PALUBA
June 20, 2019, 11:04:38 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jedan broj, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Search Calendar Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Bomba ručna kumulativna (BRK) M79  (Read 23799 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
gocemk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 799


« Reply #30 on: December 21, 2012, 09:52:33 pm »

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/k-6Rase-VFg?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Logged
gocemk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 799


« Reply #31 on: December 21, 2012, 09:59:31 pm »В момент отделения гранаты от руки корпус рукоятки под действием пружины подвижной муфты продвигается к корпусу гранаты и занимает прежнее (до метания) положение. Откидной колпак под действием своей пружины отходит назад от рукоятки, поворачивает откидную планку, и, освободившись от зацепления с ней, отделяется от рукоятки. Пружина стабилизатора выталкивает из рукоятки стабилизатор, который под действием проволочных перьев и силы сопротивления воздуха раскрывается и вытягивает подвижную трубку, при этом освобождаются шарики третьего предохранителя, удерживающие стержень. Стержень под действием своей пружины выходит из ударника (сработал третий предохранитель) и освобождает большие шарики, а значит, и корпус ударника. Продвижению вперед инерционного грузика и корпуса ударника препятствует контрпредохранительная пружина и трение. Малые шарики, находясь в стенках корпуса ударника, не позволяют продвинуться ударнику вперед.http://spec-naz.org/armory/grenades/ruchnaya_granata_rkg_3_rkg_3e_rkg_3em_upg_8_/
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 848« Reply #32 on: December 21, 2012, 10:26:07 pm »

Trpe, Goce, hvala na objasnjenju. Smiley
Logged
simo solaja
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1


« Reply #33 on: February 23, 2013, 09:42:28 pm »

Proizvodio SRB. Slavko Rodic Bugojno. Licenca i kompletna proizvodna linija krajem 80-tih premjestenau Makedoniju.
Logged
Рашо
Moderator
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 474« Reply #34 on: May 02, 2014, 01:46:58 pm »

БРК!


* brk.jpg (75.13 KB. 559x742 - viewed 345 times.)


Шта је мушкарац без БРКова! Wink

Logged
gocemk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 799


« Reply #35 on: February 19, 2015, 10:13:21 pm »

vezba sa kumulativna granata


* ozmxxozb_ow_0.jpg (126.68 KB. 700x525 - viewed 502 times.)

Logged
gocemk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 799


« Reply #36 on: February 04, 2019, 12:28:09 pm »

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/mQnzuBndPeU?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Logged
gocemk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 799


« Reply #37 on: February 28, 2019, 09:09:59 pm »

Кинеска противоклона  ракетна граната м-79 со дијаметар од 70 мм и пробивност од 100 мм под агол од 90 мм /Се работи за граната која имаа ракетен мотор и можи да фрли или турни граната до кај 50 метра на ефективен дострел додека краен дострел под агол од 45 степен  е 300 метри.Идеја за оваа граната се појавила во 1969 година кога Кинезите сфатиле дека ссср имаа големи количини на тенкови и друго оклоп па затоа сметале дека секој војник треба да поседува некоја граната со ракетен погон до кај 30 метра .И така кон крајот на 70 тите се појави м-79 кумулативна граната со ракетен мотор.Не го воведуват целосно овој систем во вооружување додека иако резултатите на терен биле одлични како од војниците така и од старешините .Овие гранати подоцна ке бидат предадени на црвените кмери кој ке ги употребуват против виетнамските тенкови.
Начинот на употреба се насочува ракетниот фрлач кон тенкот и се испалува ракета.

* Кинеска м-79.jpg (37.69 KB. 800x610 - viewed 75 times.)* кинекса м-79.jpg (18.99 KB. 513x305 - viewed 54 times.)* м-79 пресек кина1.jpg (19.09 KB. 474x369 - viewed 66 times.)


* кинекса м-79љ.jpg (89.55 KB, 300x255 - viewed 253 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 5 974


« Reply #38 on: March 03, 2019, 08:20:21 pm »

Ma sve je to lepo (teoretski)!
Ali ko će imati petlju da se prišunja tenku toliko blizu, da može dobaciti bombu na njega?  Huh?
Teško, čak i kada tenk ide bez pratnje.... A kada napreduje u pratnji pešadije - ovo je nemoguća misija. Bolje reći, misija za kamikaze!
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 910« Reply #39 on: March 03, 2019, 08:38:34 pm »

To je oružje za gradsku borbu. Ovo po šumama i livadama je utopija.

poz.
Logged
MOTORISTA
Writer Palube
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 32 387« Reply #40 on: March 03, 2019, 08:44:52 pm »Logged
gocemk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 799


« Reply #41 on: March 04, 2019, 01:16:59 am »

Не толку не ефективна сепак е многу ефтина и еден војник можи да понеси 2 или три такви мини сепак главно противоклопно оружје на советскиот  војник е токму ваква против оклопна граната која ја фрлаш од ров кон тенкот што се движи нешто слично како на филмот.


<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/hta7mvE9dm8?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Logged
gocemk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 799


« Reply #42 on: March 04, 2019, 01:24:18 am »

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/7Y4D4Y9OpIU?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Logged
kosmonaut
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 839


« Reply #43 on: March 04, 2019, 09:08:15 am »

Кинеска противоклона  ракетна граната м-79 со дијаметар од 70 мм и пробивност од 100 мм под агол од 90 мм /Се работи за граната која имаа ракетен мотор и можи да фрли или турни граната до кај 50 метра на ефективен дострел додека краен дострел под агол од 45 степен  е 300 метри.Идеја за оваа граната се појавила во 1969 година кога Кинезите сфатиле дека ссср имаа големи количини на тенкови и друго оклоп па затоа сметале дека секој војник треба да поседува некоја граната со ракетен погон до кај 30 метра .И така кон крајот на 70 тите се појави м-79 кумулативна граната со ракетен мотор.Не го воведуват целосно овој систем во вооружување додека иако резултатите на терен биле одлични како од војниците така и од старешините .Овие гранати подоцна ке бидат предадени на црвените кмери кој ке ги употребуват против виетнамските тенкови.
Начинот на употреба се насочува ракетниот фрлач кон тенкот и се испалува ракета.
[ Attachment ]

[ Attachment ]

[ Attachment ]
Bocno nisanjenje-ofrlje!? Kao kauboj kada puca sa kuka
Logged
gocemk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 799


« Reply #44 on: March 10, 2019, 11:32:14 pm »

 kosmonaut
Зависи која верзија на кинеската м-79 се користи на пример берзија Б имаа нишан иако онаа што ја постирав погоре на формуот имаа нишан сепак Верзија Б имаа  мал раковат и мала цевка заради повекекратна  употреба и со тоа полесено се нишани за разлика од верзијата А.


* 55180003532358530f7c.jpg (30.28 KB. 640x286 - viewed 50 times.)* 4a340000a318c7f4f370.jpg (27.38 KB. 493x395 - viewed 49 times.)* 50ec0007850056170006.jpg (48.74 KB. 486x1033 - viewed 50 times.)


Logged
Pages:  1 2 [3] 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.021 seconds with 25 queries.