PALUBA
March 28, 2024, 11:03:27 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 ... 109   Go Down
  Print  
Author Topic: Vesti iz Kosmonautike  (Read 524713 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #855 on: June 15, 2019, 06:16:16 am »

NASA otkrila koliko je novca potrebno za povratak čoveka na Mesec
NovostiOnline   14. jun 2019.

Za realizaciju programa „Artemis“ potrebno je između 20 i 30 milijardi dolara, pored sredstava koje NASA svakodnevno troši za rad Međunarodne svemirske stanice i realizaciju svih svojih naučnih projekata, izjavio je direktor NASA u intervjuu za televiziju Si-En-En.

„Potpuna realizacija programa i stvaranje svih uslova za stalno prisustvo na Mesecu od nas zahteva između 20 i 30 milijardi dolara troškova, koji će biti raspodeljeni na narednih pet godina“, rekao je Džim Brajdenštajn, rukovodilac američke kosmičke agencije. Prve glasine o mogućnosti izgradnje „sestre Međunarodne svemirske stanice“ u Mesečevoj orbiti pojavile su se na jesen 2016. godine, kada je održan zatvoreni sastanak Međunarodne grupe za izgradnju svemirskih brodova ISCVG.

Predstavnici pet država su na tom sastanku razmatrali međunarodne planove za osvajanje kosmosa nakon povlačenja Međunarodne kosmičke stanice iz upotrebe sredinom naredne decenije. U septembru 2017. godine predstavnici „Roskosmosa“ i NASA zvanično su potvrdili te planove i potpisali memorandum o saradnji u izgradnji LOP-G, na osnovu kojeg je Rusija bila zadužena da izgradi ulazni modul za Mesečevu stanicu. Ove godine toj inicijativi se zvanično priključila i Kanada.

Krajem proleća NASA i Bela kuća su ponovo promenile svoje planove, odvojivši američki program za osvajanje Meseca, koji je dobio ime „Artemis“, na dve nejednake polovine. U okviru prvog dela programa, Vašington namerava da uputi samo jedan modul stanice u orbitu Meseca i da ga koristi kao svojevrsni „prvobitni punkt“ za ekspedicije svemirskih posada na površinu Zemljinog prirodnog satelita.

Izgradnju i upućivanje modula u svemir neće realizovati NASA, nego njen prvi privatni „Mesečev partner“, američka kompanija „Maksar“. Ta korporacija je već učestvovala u izgradnji svemirskih stanica u prošlosti. Ostale module Mesečeve stanice NASA planira da izgradi već nakon prvog iskrcavanja astronauta na površinu Meseca. U okviru druge polovine programa „Artemis“ orbitalna baza će biti znatno proširena i biće svojevrsna probna platforma za pripremu prvog leta na Mars.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #856 on: June 18, 2019, 08:32:20 am »


Indija do 2030. lansira svemirsku stanicu


Ambicije Indije o svemirskim letovima polako rastu, a sada uključuju dugotrajno prisustvo u orbiti Zemlje.

Šef Indijske organizacije za istraživanje svemira K. Sivan je otkrio planove za lansiranje svemirske stanice "oko 2030. godine".

Bila bi to relativno mala svemirska stanica u kojoj bi astronauti mogli ostati samo 15-20 dana, ali ipak dovoljna za obavljanje eksperimenata. Sivan je kazao da Indija ne namerava da se oslanja na neke druge zemlje.

Više detalja će biti poznato nakon što Indija obavi prvu ljudsku misiju 2022. godine, a trenutno je fokus na bespilotnoj misiji lendera koji bi trebao biti lansiran na Mesec 15. jula.

Ako sve prođe prema planu, ovo će Indiju učiniti članom ekskluzivnog kluba. Osim partnerskih zemalja koje imaju veze s Međunarodnom svemirskom stanicom, samo Kina, Rusija i SAD su imale orbitalne domove.

Ovi planovi su dokaz da Indija planira da nadoknadi zaostatke u mnogim aspektima svemirskih letova i da ima nameru da se takmiči s "veteranima" u svemiru.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #857 on: June 23, 2019, 05:40:29 am »

Naučnici traže formulu za pravljenje betona na Mesecu
Srna  22.06.2019.

