. i 4. decembra, ovaj egzistencijalni problem su jednostavno rešili, onako kako su radili više puta, počevši od raspada organizacije Varašavskog sporazuma: objavili su da glavnog i smrtnog neprijatelja predstavlja „agresivno delovanje Rusije".

To što samo planirano povećanje godišnjih vojnih rashoda NATO zemalja od 130 milijradi dolara duplo premašuje slične ruske pokazatelje, a ukupan budžet alijanse veći je od ruskog odbrambenog budžeta skoro za 25 (!) puta, ne pominje se. Vrednosti su previše nesrazmerne. Novac koji u vidu poreza, navodno za otklanjanje pretnji, države-članice NATO uzimaju od građana, sliva se u džepove biznismena iz vojno-industrijskog kompleksa a ne u preko mere povećan generalitet.

Drugi tradicionalni način potvrđivanja prava NATO na postojanje je - širenje organizacije. Kaže se: ako postoji želja za stupanjem u alijansu, to znači da je ona potrebna. Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg je potvrdio nameru da u NATO uključi Gruziju i Ukrajinu, iako je izbegao da odredi kada bi se to moglo desiti.

Istovremeno, u NATO krugovima se radi na uključivanju Belorusije u saradnju, uz značajno smanjenje nivoa njenih vojnih kontakata sa Rusijom, između ostalog i u okvirima Organizacije dogovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB).

Belorusiju na Zapadu smatraju strateškim „ključem" za Istočnu Evropu, koji treba oduzeti Moskvi. NATO priprema obnovljeni prošireni program individualnog partnerstva i saradnje sa Belorusijom, kao i dogovor o razmeni informacija.

Zbog učestvovanja u razradi ovih dokumenata, od početka decembra u Briselu se nalazi velika grupa pripadnika beloruske vojske. J. Stoltenberg, pominjući nedavnu uspešnu posetu Minsku svog zamenika za nove bezbednosne izazove A. Misirolija (najviši nivo u poslednjih 27 godina), istakao je: „Mi od strane Belorusije ne vidimo nikakve pretnje zemljama-saveznicama u NATO."

I svaki put kada se povede razgovor o novom širenju NATO, obavezno se ističe ideja da se pozove Rusija da pristupi alijansi. Smisao tog propagandnog trika je jednostavan. Ako zovu Moskvu u nadi da će se naći „korisni idoti" koji će takvu ideju podržati, kakve onda Moskva može da ima osnove da se protivi stupanju u blok drugih? Ipak, Rusija nikada u NATO neće ući - u suprotnom, ova organizacija bi izgubila smisao svog postojanja. Mi se ne spremamo ni sa kim da ratujemo, ali je i saradnja sa onim ko te naziva neprijateljem - isključena. Ta pozicija Moskve mora da bude potpuno nedvosmislena.

Ako zapadni političari rade na podrivanju rusko-beloruskih odnosa, posebno uoči mogućeg produbljivanja integracije Republike Belorusije (RB) i RF, onda je NATO započeo paralelenu igru. U tu igru je uvučen veći broj beloruskih eksperata i visokopozicioniranih predstavnika beloruske vlasti.

Novoformirani Beloruski institut za strateška istraživanja (BISS) objavio je izveštaj „Belorusija između NATO i ODKB. Pravo i geopolitika". U izveštaju se tvrdi da Beolurisja ima uzdržan pristup vojnoj saradnji sa Rusijom, iako zakonski reguliše ovu saradnju kao prioritetnu.

Zvanični Minsk ne shvata NATO kao direktnu pretnju. SAD i NATO države su zainteresovane za „meku" saradnju sa Belorusijom, da „ne bi provocirale agresiju sa ruske strane". Glavni način podrške bezbednosti predstavlja jačanje nezavisnosti i suvereniteta Belorusije, uključujući i povećanje odbrambenog potencijala oružanih snaga. U vezi sa suštinskim promenama situacije u regionu trebalo bi preispitati ulogu Belorusije u kontekstu geopolitičke konfrontacije SAD i Rusije. Članstvo u ODKB automatski blokira ulazak u NATO i ne dozvoljava Beolorusiji saradnju sa NATO u meri koja može da predstavlja pretnju Rusiji. Glavni zaključak izveštaja je: „diskretna" saradnja sa NATO i „oprezna" vojna saradnja sa Rusijom, bez preteranog oslanjanja na ODKB dozvoljava Belorusiji da ostane neutralna država i da služi kao tampon između Zapada i Rusije.

