PALUBA
April 18, 2024, 04:59:41 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 [77] 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 ... 109   Go Down
  Print  
Author Topic: Vesti iz Kosmonautike  (Read 529149 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1140 on: December 18, 2020, 05:36:51 pm »



Počela vakcinacija ruskih kosmonauta


Vakcinacija ruskih kosmonauta protiv virusa korona počela je u „Zvezdanom gradu“ severoistočno od Moskve, saopštio je „Roskosmos“.

„Kosmonauti ‘Roskosmosa’ pridružili su se sveobuhvatnoj vakcinaciji koja je 15. decembra počela na teritoriji cele zemlje“, navodi se u saooštenju.

Za tri nedelje kosmonauti će primiti drugu dozu vakcine.


izvor

Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1141 on: December 19, 2020, 07:31:21 am »



Kosmodrom „Vostočni“ će godišnje imati do deset lansiranja


Planirano je da se iz kompleksa za lansiranje rakete „Angara“ sa kosmodroma „Vostočni“ izvede godišnje do deset lansiranja sa teretom i posadom, rekao je Jurij Trutnjev, potpredsednik Vlade Rusije i predstavnik ruskog predsednika za Dalekoistočni federalni okrug.

„Vidimo kako se projekat dinamično razvija. Izgradnja druge etape kosmodroma je u toku. Od planiranih sto objekata, četrdesetak se već gradi. U novom lansirnom kompleksu vršiće se do deset lansiranja", izjavio je Trutnjev.

Prema njegovim rečima Rusija će dobiti moderan i univerzalan kosmodrom na svojoj teritoriji i sva lansiranja će biti upravo sa kosmodroma „Vostočni“.

Druga faza izgradnje kosmodroma uključuje izgradnju lansirne rampe za lansirne rakete „Angara-A5“.

Pretpostavlja se da će izgradnja druge etape biti završena krajem 2022. godine.

Prvo lansiranje „Angare“ zakazano je za 2023. godinu.


Pokretač ekonomije

„Na Dalekom istoku je prošlo još jedno lansiranje rakete sa novog ruskog kosmodroma. Izgradnja novog kosmodroma je važna faza u jačanju ruske kosmonautike i nauke. To su nove nadležnosti Amurske regije, novi pokretač razvoja ekonomije makroregije Dalekog istoka", istakao je Trutnjev.

On je istakao da je danas preduzet još jedan korak ka razvoju kosmodroma, jer je uspešno završeno prvo potpuno komercijalno lansiranje sa Dalekog istoka.

„Lansiranje inostranih raketa uz pomoć ruskih lansirnih aparata jača položaj naše zemlje na međunarodnim tržištima“, zaključio je Trutnjev.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1142 on: December 19, 2020, 11:17:43 am »

19.12.2020.

Kina će uzorke s Meseca podeliti s drugim državama

AUTOR: Hina/AFP

Kina će na osnovu međunarodne konvencije podeliti s drugim državama podatke i uzorke s Meseca prikupljene u misiji Change'e 5 iako bi takvu razmenu sa Sjedinjenim Državama mogla sprečiti "nesrećna" američka ograničenja.

Kapsula se prizemljila u severnoj pokrajini Unutrašnja Mongolija u četvrtak rano ujutro i donela je prve uzorke stenja i tla s Meseca nakon 1970. godine. Materijal dovezen kapsulom Chang'e-5, prema imenu mitske kineske boginje Meseca, trebalo bi da pomogne naučnicima da saznaju više o poreklu Meseca, njegovom nastanku i vulkanskoj aktivnosti na njegovoj površini. Kina je tom misijom postala treća zemlja koja je prikupila Mesečeve uzorke, nakon SAD-a i SSSR-a u 1960-im i 1970-im. Bio je to prvi takav pokušaj nakon misije Luna 24 Sovjetskog Saveza koja je uspešno završena 1976.

"U skladu s međunarodnom konvencijom o saradnji i sporazumima o multilateralnoj i bilateralnoj suradnji, donećemo propise o upravljanju podacima i uzorcima s Meseca", rekao je Vu Janhua, zamenik Kineske nacionalne svemirske uprave. "Podelićemo ih s relevantnim državama i naučnicima, a neki od njih mogli bi biti darovani u skladu s međunarodnom praksom", rekao je.

Misijom Chang'e 5 Kina je prvi put uspela da lansira letelicu s nekog drugog nebeskog tela i testira sposobnosti da prikupi udaljene uzorke iz svemira u sklopu priprema za složenije misije istraživanja Sunčevog sistema. Na pitanje da je li Kina spremna da podeli uzorke sa Sjedinjenim Državama koje vlastitoj svemirskoj agenciji NASA ograničavaju direktnu saradnju s Kinom, Vu je rekao da "na žalost" postoje ograničenja.

"Kineska vlada želi da podeli Mesečeve uzorke s ustanovama i naučnicima iz raznih zemalja", a da "saradnja sa SAD-om zavisi od američke politike".

Kina nije obznanila koliku je količinu uzoraka uzela, ali planirano je bilo da prikupi dva kilograma stena i tla.

"Objavićemo to uskoro", rekao je Hu Hao, voditelj treće faze kineskog programa istraživanja Meseca.

