PALUBA
March 28, 2024, 11:09:45 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 [65] 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 ... 109   Go Down
  Print  
Author Topic: Vesti iz Kosmonautike  (Read 524848 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #960 on: January 12, 2020, 12:52:18 pm »


Kompanija 'Spejs Iks' zatamnjuje satelite da ne smetaju astronomima
Beta 7. januara 2020. 23:05
 
Privatna američka kompanija „Spejs Iks“ (SpaceX) lansirala je u orbitu oko Zemlje još 60 mini-satelita za distribuciju signala za internet širom sveta.

„Spejs Iks“ ovog puta testira tamni premaz površine satelita da bi umirila astronome i druge osmatrače noćnog neba koji su se žalili da im smeta blještanje prethodne serije takvih satelita.

To je „prvi korak“ kompromisa „Spejs Iks“ i astronoma koji strahuju da će tamnu pozadinu neba pokvariti stotine, a na kraju i hiljade telekomunikacionih satelita svetle boje koji će kružiti iznad Zemlje.

Raketa „Falkon 9“ (Falcon) uzletela je sa lansirne rampe svemirskog centra na Kejp Kanaveralu u Floridi, u noći izmedju ponedeljka i utorka u hladno, vedro noćno nebo. „Spejs Iks“ je tu raketu „reciklirao“ i upotrebio i za svoj četvrti let, po čemu se taj poduhvat razlikuje od svih drugih u svetu.

Dok je prvi stepen rakete-potiskivača (booster) sletao u vertikalnom položaju na platformu na okeanu, mini-sateliti sistema „Starlink“ leteli su ka orbiti da bi se pridružili rodjacima iz porodice 120 sličnih telekomunikacionih svemirskih letelica lansiranih prošle godine.

Kontrolori leta u Kejp Kanaveralu su aplaudirali, a zvanični komentator lansiranja opisao četvrto sletanje rakete-potiskivača kao „izvanredno“. Sat kasnije svih 60 satelita bilo je oslobođeno iz gornjeg stepena rakete i krenulo je svojim putem u orbitu. „To je divan prizor“, primetio je komentator.

Sa svojom flotom „Starlinka“ koja sada broji 180 satelita, osnivač „Spejs Iksa“ i njegov izvršni direktor Elon Mask planira da lansira još hiljade tih malih letelica s ravnim panelima za obezbedjivanje internet veza širom sveta. Svaka od tih svemirskih letelica je teška samo 575 funti (260 kilograma).

Pošto je prva serija „Starlinka“ od 60 komada lansirana u maju, a druga u novembru, astronomi su se žalili da blještavi lanac koji prave na nebu, ometa njihova osmatranja.

Kao odgovor, „Spejs Iks“ je smislio premaz za zatamnjenje površine letelica da bi smanjio njhovu reflektivnost. Taj premaz se testira na jednom od novolansiranih satelita.

Džef Hol, direktor Opservatorije Lovel u Flagstafu, u Arizoni, rekao je da je „Starlink“ do sada bio samo povremeno problem, ali je napomenuo da će rizik za osmatranje neba rasti kako se flota tih letelica bude povećavala i kako druge kompanije budu lansirale svoje. On je na čelu Odbora Američkog astronomskog društva za svetlosno zagađenje, svemirski otpad i radio smetnje, i sarađuje sa „Spejs iksom“ na rešavanju tog problema. To pitanje je na dnevnom redu i konferencije tog društva na Havajima ove nedelje.

„Sve što zatamnjuje satelite, korak je u pravom smeru“, napisao je Hol u ponedeljak u e-poruci. Rekao je da je prerano da se zna da li će tamni premaz funkcionisati, „ali to je izvesno samo tek prvi korak i nedovoljan za ublažavanje problema koje će astronomija doživeti sa ‘Starlinksom’ “ – ukazao je on.

„Starlinks“ je u početku postavljen u relativno nisku orbitu na 180 milja (290 kilometara) visine, te je lako vidljiv sa Zemlje kao blistav, dugačak, povezan niz koji paradira preko noćnog neba. Tokom nekoliko meseci, potisnici s kriptonskim pogonom podižu satelite u orbitu na visini od 340 milja (550 kilometara).

Što je orbita viša, sateliti su manje vidljivi sa Zemlje, kaže „Spejs Iks“. Uz to, „Spejs Iks“ kaže da astronomske organizacije unapred snabdeva koordinatama satelita, tako da mogu da izbegnu vreme kada blješteći sateliti preleću nebo.

Već iskusan u lansiranju satelita za potrebe drugih, i obavljajući isporuke tereta Medjunarodnoj svemirskoj stanici za račun NASA-e, „Spejs iks“ je među nekoliko kompanija koje žele da obezbede brzu, pouzdanu internet uslugu širom sveta, posebno na mestima gde ju je teško uopšte nabaviti ili je to tamo previše skupo. Druge takve kompanije  su „Amazon“ Džefa Bezosa i „OneWeb“.

