PALUBA
March 28, 2024, 04:31:58 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 [45] 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 ... 109   Go Down
  Print  
Author Topic: Vesti iz Kosmonautike  (Read 524784 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #660 on: May 25, 2017, 06:24:50 pm »

Данас у 09.34 по московском времену , са космодрома Плесецк у Архангелској области успешно је лансирана  у орбиту ракета средње класе Сојуз 2.1б . Од терета је носила нови сателит «Космос-2518» за потребе МО РФ.

Опширније на званичном сајту Министарства одбране РФ

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #661 on: June 19, 2017, 06:12:52 am »

Ovaj robot ide na Mars da ga pripremi za dolazak ljudi
T. Č.   19.06.2017.

Robot Valkira bi mogao da bude ključan za dolazak ljudi na Mars jer bi on pripremao teren i osiguravao opremu koja će nam biti potrebna na Crvenoj planeti, međutim prvo mora da nauči kako da hoda.



Jedno je hodati po ravnom, ali Mars nudi težak teren i robot mora da nauči kako da se kreće po stenama. U najnovijem videu koji je NASA objavila, Valkira robot je pokazao koliko je daleko stigao sa uvežbavanjem kretanja po neravnim terenima, piše 24sata.hr. Nije naročito brz, ali mu neravni teren nije bio nemoguća misija i uspeo je da savlada moguće prepreke. Robot inače ima LIDAR, senzor kakav koriste i samovozeći automobili kako bi videli svet oko sebe i znali koliko su udaljene prepreke i da li ih ima uopšte.



Valkira je već bio u svemiru na Međunarodnoj svemirskoj stanici, a najnovija verzija može da hoda i obavlja jednostavne zadatke. NASA se nada da će on uspeti da napravi prve korake na Marsu i da pripremi teren za dolazak ljudi. Zato su tri robota poslali na više fakulteta kako bi ih naučili različitim radnjama.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #662 on: June 20, 2017, 08:02:01 pm »

Otkriveno novih 10 planeta na kojima će biti moguć život
M. B.   20.06.2017.

Nacionalna američka svemirska agencija NASA otkrila je deset novih planeta nalik Zemlji, a naučnici poručuju da su najnovija otkrića veliko ohrabrenje kada je reč o potrazi za vanzemaljskim životom.



NASA je objavila otkriće 219 potencijalnih planeta izvan Sunčevog sistema. Od tog broja, deset planeta imaju čvrsto tlo poput Zemlje i nalaze se u optimalnoj Zoni Zlatokose koja osigurava postojanje tekuće vode.

- Naučnici su uz pomoć teleskop Kepler prepoznali 219 potencijalno novih svetova - napisala je NASA na svom Tviter nalogu. Kepler je do sada otkrio 4.000 potencijalnih egzoplaneta.

- Koliko se planeta poput naše Zemlje nalazi u galaksiji? Ovaj pažljivo napravljen katalog je osnova za direktni odgovor na jedno od najzanimljvijih pitanja astronomije - izjavila je Suzan Tompson, istraživačica na Institutu SETI. NASA je u saopštenju istakla da je Kepler primetio 4.034 moguća nova sveta, od čega su 2.335 potvrđene egzoplanete, prenosi Gardijan.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #663 on: June 25, 2017, 06:28:46 am »

Bugari se vinuli u svemir
V. N.   24. jun 2017.

Prvi bugarski geostacionarni komunikacijski satelit lansiran je u svemir, objavio je u subotu bugarski operater Bulsatkom.

Satelit Bulgarija Sat-1 koji će omogućavati televizijske i komunikacijske usluge u Evropi i severnoj Africi lansirala je američka aeronautička firma Space X iz NASA svemirskog centra "Kenedi" na Floridi. Taj će se objekt moći koristiti i u vanrednim situacijama kao što su zemljotresi, oluje i poplave, kad mreža na zemlji ne može funkcionisati. "Ovaj smo svemirski projekt započeli pre više od 10 godina, svesni da će za njegov završetak trebati strpljenje, predanost i ozbiljan tim", rekao jeMaksim Zajakov, direktor Bulgarija Sata i Bulsatkoma. "Lansirali smo svoj Bulgarija Sat-1 i postali jedna od vodećih svemirskih nacija u Evropi, otvorivši put razvoja za druge bugarske visokotehnološke sektore i talentovane specijaliste." Satelit će se pozicionirati na orbiti udaljenoj 36.000 kilometara iznad zemlje, a u funkciji će biti do 20 godina. Bulsatkom je 235 miliona dolara za ovaj projekt osigurao uz pomoć Američke banke za uvoz i izvoz i konzorcija evropskih banaka, kojeg predvodi Deutsche Bank.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #664 on: July 12, 2017, 06:30:38 pm »

Kineski naučnici teleportovali objekat u Zemljinu orbitu!
M. Milikšić , Business Insider   12.07.2017.