Kina se nada da će do 2022. imati svemirsku stanicu s ljudskom posadom i da će moći slati ljude na Mesec. Godine 1970. Kina je lansirala u orbitu prvi satelit, ali je morala da čeka 2003. da bi izvela prvi svemirski let s posadom, "tajkonautom" Jangom Livejom. Kina je letos lansirala još jednu sondu koja za nekoliko meseci treba da stigne na Mars, gde će iduće godine "provozati" daljinski upravljanog robota.

Izvor: www.n1info.com
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1143 on: December 20, 2020, 08:51:23 am »

Lovci na vanzemaljce registrovali neobičan signal: "Ovo je prvi ozbiljan kandidat od 1977."
J.A.K. 19.12.2020.

Grupa astronoma koja godinama traga za vanzemaljskim životom, uočila je intrigantnu emisiju radio-talasa koja je, kako im se čini, došla iz smera Proksime Kentauri, zvezde najbliže Suncu.

Uski snop radio-talasa je tokom 30 sati nadzora ulovio teleskop Parks u Australiji, u aprilu i maju prošle godine. Analiza snopa traje već neko vreme, a naučnici još nisu identifikovali zemaljskog krivca, na primer neki satelit u prolazu ili opremu na Zemlji, prenosi "Gardijan".

Nije neobično da astronomi teleskopom Parks u sklopu projekta "Brejktru listen" vrednog 100 miliona dolara, opaze neobične radio-talase, ali sve se to do sada pripisivalo ljudskom delovanju ili prirodnim smetnjama. I najnoviji "signal" možda će dobiti svakodnevno objašnjenje, ali smer uskog snopa, oko 980 MHz, i prividno pomeranje njegove frekvencije za koji je utvrđeno da je u skladu sa kretanjem planeta, ovom otkriću dodali su misterioznu notu.

Snop radio-talasa koji, čini se, dolazi iz smera Proksime Kentauri, crvene patuljaste zvezde udaljene 4,2 svetlosne godine od Zemlje, nije ponovo uočen od početnog posmatranja, prema rečima astronoma koji je žele da ostane anoniman, jer je istraživanje još u toku.

- To je prvi ozbiljni kandidat od 'Wow!' signala - rekao je kratko.

Inače, "Wow!" signal otkriven je 1977. godine. To je bio kratkotrajni uskopojasni radio-signal, otkriven iz opservatorijuma u Ohaju koji traga za vanzemaljskom inteligencijom. Neobični signal, koji je svoje ime dobio nakon što je astronom Džeri Eman napisao "Wow!" pored podataka, izazvao je talase oduševljenja, premda je Eman upozorio da se "ne izvode veliki zaključci iz polovičnih podataka".

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1144 on: December 21, 2020, 08:58:13 am »

Proboj na polju nauke, na našu planetu ispaljen rafal radio talasa
D. VUJIČIĆ 21. 12. 2020.

ASTRONOMI su možda primili prve radio-signale sa planete izvan našeg Sunčevog sistema, izvestio je "Independent".

Prema rečima naučnika, na koji se poziva londonski list, "u pitanju je "proboj" na polju nauke i novo važno sredstvo za ispitivanje i razumevanje dalekih planetarnih tela".

Šokantna priča iz Londona poziva se na Univerzitet Kornel i njegovog postdoktorskog istraživača Džejka Tarnera, čiji su nalazi objavljeni u časopisu "Astronomi i Astrofizika". Tarner je i deo Radio-teleskopske stanice u Holandiji, čiji su astronomi otkrili rafale radio-signala usmerene ka zamlji iz ne tako bliskog sazvežđa Botes.

Novine iz Londona, u članku koji je tokom vikenda "pomerio kovid 19" sa liste najčitanijih priloga na Ostrvu dodaju da vesti o radio-komunikaciji sa egzoplanetom čak i nije "najnezaboravnija priča o vanzemaljcima iz ove godine", misleći tu o deklasifikovanim snimcima NLO Mornaričke avijacije koje je Pentagon prikazao kao autentično iz kokpita pilota. I baš o tim fenomenima u "Merkatus centru", Univerziteta "Džordž Mason", govorio je i bivši direktor CIA Džon Brenan opisujući ih kao iznenađujuće i rekavši "da se prema njima treba odnositi otvorenog uma".

Tumačeći primljene radio-signale iz drugog sazvežđa istraživači sa "Kornela" tvrde da oni potiču sa egzoplanete (planete van Sunčanog sistema), što je prvi put da su ljudi primili radio-emisiju sa planete izvan našeg sunca.. Konkretno, radio-rafali dolaze iz sazvežđa Botes, koje se može videti na severnom nebu.

- Predstavljamo da je ovo jedan od prvih nagoveštaja otkrivanja egzoplanete u radio-sferi - rekao je Džejk Tarner - Signal dolaze iz sistema Tau Botes, koji sadrži binarnu zvezdu i egzoplanetu - dodao je Džejk. Mi tvrdimo da se radi o emisiji same planete. Iz snage i polarizacije radio-signala i magnetnog polja planete, on je kompatibilan sa teorijskim predviđanjima kako bi signal iz drugih sazvežđa trebalo da izgleda. Koristeći radio-teleskop u Holandiji, astronomi su otkrili rafale koji su emitovani iz zvezdanog sistema koji je domaćin različitim planetama poznatim kao vreli Jupiter, koji je masivan i plinovit poput suseda Zemlje, ali mnogo bliži zvezdi sopstvenog sistema.

