PALUBA
March 28, 2024, 11:08:19 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 [172] 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 ... 501   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Rusija - NATO  (Read 819872 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2565 on: September 29, 2020, 10:53:59 am »



Američki bombarder B-52H„Forbs“: Američki bombarderi simulirali napade oko Kalinjingrada


Razlog za letove američkih bombardera Vojnih vazdušnih snaga SAD u blizini Kalinjingradske oblasti je simulacija napada na rusku enklavu, piše časopis „Forbs“.

Kako navodi list, američki avioni su poleteli iz britanske baze Ferlond i, došavši do ruske enklave, obleteli Suvalkski koridor koji deli Kalinjingradsku oblast i Belorusiju. Avioni nisu narušili vazdušno prostranstvo Rusije.

Na teritoriji Kalinjingradske oblasti razmešteni su protivvazdušni raketni sistemi S-300 i S-400, kao i raketni sistemi „Iskander“. Zato je Kalinjingrad postao meta simulacije američkog napada.

„Forbs“ je ruski region nazvao „trn u oku NATO-a“ zbog naoružanja koje se nalazi na toj teritoriji. U slučaju vojnog sukoba, Rusija će moći da pogađa ciljeve „duboko u pozadini Evrope“.

Ranije je Nacionalni centar za upravljanje odbranom Rusije saopštio da su dva lovca Su-27 podignuta kako bi ispratila dva američka bombardera B-52H koja su se približila granici iznad Baltičkog mora.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2566 on: September 29, 2020, 05:20:54 pm »



Pompeo: SAD i Grčka istražuju mogućnosti zajedničke konfrontacije sa Rusijom


Američki državni sekretar Majk Pompeo je tokom posete vojnoj bazi Suda na Kritu izjavio da se dogovorio sa premijerom Grčke Kiriakosom Micotakisom da će istražiti mogućnosti konfrontacije sa Rusijom.

„Danas sam na Kritu kako bih promovisao jednu od najjačih američkih vojnih veza u celoj Evropi. Grčku vidimo kao istinski stub stabilnosti i prosperiteta u istočnom Mediteranu i veoma smo ponosni što podržavamo grčku Vladu", rekao je Pompeo za grčku televiziju „ERT“.

Prema njegovim rečima, saradnja u oblasti bezbednosti razvija se izuzetno duboko i brzo, a obe strane rade na unapređivanju pitanja započetih prošle godine potpisivanjem Sporazuma o saradnji u oblasti odbrane. „Sporazum se oblikuje ovde na Kritu, u Larisi, Stefanovikeiu i Aleksandropolisu“, rekao je Pompeo, misleći na lokacije novih američkih vojnih baza.

Najavio je i da će najnovija američka pomorska baza „Heršel Vudi Vilijams“ biti trajno u zalivu Suda.

„Naša saradnja na polju bezbednosti je danas posebno važna jer Rusija nastavlja da igra destabilizujuću ulogu u regionu, posebno u Libiji, dok SAD pozivaju na povlačenje svih vojnih snaga i primirje u zemlji“, rekao je Pompeo.

„Takođe smo se dogovorili sa premijerom da istražimo mogućnosti dalje saradnje s ciljem suočavanja sa izazovima koje je Rusija postavila kao rezultat štetnih efekata, poput širenja dezinformacija o pandemiji i pokušaja integrisanja pravoslavne crkve u svoje planove“, rekao je američki državni sekretar.

Pompeo je naveo da je dan ranije tokom sastanaka potvrdio američku podršku naporima Grčke da diverzifikuje energetske rute i dostavu energenata širom regiona. „Odluku o snabdevanju energijom treba da donesu slobodna tržišta, a ne ruski „Gasprom“, rekao je Pompeo.

Američki državni sekretar je takođe rekao, da je pokrenuo pitanje napora Kineske komunističke partije „da koristi ekonomsku moć ovde i u širem regionu da bi stekao strateški uticaj u Evropi“. „Veoma smo ponosni na činjenicu da premijer Micotakis i njegov tim razvijaju i promovišu grčki digitalni front, uključujući angažovanja za 5G mreže. Drago nam je što vidimo da Grčka učestvuje u programu „Čista mreža“, rekao je Pompeo.

Takođe je izjavio, da je „Grčka najsvetlija tačka u regionu, a takođe i odličan partner Sjedinjenim Američkim Državama“.

Inače, ruski mediji podsećaju da je Rusija više puta negirala optužbe za pokušaje uticaja na demokratske procese u različitim zemljama, a portparol Kremlja Dmitrij Peskov ih je nazvao „apsolutno neosnovanim“.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2567 on: October 01, 2020, 07:57:48 am »



Pentagon kupuje makete sovjetskog oružja


Ministarstvo odbrane SAD zainteresovano je za nabavku serije maketa nekih vrsta oružja sovjetske proizvodnje u punoj veličini za vojnu bazu Fort Bening, prenosi RT.