Prvi put u istoriji naučnici su teleportovali jedan objekat u Zemljinu orbitu, preneo je “Biznis insajder”.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kineski naučnici uspešno su teleportovali foton sa Zemlje na satelit u orbiti na visini većoj od 500 kilometara. Satelit “Misijus” je visoko osetljivi foto prijemnik sposoban da detektuje kvantna stanja pojedinačnih fotona ispaljenih sa tla. “Misijus” je lansiran kako bi naučnici mogli da testiraju razne tehnološke gradivne materije za kvantna dostignuća, uključujući mrežu, kriptografiju i – teleportaciju. Ova teleportacija takođe je prvi rezultat ovih eksperimenata. Ne samo što su prvi put teleportovali objekat sa tla u orbitu, naučnici su stvorili i prvu kvantnu mrežu satelit-tlo, i oborili rekord za najveću razdaljinu na kojoj je izmereno umrežavanje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

- Teleportacija na velike daljine prepoznata je kao osnovni element u protokolima poput kvantnih mreža na velikoj skali i distribuirano kvantno računanje. Prethodni eksperimenti sa teleportacijom između udaljenih lokacija bili su ograničeni na distance od 100 kilometara, usled gubitka fotona u optičkim vlaknima ili Zemljinoj optičkoj komunikaciji u slobodnom prostoru - saopštio je tim naučnika za “MIT tehnolodži rivjuv”. “Biznis insajder” podseća da su naučnici ne tako daleko, početkom devedesetih, samo nagađali da je teleportacija uz pomoć kvantne fizike moguća. Od tada je ovaj proces postao standardna operacija u kvantnim optičkim laboratorijama širom sveta. Prošle godine dva odvojena tima obavila su prvu u svetu kvantnu teleportaciju van laboratorije.

Izvor: www.blic.rs


* 01.jpg (7.99 KB, 470x312 - viewed 46 times.)

* 02.jpg (122.24 KB, 470x421 - viewed 62 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #665 on: July 13, 2017, 11:02:52 am »

Čuvari galaksije - Amerika osniva svemirsku jedinicu, glavni cilj je odbrana od vanzemaljaca
M. Milikšić , space.com   13.07.2017.

Naučna fantastika uskoro bi mogla da postane stvarnost – Komitet donjeg doma Kongresa za vojnu službu predložio je stvaranje novog ogranka američke vojske – posvećenog odbrani SAD od vanzemaljskih pretnji, prenosi portal "Spejs".

Predlog za osnivanje takozvanog "Spejs korpsa" (svemirski korpus; Space Corps) podržan je glasovima članova komiteta u odnosu 60:1. Ukoliko se ratifikuje, Spejs korps će biti prvi novi vojni ogranak osnovan u SAD od osnivanja Američkog ratnog vazduhoplovstva 1947. Zakon o ovlašćenju nacionalne odbrane, u kojem je predstavljen Spejs korps i okvirna pravila te jedinice, kaže da je njena funkcija da "obezbedi svemirske snage spremne na borbu, koje će omogućiti komandantima borbenih komandi da se bore i pobeđuju u ratovima". Ovim zakonom Spejs korps je stavljen u kategoriju vazduhoplovnih snaga, na isti način na koji marinci funkcionišu u Mornarici, ukazuje "Spejs".

Šefa Spejs korpsa biraće predsednik SAD, na mandat od šest godina, a odgovaraće direktno sekretaru Američkog ratnog vazduhoplovstva pri Ministarstva odbrane SAD. Jedina prepreka, kako ukazuje "Spejs", je opozicija u samim vazduhoplovnim snagama. Sekretarka Heder Vilson je protiv stvaranja Spejs korpsa i zagovara inkorporisanje predloženih funkcija korpusa u već postojeće vojne jedinice.

