PALUBA
March 28, 2024, 12:18:24 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 [55] 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 ... 109   Go Down
  Print  
Author Topic: Vesti iz Kosmonautike  (Read 524741 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #810 on: January 13, 2019, 07:14:01 am »

Rusija izgubila kontrolu nad satelitom
Tanjug   12. januar 2019.

Ruska svemirska agencija "Roskosmos" saopštila je da je izgubila kontrolu nad jednim od satelita.

Sporni satelit "Spektr-R" i dalje odašilje signale, ali naučnici nemaju način da ga kontrolišu još od petka, prenosi AP. Zvaničnik "Roskosmosa" Aleksandar Blošenko izjavio je danas da će naučnici sutra ponovo pokušati da povrate kontrolu nad satelitom. "Spektr-R" lansiran je 2011. godine i premašio je "radni vek", koji je procenjen na tri godine. Trenutno se koristi za istraživanje emitera radio signala unutar i izvan galaksije.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #811 on: January 15, 2019, 09:07:48 am »

Iran neuspešno lansirao satelit u orbitu
Tanjug  15.01.2019.

Iran je danas, uprkos kritikama SAD, lansirao najmanje jedan satelit, ali on nije stigao u orbitu, rekli su iranski zvaničnici.

Raketa koja je nosila satelit "Pajam" nije dostigla "neophodnu brzinu" u trećoj fazi lansiranja, objasnio je ministar telekomunikacija Džavad Azari Džaromi iranskoj državnoj televiziji. On je rekao da je raketa uspešno prošla prvu i drugu fazu pre nego što su u trećoj nastali problemi, ali nije objasnio šta je izazvalo pad rakete. Najavio je, međutim, da će iranski naučnici nastaviti rad na razvoju raketa, prenosi AP. Dok Sjedinjene Države optužuju Iran da lansiranjem satelita krši rezoluciju Saveta bezbednosti kojom se Teheran poziva da ne preduzima aktivnosti u vezi sa balističkim raketama koje bi omogućile razvoj nuklearnog oružja, Iran to negira.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #812 on: January 15, 2019, 01:18:21 pm »

15.01.2019.
Kineska misija odnela semenke pamuka na Mesec - proklijale prve biljke
AUTOR: FoNet

Iz semenki pamuka, koje je kineska misija ponela na Mesec, proklijale su i nikle prve biljčice, prenela je Kineska nacionalna svemirska agencija, prenosi BBC.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Semenke je zasadila misija Chang'e-4 i to je prvi put da je bilo kakva biološka materija izrasla na Mesecu, a događaj se smatra značajnim korakom za dugoročno istraživanje svemira.  Već smo uzgojili biljke u svemiru, na Međunarodnoj svemirskoj stanici, ali nikada do sada to nismo učinili na našem prirodnom satelitu. Sposobnost i iskustvo uzgoja biljaka na Mesecu značajni su za sve druge projekte dugoročnih svemirskih misija, kao što je putovanje na Mars koje bi trajalo oko dve i po godine. To bi značilo da bi astronauti mogli koristiti hranu iz vlastitog uzgoja u svemiru, smanjujući time potrebu da se vrate na Zemlju i ponovo se snabdeli namirnicama.  Kineski državni mediji objavili su u utorak da su iz semenki pamuka nikle prve biljčice.  Zvanilni glasnik vladajuće Komunističke stranke Kine, Narodni dnevnik, objavio je na Tviteru i prve fotografije izdanaka i napisao da je to "bio prvi biološki eksperiment čovečanstva na Mesecu".

Izvor: www.n1info.com


* 01111.jpg (22.24 KB, 660x371 - viewed 54 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #813 on: January 16, 2019, 09:46:50 pm »

Да ли је та биљка под неком заштитом ("звоном") који јој обезбеђује температуру и ваздух?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #814 on: January 21, 2019, 07:10:03 am »

Rusi po drugi put osvajaju mesec
Branko Vlahović   20. januar 2019.