Kako se navodi u zahtevu Pentagona, makete oružja će biti korišćene u procesu obuke, uključujući razvoj „veština rukovanja oružjem protivnika“, navodi se u dokumentu u koji je RT imao uvid.

Kako se precizira u tekstu, makete za koje je Pentagon zainteresovan su, između ostalog, bacač granata RPG-7, protivavionski sistem „Strela 2“, automatska puška „Kalašnjikov“, snajperske puške „Dragunov“, kao i granate F-1, RGD-5 i RG-42, i one treba da budu napravljene od „veoma čvrstog uretana, kako bi izdržale dugogodišnje obuke“.

Pritom, kopije oružja treba da budu isporučene američkoj strani u „ručno napravljenim drvenim sanducima maslinaste boje sa oznakom vrste oružja i brojem serije na ruskom jeziku“, navodi se u dokumentu.

„Zainteresovani dobavljači treba da pošalju sva pitanja u vezi sa zahtevom što pre, kako bi kupac mogao da odgovori na njih. Trenutno nisu obezbeđena novčana sredstva, ali se očekuje da će biti dobijena“, ističe se.

Prošle godine je portal „Difens blog“ saopštio da su američki vojnici u okviru vojnih vežbi koristili makete ruske vojne tehnike, između ostalog protivavionskih sistema „Tor“ i „Osa“.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2568 on: October 01, 2020, 01:07:07 pm »



Savet Federacije Rusije: NATO vrši pritisak na Rusiju, nadamo se da će zdrav razum prevladati


NATO je u poslednje vreme pojačao aktivnosti oko ruskih granica, što ne može, a da ne izazove zabrinutost, izjavio je prvi zamenik predsednika Odbora za međunarodna pitanja Saveta Federacije Rusije Vladimir Džabarov.

„Mi ne brinemo bez razloga, jer zaista osećamo da naši takozvani partneri pokušavaju da stegnu obruč oko nas“, odgovorio je Džabarov na pitanje televizije „Rusija 24“ da li bi Rusija trebalo da reaguje na sve veće prelete vojnih aviona alijanse duž ruskih granica.

On se prisetio vremena kada se Sovjetski Savez raspadao, a zapadni „prijatelji“ Moskve rekli da ne brine, da se NATO neće pomeriti ni korak.

„Međutim, postepeno su zemlje bivšeg Varšavskog pakta postale deo saveza. Čak i zemlje koje su bile deo Sovjetskog Saveza ─ tri baltičke republike, takođe su postale članice alijanse“, naglasio je on.

Prema rečima Džabarova, ovo je predstavljalo kršenje povelje same organizacije, jer su neke zemlje, kako su verovale, imale nerešena teritorijalna pitanja sa Rusijom.

„Osećamo da je NATO zaista povećao svoju aktivnost. Ne sećam se da su ranije avioni alijanse leteli tako aktivno duž naših granica i simulirali napad na Krim. Ustvari, NATO povećava pritisak“, rekao je.
Govoreći o NATO, treba napomenuti da su Sjedinjene Američke Države jedina moćna sila koja može predstavljati pretnju.

„Ali kada nam države poput Litvanije, Letonije, Estonije, skrivajući se iza NATO-a, prete i u ime NATO-a zahtevaju određene odluke koje su nepovoljne za Rusiju, mislim da precenjuju svoju snagu. One prave grešku što raspoređuju na svojoj teritoriji novo naoružanje, nove protivraketne odbrambene sisteme. Jer time postaju meta mogućeg uzvratnog udara Rusije“, izjavio je Džabarov.

Džabarov je rekao da mu nije jasno kako baltičke zemlje ne razumeju ovu potencijalnu opasnost. Prvobitno su na svoju teritoriju razmeštali sovjetske rakete, zatim američke i sve to stvara napetu situaciju na ruskim granicama, rekao je on.

„Nadam se da će zdrav razum prevladati i da će članice NATO na vreme zaustaviti, jer rat nije nikome potreban i u njemu nema pobednika“, zaključio je Džabarov.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2569 on: October 01, 2020, 01:17:08 pm »

Kako je Putin zagrizao više nego što može da pojede
Blic 01.10.2020.

Tačno pet godina otkako je prvi ruski MiG prozujao kroz sirijske oblake, odgovor na pitanje „šta je rat doneo Rusima?“ vrlo je jednostavan: nije doneo ništa. Putin je bio strateški kratkovid.

Krajem septembra 2015. godine su Iranska revolucionarna garda i njeni saveznici iz libanskog Hezbolaha bili gotovo potučeni do nogu na sirijskom ratištu, gde su pokušavali da pomognu armiji Bašara al Asada. Trupe odane predsedniku Sirije bile su razvučene na više frontova, boreći se protiv džihadista koji su uživali tihu podršku Turske, Saudijske Arabije i Katara, kao i protiv kurdskih pobunjenika. U Kremlju je tada pala odluka da se Asadu i Irancima pruži ono za čime su žudeli – žestoka podrška iz vazduha. Za ruskim pilotima stigla je i mornarica pa vojni instruktori i paravojni plaćenici iz notorne ratne kompanije Vagner, piše "Dojče vele".