- To bi dodatno zakomplikovalo stvari i mnogo bi koštalo – rekla je ona. "Spejs" podseća da ovo nije prvi put da američk vlada govori o potrebi vojne zaštite u svemiru. Svemirska komanda vazduhoplovnih snaga radi na ulasku u kosmos od 1982, dok je bivši predsednik SAD Ronald Regan 1984. predložio Stratešku odbrambenu inicijativu – globalni štit kojeg su mediji tada prozvali "Ratovi zvezda".

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #666 on: July 21, 2017, 12:38:24 pm »

Veštačka zvezda - Dospela je u svoju orbitu, ali je još niko nije video
dailymail.co.uk / M.A.   21 07.2017.

Ruska “veštačka zvezda” Majak, delo inženjera Univerziteta za mehanički inženjering u Moskvi, dospela je u svoju orbitu i mogla bi da postane jedan od najsjajnijih objekata na noćnom nebu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Po dolasku u svoju orbitu, satelit lansiran 14. jula raketom "Sojuz 2.1a" sa Kosmodroma Bajkonur u Kazahstanu, razvio je reflektor sunčeve svetlosti u obliku piramide, površine 16 kvadratnih metara. Reflektujući omotač je napravljen od polimernog materijala, oko 20 puta tanjeg od ljudske dlake. Ruski tim koji radi na projektu mikrosatelita Majak prikupio je posredstvom masovnog finansiranja na internetu 20.000 dolara za konstrukciju i testiranje satelita, koji bi, prema rečima dizajnera, mogao da nađe primenu u rešavanju problema svemirskog otpada, tako što bi pomoću strukture nalik na padobran spuštao orbite otpada kako bi sagoreo u Zemljinoj atmosferi. Neki astronomi ocenili su ruski poduhvat kao “sulud” projekat, koji može da ugrozi posmatranje neba. Struktura nalik na padobran spuštala bi svemirski otpad na nižu orbitu kako bi sagoreo u Zemljinoj atmosferi

Struktura nalik na padobran spuštala bi svemirski otpad na nižu orbitu kako bi sagoreo u Zemljinoj atmosferi
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Zahvaljujući materijalu koji odbija svetlost, “Majak” (u prevodu svetionik) trebalo bi da bude sjajniji od bilo kog objekta na nebu, izuzev Sunca.

- Toliko se borimo za tamno nebo na našoj planeti i oko nje. Činjenica da naše napore može da uništi besmisleni projekat finansiran na internetu dovodi me do očaja - rekao je za IFL Science Nik Hous, astronom i bivši zamenik direktora Opservatorije Kilder u Nortamberlendu. Satelit se nalazi na visini od 600 kilometara iznad Zemlje i kružiće oko nje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Cilj projekta je da promoviše svemirska istraživanja u Rusiji i zainteresuje mlade za nauku i mašinstvo.

- Šaljemo u orbitu svemirsku letelicu, koja će biti najsjajnija zvezda na nebu, vidljiva sa svake tačke na našoj planeti - izjavio je Aleksandar Šaenko, šef Odseka za savremenu kosmonautiku Državnog univerzitetu za mašinstvo u Moskvi.

- Želimo da pokažemo da je istraživanje svemira uzbudljivo i zanimljivo i, što je najvažnije, dostupno svim zainteresovanima. Donatori će, naime, moći da prate položaj satelita posredstvom aplikacije za iOs i Android. Majak se navodno nalazi u heliosinhronoj orbiti, 600 kilometara iznad Zemlje. To znači da će uvek biti na putu Sunčeve svetlosti i sijati na različita mesta kako se Zemlja bude okretala

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Iako ruski tim tvrdi da je reflektor uspešno razvijen, odgovarajuća aplikacija za praćenje satelita još nije dostupna, a astronomi amateri još nisu uspeli da ga vide.

- U ovom momentu nije jasno da li je Majak uspešno razvio reflektor - prenose Sky i Telescope.

Izvor: www.blic.rs


* 01.jpg (13.55 KB, 470x295 - viewed 55 times.)

* 02.jpg (21.49 KB, 470x295 - viewed 50 times.)

* 03.jpg (29.1 KB, 470x329 - viewed 55 times.)

