PALUBA
March 28, 2024, 05:04:49 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 ... 109   Go Down
  Print  
Author Topic: Vesti iz Kosmonautike  (Read 524790 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #735 on: April 02, 2018, 01:43:09 pm »

MADE IN CHINA



Наравно. Кина је закорачила у ексклузивно друштво држава које имају способност и технологије за извођење активности у блиском космосу, и наставља да корача великим корацима.

Поменута станица-лабораторија је након лансирања више пута плански кориговала своју путању у ниској орбити до задње корекције када је завршила свој радни век, а затим је плански изгорела у атмосфери.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #736 on: April 02, 2018, 03:44:33 pm »

MADE IN CHINA


Več pričao kako postoji i hi-tech oprema iz kine, koja skoro na nivoju evropske.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #737 on: April 02, 2018, 05:48:39 pm »

MADE IN CHINA


Več pričao kako postoji i hi-tech oprema iz kine, koja skoro na nivoju evropske.

Pa zar kinesko naoružanje i vojna oprema nije hi-tech, na višem nivou od evropske? 
Osim toga Kina je u svim sferama tehnike odmakla daleko napred. Nema puno zemalja na kugli koje joj mogu parirati!
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #738 on: April 02, 2018, 06:13:23 pm »

Кинеска станица је пала ”неконтролисано” управо тамо гдје је и требала да падне. Новинари, наравно, лупе глупост и остану живи. Или не знају, или мисле да знају, или раде за нечији рачун па намјерно потурају лажи. Кинезима је станица послужила сврси и након испуњења свих планираних задатака и експеримената, напуштена је. Треба знати да је станица конструкцијски на нивоу руских ”Саљута” из 70-их година прошлог вијека (један уређај за доковање), послужила је за стицање основних знања и вјештина у коришћењу орбиталних станица.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #739 on: April 02, 2018, 06:16:38 pm »


Ако станица "пада" то укључује извесну "контролисану неконтролисаност", иначе би "слетела" у океан, додуше у мањим или већим деловима у сваком случају. Grin
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #740 on: April 17, 2018, 09:17:03 am »

Najveći asteroid zaobišao zemlju?
E. V. N.   16. april 2018.

Portal "Spejs veder" objavio da je naša planeta protekle nedelje izbegla katastrofu koja bi bila kobna. Nisu ga registrovali ni NASA, ruska ni kineska svemirska agencija



U SENCI dramatičnih događaja u Siriji, neprimećeno je prošla vest da je u nedelju pored Zemlje prošao jedan od većih asteroida. Kako je preneo portal "Spejs veder", koji prati pojave u kosmosu, 15. aprila je astronom Majkl Jeger, posmatrajući nebo iz Vivenkirhena u Austriji, snimio asteroid 2018.GEZ kako proleće između Zemlje i Meseca, na udaljenosti 192.000 kilometara od Zemlje. Po tvrdnji ovog sajta, reč je o najvećem poznatom asteroidu koji je prošao tako blizu Zemlje u istoriji opservacije neba! Kako je na ovoj internet stranici preneto, Jeger je naveo da je "kamen" primetio i snimao od 14. aprila. Tvrdi da je sijao kao zvezda magnitude 13, a prema njegovoj proceni, ovaj asteroid bio je širok od 48 do 110 metara.

- To ga stavlja u klasu asteroida koji je u Tunguskoj oblasti u Sibiru, u junu 1908. godine, ostavio pravu pustoš - navodi se na ovom sajtu- Primera radi, meteor koji je pre pet godina eksplodirao na Uralskom nebu, sa znatnim posledicama po Zemlju, imao je prečnik od 20 metara. Osim toga, "Spejs veder" piše da je 2018.GEZ primećen tek desetak sati pre nego što se najviše približio zemlji. Navodno ga nisu registrovale ni NASA, ni ruska niti kineska svemirska agencija. Po rečima Branka Simonovića iz Astronomskog društva "Ruđer Bošković", prolazak asteroida pored Zemlje, međutim, nije mnogo značajan

- To da asteroidi iz pravca Sunca koji nisu na vreme primećeni prođu pored Zemlje nije retka ni neobična pojava - kaže Simonović. - Osim poznatih asteroida, kojima su date oznake, imaju poznatu putanju i čije se kretanje može pratiti, ovde se najverovatnije radi o "svemirskom kamenu" koji nije bio poznat ranije. Primećen je neposredno pre nego što se najviše približio Zemlji. I da smo ga primetili mnogo ranije, svejedno bi prošao "kako je naumio" i ne bismo mogli ništa da promenimo. Mislim da je u ovom slučaju više reč o želji za senzacionalizmom nego o važnoj astronomskoj pojavi. Naš sagovornik dodaje da su procene o veličini 2018.GEZ veoma neprecizne i podseća da ni veličina asteroida koji je pre ravno 110 godina pao u Sibiru nikada nije tačno utvrđena.