Naučnici koriste rezultate dva eksperimenta izvršena na Međunarodnoj svemirskoj stanici (MSS) kako bi razvili formulu za pravljenje betona na Mesecu kakav bi bio potreban za izgradnju trajne baze za ljude, saopšteno je iz američke Nacionalne vazduhoplovne i svemirske administracije (NASA).

U saopštenju se navodi da će ljudima, nakon što naprave trajnu bazu na Mesecu, biti potreban čvrst materijal koji će moći da izdrži udare solarne radijacije i meteorita. Naučnici iz NASA ističu da je, najverovatnije, da će to biti beton. Glavni istraživač u oba eksperimenta na MSS Aleksandra Radlinska izjavila je da je istraživanje fokusirano na cementnu pastu koja bi držala zajedno betonsku smesu.

"Želimo da znamo šta raste unutar betona baziranog na cementu kada nema procesa koji izaziva Zemljina teža, kao što je sedimentacija", istakla je Radlinska. Nasa je objasnila da se, ukoliko se voda doda cementu, dešavaju kompleksne promene u strukturi molekula, tokom kojih se stvaraju male kristalne strukture koje se međusobno vezuju, javio je "Sputnjik".

U saopštenju se dodaje da je odnos vode i cementa ključan za proces efikasnog kombinovanja sastojaka betona, kao i za određivanje snage i izdržljivosti gotovog betona. Naučnici moraju da ustanove da li će odnos ovih sastojaka biti drugačini na Mesecu, gde je gravitacija šest puta slabija nego na Zemlji. Istraživanje je sprovedeno usled izveštaja o tome da su SAD saopštile plan uspostavljanja trajnog prisustva na Mesecu do 2028. godine.

Izvor: www.blic.rs
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #858 on: June 23, 2019, 10:04:09 am »



Месец има гравитацију, мада знатно мању него на Земљи.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #859 on: June 23, 2019, 07:50:56 pm »

Za pravljenje betona su potrebni cement i voda!
Kako će dopremati cement i vodu do meseca? Ili će tamo da otvore cementare, a vodu će cediti iz kometa?

Poznato je koliko košta lansiranje jedne tone materijala u orbitu. Jednu tonu korisnog tereta prebaciti do meseca koštalo bi milione dolara - po sadašnjem nivou razvoja raketne tehnologije.

Mislim da su ovo još uvek SF priče, eksperimenti u početnom stadijumu.

Verujem da će se za izgradnju trajnih baza na mesec, marsu i ko zna gde još u svemiru morati pronaći mnogo lakši materijalt. Barem za početak, dok ne počne eksploatacija i proizvodnja na licu mesta.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #860 on: June 25, 2019, 06:11:37 am »

Rusija povećala cene za letove američkih kosmonauta u svemir
Novosti online   24. jun 2019.

Rusija je povećala troškove leta za astronaute NASA na ruskim letelicama „Sojuz“ na Međunarodnu svemirsku stanicu, navodi se u izveštaju Državne revizorske institucije SAD.

NASA je 2015. godine platila oko 82 miliona dolara „Roskosmosu“ za jedno mesto u letelici „Sojuz“. Međutim, sada je cena porasla za pet odsto, u skladu sa inflacijom, kažu predstavnici programa komercijalnih letova. Pritom, nije navedeno o kom iznosu je reč. Saglasno informacijama, objavljenim na sajtu NASA u martu, budžet Svemirske agencije za 2020. godinu ukazuje na mogućnost zaključenja ugovora sa „Roskosmosom“ o kupovini dva mesta u „Sojuzu“ za prevoz američkih astronauta na Međunarodnu svemirsku stanicu u jesen ove godine i proleće 2020. godine.

Iz NASA su takav korak objasnili činjenicom da se tokom probnih letova novih američkih svemirskih letelica „Kru dragon“, koji proizvode kompanije „Spejs-iks“ i „Starlajner“, mogu pojaviti problemi, što bi dovelo do toga da astronauti NASA ne budu prisutni na Međunarodnoj svemirskoj stanici. Podsetimo, 2011. godine višekratna svemirska letelica „Spejs šatl“ povučena je iz upotrebe. Nakon toga, posada na Međunarodnoj svemirskoj stanici prevozi samo ruske letelice „Sojuz“.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #861 on: June 25, 2019, 12:30:02 pm »



Kompanija SpaceX lansira raketu Falcon Heavi s 24 satelita


Kompanija SpaceX, čiji je vlasnik Ilon Mask, lansirala je svoju raketu Falcon Heavi iz svemirskog centra Kenedi na Floridi.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Raketa je ponela 24 eksperimentalna satelita prilikom jednog od najtežih lansiranja rakete, koje je ta kompanija ikada uradila.