Mogu li Kina i Rusija da prestignu Amerikance, koji su do sada bili lideri u kosmičkim prodorima. "Roskosmos" priprema lansiranje "Lune" put Zemljinog satelita

Tri najambicioznije kosmičke velesile - SAD, Rusija i Kina, ponovo kreću u trku za osvajanje Meseca. Sredinom januara, svetske agencije su emitovale vest i video-snimak premeštanja kineskog "planetohoda" na drugo mesto tamne strane Meseca, gde do sada niko nije bio. Vest je dobila veliki publicitet, jer do sada nije bilo spuštanja na tamnu stranu Meseca. Komentatori su objasnili da su Kinezi počeli da osvajaju Mesec uz pomoć Rusa, a to je odmah "uplašilo" Amerikance. Kinezi su lansirali raketu 8. decembra prošle godine sa kosmodroma Sičan, i ona je stigla u Mesečevu orbitu 12. decembra. Snimak dolaska na Mesec 140 kilograma teškog vozila bio je emitovan na Zemlji.

EKSPERTI objašnjavaju da se "planetohod" spustio u najpoznatiji stari vulkanski krater na Mesecu, čiji prečnik iznosi 2.000 kilometara. Kinezi žele da izuče sastav Mesečeve površine, a osim toga, testiraju sistem daljinske kosmičke veze. Ambicije Pekinga su da Kina bude druga kosmička sila, posle SAD. U prve dve runde istraživanja Kinezi nisu spuštali na Mesec svoje letilice, već su to učinili tek u trećoj. U toj seriji istraživanja planirano je kopanje površine mehaničkom rukom, kako bi se kasnije napravile analize sastava tla.

Ako Kinezi obave uspešno sve planirane eksperimente, biće to prvi put posle četiri decenije da se na Zemlju dovezu komadići Mesečeve površine. Posle šeste bespilotne misije na Mesec, ako sve bude teklo prema planu, Peking će početi pripreme za ekspediciju na taj Zemljin satelit. Da li će njeni kosmonauti uspeti da prevaziđu Amerikance, tek ćemo videti. U razdoblju od ove godine do 2022, Kinezi će napraviti nacionalnu orbitalnu stanicu koja će imati najmanje tri modula (dela). Na taj način će imati i svoju stanicu u kosmosu.

Rusi mogu da se teše time da je kineska kosmonautika kopirala sovjetsku od "Sojuza" pa do skafandera. I sada Kinezi kupuju od Rusije raketne motore, ali, njima za utehu, to čine i Amerikanci. Zbog odličnih međudržavnih odnosa, Rusi će se i dalje konsultovati s Kinezima o pravljenju raketnih motora. U jednom broju medija objavljeno je da su Kinezi došli do sovjetskih tehnologija za osvajanje Meseca kupujući ih od Ukrajinaca.

ZAŠTO Amerikance ne raduju kineski uspesi u osvajanju Meseca? U Vašingtonu su svesni toga da ako Kinezi nastave ovakvim tempom, oni mogu tamo da stignu pre nego što se Amerikanci vrate. Naravno da se Jenkijima ne dopada što dobijaju ozbiljnog konkurenta u kosmosu. Neki tu situaciju upoređuju sa onom s kraja pedesetih godina prošlog veka i početka šezdesetih, kada je SSSR lansirao prvi satelit, a potom poslao prvog čoveka u kosmos, legendarnog Jurija Gagarina.

Novi rukovodilac "Roskosmosa" Dmitrij Rogozin izjavio je da će Rusija 2021. lansirati ka Mesecu "Lunu-25". Upućeni tvrde da je ranije planirano lansiranje letelica na Mesec odloženo jer je bilo problema s nekim instrumentima posle uvođenja sankcija Rusiji 2014. godine. Naravno da su Rusi počeli da taj uređaj prave sami, ali je on bio teži od onog koji su do tada nabavljali na Zapadu. Već 2023. krenuće i "Luna-26", a 2024. godine "Luna-27". Tako će Rusi isprobavati sletanje na Mesec, ali i povratak sa te planete. Inače, "Luna-25" će biti prvi ruski kosmički brod koji će posle četiri decenije krenuti na Mesec. "Luna-25" će poneti deset naučnih pribora, a većina njih je proizvedena u Rusiji. U Moskvi objašnjavaju da "Luna-25" simbolizuje ruski povratak programu osvajanja Meseca. Tamo je poslednji sovjetski aparat - "Luna-24" - bio 1976.