- Teško je proceniti veličinu ovih nebeskih tela, pa su i ovoga puta dimenzije asteroida koji je u nedelju prošao pored Zemlje procenjene u širokom rasponu - objašnjava Simonović. U proteklih petnaestak godina, našu planetu je zaobišlo barem šest asteroida. Marta 2004. godine, na 6.500 kilometara od Zemlje prošao je "kamen" prečnika šest metara. Tri asteroida "protutnjala" su tokom 2010. godine - prvi na udaljenosti od 120.000 kilometara, drugi proleteo je iznad Zemljinih veštačkih satelita na 72.000 kilometara, tačno onoliko koliko su oni iznad Zemljinog ekvatora, a treći, širok 22 metra, približio se Zemlji na 359.000 kilometara. Naredne godine manja kosmička stena prošišala je kraj Zemlje na rastojanju od samo 5.470 kilometara. Iste godine, asteroid velik kao autobus prošao je 12.230 kilometara iznad naše planete. Naučnici kažu da ovako veliki asteroidi projure kraj Zemlje, u proseku, svakih šest godina.

APOFIS

NAUČNICI Univerziteta Činghua u Pekingu tvrde da će asteroid Apofis možda udariti u Zemlju 13. aprila 2036. godine i da će imati razorne posledice. Ovaj asteroid je širine 270 metara i težak 46 miliona tona, a 2029. godine će prvi put prići Zemlji na oko 60.000 kilometara. To je, prema Kinezima, vreme da se "kamen" napadne letelicama sa Zemlje, dok američki naučnici, koji takođe osmatraju Apofis, tvrde da će se on raspasti sam od sebe.

SRAVNIO ŠUMU

ASTEROID koji je 1908. godine eksplodirao iznad Sibira sravnio je 1.000 kvadratnih kilomatara šume. Detonacija koju je izazvao dva puta je obišla Zemljinu kuglu. Ruski naučnici predvođeni Leonidom Kulikom su 20 godina kasnije našli epicentar eksplozije, ali nikada nisu dokučili šta se zaista dogodilo.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #741 on: May 03, 2018, 01:44:56 pm »

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #742 on: May 07, 2018, 07:08:50 am »

Tapije za placeve na Mesecu su nevažeće
Dragan Vujičić   06. maj 2018.

Intervju sa Simonetom di Pipo, direktorkom Agencije UN za pitanja svemira

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U KOSMOSU je aktivno oko 1.500 zemaljskih satelita, a svemir danas aktivno koristi više od 70 zemalja. Istovremeno, u Zemljinoj orbiti nalazi se i oko 4.600 veštačkih satelita, tako da je "tamo gore" gužva postala prilično velika.

Ovako, ekskluzivno za "Novosti", govori italijanska astrofizičarka Simoneta di Pipo, direktorka Agencije UN za pitanja svemira (UNOOSA). Navodeći da Agencija - čija je preteča Komitet za miroljubivo korišćenje svemira (KOPUOS), osnovan daleke 1957. - razrađuje strategije i traži tehnološka rešenja da se preduprede nesreće u vasioni, ukazuje i da je vreme da Srbija razmisli o tome da li bi u skorijoj budućnosti i srpski satelit mogao put kosmosa.

- Vi ste ratifikovali četiri od pet međunarodnih sporazuma o korišćenju kosmičkog prostora, zato pozivam Srbiju da se uključi u rad UNOOSA jer od toga može da ima samo korist. Naša agencija blisko sarađuje sa svim državama članicama UN i cilj je da podrži zemlje u izgradnji njihovih kapaciteta u svemirskim aktivnostima i razvoju nacionalne svemirske infrastrukture.

* Šta UNOOSA konkretno nudi?