- Ako se potvrdi naše istraživanje, objašnjava Rej Džajvardhan, profesor na "Kornelu", otkrivanje radio-signala otvara novi prozor na raumevanju egzoplanetama, pružajući nam nov način da istražimo vanzemaljske svetove koji su desetine svetlosnih godina daleko.

Treba napomenuti, međutim, da je signal još uvek slab i nepotvrđen, prema "Independentu". Dodatno ispitivanje pomoću drugih radio-teleskopa trebalo bi da pomogne da se pruži više detalja i konačno potvrdi da li zagonetni rafali zaista potiču sa druge planete izvan našeg Sunčevog sistema.

Druga informacija slične sadržine tokom vikenda stigla je sa Univerziteta "Džordž Mason" u SAD, gde je govorio bivši direktor CIA Džon Brenan. Studentima je opisao deklasifikovane video-snimke NLO-a iz Pentagona kao iznenađujuće i rekao je da se prema njima treba odnositi otvorenog uma. Među nekoliko nedavno deklasifikovanih video-snimaka bio je i snimak takozvanog tik-tak objekta, koji su piloti 2004. godine snimili kamerom kako izvodi vratolomije i očigledno manevrima prkosi zakonima fizike na 100 kilometara od obale Tihog okeana. Brenan je bio oprezan da ne potvrdi niti porekne postojanje vanzemaljaca, ali je imao zanimljive ideje,izvestio je o gostovanju Brenana RT. Na insistiranje da kaže da li misli da postoje vanzemaljci i da li su posetili Zemlju, Brenan je rekao da je "pomalo drsko i arogantno od nas da verujemo da nigde u celom svemiru ne postoji drugi oblik života".

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1145 on: December 21, 2020, 11:11:14 am »

Ne znam kako nam je ovo promaklo.

----------------------------------------------

Neverovatan korak za čovečanstvo: Pronađen način da se na Marsu stvori kiseonik?
IZVOR: TANJUG UTORAK, 8.12.2020.

U visokorizičnoj misiji, kojoj će biti potrebno oko pet godina da se završi, NASA želi da spusti tim astronauta na Mars posle 2030. godine tako što će oni napraviti kiseonik na Crvenoj planeti.

Da bi održali misiju funkcionalnom, neće biti dovoljne zalihe kiseonika koje će poneti sa Zemlje, ali NASA planira da reši problem korišćenjem MOKSI sistema, eksperimentalnog projekta za pravljenje kiseonika na planeti Mars. Ovaj sistem je u probnoj fazi na vozilu koje je sletelo na Mars u julu. Rover sadrži uređaj koji pretvara ugljen-dioksid, koji sačinjava 96 odsto atmosfere na Crvenoj planti, u kiseonik, prenosi CNN. U Marsovoj atmosferi ima svega 0,13 odsto kiseonika, u poređenju sa 21 odsto, koliko ima u Zemljinoj atmosferi.

Moksi je aparat koji pravi kiseonik poput drveća - uvlači vazduh sa Marsa i elektrohemijskim procesom odvaja dva atoma kiseonika od svakog molekula ugljen-dioksida. Naučnici sa vašingtonskog univerziteta Sent Luis su rekli da su možda našli drugu tehniku koja bi mogla da bude dopuna ovom sistemu. Postoji mogućnost i da se smrznuta jezera na Marsu iskoriste za pravljenje kiseonika, jer se veruje da tamo ima slanog rastvora.

"Prisustvo slanog rastvora je slučajno, jer smanjuje tačku zaleđivanja vode. Ideja je da se uzme slana voda i elektrolizuje. Našim procesom bi se uzela voda i delila na vodonik i kiseonik", rekao je Vidžaj Ramani, tvorac ideje sa vašingtonskog univerziteta.

Izvor: www.b92.net
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1146 on: December 21, 2020, 03:02:51 pm »

понедељак, 21.12.2020.

Чанге-5 свемирска летелица успешно завршила мисију на Месецу

У 1.59 часова по пекиншком времену 17. децембра кинеска истраживачка сонда Чанге-5 успешно је слетела на планирано одредиште Сизиванг у унутрашњој Монголији. Овим је успешно завршена мисија програма лунарног истраживања у три корака – орбитрирање, слетање и доношење узорака.

Након 23 дана истраживања на Месецу завршено је прикупљање камења, узети су узорци са површине, узлетање је успешно обављено, а беспилотна летелица није имала пуно проблема са уласком у месечеву орбиту. Легендарно путовање Чанге-5 не само да је „донело узорке који ће открити тајне Месеца”, већ је и поставило темељ кинеском сну о истраживању Месеца.

Од успешног лансирања 24. новембра до слетања на Месец 1. децембра, те узимања узорака, од првог полетања Чанге-5 сонде са Месеца до сигурног повратка кући, путовање од 23 дана обухватило је: трансфер Земља–Месец, успоравање близу Месеца, лет око Месеца, слетање на Месец, аутоматско скупљање узорака месечевог тла, полетање са месечеве површине, прикључивање узлетне сонде и спајање са комбинацијом орбитера и повратника сонде у лунарној орбити, те повратак на Земљу.