* 04.jpg (25.91 KB, 470x329 - viewed 50 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #667 on: July 26, 2017, 07:30:12 am »

Najnovije otkriće menja sve što smo mislili da znamo o Mesecu
M.I.M. , USA today   26.07.2017.

Zemljin satelit možda sadrži ogromne količine vode ispod svoje površine, kažu naučnici, prenosi “USA Today”.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Satelitski podaci koje su proučavali naučnici Univerziteta Braun otkrivaju neobično velike količine vode zarobljene u vulkanskim depozitima širom mesečeve površine, što ukazuje na ogromne količine ovde u dubinama. Naučnici su mislili da je unutrašnjost Meseca uglavnom suva do 2008, kad su otkriveni tragovi vode u vulkanskim staklenim kuglicama koje su donate sa Apolo misija tokom sedamdesetih godina prošlog veka. Kasnija istraživanja pokazala su da Mesec sadrži više vode, mnogo više nego što se prethodno mislilo. To bi moglo da promeni naše znanje o poreklu meseca. Naučnici misle da je nastao od ostatka masivnog objekta veličine Marsa, koji je davno udario u Zemlju. Toplota od tog udara trebalo je da eliminište vodonik potreban za stvaranje vode.

- Ovo čini Mesečevu unutrašnjost još misterioznijom – rekla je koautorka istraživanja Šuai Li, dodajući da ako se ti depoziti vode mogu izvući odstranili bi potrebu za donošenjem vode sa Zemlje kod budućih lunarnih ekspedicija.

Izvor: www.blic.rs


* 01.jpg (21.48 KB, 470x353 - viewed 59 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #668 on: July 30, 2017, 09:10:27 am »

Zabeležena druga najsnažnija eksplozija posle Velikog praska
Tanjug   30. jul 2017.

Eksplozija je bila toliko jaka da je bilo moguće videti je sa Zemlje samo pomoću dvogleda, iako je bila udaljena 10 milijardi svetlosnih godina

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

TIM međunarodnih naučnika zabeležio je najsnažniju eksploziju u istoriji istraživanja univerzuma, prenosi Dejli mejl.

Eksploziju je prouzrokovala smrt masivne zvezde, a ovaj događaj omogućio je stvaranje najjasnije slike bljeskova gama zraka, koji ne prestaju da fasciniraju astronome još od njihovog otkrića ranih šezdesetih godina.

Do eksplozije dolazi kada masivna zvezda postane nestabilna jer ne može da proizvede dovoljno energije da se suprotstavi sopstvenoj masi. Ona tada doživi kolaps pod uticajem sile sopstvene gravitacije i pretvori se u neutronsku zvezdu ili crnu rupu. U toku ovog procesa, snažni mlazevi gasa otpuštaju se u univerzum brzinom svetlosti.

Eksplozija je bila toliko jaka da je bilo moguće videti je sa Zemlje samo pomoću dvogleda, iako je bila udaljena 10 milijardi svetlosnih godina, navode naučnici.

Za nekoliko sekundi oslobođeno je onoliko energije koliko jedna zvezda emituje u periodu od 10 milijardi godina.

Dužina trajanja ovog fenomena iznosi od nekoliko sekundi do jednog minuta.

Naučnici su ovaj put imali priliku da se pripreme zahvaljujući tome što je u junu 2016, pre eksplozije, zabeležen kratak svetlosni bljesak koji je nazvan GRB 160625B.

“Eksplozija je usledila nakon 100 sekundi, što znaci da smo imali dovoljno vremena da postavimo teleskope u odgovarajući položaj”, rekao je profesor Karol Mundel sa Unierziteta u Batu koji je učestvovao u istraživanju, prenosi B92.

Izvor: www.novosti rs


* 01.jpg (74.44 KB, 620x348 - viewed 46 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #669 on: August 07, 2017, 05:31:46 pm »

Pet godina na Marsu - Čuveni rover odoleva surovim uslovima Crvene planete
M.I.M. , Space   07.08.2017.

Pet godina nakon sletanja na Mars rover američke svemirske agencije NASA “Kjuriositi” i dalje pravi velika otkrića, piše “Spejs”. Robot veličine automobila sleteo je na crvenu planetu 5. avgusta 2012, a signal o njegovom uspehu stigao je na Zemlju 14 minuta kasnije, nakonšto je prešao 247 miliona kilometara između dve planete.