- Organizujemo seminare sa temama o svemirskim tehnologijama i o svemirskom zakonu, promovišemo globalne satelitske sisteme i integrisane aplikacije svemirske tehnologije zarad poboljšanja zdravlja čovečanstva. Mi smo besplatan servis za upravljanje katastrofama, dajemo informacije o klimatskim promenama... Preko naše aplikacije za upravljanje vremenskim nepogodama sve države članice UN mogu da pristupe satelitskim podacima za reagovanje u vanrednim situacijama i da ih koristi.

* Koje bi naučne ustanove postale dostupnije našoj nauci?

- U spektru mogućnosti koje se nude članicama Agencije, nalazi se niz programa, sa najeminentnijim naučnim institucijama sveta. Tako, recimo, japanska agencija za istraživanje svemira preko UNOSSA ustupa obrazovne i istraživačke kapacitete zemljama zainteresovanim za slobodne orbite novih satelita, dok u partnerstvu sa Kineskom kosmičkom agencijom zemljama u razvoju nudimo mogućnost da lete u novoj kineskoj orbitalnoj stanici, a Kinezi nude svoje kosmonaute kao instruktore.

* Ko ima pravo na vasionu?

- Agencija na čijem sam čelu, sa sedištem u Beču, stara se o nadgledanju kosmičkih sporazuma koji su potpisani u UN. Prvi član konvencije Kosmičkog ugovora govori o tome da se kosmos istražuje i koristi u interesu svih zemalja, bez obzira na stepen njihovog razvoja i tehnoloških dostignuća. U važećem Kosmičkom pravu jasno stoji da je zabranjeno prisvajanje teritorije u kosmosu, te su tako i tapije kupovane u Americi za "plac na Mesecu" - nevažeće.

* U istoriji kosmičkih letova postoje samo dva primera incidenata za UNOOSA?

- To je zanemarljiv broj, a nijedan od ova dva problema nije rešavan čak ni povišenom retorikom među suspersilama. Naime, 2014. delovi ruskog satelita lansiranog 1980. pali su na nenaseljeni deo Kanade i Moskva je odmah platila štetu. Nešto ranije, 2009. iznad Sibira, na 900 kilometara sudarili su se ruski satelit "Kosmos 2251", koji je "ispao" iz rada, i američki komunikacioni satelit "Iridijum 33", koji je bio u funkciji. Dve najmoćnije zemlje sveta koje i dan-danas savršeno sarađuju samo u svemiru, incident su rešile bez ijedne grube izjave.

*Da li u Ujedinjenim nacijama postoji protokol za susret sa vanzemaljcima i da li vi verujete u takvu mogućnost?

- Kao astrofizičar verujem da postoji neki oblik života u vasioni i mislim da u budućnosti naučnici mogu pronaći oblike bakterijskog života na drugim planetama. Međutim, UN se ne bave vanzemaljcima niti postoji protokol ili proces dogovoren u UN za potencijalni kontakt sa vanzemaljskom inteligencijom.

ŠTA RADE?

* STRUČNjACI UNOOSA deluju na svim kontinentima.
* RETKI su, međutim, gosti u udarnim svetskim vestima i veći deo radnog vremena provode motreći na ponašanje ljudskih mašina u Zemljinoj orbiti.
* POSTAJU aktuelni tek ako se dogodi sudar satelita.

Izvor: www.novosti.rs


* simonetta_di_pippo.jpg (53.97 KB, 200x279 - viewed 199 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #743 on: May 12, 2018, 03:14:46 pm »

НАСА шаље хеликоптер на Марс
субота, 12.05.2018.

ХЈУСТОН - НАСА ће послати хеликоптер на Марс, у оквиру мисије Марсовски ровер, чије се лансирање планира за 2020. годину.

„Идеја о хеликоптеру који надлеће небо друге планете је узбуђујућа”, саопштила је НАСА. У прилогу који је објавио Би-Би-Си на свом сајту наводи се да је у питању мали хеликоптер, тежак само само 1,8 килограма, али да се његови ротори окрећу 10 пута брже од ротора стандардног хеликоптера на Земљи. Научницима је било потребно четири године како би направили хеликоптер, који ће моћи да крене ка Црвеној планети. Пре недељу дана, НАСА је лансирала на Марс ракету „Инсајт” у којој се налази чип са 2.429.807 имена људи са Земље, међу којима је и 2.835 имена особа из Србије које су послале податке путем сајта НАСА. На сајту америчке агенције за истраживање свемира објављено је да је након предатих скоро 2,5 милиона „бординг пасова”, регистрација окончана и да се слетање робота на површину Црвене планете очекује у новембру.