Danas izgleda da više niko ne može da pobedi Asada. Vladimir Putin je proširio i modernizovao vojne luke iz sovjetske ere u sirijskim sredozemnim gradovima i od njih načinio snažne baze. No, to nije najvažniji dobitak za Rusiju koja nikad nije bila niti će biti svetska pomorska sila. Plaćenici iz firme Vagner, kako se čuje, motre na sirijske prirodne resurse i naftne rafinerije, a to govori mnogo. Ipak, najvažniji razlog što se Moskva umešala u sirijsku klanicu bio je isti kao i uvek – da nastavi globalno potiskivanje Sjedinjenih Država koje je Putin simbolično započeo čuvenim govorom na Minhenskoj konferenciji o bezbednosti 2007. godine.

Noćna mora ruske elite su i dalje SAD sa svojom "misionarskom" idejom demokratizacije sveta premda je ona doduše oslabljena nekim potezima Baraka Obame i Donalda Trampa. Ruska spoljna i bezbednosna politika se zato u Putinovoj eri uglavnom svode na držanje SAD podalje od postsovjetskog prostora i podršku antizapadnim režimima širom sveta. U tom je čitanju Sirija 2015. u jednoj liniji sa ruskim potezima u Gruziji 2008, Ukrajini 2014, Crnoj Gori 2016. i Venecueli 2019. godine. Ove godine je u istu kategoriju upala podrška beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku u borbi protiv sopstvenog naroda. Putin ozbiljno shvata ulogu zaštitnika belosvetskih diktatora. Veruje da ga zbog toga Amerikanci poštuju ili da čak strahuju od njega.

No, za dugoročne nacionalne interese Rusije je čuvanje Asada na vlasti u Damasku vrlo varljiva dobit. Napori Moskve sada su sudbinski povezani sa sirijskim režimom ili, bolje rečeno, sa Asadovim iranskim gazdama. I to sve u eri dramatičnih promena na Bliskom istoku.

Poverovali da američki uticaj u regionu nestaje

Normalizacija odnosa Izraela i arapskih država uz posredovanje Vašingtona bila je neugodno iznenađenje za verske vođe u Teheranu, ali i za Moskvu. U obe te prestonice su infantilno verovali da američki uticaj u regionu nestaje i da će Iran neizbežno biti novi hegemon Bliskog istoka. Ukoliko Sudan, Oman i Saudijska Arabija slede primer Emirata i Bahreina te poboljšaju odnose sa Izraelom, doći će teška vremena za iranski režim – tada više neće biti isključen ni pad šiitskog rukovodstva. Bez iranske podrške, Asad bi ostao veoma ranjiv. A tada bi kod njega postao neodoljiv poriv da se okrene Vašingtonu i Rijadu, i da rusko vojno prisustvo u zemlji iskoristi kao valutu za potkusurivanje.

Putinova strateška kratkovidost se ispoljila i u odnosima sa Turskom, još jednom bitnom državom ovog dela sveta. Više puta je prekršen "kavaljerski" dogovor o nenapadanju u Siriji koji je imao sa predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom. Pre pet godina je Putin mislio da će preko Ankare izbušiti istočno krilo NATO, a danas Erdogan zapravo finansira sirijske pobunjenike protiv Asada, u Libiji vojno pomaže neprijateljima ruskog čoveka, generala Kalife Haftara, i naoružava Azerbejdžan u sukobu sa bliskim ruskim saveznikom Jermenijom.

Pet godina otkako je prvi ruski MiG prozujao kroz sirijske oblake, odgovor na pitanje „šta je Putinov rat doneo Rusima?“ vrlo je jednostavan: nije doneo ništa. Rusi to osećaju i sve više njih želi da se vojska povuče iz Sirije. Ispostavlja se da se Putinova privatna borba za prestiž kosi sa ruskim nacionalnim interesima. Ko god da dođe posle Putina, moraće da iznova definiše te interese.

Izvor: www.blic.rs
Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #2570 on: October 01, 2020, 02:07:20 pm »

Kako je Putin zagrizao više nego što može da pojede
Blic 01.10.2020.

Tačno pet godina otkako je prvi ruski MiG prozujao kroz sirijske oblake, odgovor na pitanje „šta je rat doneo Rusima?“ vrlo je jednostavan: nije doneo ništa. Putin je bio strateški kratkovid.