NAORUŽAVANjE KOSMOSA

Izjave američkog predsednika Donalda Trampa o novoj američkoj strategiji PRO, kao i razmatranje mogućnosti razmeštanja u kosmosu presretača balističkih raketa, izazvale su brzu reakciju Moskve. Penzionisani general armije Viktor Bondarjev, bivši komandant Vojnokosmičkih snaga Rusije, a sada predsednik Komiteta za odbranu i bezbednost Saveta federacije Rusije (senat), izjavio je da nova američka koncepcija PRO podrazumeva da SAD imaju u kosmosu ne samo satelite-osmatrače već i udarne sisteme.

- Uvek smo bili protiv militarizacije kosmosa i nismo promenili svoju poziciju. Udarno oružje ne bi trebalo da bude u kosmosu, jer to može da dovede do katastrofe. U vojnokosmičkim tehnologijama Amerikanci zauzimaju lidersku poziciju. Ali Rusija vrlo brzo izjednačava snage i razvija se u toj sferi visokim tempom - rekao je Bondarjev.

PRESRETAČI NA ALjASCI

Predsednik Tramp je izjavio da nova američka stretegija PRO predviđa da se na Aljasci postavi 20 presretača. Osim toga, u bazi Fort Grili će biti postavljeni novi radari, kao i druga elektronika koja bi trebalo da na vreme signalizira početak protivničkog raketnog napada. Nedavni izveštaj Pentagona o PRO označava novo rusko i kinesko hipersonično oružje kao veliku opasnost za Ameriku. Zato Tramp i kaže da će Amerika biti zaštićena od svih protivničkih raketa.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #815 on: January 27, 2019, 07:44:19 am »

Индија до 2022. шаље астронауте у свемир
Аутор: Александар Тодоровић петак, 25.01.2019.

Уколико оствари планове, постаће четврта земља, после Русије, САД и Кине, која је послала људску мисију

Индија планира да пошаље трочлану посаду у орбиту на недељу дана. План индијских научника јесте да 2022. године спроведу у дело слање прве људске мисије у свемир, истакли су званичници. За развој технологије и инфраструктуре будућег свемирског програма, Индија је одобрила 1,4 милијарде долара. Уколико успе у свом науму, биће то најјефтинија организована људска мисија у свемиру и постаће директни конкурент Кини. Међутим, индијски званичници надају се да ће моћи да учествују и у реализацији светских свемирских пројеката. Ако реализује своје планове, Индија ће постати четврта земља, после Русије, САД и Кине, која ће послати људску мисију у свемир.

Министарство је одобрило финансирање изградње и слање домаће летелице у орбиту Земље на период од једног до најдуже седам дана, речено је у саопштењу. Премијер Индије Нарендра Моди изјавио је у августу да је њихов план да пошаљу у свемир људску посаду или бар једног астронаута до 2022. године. Међутим, његов кабинет још није званично одобрио овај пројекат. Ако Индија успе у свом науму биће то најјефтинија организована људска мисија у свемиру. План индијских стручњака јесте да остваре два лета без посада и један са посадом. Иако још није одређен тачан датум лансирања летелица, званичници су крајем децембра изјавили да ће лет са људском посадом бити организован у року од 40 месеци.

Премијер Моди истакао је да је похвалио свемирски програм који је, по његовом мишљењу, пројекат истицања престижа земље у развоју технологије. Из Владе Индије саопштено је да ће покретање свемирског програма ојачати економију, створити могућност за отварање нових радних места и додатно подстаћи развој медицине, пољопривреде и борбе против загађења. Уколико људска мисија буде успешна, она ће омогућити Индији да постане партнер у будућим плановима истраживања свемира, од чега ће земља имати велике користи.

Индија је у протеклој деценији уложила доста новца у развој свемирског програма. Из Индијске организације за истраживање свемира саопштено је да је чак имала амбициозни план да људску мисију пошаље у свемир 2019. године. Године 2013. Индија је ка Марсу послала сонду, која и даље успешно прима команде са Земље, док је прошле године једним лансирањем послала рекордна 104 сателита у свемир. Њу Делхи се такмичи са конкурентима за већи удео на тржишту сателита, а развојем јефтиног свемирског програма сматрају да ће преузети примат на овом тржишту.