Као најсложенији кинески пројекат система ваздухопловства са највећим технолошким опсегом, мисија Чанге-5 успешно је имплементирала разне технолошке иновације, направила огроман искорак кроз низ кључних технологија, те поставила нови, високи стандард кинеске технологије дубоког истраживања свемира.

Према речима Ву Јанхуа, заменика директора кинеске Националне свемирске администрације и заменика врховног заповедника пројекта истраживања Месеца, мисија Чанге-5 је остварила неколико веома значајних достигнућа – прикупљање и паковање месечевог камења млађег од две милијарде година, прецизно лансирање узлетне сонде, спајање делова сонде у лунарној орбити, пренос узорака другом космичком брзином, те успостављање система за складиштење, анализу и научно истраживање месечевих узорака у Кини.

Чанге-5 који је вредно радио скоро месец дана, сада може да се одмори, али истраживање на узорцима које је ова летелица донела са Месеца тек почиње. Према плану, Чанге-5 летелица биће пребачена ваздушним путем у Пекинг где ће се наставити радови на отварању сонде и преузимању узорака из контејнера. Кинеска Национална свемирска администрација искористиће ову прилику да одржи церемонију примопредаје како би свечано уручила месечеве узорке истраживачком тиму у Пекингу, започела прва истраживања, анализе и складиштење неземаљских узорака у Кини.

Ли Чунлај, истраживач у Националној астрономској осматрачници Кинеске академије наука и заменик главног креатора треће фазе пројекта истраживања Месеца, рекао је да ће Кина у лабораторијама спроводити дугорочна и систематска истраживања месечевих узорака, укључујући структуру, физичка својства, хемијски састав, минералне карактеристике и геолошку еволуцију месечевог тла. Подразумева се да је Национална астрономска опсерваторија Кинеске академије наука основала прву лабораторију месечевих узорака у Кини опремљену за чување, обраду и анализу неземаљских узорака. Поред тога, Ву Јанхуа је изјавио да ће Национална свемирска управа организовати истраживање и спровести даљинску приправност за катастрофе у Шаошану, Хунану, родном граду Мао Цедунга како би на овај начин испунила дугогодишњу жељу председавајућег да за живота „може на Месец за девет дана”.

Многе земље су већ раније изразиле спремност да заједно са Кином изучавају месечево тло, а обични људи се такође надају да ће „видети месечево тлo изблиза”. С тим у вези, релевантни стручњаци су изјавили да ће Национална свемирска управа, како би успешно обавила посао управљања узорцима тла са Месеца и дељења података, издати посебне методе управљања и накнадне политике поступања са месечевим узорцима, те пружити релевантне планове за захтевне анализе узорака месечевог тла својим међународним колегама. У вези са заједничким истраживањем и разменом резултата, неки узорци се могу давати као национални поклони у складу са међународном праксом. Истовремено, ради ранијег упознавања јавности о успесима Чанге-5, неки узорци ће бити приказани у Националном музеју Тибета у сврху научног образовања.

Ресурси из свемира су заједничко богатство целог човечанства. Кинеска влада је ради научног истраживања спремна да подели узорке месечевог камења са заинтересованим научницима из различитих земаља. Ву Јанхуа је рекао да ће Кина остварити искрену и пријатељску сарадњу засновану на принципу једнакости, узајамне користи, мирољубиве употребе и међусобне сарадње.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1147 on: December 22, 2020, 09:49:49 pm »

Prvi let nove kineske rakete “Dugi marš 8”
IT Autor: Slobodna Evropa 22. Dec. 202015:05

Nova kineska raketa nosač "Dugi marš 8" obavila je danas prvi let, prema dugoročnom planu razvoja raketa koje mogu da se koriste ponovo da bi se smanjili troškovi i ubrzala lansiranja za komercijalne klijente.



Raketa je lansirana sa južnog kineskog ostrva Hajnan sa pet satelita u 12.37 časova po lokalnom vremenu, preneli su državni mediji, prenosi RSE. Kina planira da u narednim godinama razvije rakete “Dugi marš 8” koje mogu da se ponovo koriste, slično raketi “falkon” koju proizvodi američka privatna kompanija “Space X”. Kineski mediji nisu precizirali da li će primerak koji je lansiran moći da se ponovo upotrebi. Očekuje se da će raketa u budućnosti moći da poleće i sleće vertikalno, što znači da će moći da se upotrebljava više od jednog puta. Kina će razviti takvu raketu oko 2025. godine, saopštila je u novembru kineska Korporacija za aerosvemirsku nauku i tehnologiju.



Ranije ovog meseca, Kina je donela na Zemlju prve uzorke stena sa Meseca posle 40 godina, a lansirala je i svoju prvu samostalnu misiju na Mars. Oko 2022. godine, Kina planira da završi gradnju nastanjive orbitalne stanice sastavljene od više modula. Cilj Kine je da do 2045. godine uspostavi program sa hiljadama letova godišnje, kojima će u svemir podizati desetine tona tereta i putnike.