Krajem septembra 2015. godine su Iranska revolucionarna garda i njeni saveznici iz libanskog Hezbolaha bili gotovo potučeni do nogu na sirijskom ratištu, gde su pokušavali da pomognu armiji Bašara al Asada. Trupe odane predsedniku Sirije bile su razvučene na više frontova, boreći se protiv džihadista koji su uživali tihu podršku Turske, Saudijske Arabije i Katara, kao i protiv kurdskih pobunjenika. U Kremlju je tada pala odluka da se Asadu i Irancima pruži ono za čime su žudeli – žestoka podrška iz vazduha. Za ruskim pilotima stigla je i mornarica pa vojni instruktori i paravojni plaćenici iz notorne ratne kompanije Vagner, piše "Dojče vele".

Danas izgleda da više niko ne može da pobedi Asada. Vladimir Putin je proširio i modernizovao vojne luke iz sovjetske ere u sirijskim sredozemnim gradovima i od njih načinio snažne baze. No, to nije najvažniji dobitak za Rusiju koja nikad nije bila niti će biti svetska pomorska sila. Plaćenici iz firme Vagner, kako se čuje, motre na sirijske prirodne resurse i naftne rafinerije, a to govori mnogo. Ipak, najvažniji razlog što se Moskva umešala u sirijsku klanicu bio je isti kao i uvek – da nastavi globalno potiskivanje Sjedinjenih Država koje je Putin simbolično započeo čuvenim govorom na Minhenskoj konferenciji o bezbednosti 2007. godine.

Noćna mora ruske elite su i dalje SAD sa svojom "misionarskom" idejom demokratizacije sveta premda je ona doduše oslabljena nekim potezima Baraka Obame i Donalda Trampa. Ruska spoljna i bezbednosna politika se zato u Putinovoj eri uglavnom svode na držanje SAD podalje od postsovjetskog prostora i podršku antizapadnim režimima širom sveta. U tom je čitanju Sirija 2015. u jednoj liniji sa ruskim potezima u Gruziji 2008, Ukrajini 2014, Crnoj Gori 2016. i Venecueli 2019. godine. Ove godine je u istu kategoriju upala podrška beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku u borbi protiv sopstvenog naroda. Putin ozbiljno shvata ulogu zaštitnika belosvetskih diktatora. Veruje da ga zbog toga Amerikanci poštuju ili da čak strahuju od njega.

No, za dugoročne nacionalne interese Rusije je čuvanje Asada na vlasti u Damasku vrlo varljiva dobit. Napori Moskve sada su sudbinski povezani sa sirijskim režimom ili, bolje rečeno, sa Asadovim iranskim gazdama. I to sve u eri dramatičnih promena na Bliskom istoku.

Poverovali da američki uticaj u regionu nestaje

Normalizacija odnosa Izraela i arapskih država uz posredovanje Vašingtona bila je neugodno iznenađenje za verske vođe u Teheranu, ali i za Moskvu. U obe te prestonice su infantilno verovali da američki uticaj u regionu nestaje i da će Iran neizbežno biti novi hegemon Bliskog istoka. Ukoliko Sudan, Oman i Saudijska Arabija slede primer Emirata i Bahreina te poboljšaju odnose sa Izraelom, doći će teška vremena za iranski režim – tada više neće biti isključen ni pad šiitskog rukovodstva. Bez iranske podrške, Asad bi ostao veoma ranjiv. A tada bi kod njega postao neodoljiv poriv da se okrene Vašingtonu i Rijadu, i da rusko vojno prisustvo u zemlji iskoristi kao valutu za potkusurivanje.

Putinova strateška kratkovidost se ispoljila i u odnosima sa Turskom, još jednom bitnom državom ovog dela sveta. Više puta je prekršen "kavaljerski" dogovor o nenapadanju u Siriji koji je imao sa predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom. Pre pet godina je Putin mislio da će preko Ankare izbušiti istočno krilo NATO, a danas Erdogan zapravo finansira sirijske pobunjenike protiv Asada, u Libiji vojno pomaže neprijateljima ruskog čoveka, generala Kalife Haftara, i naoružava Azerbejdžan u sukobu sa bliskim ruskim saveznikom Jermenijom.

Pet godina otkako je prvi ruski MiG prozujao kroz sirijske oblake, odgovor na pitanje „šta je Putinov rat doneo Rusima?“ vrlo je jednostavan: nije doneo ništa. Rusi to osećaju i sve više njih želi da se vojska povuče iz Sirije. Ispostavlja se da se Putinova privatna borba za prestiž kosi sa ruskim nacionalnim interesima. Ko god da dođe posle Putina, moraće da iznova definiše te interese.

Izvor: www.blic.rs

Nije bitno pitanje sta je ulazak doneo Rusima nego sta je oduzeo drugim velikim silama. Niko se nije upitao sta bi bilo da se Rusija nije umesala.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2571 on: October 01, 2020, 02:16:21 pm »

Propaganda Branko, propaganda.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2572 on: October 01, 2020, 02:18:40 pm »



Londonski institut: Rusija na najvišem nivou borbene sposobnosti


Oružane snage Rusije trenutno su na najvišem nivou borbene sposobnosti od Hladnog rata, navodi se u izveštaju londonskog Međunarodnog instituta za strateška istraživanja.