„Инсајт” је део програма НАСА чија је мисија слетање робота произведеног за кретање на површини Месеца или Марса. Сврха ове мисије је истраживање и откривање процеса који су обликовали планете Сунчевог система пре више од 4,5 милијарди година, јавља Би-Би-Си а преноси Танјуг.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #744 on: May 18, 2018, 06:23:04 pm »

Саобраћај без саобраћајца
Аутор: Александар Тодоровић петак, 18.05.2018.

Сваки сателит морао би да буде у потпуности контролисан са Земље

После Русије, која је 1957. послала први сателит у свемир, многе државе следиле су њен пример са хиљадама сличних сателита који се окрећу око Земље. Пре неколико дана сателит је послао и Бангладеш. Међутим, колика год била корист од сателита, велика штета настаје кaда они престану са радом и наставе да лебде као свемирско ђубре, које представља потенцијалну опасност по људе на Земљи.

У свом говору на конференцији у Колорадо Спрингсу, потпредседник САД Мајк Пенс најавио је план за уређење начина на који се обавља свемирски саобраћај којим би се увео ред у слање сателита у орбиту, пренели су електронски медији. Како је Пенс истакао, током година свемирски саобраћај ће се знатно повећати. Компаније, и земље, утркују се која ће пре, и више сателита да пошаље у свемир. Проблем је у томе што је радни век тих сателита кратак и што брзо падну натраг на Земљу. Нови произвођачи имају за циљ да направе што јефтиније сателите и уштеде новац, што директно утиче на њихов квалитет. Уколико нису правилно дизајнирани, сателити губе на функционалности. То доводи до значајног повећања остатака сателита који падају на Земљу.

Мањи сателит из групе сателита Иридијумске констелације 2009. године претрпео је удар старог руског сателита, који се после престанка употребе неконтролисано кретао око Земље. Срећа у несрећи је што сателити овог ранга могу сами да се поправљају док већина осталих то не може. Сваким сударом сателита ствара се на хиљаде брзо орбитирајућих крхотина које настављају да се крећу око Земље. Стручњаци из САД кажу да само заједничким напором приватног сектора и Владе САД може да се реши овај горући проблем. Америчка сателитска индустрија мора да буде главни фактор у проналажењу решења. Треба нагласити да САД одређују темпо глобалној индустрији која је имала 260 милијарди долара прихода у 2016. години и која је потпора за више од 200.000 америчких радних места.

После престанка употребе, они би се неконтролисано кретали у орбити Земље и представљали опасност по друге сателите. Сваким новим сударом стварали би више свемирских крхотина. Проблем може да се реши и одређивањем ко тачно може да шаље сателит у свемир. Тиме би се спречило да фирме, које упркос лошим резултатима, и даље лансирају сателите. Увођењем нових закона спречило би се слање сателита пре темељно обављених припрема и тестова, а компаније треба да сносе и законску одговорност.

Проблем великим делом може да буде решен и увођењем правила да сваки сателит, који лебди изнад одређене висине, мора да буде у потпуности контролисан са Земље, чиме би се окончала употреба пасивних сателита (њихово кретање не може да се контролише и већ зависе од силе Земљине теже, радијације у свемиру и временских прилика). Законом би морало да се уреди да сателити не могу једни другима да секу путању и да морају да држе одређено растојање, као и да на крају радног века могу безбедно да се спусте на Земљу. Једино на тај начин може да се спречи стварање свемирског ђубрета, крхотина и хаварија на сателитима, који прекидом комуникације доводе до вишемилионских штета на Земљи.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #745 on: June 08, 2018, 07:30:29 am »

Vozilo NASA otkrilo na Marsu organske molekule
Tanjug   07. jun 2018.

Vozilo rover Kjuriositi koje je lansirala NASA otkrilo je na toj planeti organske molekule, objavila je danas NASA.



Na pres konferenciji u NASA Godard Centru za svemirske letove i laboratoriju za mlazni pogon u Pasadeni u Kaliforniji, naučnici su poručili kako su molekuli dali novi uvid u Mars.