Izvor: www.nova.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1148 on: December 23, 2020, 10:38:30 am »

среда, 23.12.2020.
Димитрије Буквић

Свемирски ауто-пут као галактичка пречица

Научница Наташа Тодоровић пронашла је својеврсне космичке коридоре којима се до спољних граница Сунчевог система може стићи за време које се мери деценијама, а не, као што је сада случај, стотинама милиона година

Судећи по открићу Наташе Тодоровић, изрека „преко прече – наоколо ближе”, ако се схвати дословно, не важи у свемиру. Ова научна сарадница на Астрономској опсерваторији у Београду, у сарадњи са Американцем Ароном Розенгрином и кинеским студентом Ди Вуом, пронашла је својеврсне „свемирске ауто-путеве” у космосу. Астероиди, комете али и летелице који се нађу на овим рутама, могу да до спољних граница Сунчевог система на релацији Јупитер–Нептун стигну за време које се мери деценијама. Ако пак небеска тела иду „наоколо”, то јест мимо ових коридора, за излазак из Сунчевог система су им потребне стотине хиљада или чак стотине милиона година.

Чланак о овом открићу с Астрономске опсерваторије у Београду недавно је објављен у престижном научном часопису „Science Advances”. Осим што је већ доживео завидних 30.000 читања, фотографија из рада је одабрана и за насловну страну те публикације, коју издаје Америчка асоцијација за научни напредак.

За „Политику”, Наташа Тодоровић каже да је до открића дошла још 2017. а да су га недавно Розенгрин и Ву потврдили на основу њених налаза. Према њеним речима, свемирски ауто-путеви настају гравитационом интеракцијом небеских тела. Реч је о површинама које се простиру у разним правцима јер их емитују планете, звезде и сателити. Зато је њихова главна одлика многострукост, како би и гласио дословни стручни превод енглеског назива „manifolds”.

Будући да ова реч значи и „цевовод”, ови „ауто-путеви” се могу посматрати и као системи цеви који усмеравају свако небеско тело које ступи на њих. Попут воза који следи шине, тако и астероиди и комете следе ове васионске руте ако се нађу на њима, при чему их усмерава гравитација. Наравно, ова „железничка” аналогија служи само као илустрација, будући да су гравитациони коридори невидљиви и тешко уочљиви због хаоса у Сунчевом систему.

Графички приказ открића је освануо на насловној страни часописа „Science Advances”.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

„Сунчев систем је екстремно сложен и кретање небеских тела у њему није математички решено. За планете знамо да се крећу по својим путањама, али ако бисмо неки астероид или комету ’убацили’ у Сунчев систем, у неким областима не бисмо могли да израчунамо куда би се кретао, јер би кретање било хаотично. Сада су унутар тог огромног хаоса идентификоване ове руте. Истраживање је у целости настало као симулација, уз помоћ математичких модела и софтвера који симулирају Сунчев систем и хаос у њему. Унели смо у програм ’измишљене’ астероиде и пратили симулацију њиховог кретања у области између астероидног прстена и Нептуна у периоду од сто година. Тако смо установили да постоје ове руте, којима астероиди ’излете’ из Сунчевог система већ за десет година, што је раније било немогуће. Сликали смо и поједине комете на овим коридорима чиме је потврђено њихово кретање на њима. Ово је још нов резултат и можда је превише смело рећи да може да се предвиди свако кретање, али свакако више знамо о свему овоме”, наводи Наташа Тодоровић.

Откриће је одјекнуло и у међународној јавности, која већ поставља питање шта би се десило ако се, уместо астероида или комета, на ове ауто-путеве поставе летелице? Другим речима, да ли би у будућности гравитациони коридори могли да послуже као свемирске пречице за космонауте? Одговор је, хипотетички, потврдан. Уколико би се утврдило да сличне руте воде од Земље до Месеца или Марса, то би свакако уштедело време будућим летелицама на путу ка нашем најближем природном сателиту или „црвеној планети”.

Имајући на уму амбиције о развоју међупланетарног туризма, можда није далеко дан када ће се космички туристи који се упуте на Месец, по уласку у спејс шатл на Земљи, рећи шефу посаде: „Мајсторе, журим, вози преко ауто-пута!.”

Izvor: www.politika.rs


* 01otkrice.jpg (95.57 KB, 677x381 - viewed 0 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1149 on: December 30, 2020, 09:20:26 am »



Quote
French Guiana: Russian Soyuz-ST rocket takes off carrying French satellite

The Russian Soyuz-ST rocket on Tuesday successfully launched from the Kourou Cosmodrome in French Guiana, carrying a French reconnaissance satellite.

The satellite, named called Optical Space Component 2, is made by Airbus and will be deployed at an altitude of 480km (298 miles). The  National Centre for Space Studies (CNES) and the Main weapon directorate of the French Ministry of Defense commissioned the satellite which will reportedly be used for security purposed. The satellite is expected to have a ten-year life span.

The satellite is designed to replace France's Helios 1 and 2 systems.




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1150 on: December 30, 2020, 11:26:00 am »



„Prva uspešna lastavica“: Stiže ruska superteška „Angara“


Raketa-nosač „Angara“ se trenutno nalazi u fazi testiranja i predstavlja „prvu uspešnu lastavicu“, izjavio je generalni direktor „Roskosmosa“ Dmitrij Rogozin.