U dokumentu pod nazivom „Modernizacija ruskih oružanih snaga – ocena“ navodi se da je za deset godina investicija i reformi ruska vojska postala profesionalnija i opremljenija.

U istraživanju se beleže posebni uspesi u modernizaciji nuklearnih potencijala i vazdušno-kosmičkih snaga, kao i visok nivo borbene gotovosti kopnenih snaga i obnavljanje osoblja mornarice.

„Danas su ruske oružane snage postale efikasan vojni instrument, a Moskva je pokazala spremnost da ga koristi ili da koristi pretnju od njegove upotrebe“, pišu autori izveštaja, ističući da je trenutna modernizacija vojske započela nakon sukoba u Južnoj Osetiji 2008. godine.

Ranije je Ministarstvo odbrane na forumu „Armija 2020“ najavilo potpisivanje 41 ugovora za nabavku i modernizaciju vojne opreme u ukupnom iznosu od preko 1,16 triliona rubalja.

Prema rečima zamenika ministra odbrane Alekseja Krivoručka kao rezultat ispunjenja ugovora u okviru državnog programa naoružanja, vojska će dobiti više od 500 novih vrsta tehnike, više od 80 hiljada raketa i municije. Pored toga, preko 100 oružja će biti remontovano i modernizovano.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2573 on: October 01, 2020, 04:30:31 pm »



Američki mediji: SAD gube trku na polju vojnih tehnologija


Članovi mešovite grupe stručnjaka iz američkog Kongresa došli su do zaključka da Sjedinjene Američke Države zaostaju u polju visokih vojnih tehnologija povezanih sa veštačkom inteligencijom i drugim razvojem, piše američki „Njujork tajms“.

Uprkos svim pregovorima Pentagona o usvajanju novih tehnologija, politika odustajanja od starog oružja ima mnogo prepreka. Ona je povezana sa zatvaranjem fabrika, baza i sa gubitkom radnih mesta. Kao rezultat toga propadaju pokušaji modernizacije vojne oblasti, piše „Njujork tajms“. 

U izveštaju mešovite grupe specijalista Kongresa se navodi da su Ministarstvo odbrane i Kongres dužni „da se usredsrede na zahteve budućnosti, a ne na političku i vojno-industrijsku posvećenost prošlosti“.
Prema rečima jednog od predsedavajućih parlamentarne grupe stručnjaka Seta Moultona, rivalstvo u oblasti visoke vojne tehnologije je trka, a Sjedinjene Američke Države je trenutno gube, a ujedno gube i vreme.

Izveštaj grupe navodi da bi SAD trebalo da se usredsrede na razvoj veštačke inteligencije. Kao primer su dali „projekat Menhetn“ iz Drugog svetskog rata, kada su najbolji umovi zemlje u vojnoj industriji i nuklearnoj fizici okupljeni kako bi stvorili atomsku bombu.

Parlamentarna grupa je predložila da se proceni bar jedna alternativa veštačkoj inteligenciji pre finansiranja svakog većeg vojnog programa. SAD se pozivaju da vode proces stvaranja i ratifikacije globalnog dogovora o veštačkoj inteligenciji u duhu Ženevske konvencije.

Međutim, postoje sumnje u efikasnost takvog sporazuma, pošto sajber tehnologije ne stoje na raspolaganju samo državama, napominje list.

„Pentagon zna kako da se nosi sa velikim programima kao što su lovci ili nosači aviona, ali je manje sposoban da ovlada novim tehnologijama koje će biti potrebne u budućim konfliktima“, navodi se u izveštaju parlamentarne grupe. Predstavnici američkog Ministarstva odbrane su izjavili da će raditi na tom problemu, dodaje „Njujork tajms“.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2574 on: October 02, 2020, 12:51:14 pm »



Američki komandant: SAD nisu više „nedostižne“ – zbog Rusije


Sjedinjene Američke Države više nisu „nedostižne“ zbog modernizacije ruske podmorničke flote, izjavio je komandant podmorničke flote američke ratne mornarice, viceadmiral Deril Kodl, prenosi „Biznis insajder“.

„Naša zemlja nije više nedostižna, stoga moramo biti spremni da sprovodimo operacije na visokom nivou u lokalnim vodama“, rekao je viceadmiral.

Kako piše „Biznis insajder“, uprkos tome što ruska flota sada raspolaže manjim brojem podmornica nego u vreme SSSR, one su savremenije, nečujne, imaju veću autonomiju i sposobne da gađaju kopnene objekte.