"Pronašli smo organske molekule u stenama sa dna drevnog jezera", pojasnila je Džen Ajgenbrodi, naučnica u Godardu koja je dodala i da su otkrili različite molekule.  "Organski sastav ključan je u potrazi za životom", rekao je Pol Mahafi , direktor Odeljenja za istraživanje Sunčevog sistema u Godardu. Rover Kjuriositi je lansiran 2001. godine, dok je na Mars sleteo u avgustu 2012. s ciljem da otkrije da li je na Marsu u bilo kojem trenutku bilo uslov za život. Ajgenbrodi je pojasnila kako organski molekuli pronadeni na Marsu nisu dokaz života, prenosi index.hr. "Oni mogu poticati i od stvari koje nisu biološke", rekla je.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #746 on: June 08, 2018, 07:46:57 am »


Ово се знало одавно, да на Марсу постоје органска једињења. То није живот, али је предуслов да живот настане.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #747 on: June 08, 2018, 09:20:10 pm »

Da li je to preduslov ili nastavak nečega što je nekada bio život?
Logged
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #748 on: June 08, 2018, 09:24:56 pm »

Предуслов живота какав ми познајемо.

Није наведено о ком се органском једињењу ради. Могуће је да су у питању само угљоводоници којих је пун Сунчев систем, присутни су од Венере па до Урана. За Плутон нисам сигуран.

Могуће је да постоји и неки други основ који би пружио услове некој самоорганизујућој материји за оно што ми зовемо живот. Питање је да ли би се међусобно препознали као жива бића.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #749 on: June 12, 2018, 09:02:59 am »

Svemir sija jer je krcat dijamantima?
www.dailymail.co.uk , M.M.  11.06.2018.

Oblaci dijamanata okružuju udaljene zvezde i mogu biti odgovorni za misteriozni "sjaj" Mlečnog puta, koji zbunjuje astronome decenijama, otkriveno je tokom nedavnog istraživanja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U novoj studiji sprovedenoj na Univerzitetu u Kardifu, međunarodni tim naučnika saznao je da mikrotalasi najverovatnije potiču od sićušnih kristala ugljenika, poznatih i kao nanodijamanti, a mogu se naći u oblacima prašine i gasa, koji okružuju novoformirane zvezde. Blještavi mikrotalasi prvi put su otkriveni kada su astronomi merili radijaciju svemira, početkom ovog veka.

- U maniru Šerloka Holmsa, eliminisali smo sve druge uzroke i sa sigurnošću možemo da kažemo da je najbolji "kandidat" sposoban da proizvede mikrotalasni sjaj upravo prisustvo nanodijamanata oko novoformiranih zvezda – rekla je dr Džejn Grejvs sa Univerziteta Kardif.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Svetlost se imituje zbog oslobađanja energije usled ubrzanog rotiranja nanočestica, a to su delići materije toliko mali da ih ne registruje običan mikroskop. Skup prašine i gasova, poznat i kao protoplanetarni disk jeste začetak nastajanja planeta. Upravo ovakvi uslovi ekstremne toplote i u kojima vrca energija, pogodni su za formiranje nanočestica.

- Prvi put je jasno zabeležena anomalna emisija mikrotalasa, koji dopiru iz protoplanetarnog diska - rekla je Grejvs. Nanodijamanti su stotine hiljada puta manje čestice od zrna peska i često se mogu naći u meteoritima na Zemlji. Istraživači koje predvodi doktorka Grejvs, prate 14 mladih zvezdanih sistema i njihove misteriozne emisije, od kojih tri zrače neobičnu blještavost. Uzrok ovog sjaja je bio zagonetka od kada je prvi put uočen, pre skoro dve decenije, kaže Grejvs.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

- Naši zaključci su još zanimljiiji zbog činjenice da su dobijeni posmatranjem protoplanetarnih diskova, što je rasvetlilo hemijske osobenosti mladih solarnih sistema, uključujući i naš – zaključila je doktorka Grejvs.

Izvor: www.blic.rs


* 002.jpg (184.58 KB, 578x518 - viewed 48 times.)

* 003.jpg (16.48 KB, 578x406 - viewed 50 times.)

* 004.jpg (62.81 KB, 578x325 - viewed 49 times.)
Logged
Pages:  1 ... 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 ... 109   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.039 seconds with 23 queries.