„Što se tiče „Angare“, ona predstavlja proboj u kosmonautici. Ona je prva uspešna lastavica. „Angara“ je dokazala da, po nosivosti tereta, u potpunosti odgovara svim zahtevima koja su oba naručioca (Roskosmos i Ministarstvo odbrane Rusije) tražila od ove rakete“, rekao je Rogozin radiju „Komsomoljska pravda“.

„Naravno, „Angara“ će biti vrlo konkurentna. Zato je glupost kada neko upoređuje raketu koja se nalazi u fazi testiranja sa raketom koja se masovno proizvodi i koristi“, dodao je Rogozin.


Angara A-5

„Angara“ spada u ekološki čiste rakete-nosače različitih klasa. Tom tipu pripadaju laki nosači „Angara-1.2“, srednji „Angara-A3“, teški „Angara-A5“ modernizovana raketa „Angara-A5M“ i raketa povećane nosivosti — „Angara-A5V“.

„Angara-A5V“ može da lansira u nisku Zemljinu orbitu 37 tona tereta na visinu od oko 200 kilometara. „Proton“ na istu visinu može dostaviti oko 23 tone tereta.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1151 on: January 01, 2021, 09:27:49 am »



Rogozin: „Roskosmos“ defakto odavno pod američkim sankcijama


„Roskosmos“ formalno nije pod sankcijama Zapada, ali defakto je već odavno pod njima, izjavio je generalni direktor ruske svemirske agencije Dmitrij Rogozin.

„Kako će to (sankcije) uticati na naša preduzeća, pa, reći ću ovako, mi ... formalno, ‘Roskosmos’ nije pod sankcijama, ali defakto je već odavno“, rekao je Rogozin za televiziju „Rusija 24“.

U decembru je na sajtu američkog Ministarstva trgovine objavljen sankcioni spisak na koji su  prvi put stavljena preduzeća „Roskosmosa“: Raketno-kosmički centar „Progres“ (proizvodi rakete „Sojuz“) i glavni naučni institut državne korporacije CNIImaš (uključuje i Centar za kontrolu misija).


Uvijeni odgovor direktora agencije NASA na Rogozinovo pismo

Rogozin smatra da je odgovor direktora NASA Džima Brajdenstajna na njegovo pismo u vezi sa američkim sankcijama preduzećima ruske državne korporacije uvijen, što, između ostalog, može ukazivati na nameru SAD da smanje svoje učešće u međunarodnim svemirskim programima.

„Stigao je, kako diplomate govore, uvijeni odgovor: i da, mi podržavamo izvoznu kontrolu koju je objavila naša vlada, a s druge strane zalažemo se za zaštitu vrednosti MSS-a“, rekao je Rogozin.

On je istakao da ima utisak da se „naše američke kolege vode politikom ukidanja međunarodnih programa. Ranije smo se nadali da će svemir ostati izvan politike, ali on ne može da ostane van politike. Svemir i svemirska saradnja su suština politike, tamo sve se odražava“, smatra Rogozin.

Prema njegovim rečima, to uključuje demonstraciju tehnologije, mesečevu ili orbitalnu trku.

„Ko će prvi poleteti, ko će više uraditi. Ovo je u suštini demonstracija tehnoloških mišića“, dodao je Rogozin.

On je primetio da „Roskosmos“ vidi da, sve dok Međunarodna svemirska stanica bude radila, saradnja će se nastaviti.

„U drugim oblastima vidim da su stvari, nažalost, krenule ka smanjenju ove saradnje“, zaključio je direktor „Roskosmosa“.

Direktor ruske svemirske agencije „Roskosmos“ Dmitrij Rogozin uputio je početkom decembra pismo direktoru NASA Džimu Brajdenstajnu u vezi sa američkim sankcijama preduzećima ove državne korporacije.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1152 on: January 01, 2021, 11:21:56 am »



Može li raketa „Angara“ da vrati Rusiji status velike kosmičke sile?


Raketa-nosač teške klase „Angara-A5“ ima dobre tehnološke mogućnosti, međutim, na međunarodnom tržištu rusku raketu očekuju ne samo konkurenti, već i sankcije.





Proboj ili pokušaj?

U ranim jutranjim satima 14. decembra sa kosmodroma Pleseck lansirana je teška raketa-nosačka „Angara“ bez mnogo buke i reklame. Na ovaj događaj se čekalo šest godina, a prva raketa „Angara“ je lansirana 23. decembra 2014. godine u 8:57. Od tada je raketa značajno redizajniran, prema izvorima bliskim odbrambenoj i svemirskoj industriji, razlikuje se od prvog prototipa po opremljenosti i ima savremeniji sistem kontrole leta.

Bivši šef istraživačke grupe „Molnija“, koji je odgovoran za razvoj svemirske letelice „Buran“ za višekratnu upotrebu, Vasilij Kondrašov objasnio je da je šest godina raketa aktivno modifikovana sa jednim ciljem.

„Šest godina je, naravno, mnogo vremena. Za to vreme raketa je dovedena u stanje blisko serijskoj proizvodnji. Moguće je da će se nakon drugog lansiranja izvršiti i treće, kontrolno. Nakon toga, raketa će biti sertifikovana kao serijski proizvod i dobiće relevantne dokumente. Ovo je neophodno ne samo za našu vojsku, već i za sve kupce. Za našu kosmonautiku ovo je raketa nove generacije izrađena prema novim standardima kvaliteta, sigurnosti i potiska prema težini. Bez sumnje, ovo je za nas proboj“, izjavio je Kondrašov.


