PALUBA
April 26, 2024, 09:38:20 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 [76] 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 ... 109   Go Down
  Print  
Author Topic: Vesti iz Kosmonautike  (Read 532099 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1125 on: December 11, 2020, 10:01:56 am »

10.12.2020.

Izraelska kompanija pokreće novu misiju na Mesec
AUTOR: Beta/AFP

Izraelska neprofitna organizacija SpejsIL (SpaceIL), čija se svemirska letelica srušila u pokušaju da sleti na Mesec prošle godine, najavila je da pokreće novu lunarnu misiju sa partnerima u Vladi Izraela.

Cilj takozvanog projekta Berešit 2 (Postanje na hebrejskom jeziku) je da zapravo lansira tri svemirska broda na Mesec. Prvi svemirski brod koji je napravila ta kompanija u saradnji s Izraelskom vazdušno kosmičkom industrijom trebalo je da sledi ono što su prethodno postigle samo SAD, Rusija i Kina, ali bez uspeha. Predsednik Ruven Rivlin koji je bio domaćin ceremonije pokretanja novog projekta rekao je da je zemlja bila ponosna za vreme prošlogodišnjeg pokušaja sletanja.

"Bili smo razočarani i shvatili smo da moramo da počnemo ponovo iz početka. Danas krećemo novim putem sličnim ali drugačijim i na kraju se nadamo da prizemnimo tri letelice bezbedno na mesec", rekao je Rivlin.

Partner projekta biće i Ministarstvo za nauku i nacionalna svemirska agencija. Ministar za nauku Jicar Šai rekao je da je sedam zemalja, uključujući Ujedinjene Arapske Emirate (UAE), zainteresovano da se pridruži u takvim nastojanjima. Očekuje se da će Berešit 2 biti lansiran u svemir za četiri godine.

Izvor: www.n1info.com
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1126 on: December 11, 2020, 11:08:28 am »

Zabava počinje na 1:47

https://www.youtube.com/watch?v=ap-BkkrRg-o&ab_channel=SpaceX
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1127 on: December 11, 2020, 11:35:56 am »

Ovo izgleda kao da mu jedan motor nije radio.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1128 on: December 11, 2020, 02:20:30 pm »

Ilon Mask na licu mesta.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 001.jpg (294.79 KB, 2048x1366 - viewed 3 times.)

* 002.jpg (316.55 KB, 2048x1366 - viewed 3 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1129 on: December 11, 2020, 08:43:55 pm »

O čemu se tu radi?
Logged
DusanC
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125


« Reply #1130 on: December 12, 2020, 12:20:46 am »

O čemu se tu radi?

Testiran je Starship SN8 (prečnik 9m) i to let na visinu od 12km u konfiguraciji sa aero kočnicama i nosem (do sada leteli bez) sa sledećom sekvencom:

1. Poletanje sa 3 motora i parcijalno punim rezervoarima;
2. Namerno gašenje prvog motora na Qmax (maksimalna aerodinamička opterećenja tj. pošto je potrošen deo goriva i kiseonika raketa je lakša pa sa punim potiskom prilazi transoničnim brzinama) i let sa dva motora;
3. Namerno gašenje dva motora i let sa samo jednim;
4. Bočni let sa jednim motorom;
5. Prelazak iz leta sa pogonom na slobodni pad;
6. Slobodni pad upravljan po orijentaciji i poziciji samo pomoću aero kočnica, kao padobranac;
7. Prilazak mestu sledanja upravljanim slobodnim padom;
8. Prelazak na pomoćne rezervoare CH4 i O2 i paljenje motora u vazduhu. Sa glavnim motorima uzleće i leti ali pošto se prevće pre sletanja ima pomoćne rezervoare u kojima je CH4 i O2 potpuno u tečnom stanju te nema mogućnosti da motor uvuče gas;
9. Rotacija i prelazak iz slobodnog pada u vertikalan pogonjen let
10. Sletanje vertikalno pod pogonom.

Samo korak pod 10 nije uspeo, po rečima EM pao je pritisak CH4 u pomoćnom rezervoaru pa je u motor ušla smeša sa viškom kiseonika te je naravno pri visokim temperaturama i višku kiseonika počeo sagorevati sam motor, tj. metal, po zelenoj boji gasova bakar ili legur bakra.