Ilon Mask je to odmah objavio na svom Tviter nalogu.

Kompanija SpaceX jedna je od prvih privatnih kompanija koja je počela da se bavi svemirskom tehnologijom i lansiranjem raketa u svemir.

Njen vlasnik Ilon Mask jedan je od najvećih preduzetnika i inovatora današnjice, koji je, osim po lansiranju raketa i čuvenim luksuznim električnima automobilima Tesla, poznat po ambicioznom planu da kolonizuje Mars, kako bi spasao ljudsku rasu.

izvor


* Falcon Heavy on LC-39A.jpg (148.58 KB, 900x1200 - viewed 39 times.)
« Last Edit: June 25, 2019, 04:10:26 pm by Dreadnought » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #862 on: June 25, 2019, 04:09:46 pm »


Kompanija "Spejs eks" lansirala je novu raketu u svemir,
ali je tom prilikom eksplodirao centralni buster rakete i srušio se u more



Treće lansiranje rakete "falkon hevi" nazvano je najtežim lansiranjem u istoriji jer je raketa sa sobom nosila veliki broj satelita i pokretnih delova.

U početku je sve proteklo dobro, sateliti su lansirani u orbitu, a dva bočna bustera bezbedno su se prizemljila. Međutim, tada su stvari krenule naopako.
 
Ako se izuzme eksplozija bustera, misija je ocenjena kao uspešna. U svemir su lansirana 24 satelita, kao i pepeo 152 ljudi (po ceni od 5.000 dolara za svaki gram pepela), među kojima je i astronaut iz misije Apolo Bil Pog.

Korisnici Tvitera su prizor bustera u plamenu kratko prokomentarisali sa: "O, ne!"
 
​Među satelitima su solarno jedro, atomski sat i novi tip satelita za NASA.

izvor






Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #863 on: June 25, 2019, 08:38:30 pm »

Tek sam sada shvatio ovu vest.  Grin

Buster je eksplodirao pprilikom povratka na zemlju.
Logged
DusanC
desetar
*
Offline Offline

Posts: 122


« Reply #864 on: June 26, 2019, 05:18:44 am »

Tek sam sada shvatio ovu vest.  Grin

Buster je eksplodirao pprilikom povratka na zemlju.
Da, prilikom sletanja nazad na brod (1500km od mesta poletanja) je doslo do otkaza hidraulickog sistema za upravljanje pravcem potiska srednjeg motora centralnog bustera (2og stepena) pa je sistem automatski srusio raketu u more.
Do otkaza je doslo usled previsoke temperature ponovnog ulaska u atmosferu te je progorela fleksibilna zastita oko motora.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #865 on: July 02, 2019, 09:28:32 pm »

Od Sovjetskog ponosa do ponižavajućeg kraha - "Tamo se kradu milijarde": Nekada najuspešniju rusku industriju potresaju skandali
Jutarnji list , Hina  02.07.2019.

Ruski svemirski sektor potresa velik skandal zbog pronevere miliona američkih dolara zbog čega su neki zvaničnici završili u zatvoru ili su pobegli iz zemlje što umanjuje nade da će sektor povratiti snagu i ugled kakve je imao u sovjetsko doba, piše AFP.

Moskva godinama nastoji da podigne na noge svoju svemirsku industriju kojom se bivši SSSR jako ponosio. Premda se država oporavila od postsovjetskog kraha i ponovno postala velik igrač na međunarodnoj sceni, ruski svemirski sektor nedavno je pretrpeo niz ponižavajućih udaraca. A sada su veliki korupcijski skandali u državnoj svemirskoj agenciji Roskosmos bacili senku na planove lansiranja novih raketa i podizanja stanica na Mesecu.

- Tamo se kradu milijarde rublji, milijarde - rekao je sredinom maja Aleksandar Bastrikin, moćni direktor Ruskog istražnog odbora, ruskog FBI-ja. Istraga o korupciji u Roskosmosu traje "oko pet godina i ne nazire joj se kraj", dodao je. Nedavno je tako jedan visoki svemirski zvaničnik čini se pobegao iz Rusije tokom istrage istraživačkog centra koji je vodio.