Šta dalje sledi?

Epoha jake konkurencije i verifikacije na međunarodnim tržištima započinje za „Angaru“ za nekoliko godina. Zabrana Ministarstva odbrane SAD za saradnju sa Ruskom Federacijom u oblasti svemirskih usluga stupa na snagu 31. decembra 2022. godine. Kompanije koje su od „Roskosmosa“ tražile lansiranje svojih satelita više neće moći da učestvuju na tenderima i konkursima za pružanje istih usluga za SAD.

Zanimljivo je da ova zabrana može uticati i na azijske i evropske kompanije i na tehnološke divove najbližeg saveznika SAD i Velike Britanije. Uprkos činjenici da odbrambene kompanije zemlje pružaju usluge američkoj vojsci, prvi kandidat za svemirske sankcije je britanski satelitski operater „OneWeb“.

Ova kompanija pravi satelitski sistem za komunikaciju i Internet. Međutim, Britancima je odbijeno povlačenje orbitalne grupe na američkim raketama, Ilon Mask, koji već pet godina redovno leti raketama sopstvene proizvodnje, sprovodi svoj projekat stvaranja orbitalne grupe za globalni Internet. Britanci su bili prinuđeni da koriste ruske usluge za lansiranje vozila u orbitu.

Moraće da se bore za popularnost kod stranih klijenata. U Rusiji će glavni operater raketa biti vojska koja je inicirala razvoj nove rakete. Veruje se da su teški projektili jedno od najperspektivnijih područja. Karakteristike „Angare“ su već poznate, ali šta su konkurenti pripremili?


Vreme je za laktanje

Glavni i najopasniji rival „Angare“ je američka teška raketa „Falkon 9“ proizvođača „Spejsk Iks“. Ilona Maska možemo poštovati zbog njegove sposobnosti da rizikuje i da se igra za sav novac, ali uprkos svojim naprednim tehnološkim rešenjima, „Sokol“ se može nazvati samo komercijalno uspešnom raketom. Problem leži u njegovoj posebnosti – povratnom aceleratoru. Ako se dobro pripremi, onda će masa korisnog tereta poslatog na niskoreferentnu zemaljsku orbitu jedva premašiti 15 tona. Ako „pucate“ u nebo na stari način i ne sačekate povratak aceleratora, tada u orbitu može da se izbaci skoro 23 tone.

„Delta IV Heavy“ je još jedna američka raketa, mada za nju gotovo da nema komercijalnih porudžbina, za razliku od „Falkona 9“. „Delta IV Heavy“  pripada američkoj vojsci i trenutno je lansirna raketa sa najviše naoružanja od svih postojećih: 28,9 tona korisnog tereta može se isporučiti u nosaču rakete. Ali ona je i najskuplja. Svako lansiranje košta američku vojsku 400 miliona dolara.

Evropljani imaju svoju „Angaru“. Zove se „Arijan-5“ i koristi se prvenstveno za ekvatorijalna lansiranja. Dvostepeno raketno vozilo teške klase može da lansira u orbitu od 18 do 21 tonu korisnog tereta. Ova lansiranja nisu jeftina, jer troškovi svakog putovanja u orbitu su 250 miliona dolara.

Najsporniji i do sada nepoznat igrač na tržištu teških raketa je Kina. Njena raketa „Čančžen-5“ više je usredsređena na unutrašnje svemirske programe i letove na Mesec. Međutim, ako je potrebno da se u orbitu izveze oprema stranog kupca, Kinezi će to učiniti za skromnih 240-270 miliona dolara.


Šanse za „Angaru“

Cena rakete „Angara“, čak i uzimajući u obzir njenu tešku sudbinu, stalna poboljšanja, tvrdnje i „skice“ u stranim medijima, niža je od cene bilo kog konkurenta. Konačnu cenu „Roskosmos“ još uvek nije objavio, međutim, na osnovu dostupnih podataka, može se pretpostaviti da će cifra 80-100 miliona dolara biti najbliža stvarnosti. Ne bi trebalo zaboraviti da je „Angara“ i dalje eksperimentalna raketa, a ne serijski proizvod.

Nakon što gornje faze rakete postanu ponovo upotrebljive, vreme proizvodnje će se smanjiti sa godinu dana na nekoliko meseci. To će omogućiti brzo rešavanje pitanja lansiranja u svemir ne samo vojnih aparata, već i bilo kojih komercijalnih satelita.

Jedino što zabrinjava priču o „Angari“ je vreme utrošeno na njen razvoj - 22 godine je dug period. Za to vreme tržište usluga lansiranja pretrpelo je značajne promene, a „Angara“ mora da nauči da vraća novac koji je u nju uložen. Međutim, ne vredi razmatrati ovaj projekat isključivo kroz prizmu investicija. „Roskosmos“ je više puta izjavio da je njegov glavni zadatak da zemlji obezbedi nesmetan pristup svemiru.

Čini se da era teških raketa za jednokratnu upotrebu polako nestaje. Američkoj „Delta IV Heavy“  se sve manje zakazuju lansiranja, letovi „Arijan 5“ nisu česti: četiri lansiranja 2019. godine i samo tri ove godine. Verovatno ove rakete uskoro nikome neće biti potrebne, a njihovo mesto rado će zauzeti onaj ko ponudi najadekvatnije uslove.