Ovaj eksperimentalni let je ludi uspeh koji niko nije očekivao, a ništa posebno što je završio eksplozijom pošto je telemetrija bila online i svi podaci su prikupljeni.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1131 on: December 12, 2020, 08:12:23 am »




Novi ruski projekat: Orbitalna stanica koja može da radi beskonačno dugo


Nova ruska orbitalna stanica, na čijem projektu radi raketno-kosmička korporacija „Energija“, može da radi beskonačno dugo.

„Rok trajanja je neograničen“, navodi se u dokumentima korporacije u koje je RIA Novosti imala uvid.

Trajnost se postiže u prvom redu menjanjem modula.

Prema rečima rukovodioca Instituta kosmičke politike Ivana Mojsejeva, slična ideja je pre pet godina bila predložena „Roskosmosu“.

„Pogledajte ruski deo Međunarodne kosmičke stanice. Decenije su prošle a on još nije dovršen. Postavlja se pitanje: Šta raditi nakon što se završi eksploatacija? Ako se u startu krene od principa da je modul odslužio svoj vek i da se zamenjuje drugim, onda stanica postaje ‘večna’ “, objašnjava on.

Rusija ima veliko iskustvo u izgradnji orbitalnih stanica, ali je za svaku koja je do sada urađena određen rok korišćenja.

Stanica „Mir“ je prvobitno trebalo da bude u upotrebi pet godina, a radila je 15. Predviđeni rok upotrebe MKS bio je 15 godina, ali stanica traje 26 godina, a razmatra se mogućnost njene upotrebe do 2030. godine.

Do sada nikada nije razmatrana mogućnost da ona traje večno.

Zamenik glavnog konstruktora u korporaciji „Energija“ Vladimir Solovjov je u oktobru rekao da će po konstrukciji nova stanica ličiti na stanicu „Mir“.

Sastojaće se od najmanje pet modula – od osnovnog do komercijalnog u koji bi moglo da se smesti četvoro turista i koji bi imao i bežični internet.

Prema planu, modula bi se izvodili u orbitu uz pomoć raketa-nosača „Angara – A5“ sa kosmodroma Pleseck ili Istočni.

Kada jednom stanica bude gotova ona bi trebalo da bude veća od stanica „Mir“ i ruskog dela MKS, a njen položaj u orbiti na visini od 400 kilometara i pod uglom od 98 stepeni, omogućio bi nadgledanje cele površine Zemlje, pre svega Arktika i Severnog morskog puta.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1132 on: December 13, 2020, 10:47:07 am »



Rusija pravi nuklearni tegljač za letove u daleki svemir


Ruska kosmička agencija „Roskosmos“ sklopila je ugovor vredan 4,2 milijarde rubalja (oko 47 miliona evra) za razvoj idejnog projekta svemirskog nuklearnog tegljača „Nuklon“ za letove na Mesec, Jupiter i Veneru, navodi se u dokumentima objavljenim na sajtu javnih nabavki.

Sporazum između „Roskosmosa“ i konstruktorskog biroa iz Sankt Peterburga „Arsenal“ sklopljen je 10. decembra. Planirano je da se izrada idejnog projekta za „svemirski kompleks sa transportno-energetskim modulom na bazi nuklearne elektrane“ završi do jula 2024. godine.

Na izradi elemenata nuklearnog tegljača na bazi transportno-energetskog modula sa megavatnom nuklearnom elektranom radi se od 2010. godine. Na međunarodnom avio-kosmičkom salonu MAKS-2019 prvi put je prikazana maketa, a ove godine i trodimenzionalna grafika rada tegljača u svemiru.

Kako je u januaru rekao zamenik generalnog direktora „Roskosmosa“ Jurij Urličič, planirano je da se svemirski nuklearni tegljač lansira u orbitu 2030. godine u cilju testiranja leta. Nakon toga je planirana serijska proizvodnja i komercijalna upotreba.