Jurij Jaskin, direktor Istraživačkog instituta za svemirsku opremu, otišao je u aprilu u jednu evropsku zemlju gde je objavio da podnosi ostavku, objavio je list "Kommersant". Bojao se da se tokom inspekcije ne otkriju nepravilnosti, po izvorima na koje se pozvao list. Roskosmos je potvrdio AFP-u da je Jaskin podneo ostavku, ali nije precizirao zašto. Njegov moskovski institut učestvuje u razvoju ruskog sustava za satelitsku navigaciju GLONASS koji bi trebao da konkuriše američkom GPS sistemu.

Iskoreniti korupciju "glavni cilj"

Korupcija je naročito zahvatila dva najvažnija ruska svemirska projekta u ovoj deceniji: GLONASS i izgradnju kosmodroma Vostočni, u Amurskoj oblasti na ruskom Dalekom istoku, koji bi trebalo da smanji zavisnost o Bajkonuru u Kazahstanu. Gotovo sve velike firme u sektoru, uključujući graditelje raketa "Hruničev" i "Progres", pogođene su finansijskim skandalima koji su u nekim slučajevima završili zatvorskim kaznama zbog velikih pronevera.

Ruska Revizorska komora, parlamentarno telo za finansijski nadzor, objavila je da je u Roskosmosu 2017. pronevereno 760 milijardi rublji (oko 11,7 milijarda američkih dolara), što je gotovo 40 odsto ukupnih nepravilnosti u celoj ruskoj ekonomiji te godine. Roskosmos je za AFP kazao da je "iskorenjivanje korupcije" jedan od njenih "glavnih ciljeva", dodajući da redovno sarađuje s istragama vlasti. Sredinom aprila ruski predsednik Vladimir Putin naglasio je potrebu "postupnog rešavanja očitih problema koji usporavaju razvoj raketno-svemirskog sektora".

- Vreme i finansijski okviri za sprovođenje svemirskih projekata često su neopravdani - rekao je.

Više novca, više korupcije

Obnova svemirskog sektora stvar je prestiža za Kremlj. On simbolizuje njegov nanovo probuđeni ponos i status velike globalne sile, posebno u kontekstu jačanja napetosti sa SAD. Gotovo uništen 1990-ih, sektor je preživeo zahvaljujući stranim komercijalnim ugovorima. Ali nezavisni svemirski stručnjak Vitalij Jegorov rekao je za AFP da je u to vreme još bilo "jako profesionalnih" stručnjaka i manje nesreća tokom lansiranja.

Prvi modul Međunarodne svemirske postaje (ISS), Zarja, proizveden je u Rusiji i lansiran 1998. unapred velikoj finansijskoj krizi u to vreme. Paradoksalno, situacija se pogoršala početkom 2000-ih, kada je ruska ekonomija rasla. Priliv javnih sredstava podstakao je pronevere i svemirska istraživanja su prestala da napreduju, kažu stručnjaci.

- Svemirski sektor danas ovako funkcionira: dajte nam novac i mi ćemo nešto lansirati - jednoga dana - rekao je Jegorov. Analitičari kažu da se direktor Roskosmosa Dmitrij Rogozin, bivši zamenik premijera poznat po protivzapadnim istupima, nastoji nositi s problemima u svojoj industriji. Ruska naučna zajednica kritikuje ga međutim zbog nepoznavanja sektora jer je po profesiji novinar.

- On bi verovatno bio izvrstan portparol Roskosmosa. Čak se ni Superman ne bi mogao nositi s ovom lavinom problema - našalio se Jegorov.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #866 on: July 03, 2019, 05:29:00 am »

Rusija istražuje Mesec uz pomoć veštačke inteligencije
Tanjug   02. jul 2019.

Robotizovani sistemi biće maksimalno korišćeni u istraživanju Meseca da bi bili smanjeni eventualni rizici za zdravlje ljudi, kao i troškovi programa u celini

Rusija planira da istražuje Mesec uz pomoć robota sa elementima veštačke inteligencije, rekli su agenciji Tass iz Državne korporacije za kosmičke aktivnosti Roskosmos. "Učešće ljudi u ovom programu skladno je iskombinovano sa korišćenjem robota sa elementima veštačke inteligencije", navodi Roskosmos. Robotizovani sistemi biće maksimalno korišćeni u istraživanju Meseca da bi bili smanjeni eventualni rizici za zdravlje ljudi, kao i troškovi programa u celini.