Prema rečima direktora Instituta za proučavanje ruskih pomorskih snaga pri američkom Vojnom pomorskom koledžu Majkla Petersona, tokom sukoba u Siriji Moskva je pokazala svoje krstareće rakete „Kalibar“, kojima je sa podmornica gađala mete na kopnu – zbog toga SAD moraju da se pripreme za podvodni rat što je pre moguće.

Prema njegovim rečima, takav potencijal bi mogao da bude presudan u toku mogućeg rata.

Ranije je viceadmiral američke ratne mornarice Endrju Vudi Luis izjavio da je Pentagon već izgubio neospornu dominaciju u Atlantiku. Prema njegovim rečima, Moskva koristi tehniku „sa smrtonosnijim sistemima naoružanja“ zbog čega priprema američke flote za različite operacije postaje sve teža. Luis je istakao da se vojnici „ne osećaju bezbedno“ izvan glavne vojno-pomorske baze Atlantske flote američke ratne mornarice.

izvor
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #2575 on: October 02, 2020, 08:42:44 pm »

Ова изјава америчког адмирала отприлике значи да им треба још пара за развој и набавку нових подморница и наоружања.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2576 on: October 05, 2020, 06:36:44 am »



Britanski razarač u Crnom moru, pod budnim okom ruske flote


Britanski torpedni razarač „Dregon“ (Zmaj) ušao je u akvatoriju Crnog mora a njegovo kretanje se odvija pod budnim okom ruske Crnomorske flote, saopšteno je u Nacionalnom centru za rukovođenje odbranom.

Ruska vojska je sredinom septembra konstatovala da brodovi NATO provode u Crnom moru više vremena nego 2019. godine.

Načelnik glavne operativne uprave Generalštaba vojske Rusije Sergej Rudskoj je rekao da broj ulazaka u Crno more ostaje i dalje veliki a da je vreme koje brodovi provode u Crnom moru duže za 33 odsto.

On je dodao i da su u 40 odsto slučajeva ti brodovi su opremljeni visokopreciznim oružjem velikog dometa. Kao primer je naveo američki nosač „Frenklin Ruzvelt“ koji može da bude naoružan sa 90 krstarećih raketa „tomahavk“.

Upravo je ovaj brod bio u Crnom moru pre britanskog u sklopu manevara sa partnerima u regionu i iz Alijanse.

Pored brodova povećalo se i prisustvo aviona NATO u oblasti Crnog mora, naveo je Rudskoj.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2577 on: October 05, 2020, 04:39:50 pm »



Ruski lovac Su-27 presreo nemački i švedski avion iznad Baltičkog mora



Ruski lovac je presreo nemački "Orion" i švedski avion "Golfstrim" iznad Baltičkog mora, saopštio je Nacionalni centar za kontrolu odbrane Rusije.

„Ruska sredstva za kontrolu vazdušnog prostora su 5. oktobra otkrila dve vazdušne mete iznad Baltičkog mora, koje su se približavale državnoj granici Rusije“, navedeno je u saopštenju.

Centar takođe ističe da je u vazduh podignut lovac Su-27 iz sastava dežurnih snaga protivvazdušne odbrane Baltičke flote, kako bi detektovao vazdušne mete i sprečio povredu ruske državne granice.

„Posada ruskog lovca identifikovala je vazdušne mete kao avion bazne patrolne avijacije P-3S „Orion“ nemačke ratne mornarice i izviđački avion „Golfstrim“ švedskog vazduhoplovstva i pratila ih je iznad akvatorije Baltičkog mora dok se nisu udaljili“, dodaje se u saopštenju.

Nakon što su se vojni avioni okrenuli od granice Rusije, lovac se uspešno vratio na matični aerodrom.

„Čitav let ruskog lovca Su-27 odvijao se strogo u skladu sa međunarodnim pravilima korišćenja vazdušnog prostora. Povreda državne granice Ruske Federacije nije bila dozvoljena“, naglasio je Centar.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2578 on: October 07, 2020, 07:30:35 am »



Ruski lovac Su-27 presreo četiri britanska vojna aviona iznad Crnog mora


Ruski lovac Su-27 presreo je iznad Crnog mora četiri britanska vojna aviona, uključujući i dva lovca, saopštio je Nacionalni centar za upravljanje odbranom Rusije.

Ističe se da su ruska sredstva za vazdušnu kontrolu otkrila četiri vazdušna cilja koji su se približavala granici Rusije iznad neutralnih voda Crnog mora. U vazduh je podignut lovac Su-27 dežurnih snaga Južnog vojnog okruga.

„Posada ruskog lovca identifikovala je vazdušne mete kao strateški izviđački avion RC-135, dva lovca 'Tajfun' i avion-tanker KC-3 Vazduhoplovnih snaga Velike Britanije“, navodi se u saopštenju i dodaje da je ruski „suhoj“ pratio strane letelice iznad Crnog mora.

Nakon što su strane letelice počele da se udaljavaju od granica Rusije, „suhoj“ se vratio u bazu.