Кина је прве људе послала у свемир 2003. године, али је програм коштао више од 2,3 милијарде долара. Стручњаци објашњавају да су Сједињене Америчке Државе, по садашњем курсу, потрошиле око 110 милијарди долара за слање првих људи на Месец 1969. године.

Izvor: www.politika.rs
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #816 on: January 27, 2019, 08:27:53 pm »

Ako logično razmišljamo, Indija će u razvoju tehnologije slanja ljudske posade u svemir 2022. biti otpilike na istom nivou kao SSSR i USA početkom šesdesetih godina prošlog veka.

Neosporna je činjenica da je to veoma značajno dostignuće.

Međutim, ukoliko posmatramo stvari logično - kada bi te četiri zemlje, sadašnje svemirske sile, ujedinile svoje znanje, svoje pare, verujem da bi osvajanje svemira bilo mnogo dalje od sadašnjeg nivoa.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #817 on: January 27, 2019, 09:35:53 pm »

Али иза свега се крије национални престиж и људска сујета и наравно очекивање да се то на крају комерацијализује, барем када су у питању САД .
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #818 on: February 09, 2019, 09:10:04 am »

„Даља страна” је хладнија
Аутор: Александар Тодоровић петак, 08.02.2019.

Научници још не знају зашто је ноћу температура на страни Земљиног сателита коју ми не видимо нижа за чак 17 степени

Кина је недавно у оквиру мисије под називом „Чангде 4” послала сонду која је успешно слетела на са Земље невидљиву страну Месеца. Један од задатака који је сонда извршила јесте да са Земље понесе семенке памука које су на Месецу проклијале, али су после неколико дана промрзле због ниске температуре. То је први пут да је биљка са Земље проклијала у свемиру и представља значајан корак у истраживању свемира.

Сонда је у даљем истраживању Месечеве површине дошла до сазнања да удаљенија страна Месеца није много тамнија од светле стране, али је ноћу знатно хладнија од осветљеног дела.



Месец се као Земљин сателит окреће око ње. Међутим, познато је да се Месец не окреће око своје осе, па стога ми видимо стално исту половину Месеца. То утиче и на количину светлости коју Месец прима од Сунца. У делу који је тренутно у сенци може да буде потпуни мрак, али у зависности од тога где се Месец налази на путу око Земље, може да буде сумрак или полумрак. Периоди сумрака трају око две земаљске недеље. Још приликом мисије „Аполо” научници су утврдили да на површини ближе стране Месеца температура преко дана може да достигне и до 127 степени Целзијусових, док ноћу може да се спусти на минус 173 степена. То су подаци до којих су астронаути дошли истражујући страну Месеца која је окренута ка нама. Нова кинеска мисија која је 3. јануара слетела на „тамну”, даљу страну Месеца утврдила је да су температуре током дуге лунарне ноћи још ниже.

Сонда „Чангде 4” донела је на Месец ровер „Јуту 2” који је крајем јануара послао податке у којима се наводи да се температура на тој страни Месеца спуштала на чак минус 190 степени.

Ипак, научници још са резервом узимају најновије податке јер сматрају да до разлике у температури коју је утврдила мисија „Аполо” и садашње, послате са „Чангдеа 4”, можда долази због самог састава површине Месеца на ближој и удаљенијој страни. Џанг Хе, извршни директор пројекта, изјавио је за агенцију Синхуа да је потребно да се изврше детаљне анализе података.



У поређењу са местом на које је слетела мисија „Аполо”, изгледа да нешто у прашини на којој стоји сонда „Чангде 4” утиче на брже хлађење површине Месеца током ноћи. Међутим, научници још не знају о чему се конкретно ради.

У сваком случају „Чангде 4” и „Јуту 2” прве су сонде које су слетеле на нама невидљиви део најближег суседа Месеца, па ће и сви подаци које прикупе и пошаљу бити јединствени.

Izvor: www.politika.rs
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #819 on: February 11, 2019, 08:41:41 pm »

Gornji tekste je glupo napisan, očito ga je napisao neki neuki novinar, ali donji video lepo objašnjava sve:
Mesečeva rotacija traje isto kao i njegova revolucija oko zemlje. Zato mi uvek vidimo istu stranu meseca (ne vidimo tzv. tamnu stranu), i zbog toga vidimo sa zemlje i mesečeve mene.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #820 on: February 14, 2019, 08:48:05 am »

Наса објавила крај рада робота „Опортјунити” на Марсу
среда, 13.02.2019.