Prema rečima direktora Instituta za svemirska istraživanja Ruske akademije nauka Anatolija Petrukoviča, naučnici će sledeće godine početi da razrađuju konkretne opcije za upotrebu nuklearnog tegljača. Jedan od mogućih projekata je uzimanje uzoraka zemljišta sa jednog od Jupiterovih satelita.

Ranije je saopšteno da američki Kongres planira da uvede sankcije kompanijama „Roskosmosa“ koje rade sa radioaktivnim materijalima, uključujući i projekat svemirskog „nuklearnog tegljača“.

Izvršni direktor „Roskosmosa“ Aleksandar Blošenko objavio je da će kosmički nuklearni tegljač „Nuklon“ moći da leti sa Venere do Jupitera u jednoj misiji, a već prvo lansiranje sonde postaće punopravna naučna misija.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1133 on: December 14, 2020, 08:44:29 am »



Rusija uspešno testirala tešku raketu „Angara-A5“


Sa vojnog aerodroma Pleseck izvedeno je drugo probno lansiranje teške rakete-nosača „Angara-A5“ sa maketom korisnog tereta, saopštila je pres-služba Ministarstva odbrane Rusije.

„Borbene jedinice Kosmičkih snaga izvele su probno lansiranje rakete-nosača teške klase „Angara-A5“ sa masivnom maketom korisnog tereta“, saopštili su iz vojnog resora.

Dvanaest minuta nakon lansiranja, orbitalni deo sa potisnim blokom „Briz-M“ i maketom korisnog tereta odvojio se od treće faze rakete „Angara-A5“.

Dalje izvođenje orbitalnog bloka u ciljnu geostacionalrnu orbitu (oko 36.000 kilometara) vršiće se uz pomoć bloka „Briz-M“.

Raketu teške klase „Angara-A5“ pratila su kopnena sredstva Vazdušno-kosmičkih snaga, saopštila je pres-služba vojske.

Raketa je lansirana u 8.50 po moskovskom vremenu sa kosmodroma Pleseck u Arhangelskoj oblasti.

Direktor "Roskosmosa" Dmitrij Rogozin prokomentarisao je ovaj događaj na svojoj stanici na tviteru: "Ura, početela je!!!".

Raketa „Angara-A5“ je prvi put lansirana u decembru 2014. godine sa kosmodroma „Pleseck“. Raketa je izvela maketu satelita težine 2,04 tone u geostacionarnu orbitu – 36.000 kilometara iznad Zemlje. Prilikom drugog lansiranja, raketa će morati da izvede u orbitu maketu svemirske letelice.

„Angara“ spada u ekološki čiste rakete-nosače različitih klasa. Tom tipu pripadaju laki nosači „Angara-1.2“, srednji „Angara-A3“, teški „Angara-A5“ modernizovana raketa „Angara-A5M“ i raketa povećane nosivosti — „Angara-A5V“.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1134 on: December 14, 2020, 11:51:45 am »



Quote
Delta IV Heavy Launch SLC-37

A Delta IV Heavy rocket successfully launches from SLC-37 at Cape Canaveral Space Force Station, Fla., December 10, 2020. The rocket carried the NROL-44 mission for the National Reconnaissance Office.



Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1135 on: December 15, 2020, 01:28:15 pm »

15.12.2020.

Uzorci prašine s asteroida ostavili naučnike "bez reči"
AUTOR: Hina

Uzorci crne peščane prašine koje je na asteroidu 162173 Riugu, od Zemlje udaljenom oko 300 miliona kilometara prikupila japanska svemirska sonda Hajabusa 2, premašili su očekivanja japanskih naučnika, koji su, kako je rekao jedan od njih, ostali bez reči nakon što su otvorili kapsulu.

Prikupljeni uzorci tla s asteroida vrhunac su šestogodišnje svemirske odiseje sonde Hajabuse 2, a u Japan su stigli prošle nedelje, ali istraživači do početka ove nedelje još uvek nisu sa sigurnošću mogli da potvrde ima li ičega u kapsuli.

"Cilj nam je bio da prikupimo 100 mg ili više uzoraka tla s asteroida i u tome smo definitivno uspeli", rekao je Hirotaka Savada iz Japanske agencije za istraživanje svemira (JAXA), dodavši da je, ugledavši prvi put uzorke prašine jednostavno zanemeo od uzbuđenja.