Ceo let ruskog aviona odvijao se strogo u skladu sa svim međunarodnim pravilima korišćenja vazdušnog prostora. Nije dopušteno narušavanje ruskih granica.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2579 on: October 07, 2020, 07:40:30 am »



Ratni brodovi NATO-a u Crnom moru – pokušaj da se neutrališe Rusija


Jačanjem prisustva ratnih brodova necrnomorskih NATO zemalja u Crnom moru taj vojni blok demonstrira svoju dominaciju u tom regionu i želju rukovodstva Alijanse da neutrališe uticaj i superiornost Rusije u toj oblasti,  koji je povećan nakon povratka Krima u sastav Ruske Federacije, kažu ruski eksperti.

Ruski vojni zvaničnici su u više navrata upozoravali da vojno prisustvo NATO-a u Crnom moru značajno jača, navodeći da je ukupna dužina boravka ratnih brodova Severnoatlanske alijanse od januara do septembra povećana za 33 odsto u odnosu na prethodnu godinu. U 40 odsto slučajeva ti brodovi su opremljeni visokopreciznim oružjem velikog dometa – jedan od njih je američki nosač „Frenklin Ruzvelt“ koji može da bude naoružan sa 90 krstarećih raketa „tomahavk“.


Pritisak na Rusiju

Eksperti ističu da NATO na taj način pokušava da izvrši pritisak na Rusiju, demonstrirajući svoju moć. Drugi važan cilj NATO-a je vođenje obaveštajnih operacija protiv ruskog Krima i ruskog juga. Alijansa pokušava da locira ruske objekte, da utvrdi na kojim frekvencijama rade veze za komunikaciju, navigacioni sistemi, sistemi za elektronsko ratovanje itd. I treći cilj je uvežbavanje, simulacija napada na Rusiju, jer brodovi kao što su britanski „Dragon“ i drugi američki razarači naoružani su krstarećim raketama „tomahavk“.

„Ove godine se povećao intenzitet aktivnosti NATO avijacije nad Crnim morem, nedaleko od naših teritorijalnih voda – avioni B52 su doleteli i iz pravca Ukrajine u pratnji ukrajinskih lovaca, kao i iz Rumunije. Ove godine su veoma aktivni i britanski ratni brodovi, a takođe i njihova avijacija. Pritisak na rusku mornaricu, pilote i vojne snage koje su stacionirane na Krimu raste. NATO jasno pokazuje povećano interesovanje za taj region“, kaže za Sputnjik ruski vojni ekspert Vasilij Dandikin.

Ekspert napominje da je sve počelo posle „krimskog proleća“, nakon što se Krim vratio u sastav Rusije, što je Rusiji dalo stratešku prednost u Crnomorskom regionu. NATO i, pre svega, Amerika računali su na prebacivanje svojih brodova u Sevastopolj, ali im to nije uspelo.

„Smatrali su to određenim izazovom od strane Rusije. Započelo je jačanje njihovog grupisanja i stalno uplovljavanje brodova necrnomorskih zemalja NATO-a u Crno more...

Zvanično, razlog povećanog prisustva je podrška ukrajinskoj mornarici. Oni stalno učestvuju u manevrima, kao što su „Morski povetarac“, a broj vojnih vežbi čak i raste. U Crnom moru se pojavljuju zemlje koje su daleko od tog regiona, poput Kanade i skandinavskih zemalja. Čak je i ove godine, uprkos kovidu 19 i svim ograničenjima, ovde došao prilično velik broj NATO brodova“, kaže za Sputnjik ruski vojni ekspert Vasilij Dandikin.

Poslednji slučaj ulaska ratnih brodova necrnomorskih zemalja u Crno more zabeležen je u nedelju, kada je u te vode uplovio britanski torpedni razarač „Dragon“. Ruski Nacionalni centar za odbranu je saopštio da se njegovo kretanje odvija pod budnim okom Crnomorske flote.


Konvencija iz Montrea – glavobolja za NATO

Dandikin podseća da je boravak borbenih brodova necrnomorskih zemalja u Crnom moru vremenski ograničen u skladu sa Konvencijom Montre iz 1936. godine. Stoga je ta Konvencija danas prepreka za NATO - da nije ovog dokumenta, američki i britanski ratni brodovi mogli bi stalno da borave u Crnom moru.

Značaj te konvencije, između ostalog, zasniva se na tome da garantuje slobodan prolaz civilnih brodova kroz Crno more u mirnodopskom vremenu i ograničava prolaz ratnih brodova necrnomorskih država. Prema toj Konvenciji, zemljama koje ne izlaze na Crno more nije dozvoljeno da u crnomorskom regionu svoje brodove drže duže od 21 dana. Pored toga, postoje ograničenja i kada je reč o tonaži i broju ratnih brodova necrnomorskih država - ne više od 30 hiljada tona i devet brodova. To znači da ni jedan nosač aviona ne može ući u Crno more, s obzirom da oni teže od 45 do 100 hiljada tona.