Ako tvorci „Angare“ uspeju da raketu zaista naprave za višekratnu upotrebu, onda Rusija neće samo uskočiti u odlazeći voz lansirnih službi, već će možda ponovo početi da diktira uslove i postavlja globalne trendove. Uspešno lansiranje teške „Angare“ 14. decembra 2020. godine mali je, ali veoma važan korak ka vraćanju statusa vodeće svemirske sile.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1153 on: January 03, 2021, 08:06:00 am »

Naučnici pretpostavljaju da je naša galaksija prepuna izumrlih civilizacija.

Quote

The Milky Way is probably full of dead civilizations
By Rafi Letzter January 2, 2021

Most of the alien civilizations that ever dotted our galaxy have probably killed themselves off already.

That's the takeaway of a new study, published Dec. 14 to the arXiv database, which used modern astronomy and statistical modeling to map the emergence and death of intelligent life in time and space across the Milky Way. Their results amount to a more precise 2020 update of a famous equation that Search for Extraterrestrial Intelligence founder Frank Drake wrote in 1961. The Drake equation, popularized by physicist Carl Sagan in his "Cosmos" miniseries, relied on a number of mystery variables — like the prevalence of planets in the universe, then an open question.

This new paper, authored by three Caltech physicists and one high school student, is much more practical. It says where and when life is most likely to occur in the Milky Way, and identifies the most important factor affecting its prevalence: intelligent creatures' tendency toward self-annihilation.

"Since Carl Sagan's time, there's been lots of research," said study co-author Jonathan H. Jiang, an astrophysicist at NASA's Jet Propulsion Laboratory at Caltech. "Especially since the Hubble Space Telescope and Kepler Space Telescope, we have lots of knowledge about the densities [of gas and stars] in the Milky Way galaxy and star formation rates and exoplanet formation ... and the occurrence rate of supernova explosions. We actually know some of the numbers [that were mysteries at the time of the famous 'Cosmos' episode]."

The authors looked at a range of factors presumed to influence the development of intelligent life, such as the prevalence of sunlike stars harboring Earth-like planets; the frequency of deadly, radiation-blasting supernovas; the probability of and time necessary for intelligent life to evolve if conditions are right; and the possible tendency of advanced civilizations to destroy themselves.

Related: 9 strange, scientific excuses for why humans haven't found aliens yet

Modeling the evolution of the Milky Way over time with those factors in mind, they found that the probability of life emerging based on known factors peaked about 13,000 light-years from the galactic center and 8 billion years after the galaxy formed. Earth, by comparison, is about 25,000 light-years from the galactic center, and human civilization arose on the planet's surface about 13.5 billion years after the Milky Way formed (though simple life emerged soon after the planet formed.)

In other words, we're likely a frontier civilization in terms of galactic geography and relative latecomers to the self-aware Milky Way inhabitant scene. But, assuming life does arise reasonably often and eventually becomes intelligent, there are probably other civilizations out there — mostly clustered around that 13,000-light-year band, mostly due to the prevalence of sunlike stars there.

A figure from the paper plots the age of the Milky Way in billions of years (y axis) against distance from the galactic center (x axis), finding a hotspot for civilization 8 billion years after the galaxy formed and 13,000 light years from the galactic center.

Most of these other civilizations that still exist in the galaxy today are likely young, due to the probability that intelligent life is fairly likely to eradicate itself over long timescales. Even if the galaxy reached its civilizational peak more than 5 billion years ago, most of the civilizations that were around then have likely self-annihilated, the researchers found .

This last bit is the most uncertain variable in the paper; how often do civilizations kill themselves? But it's also the most important in determining how widespread civilization is, the researchers found. Even an extraordinarily low chance of a given civilization wiping itself out in any given century — say, via nuclear holocaust or runaway climate change — would mean that the overwhelming majority of peak Milky Way civilizations are already gone.


Izvor: CLICK
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1154 on: January 03, 2021, 01:43:10 pm »



Rusija prošle godine lansirala 21 letelicu u orbitu


Pripadnici Kosmičkih jedinica Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije lansirali su prošle godine 21 rusku letelicu u orbitu, saopštilo je Ministarstvo odbrane.
 
„Stručnjaci Kosmičkih snaga obezbedili su 2020. godine 15 lansiranja svemirskih letelica za različite namene, koja su izvršena sa kosmodroma ‘Pleseck’, ‘Bajkonur’, ‘Vostočni’, tokom kojih je u orbitu lansirana 21 ruska letelica“, navodi se u saopštenju.

Kako se navodi, danas se u sastavu orbitalne grupe svemirskih letelica nalazi više od 160 letelica različite namene.

Tokom protekle godine, dežurne snage Glavnog centra za svemirska ispitivanja „Titov“, sa visokom preciznošću su izvršeni svi planirani zadaci kontrole svemirskih letelica ruske orbitalne grupe, od kojih je oko 60 odsto pod nadzorom kompnenog automatizovanog kontrolnog centra Kosmičkih snaga.

izvor
Logged
Pages:  1 ... 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 [77] 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 ... 109   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.041 seconds with 22 queries.