Nekoliko nedelja po sletanju u krater Gejl, širok 154 km, “Kjuriositi” je počeo da istražuje drevne kanale kojima je nekad tekla voda na Marsu. Nedugo potom, naučnici su objavili da je pre više milijardi godina obližnje područje, poznato pod nazivom Zaliv Jelovbej, bilo deo jezera koje je podržavalo mikrobiološko život. Rover je od tada nastavio da skuplja detalje o okolini drevnog kratera Gejl, gde je proveo prvu godinu na Marsu. Potom se uputio ka planini Šarp u centru kratera, visokoj 5,5 km. Poslednje tri godine rover je na tom mestu proučavao slojeve stena, tražeći tragove o Marsovoj tranziciji od relativno toplog i vlažnog sveta do hladnog mesta kakvo je danas.

Rover je generalno u dobrom stanju, iako od decembra prošle godine ne može da koristi bušilicu. Originalna misija rovera, “teška” 2,5 milijardi dolara, trebala je trajati dve zemaljske godine, podseća “Spejs”, i nema razloga da “Kjuriositi” ne provede još tri godine na crvenoj planeti.

Izvor. www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #670 on: August 19, 2017, 01:24:13 pm »

Bliski susret - Zemlji se približava asteroid kakav se viđa jednom u 500 godina
Sputnjik   19.08.2017.

Američka svemirska agencija NASA objavila je snimak kako će izgledati prolazak asteroida Florens pored naše planete.



Kako se predviđa, asteroid prečnika 4,4 kilometra proći će na udaljenosti od oko sedam miliona kilometara od Zemlje. "Bliski susret" asteroida sa Zemljom predviđen je za 1. septembar. Iako je dosad bilo i drugih "bliskih susreta" sa asteroidima koji su u određenim trenucima bili daleko bliži našoj planeti, Florens je prvi asteroid koji je prilično veliki, što će omogućiti naučnicima da ga detaljnije izuče i utvrde šta ima na njemu. Asteroid Florens se našoj planeti približava jednom u 500 godina.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #671 on: August 21, 2017, 09:50:58 am »

Novo otkriće - Na Marsu pronađena voda gde je niko nije očekivao
Srna   21.08.2017.

Nova analiza starih podataka otkrila je da na Marsu postoje velike količine leda i vode na mestima na kojima se to nije očekivalo, a da je vlaga izostala tamo gde se najviše očekivala.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Podaci koje je prikupio Nasin najstariji funkcionalni orbiter, "Mars odisej", pokazali su da se prilično velike količine zamrznute vode nalaze u ekvatorijalnom području Crvene planete. Takvo nešto nije bilo očekivano ni na osnovu ranijih analiza prikupljenih podataka niti na osnovu naučnih spoznaja.

- U prošlosti smo znali da pod tlom u blizini polova postoji led. Takođe smo videli manje površine u blizini ekvatora - rekao je za list "Nju sajentist" Džek Vilson sa Univerziteta Durham u Velikoj Britaniji. Budući da na Marsu nema drugih značajnijih izvora vodonika, njegova detekcija dobar je indikator količina vode, odnosno leda u tlu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Stručnjaci smatraju da je jedino logično objašnjenje za ovakve neočekivane nalaze mogućnost da su se istražena područja, koja se danas nalaze oko ekvatora, u prošlosti nalazila na hladnijim geografskim širinama. Drugim rečima, to znači da je Marsova osa rotacije u prošlosti bila značajno nagnuta u odnosu na današnju. U ekvatorijalnom području led bi mogao podržavati postojanje mikroba. To znači da bi ona, sa svojim ugodnijim temperaturama, mogla biti zanimljiva i za kolonizatore i za lovce na vanzemaljski život.

Izvor: www.blic.rs


* 01.jpg (9.19 KB, 470x288 - viewed 49 times.)

* 02.jpg (20 KB, 470x264 - viewed 50 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #672 on: August 25, 2017, 06:27:15 am »

Spejs Iks lansirao novi satelit
Beta - AP   24.08.2017.

Američka kompanija Spejs Iks (Space X) danas je uspešno lansirala satelit za posmatranje namenjen Tajvanu.