Centralni istraživački institut mašinstva, glavna istraživačka organizačija Roskosmosa, predviđa istraživanje, razvoj i upotrebu prirodnog satelita Zemlje kao dela koncepta lunarnog programa. Krajem 2018. godine Savet za kosomos pri Ruskoj akademiji nauka usvojio je koncept domaćeg lunarnog programa, ali je izdao instrukcije kako da on bude primenjen. Roskosmos je tada saopštio da će taj program biti primenjen u nekoliko etapa do 2040. godine.

Šef Roskosmosa Dmitrij Rogozin rekao je tokom prezentacije na Državnom univerzitetu u Moskvi da će ruski astronauti prvi put sletetina Mesec 2030. godine.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #867 on: July 08, 2019, 08:07:39 am »


Roskosmos će koristiti tehnologiju 3D štampe za gradnju baze na Mesecu


Roskosmos planira da koristi tehnologiju 3D štampe da bi od mesečeve prašine gradio strukture na Mesecu, saopštila je ruska svemirska agencija.

Kako se dodaje, to će omogućiti dugoročne misije na Zemljinom satelitu.

Roskosmos je saopštio da će taj projekat obuhvatiti "opremanje naučnih i industrijskih objekata korišćenjem te tehnologije i lokalnih resursa".

Ruska svemirska agencija planira da implementira taj projekat do 2040, a navodi da će pre toga poslati astronaute na Mesec. Planirano je da to bude 2030. godine.

Poslednja posada koja je sletela na Mesec bila je sa misije američkog Apola 17, davne 1972. godine.

Korišćenje tehnologije 3D štampe za stvaranje baze na Mesecu takođe isprobava Evropska svemirska agencija (ESA), jer je procenjeno da je stvaranje opreme za gradnju na Mesecu jeftinije od njenog transportovanja sa Zemlje.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #868 on: July 11, 2019, 06:15:24 am »

Za nedelju, 14. jula, u 21:21 GMT je planirano lansiranje rakete GSLV MkIII sa zadatkom dostavljanja indijskog modula sa roverom u blizini Mesečevog južnog pola u okviru misije Chandrayaan-2.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* 0000001.jpg (114.6 KB, 710x600 - viewed 44 times.)

* 0000002.jpg (42.32 KB, 600x450 - viewed 38 times.)

* 0000003.png (399.24 KB, 1280x1914 - viewed 43 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #869 on: July 16, 2019, 09:04:32 am »

Индија отказала лансирање сонде на Месец мање од сат пре полетања
понедељак, 15.07.2019.

СРИХАРИКОТА – Индија је данас из „техничких разлога” отказала лансирање у свемир своје друге лунарне мисије, и то 56 минута пре планираног полетања, одлажући мисију на неодређено време.

Индијска свемирска агенција (ИСРО) планирала је да летелица Чандрајан 2 полети са полигона Срихарикота на југоистоку земље у 2.51 по локалном времену (23.21 у недељу по централноевропском времену), преноси Бета. „Примећен је технички проблем у систему лансирања летелице на 56 минута од планираног полетања”, навела је агенција на Твитеру и додала да је из предострожности лансирање одложено а да ће нови датум накнадно бити објављен.

Њу Делхи је одвојио 140 милиона долара, за ову експедицију која је требало првобитно да постави летелицу и покретни робот на јужни пол Месеца. Летелица и покретни робот треба почетком септембра да слете близу лунарног јужног пола, чиме би постале прве свемирске летелице да слете у тој области. Експедиција ће тражити воду и минерале и мерити потресе на Месецу између осталог. Ако буде успешна Индија ће постати четврта земља која је послала летелицу на површину Месеца. То су успеле да ураде само САД, Кина и бивши Совјетски Савез.

Прва индијска лунарна мисија 2008. године Чандрајан 1, није слетела на површину Месеца али је спровела прву и детаљну потрагу за водом користећи радаре.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Pages:  1 ... 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 ... 109   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 23 queries.