ЛОС АНЂЕЛЕС - Америчка свемирска агенција Наса потврдила је да је њихово роботско возило „Опортјунити” које се налази на планети Марс од 2004. године али с којим је комуникација прекинута од јуна прошле године дефинитивно ван погона.

„Проглашавам мисију Опортјунити завршеном”, рекао је научник Насе Томас Зурбухен на конференцији за новинаре у лабораторији у Пасадени у Калифорнији. Директор Насе Џим Брајденстин рекао је да је то за славље позивајући се на дужину мисије и њен допринос сазнањима о историји Марса. Шеф програма Џон Калас објаснио је да је мисија првобитно требало да траје три месеца. Инжењери су знали да ће крај доћи једног дана али нису могли да замисле да ће трајати толико дуго. „Иако је то машина тешко је рећи збогом, дирљиво је”, рекао је он.

Контролори лета у НАСА чекали су поруку од ровера „Опортјунити” од 10. јуна прошле године када је контакт изгубљен услед наглог јачања олује, започетог крајем маја, преноси Бета. Пешчана олуја је спречила месецима да стижу сунчеви зраци потребни за пуњење батерија робота. У последњих осам месеци Наса је послала више од хиљаду порука и наредби у покушају да пробуди робот, а последњи покушај је био синоћ. „Ништа нисмо чули као одговор, тако да је тренутак да се опростимо”, рекао је Џон Калас.

НАСА је лансирала ровере „Опортјунити” и „Спирит” 2003. године да испитују марсовске стене и тло. „Спирит” не ради неколико година, док је „Опортјунити” наставио да истражује знатно дуже од очекиваног рока трајања. „Опортунити” је слетео на Марс 24. јануара 2004. године и забележио да је прешао више од 45 километара пре него што је престао да шаље сигнале после пешчане олује у јуну 2018.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #821 on: February 18, 2019, 07:45:46 am »

Насеље на Месецу до 2025. године
Аутор: Александар Тодоровић недеља, 17.02.2019.

Европска свемирска агенција развија технологију за изградњу прве базе и експлоатацију руде на земљином сателиту

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Европска свемирска агенција (ЕСА) има амбициозне планове да до 2025. године направи прву базу са људском посадом и рудником на Месецу. Уколико би успела да формира насеобину, астронаути би годину дана скупљали материјал реголит којег на земљином сателиту има у великим количинама. У трку за освајање Месеца укључене су и друге светске силе које одвајају значајна новчана средства за развој нових технологија које ће бити пресудне за почетак колонизације. Освајање Месеца биће први корак ка спровођењу људске мисије која ће се једног дана запутити ка Марсу.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Реголит је материјал из кога могу да се издвоје вода и кисеоник и биће веома важан за опстанак насеобине на Месецу, јер ће се од њега правити гориво које ће бити потребно за друге свемирске мисије, преноси „Мејл онлајн”.

Прошле године и НАСА је обелоданила планове за повратак на Месец, али ће се ослањати на рад приватних фирми које ће обавити припреме за мисију. У игри ће бити девет мањих и већих приватних фирми међу којима је и Локид Мартин који има задатак да направи роботску летелицу и систем за вађење руде.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Године 2016. ЕСА је обелоданила планове за изградњу првог насеља на Месецу. Првом базом управљали би људи уз помоћ робота и она би била „одмориште” за летелице са Земље. У плану је чак и развијање туристичких летова на Месец.

Једини објекат у свемиру тренутно је Међународна свемирска станица, али она има свој век трајања и план је да је угасе 2024. године, докле је обезбеђено финансирање.

Прва база не Месецу неће личити на насеобине на Земљи, то јест неће имати куће, цркву или зграду општине. Сви људи живеће на истом месту и уз помоћ разних вештина и заједничким снагама шириће и одржаваће насеље.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Америка планира да пошаље људску Мисију на Марс, али данашња технологија још није довољно развијена за организовање толико компликоване и опасне мисије. Један од проблема јесте јака радијација на коју би летелица наилазила током пута и њен утицај на астронауте. Такође, потребно је да се додатно испита како на организам делује дужи боравак у свемиру. Доласком нa Месец, истраживања ће много брже да напредују, па је он тако право место да се начини први корак ка Марсу.