Raketa "falkon 9" koja nosi satelit "Farmostat-5" poletela je iz vazduhoplovne baze Vandenberg u Kaliforniji. Satelit je ušao u orbitu 11 minuta kasnije, navodi agencija AP. Kompanija Spejs iks je u vlasništvu američkog milijardera Elona Maska.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #673 on: September 02, 2017, 05:10:57 am »

Na Vidojevici niče novi dom za najveći teleskop
D. ZEČEVIĆ   01. septembar 2017.

Na planini u blizini Prokuplja počinje da se sprema trajni paviljon, čija vrednost se procenjuje na 15 miliona dinara

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na Vidojevici, planini nadomak Prokuplja, u toku su radovi na izgradnji trajnog paviljona u kojem će biti smešten najsavremeniji teleskop u čitavom regionu, a koji je zvanično pušten u rad sredinom prošle godine.

Naime, kako objašnjavaju u lokalnoj samoupravi, dosadašnji montažni paviljon biće zamenjen objektom čija je vrednost predviđena na oko 15 miliona dinara a čiju će izgradnju, uključujući i dodatnih 100.000 evra za izgradnju kupole za teleskop, finansirati Ministarstvo za nauku i tehnološki razvoj.

- Za izvođenje radova na objektu angažovana je domaća firma dok će radove na kupoli izvesti italijanska kompanija - pojašnjavaju u beogradskoj opservatoriji čija je ispostava Visinska stanica na Vidojevici udaljenoj 25 kilometara od Prokuplja.

U Astronomskoj opservatoriji u Beogradu se nadaju da će radovi na prokupačkoj opservatoriji biti gotovi do kraja godine u zavisnosti od vremenskih uslova.

U prokupačkoj opštini ističu da teleskop u vrednosti od milion evra, nazvan po našem poznatom naučniku Milutinu Milankoviću prečnika glavnog ogledala od 1,4 metra svrstava Opservatoriju na Vidojevici u jednu od vodećih u ovom delu Evrope.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kontrola i nadzor odnosno posmatranje zvezda ovim teleskopom najsavremenijeg tipa, za čiju je kupovinu novac obezbedila Evropska komisija, moći će da se obavljaju preko interneta u određenim vremenskim intervalima.

Inače, kako su svojevremeno objasnili iz beogradske opservatorije, pomenuti teleskop znatno je veći od dosadašnjih i potpuno je automatizovan, zbog čega astronomi očekuju da će Visinska stanica na Vidojevici biti značajno mesto u svetskim razmerama kada je reč o astronomiji, ali i mesto poseta pre svega đačkih ekskurzija i naučno-istraživačke radove.


GDE JE NEBO NAJPODESNIJE

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pošto se posle višedecenijskih ispitivanja i traganja za novom lokacijom opservatorije u Srbiji, pored one u Beogradu, pokazalo da je nebo iznad Vidojevice najprozračnije i najpodesnije za astronomska istraživanja, izgradnja ovdašnje opservatorije započeta je 2005. godine.

A 2011. godine posle napravljene kupole na nadmorskoj visini od 1.105 metara postavljen je manji telskop prečnika 60 centimetara. On je sredinom prošle godine zamenjen najsavremenijim teleskopom koji će iz montažnog biti smešten u odgovarajući objekat.

Izvor: www.novosti.rs


* 01.jpg (79.45 KB, 620x465 - viewed 41 times.)

* 02.jpg (43.19 KB, 620x465 - viewed 40 times.)

* 03.jpg (35.82 KB, 620x387 - viewed 50 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #674 on: September 12, 2017, 12:36:22 pm »

Amerikanci će sručiti milijardu dolara na Saturn
M. Milikšić , Space   12.09.2017.

Počelo je odbrojavanja - za svega nekoliko dana svemirska letelica “Kasini”, vredna milijardu dolara, izgoreće u atmosferi Saturna, piše “Spejs”.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

“Kasini” će se 15. septembra obrušiti pravo na Saturn, skupljajući podatke o atmosferi gasnog džina i odašiljući ih na Zemlju u 1-2 minute koliko ima pre nego što se raspadne.

Kasini iznad Saturna 1. marta 2007.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovo će biti dramatičan kraj 13-godišnje misije letelice u sistemu Saturna, gde je dovela do neverovatnih i neočekivanih naučnih otkrića.