"Mislim da sam najpre zanemeo, a potom sam počeo da vrištim, zapravo se više ni ne sećam", rekao je na konferenciji za novinare. "Bilo je stvarno drugačije od očekivanog, zapravo količina je bila prilično velika."

JAXA je objavila i fotografiju manje količine crne prašine u metalnoj kutiji, što je dokaz i prvi uvid u rezultate šestogodišnje svemirske misije bez presedana. Dragocena prašina pronađena je u spoljnom omotaču kapsule, rekli su zvaničnici agencije, a veće bi uzorke trebalo da ugledaju čim otvore unutrašnji deo spremnika, što je delikatan posao. Naučnici veruju da bi uzorci mogli da sadrže organsku materiju koja je mogla da doprinese razvoju života na Zemlji. Nadaju da će im ovi primerci tla s asteroida omogućiti bolji uvid u hemijski sastav svemirskih tela kakav je bio pre otprilike 4,5 milijarde godina, dok je Sunčev sistem još bio u nastanku.

"Apsolutno smo oduševljeni. Toliko je toga što bismo iz ovih uzoraka mogli da saznamo i naučimo", rekao je Sei-ićiro Vatanabe, profesor sa Univerziteta Nagoja i šef istraživačkog tima.

Polovinu uzoraka s Hajabuse 2 podijeliće naučnici JAXA-e, američke svemirske agencije NASA-e i ostalih međunarodnih organizacija, a ostatak će se zadržati za buduća istraživanja, s obzirom na brz napredak analitičke tehnologije. Naučnici s ponosom ističu kako za sondu posao još nije završen jer će je ponovno poslati na novu, dužu misiju čiji su cilj dva nova asteroida. Uzorke tla s asteroida sonda je ispustila na Zemlju, a da se nije fizički spustila na nju.

Svemirska sonda Hajabusa 2 prva je u istoriji s udaljenog asteroida na Zemlju donela uzorke njegovog tla. Lansirana je u decembru 2014. godine. U junu 2018. stigla je do svog cilja, asteroida Riugua, a u septembru iste godine započela je s njegovim istraživanjem. Tokom svog boravka blizu ovog asteroida sonda je prema njemu lansirala projektile i detonirala bombe kako bi se podigla prašina i prikupili uzorci. Zahvaljujući ovakvom načinu "rudarenja" na asteroidu prikupljeni su podzemni uzorci prašine i kamenja. Na taj je način prvi put u istorji prikupljen materijal ovog tipa.

Izvor: www.n1info.com
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1136 on: December 16, 2020, 08:21:31 am »



Rogozin: Nova „Angara“ će biti dvostruko moćnija od „Protona“



Raketa-nosač „Angara-A5V“ biće dvostruko moćnija od „Protona“ i zadovoljiće sve potrebe „Roskosmosa“ do 2032. godine, saopštio je šef ruske svemirske korporacije Dmitrij Rogozin.

Treći stepen rakete će pokretati motor koji će sagorevati tečni vodonik.

„U toj verziji (A5V) 'Angara' će biti duplo moćnija od 'Protona'. To još nije gigateška raketa (koja može da lansira u nisku orbitu 50 tona tereta), ali jeste superteška raketa, koja je sposobna da reši sve naše zadatke do 2032. godine“, napisao je Rogozin na tviteru.

​On je podsetio da su već počeli radovi na motoru RD-0150 za raketu „Angara-A5V“.

Rogozin je takođe napisao da će Ministarstvo odbrane Rusije i „Roskosmos“ sledeće godine realizovati dva lansiranja rakete „Angara“.

„Sledeće godine ćemo realizovati lansiranje kako teške, tako i lake rakete 'Angara', s tim što će teška leteti sa moćnim potisnim blokom 'Persej'. Lansiranja će se izvesti prema programu testiranja leta, gde je naručilac Ministarstvo odbrane. Veliko im hvala“, napisao je Rogozin.

​Do sada su realizovana tri lansiranja rakete „Angara“ – 2014. godine su poletele laka i teška verzija, a 2020. godine lansirana je teška „Angara“.