Takođe, prema Konvenciji iz Montrea, Turska ne sme na svoju ruku da zatvori crnomorske moreuze  – Bosfor i Dardanele - sve dok ne stupi u rat sa određenom zemljom. Za vreme rata, u kome Turska ne učestvuje, moreuzi moraju biti zatvoreni za prolaz ratnih brodova svake zemlje koja učestvuje u ratu.

Među zemljama –članicama Severnoatlanske alijanse postoje i zemlje koje imaju izlaz na Crno more, a to su Turska, Rumunija i Bugarska.

Međutim, eksperti navode da rukovodstvo Alijanse i SAD ne zadovoljava prisustvo turske flote u Crnom moru, s obzirom da odnosi Ankare i Vašingtona nisu baš najbolji u poslednje vreme i da Turska nije spremna da se povinuje direktivama NATO-a i Amerike.

„Turska kao crnomorska država, kao članica NATO-a, može u Crnom moru da boravi koliko god hoće i da pošalje brodova koliko hoće. Turska je uvek učestvovala u svim NATO crnomorskim manevrima. Bugarski i rumunski brodovi takođe na nešto pretenduju u crnomorskom regionu. Po mom mišljenju, rumunska flota biće jača od ukrajinske. Imaju brodove pristojnog deplasmana. I Bugari sada streme ka modernizaciji, jačanju flote u skladu sa svojim mogućnostima. Što se tiče drugih zemalja, to su, pre svega, Amerikanci koji guraju nos u sve. Kažeš – NATO, a misliš – Amerika. Ali da bi pokazali da nisu sami, njihove razarače obično prate Britanci, Francuzi, Holanđani, Danci, Norvežani i Kanađani - kojekakve ’sluge“. Oni u Crnom moru nastavljaju strategiju koju sprovode u Mediteranu i smatraju da je Crno more takođe operaciona zona Šeste flote“, kaže Dandikin.   


U slučaju rata Rusija bi kao od šale potopila NATO brodove

Ruski vojni eksperti ističu da Rusija ima sve mogućnosti da obuzda ove aktivnosti  Severnoatlantskog saveza, a to čak priznaju i u Americi. Američki vojni ekspert Lajl Goldstejn je još ranije ocenio da ratni brodovi NATO nemaju nikakve šanse protiv Rusije u Crnom moru i da bi ih ruska flota bez većih problema uništila snage NATO na samom početku konflikta.

On je zaključio da je dobro što konvencija iz Montrea ne dozvoljava da američki nosači aviona prolaze kroz Bosfor i Dardanele, jer da mogu da uđu u Crno more – uništile bi ih ruske podmornice, raketni sistemi, raketni čamci i pomorska avijacija sa protivbrodskim raketama „Kinžal“.

Dandikin takođe ističe da je Rusija spremna da odgovori na svaku pretnju, uključujući i jačanje prisustva ratnih brodova NATO-a u Crnom moru.

„Za Rusiju to nije razlog za dovlačenje dodatnih brodova, a osim toga, tako imamo na kome da odradimo akcije na vežbama. Naši obalski sistemi, ratni brodovi i podmornice spremni su za svaku pretnju. Iako nisu priznali Krim  ruskim, oni znaju da je Crnomorska flota u stanju borbene gotovosti i da ne smeju da zavire u naše teritorijalne vode. Ipak, postoji osećaj poštovanja prema našim mornarima. Ali situacija je prilično alarmantna i ne samo ovde nego i na Arktiku, Baltiku i Tihom okeanu. Naša flota je u stanju borbene pripravnosti, a Crno more je jedan od najvažnijih pravaca za nas“, zaključio je Dandikin.

Jačanje prisustva ratnih brodova NATO-a u Crnom moru vojni ekspert Vladimir Ovčinikov vidi kao „pokazivanje mišića“ i vojno-politički demarš Alijanse.

„Nije bitno koliko je tamo flota i iz kojih zemalja – to je demonstracija zastave. Ranije su mačevima udarali o štit, a sada na ovaj način pokazuju svoju snagu. Oni u Crnom moru sprovode izviđačke aktivnosti. Sa trenutnim nivoom razvoja oružja, tamo šta god da uđe biće momentalno potopljeno, tako da to nije nikakva pretnja za Rusiju. U slučaju rata, čak i bez upotrebe ratnih brodova, samo obalski sistemi i avijacija mogu sve te brodove odmah da potope. Ovo što se događa je vojno-politički demarš NATO-a. Rusija samo treba da planira šta da radi s njima u slučaju rata. Cilj nam je da utvrdimo razmere pretnje i isplaniramo odgovor“, zaključio je Ovčinikov.

izvor
Logged
Pages:  1 ... 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 [172] 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 ... 501   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.04 seconds with 23 queries.