Druga najveća planeta Sunčevog sistema na fotografiji od 23. novembra 2013.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Stoga je ova nedelja puna aktivnosti za “Kasini”. Pre dva dana letelica je poslednji put (od 22) prošla kroz Saturnovo prstenje, a danas će zadnji put proleteti pored najvećeg meseca planete, Titana, čija će gravitacija, sa daljine od 119.049 kilometara usporiti “Kasini”. Ovo će biti fatalno za letelicu. Umesto doticanja vrha Saturnove atmosfere kako je do sada radila, usporena letelica će tokom kruženja 15. septembra uroniti dublje u nju.



“Kasini” će moći da se spusti do 15.000 km pre nego što se raspadne, procenjuju naučnici misije.

Saturn 10. oktobra 2013
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kamere letelice će tako poslednji put snimiti sistem šeste planete od Sunca 13. i 14. septembra.

Prstenovi šeste planete od Sunca 18. avgusta 2013.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Potom će 15. septembra, u 08.37 sati GMT (10.37 po našem vremenu) ući u poziciju kako bi poslednji put uronila u atmosferu Saturna. Obično postoji najmanje sat kašnjenja između skupljanja podataka i njihovog odašiljanja na Zemlju, ali s obzirom da će “Kasini” imati samo 1-2 minute tokom obrušavanja, letelica će poslati podatke 2-3 sekunde nakon prikupljanja.

Saturn 12.avgusta 2016. - boja predstavlja informaciju o veličini čestica prstenova u različitim regionima na osnovu merenja efekta tri radio signala
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

“Kasini” će odaslati podatke na Zemlju sa osam od svojih 11 instrumenata, ali neće imati dovoljno kapaciteta da pošalje fotografije, usled čega će letelica poslednji put snimiti Saturnov sistem 14. septembra.

Čuvena fotografija od 19. jula 2013. prikazuje Saturn, sedam njegovih meseca, unutrašnje prstenove i, u pozadini, Zemlju
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

“Kasini” će ući u atmosferu druge najveće planete Sunčevog sistema u 11.53 GMT (13.53). Kad dođe na visinu od oko 1.510 km iznad vrhova Saturnovih oblaka, komunikacija će nestati i okončaće se istraživačka misija “Kasinija”.

Saturnov satelit Tetis (C), Hiperio (L gore) i Prometej (L dole) 14. jula 2014.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Letelica će se raspasti poput meteora nekoliko trenutaka potom, navedeno je u saopštenju američke svemirske agencije NASA.

Vrtlog na severnom polu Saturna 27. novembra 2012.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Tim misije planirao je uništenje letelice u očekivanju da joj istekne gorivo. Naučnici ističu da će ovo takođe zaštititi neke od Saturnovih meseca od “uljeza” sa Zemlje – smatra se da Enceladus i Titan poseduju okolinu pogodnu za život i ako “Kasini” na sebi ima bakterije i slične mikroskopske oblike života sa Zemlje naučnici žele da spreče da one nasele te satelite.

Saturnov mesec Dion 14. decembra 2014.
[attachment=10]

“Slaćemo podatke u skoro realnom vremenu dok užurbano idemo ka atmosferi – to je stvaro prvi ovakav događaj na Saturnu”, istakla je u saopštenju naučnica projekta “Kasini” Linda Spilker, iz Laboratorije za mlazni pogon u Pasadeni, Kalifornija.

Izvor: www.blic.rs


* 01.jpg (22.2 KB, 470x368 - viewed 48 times.)

* 02.jpg (17.99 KB, 470x414 - viewed 60 times.)

* 03.jpg (12.43 KB, 470x469 - viewed 76 times.)

* 04.jpg (12.48 KB, 470x375 - viewed 36 times.)

* 05.jpg (22.46 KB, 470x469 - viewed 40 times.)

* 06.jpg (21.17 KB, 470x352 - viewed 42 times.)

* 07.jpg (5.3 KB, 470x182 - viewed 42 times.)

* 08.jpg (11.41 KB, 470x469 - viewed 48 times.)

* 09.jpg (22.75 KB, 470x469 - viewed 47 times.)

* 10.jpg (6.53 KB, 470x432 - viewed 44 times.)
Logged
Pages:  1 ... 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 [45] 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 ... 109   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 23 queries.