Ranije je saopštavano da „Angara-A5V“ može da lansira u nisku Zemljinu orbitu 37 tona tereta na visinu od oko 200 kilometara. „Proton“ na istu visinu može dostaviti oko 23 tone tereta.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1137 on: December 17, 2020, 07:03:26 am »

16.12.2020.

Kineska kapsula sletela na Zemlju noseći kamen sa Meseca
AUTOR: Beta

Kineska svemirska kapsula vratila se na Zemlju sa prvim svežim uzorcima kamenja i drugog materijala sa Meseca posle više od 40 godina.



Kapsula Čang'e 5 sletela je nešto posle 02:00 u četvrtak ujutru (18.00 GMT), u oblasti Sizivang u regionu Unutrašnje Mongolije, javili su državni mediji. Ona se prethodno odvojila od ostatka svemirske letelice i spustila uz pomoć padobrana.

Dva od četiri modula Čang'e 5 spustila su se na Mesec 1. decembra i sakupila oko 2 kilograma uzoraka, sa površine i izvlačeći ih iz iz mesečeve kore. To je najnovija u sve smelijim misijama kineskog svemirskog programa čiji cilj je da spusti čoveka na Mesec.

Izvor: www.n1info.com
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1138 on: December 18, 2020, 07:49:51 am »



Kina gradi stalnu bazu na Mesecu?


Kineska nacionalna svemirska agencija (CNSA) najavila je da će analizirati može li se izgraditi trajna bazu na Mesecu.

Kineska svemirska agencija istraživaće potencijalnu lunarnu bazu u budućoj misiji „Čang'e-8“,navodi se u izveštaju „Global tajmsa“ i dodaje da će nova ekspedicija testirati nove mogućnosti 3D štampanja za izgradnju baze.

Peking se nada da će kineske astronaute poslati na Mesec do 2030. godine kako bi izgradili trajnu istraživačku bazu u blizini južnog pola satelita, izvestio je „Saut Čajna morning post“, dodajući da bi trebalo da lansira svemirsku stanicu sledeće godine.

Vest je objavljena nakon što je Kina najavila da će pozvati međunarodne naučnike da se pridruže istraživačkim projektima na Mesecu, rekao je Vu Ianhua, zamenik administratora CNSA, na konferenciji za novinare u Pekingu.

Nedavna misija „Čang'e 5“ izvedena je sa partnerima iz Evropske svemirske agencije, Namibije, Pakistana i Argentine, rekao je Vu.


„Sledeći mali korak“ u kineskim svemirskim ambicijama

Bespilotni „Čang'e 5“ uspešno se vratio sa putovanja nakon što je prikupio uzorke prašine za proučavanje nakon lansiranja 23. novembra i 23-dnevnog putovanja.

​Misija je sakupila prve mesečeve uzorke u poslednje 44 godine, a Kina je postala treća zemlja koja je došla do uzoraka tla sa Meseca, prenose državni mediji.

Kineski predsednik Si Đinping čestitao je timu navodeći da je komplikovani svemirski program označio „veliki korak napred u kineskoj svemirskoj industriji“ i da će doprineti „produbljivanju razumevanja porekla Meseca i istorije evolucije Sunčevog sistema“.

„Vaš izuzetni podvig uvek će pamtiti naša zemlja i narod“, dodao je kineski predsednik.

Pre nekoliko dana Peking je objavio da će dopustiti korišćenje svog sfernog teleskopa stranim astronomima. Uređaj od 500 metara najveći je svetski radio-teleskop.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1139 on: December 18, 2020, 10:08:08 am »


Kineska svemirska kapsula vratila se na Zemlju sa prvim svežim uzorcima kamenja i drugog materijala sa Meseca posle više od 40 godina.


Quote
'Complete success' | China's Chang’e-5 returns to Earth carrying lunar samples

China's Chang'e-5 lunar probe successfully returned to Earth. It brought back the first fresh samples of rock and debris from the Moon in more than four decades. China is the third nation ever to retrieve lunar samples, after the US and Russia.




Logged
Pages:  1 ... 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 [76] 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 ... 109   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.039 seconds with 22 queries.