У немачком граду Келну ЕСА је направила специјални полигон назван „Луна”, у ком научници симулирају живот на Месецу. Они живе у истим условима који владају на земљином сателиту и користе системе за одржавање живота који би једног дана могли да се користе приликом изградње прве базе на Месецу.

„Луна” се простире на 1.000 квадратних метара у Астронаутском центру Европске свемирске агенције. Ово је први корак начињен на Земљи, а од резултата симулације зависиће колико је остварљива идеја одласка и формирања насеобине на Месецу. Сличне експерименте раде и друге светске силе које су увелико у трци за освајање земљиног сателита.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

ЕСА увелико ради на развоју Флексхаба, првог објекта који би био постављен на Месецу (Flexhab, скраћено од Future Lunar Exploration Habitat), који ће, ако све буде по плану, бити завршен до краја ове године. Биће величине половине бродског контејнера. За снабдевање струјом користиће соларну енергију. Током дана енергија од Сунца користиће се директно за напајање уређаја, али и за раздвајање воде на водоник и кисеоник. Ова два елемента затим ће се складиштити посебно да би касније били коришћени за напајање горивних ћелија током две седмице дугих лунарних ноћи.

НАСА има сличне али и мало амбициозније планове. Она предвиђа да ће астронауте поново спустити на Месец већ 2020. године и да ће три године касније формирати прву насеобину.

Izvor: www.politika.rs


* 001.jpg (33.63 KB, 672x387 - viewed 43 times.)

* 002.jpg (79.04 KB, 672x389 - viewed 48 times.)

* 003.jpg (81.82 KB, 672x362 - viewed 51 times.)

* 004.jpg (81.39 KB, 672x355 - viewed 49 times.)

* 005.jpg (27.23 KB, 672x363 - viewed 40 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #822 on: February 18, 2019, 08:06:24 pm »

Realno: do 2025 godine neće imati tehnologiju za stalnu vezu sa Mesecom (neku vrstu ''svemirske železnice''), a kamo li mogućnost da izgrade bazu za boravak ljudske posade, na duži period.

Koliko li to para košta - odakle će skupiti?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #823 on: February 25, 2019, 02:29:05 pm »

Još jedna država odlučila da pošalje svog prvog astronauta u kosmos, a želi i da kolonizuje Mars
Tanjug  25.02.2019.

Ujedinjeni Arapski Emirati poslaće prvog astronauta u svemir 25. septembra, a to će biti Haza al-Mansuri ili Sultan al-Najadi, saopštili su danas zvacnični te zemlje.

Oni će biti poslati na Međunarodnu svemirsku stanicu, ali još nije odlučeno koji od njih dvojice, iako je vladar Dubaija, šeik Mohamed bin Rašid Al Maktum, njihova imena obelodanio još prošlog septembra. UAE ima ambiciozan svemirski program i želi da kolonizuje Mars do 2117. godine, gde bi bio, prema njihovim planovima, formiran i potpuno funkcionalan grad za 600.000 stanovnika.

Izvor: www.blic.rs
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #824 on: February 25, 2019, 05:48:29 pm »

Ova zadnja vest mi više deluje kao naučno fantastične želje prebogatih šejkova, nego stvarnost koja se može ostvariti, u narednih stotinjak godina.

Kako prevesti 600 000 ljudi do Marsa?
Ili će prevesti manji broj superpotentnih i plodnih ljudi, pa će oni na Marsu da prave male arape. 

Deluje pomalo smešno, kada još uvek nisu rešeni osnovni problemi oko transporta tamo i nazad, pravljenja gradova - kolonija zaštićenih od radijacije i ostalih surovih uslova koji vladaju na Marsu, održive farme za roizvodnju hrane za toliko broj ljudi .... i još mnogo toga! 

Mislim da smo još uvek daleko od toga!
Logged
Pages:  1 ... 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 [55] 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 ... 109   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 23 queries.