Slične ideje je početkom 2019. godine predstavio zamenik beloruskog ministra inostranih poslova Oleg Kravčenko, govoreći u Atlantskom savetu SAD na konferenciji „Beloruska dilema: za Minsk i za Zapad". Kravčenko je istakao da povećanje vojnog prisustva NATO u Istočnoj Evropi ne predstavlja „direktnu pretnju bezbednosti Republike Belorusije", a razmeštanje, u blizini beloruske granice, kako oružanih snaga NATO, tako i Rusije, „povećava rizike i dovodi u pitanje bezbednost u regionu".

Eksperti iz „Minskog dijaloga" dokazuju da suprotno uobičajenoj verziji o tome da su rusko-beloruski manevri poslednjih godina antizapadno usmereni i ugrožavaju bezbednost Evrope, realnost je daleko od toga. Ako je u prvim zajedničkim vojnim vežbama „Štit Saveza - 2006" od 8800 učesnika, beloruskih vojnika bilo 7000, na poslednjim „Štit Saveza - 2019" od 12000 učesnika bilo je samo 4000 iz Belorusije. Dodvoravajući se Briselu, autori izveštaja tvrde da Rusija želi da prida ovim učesnicima nezasluženu težinu, te da Minsk stalno smanjuje stepen svog učešća u zajedničkim vojnim aktivnostima sa Moskvom.

Očigledno je da Lukašenko neće činiti oštre zaokrete ni na jednu stranu, računajući da će i dalje uspešno lavirati. Ipak, njegovi zapadni „partneri" igraju na veliko. Bez obzira na to kako se odnosili prema beloruskom lideru, njihova generalna linija ostaje nepromenjena.

Ta linija je određenja sredinom 2019. u izveštaju „Preopterećivanje Rusije: konkurencija sa povoljnih pozicija" koji je Rand korporacija sačinila po nalogu Štaba armije (DCS G8) Ministarstva odbrane SAD. U izveštaju se navodi da je najefikasnije sredstvo pritiska na Rusiju - Belorusija (s. 109114).

Izveštaj Rand korporacije priznaje da se vlast RB čvrsto drži, a da je stanovništvo relativno zadovoljno savezničkim odnosima sa Rusijom. Zato bi glavna pobeda SAD bila poricanje Rusije kao jedinog pravog saveznika Belorusije.

Shodno tome, širenje uloge Belorusije kao „tampona" doprinelo bi uništavanju njenihi savezničkih odnosa sa Rusijom. Primećujemo da se propaganda unutar RB vodi upravo u tom pravcu.

Glavno sredstvo uticaja na politiku Minska ostaje „smena režima" u Belorusiji. Autori izveštaja primećuju da je „kraj poslednje diktature u Evropi" odavno postavljen cilj spoljne politike SAD. Po njihovom mišljenju, sada je taj cilj posebno aktuelan: kasnije će biti moguće Belorusiju iskoristiti kao kočnicu razvoja Evroazijskog ekonomskog saveza, kao i za zaštitu baltičkih zemalja i izolaciju Kalinjingrada (str. 112).

Upadljiv je ciničan odnos autora Randovog izveštaja prema onim snagama u RB koje agituju za zbližavanje sa Zapadom. Na primer, kažu da čak i ako guranje lokalne opozicije u proteste protiv režima ne da rezultate, to će ipak biti korisno: „ruski lideri, zabrinuti zbog uloge Zapada u obojenim revolucijama pojačaće svoj politički i vojni pritisak na Belorusiju", i to je dobro - Rusija će biti prinuđena da potroši više resursa i da se oslanja na korumpirane vlasti, što će opet pojačati protest javnosti (str. 112).

Zaključak: pokušavaju da Belorusiju načine taocem tuđeg rata, ovog puta - hibridnog. Nadati se da će RB uspeti da se tome odupre izolovano od Rusije - to je neoprostiva iluzija.

link
Logged
Pages:  1 ... 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 [159] 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 ... 501   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.04 seconds with 23 queries.