„Spejs iks“ bi ove godine mogao da počne da uslugu interneta iz orbite Zemlje pruža na severu SAD i u Kanadi, a zatim će je, posle 24 lansiranja satelita, proširiti na najnaseljenije oblasti sveta.

Izvor: https://www.krstarica.com/zivot/tehnika/kompanija-spejs-iks-zatamnjuje-satelite-da-ne-smetaju-astronomima/
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #961 on: January 17, 2020, 11:59:19 am »



Prvi kineski širokopojasni satelit lansiran u svemir, brzina prenosa 10 Gb/s


Prvi kineski širokopojasni satelit sa komunikacionim kapacitetom od 10 gigabajta u sekundi poslat je u svemir juče ujutru iz centra za lansiranje Đijućuan.

Satelit, koji je napravila komercijalna svemirska kompanija "Galaksi spejs", lansiran je nosačem rakete KZ-1A.

U mnoga udaljena područja poput pustinja i okeana ne dopire telekomunikacioni signal, prenosi Kineski međunarodni radio (CRI).

Ova vrsta satelita u niskoj orbiti pomaže stabilnom i brzom signalu i u pustinjama i okeanima, kao i brzim vozovima i avionima.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #962 on: January 19, 2020, 07:45:32 am »

Odložen test rakete kompanije Spejs Iks milijardera Ilona Maska
Tanjug 18.01.2020.

Kompanija milijardera Ilona Maska "Spejsiks" odložila je danas test koji bi trebalo da u toku leta uništi raketu "Falkon 9" pošto ona izbaci kapsulu za astronaute, čime će se pokazati da je ta svemirska letelica bezbedna za astronaute.

Test je odložen zbog nemirnog mora, a kompanija će pokušati novu probu u nedelju između 8.00 i 14.00, prenosi "Njujork tajms".

"Spejsiks" od 2012. godine obavlja letove za Međunarodnu svemirsku stanicu za NASA, ali nikada do sada nije prevozila ljudsku posadu, već samo teret. Pre nego što bude spreman da počne da prevozi astronaute NASA na stanicu, "Spejsiks" će testirati sistem koji treba da spasi astronaute u slučaju da nešto krene loše tokom lansiranja.

- Glavni cilj ovog testa jeste da pokaže da možemo bezbedno da prevozimo astronaute - rekao je Bendži Rid, direktor misija "Spejsiks" s posadom, na konferenciji za novinare u petak. Ovaj let rakete "Falkon 9" s kapsulom "Kru Dragon" na vrhu poznat je kao test za napuštanje letelice tokom leta. Na njemu neće biti astronauta i neće biti poput većine lansiranja gde se "stvarno nadamo da neće biti uzbudljivo", rekla je Kati Luders, menadžerka komercijalnog programa Nase.

Otprilike 84 sekunde nakon lansiranja, raketa "Falkon 9" ugasiće svojih devet motora, simulirajući kvar, a snažni potisnici na "Kru Dragonu" će se upaliti da bi pokrenuli kapsulu. Sila tog iznenadnog razdvajanja uništiće raketu, koja će možda i eksplodirati. Nakon što dosegne nadmorsku visinu od oko 40 kilometara, "Kru Dragon" će otkačiti "prtljažnik“, odnosno donju polovinu svemirske letelice, a mali potisnici će gurnuti kapsulu u ispravnu vertikalnu orijentaciju pre nego što se padobrani aktiviraju. Ona bi trebalo da se spusti u Atlantski okean samo 10 minuta nakon lansiranja. Ako test bude uspešan, sledeća misija "Kru Dragona", kada bi u raketi trebalo da budu i dva astronauta, Daglas Harli i Robert Benken, mogla bi da otpočne već početkom marta.

Uspeh u testu napuštanja letelice tokom leta približio bi Nasu kulminciji njene strategije prelaska na privatne kompanije - "Spejsiks" i "Boing" - za prevoz astronauta. U prošlosti je Nasa gradila i upravljala sopstvenim vozilima, poput svemirskog šatla. Prošog meseca "Boing" je predstavio svoju kapsulu zvanu "Starlajner", u probnom letu bez astronauta, ali problem sa satom svemirske letelice doveo je do otkazivanja planiranog sletanja na svemirsku stanicu. "Boing" i Nasa istražuju šta je pošlo naopako i Nasa će odlučiti da li će dozvoliti astronaute na sledećem letu "Starlajnera" ili će zahtevati da "Boing" prvo ponovi probni let bez posade.

Od povlačenja svemirskog šatla 2011. godine, Nasa se oslanja na rakete "Sojuz" koje je Rusija napravila za prevoz astronauta u orbitu.

Nasa želi da kupi još jedno ili dva sedišta od Rusije, po ceni većoj od 80 miliona dolara po komadu. Ako "Spejsiks" i "Boing" budu imali dodatna odlaganja, Nasa će morati da smanji broj astronauta na Međunarodnoj svemirskoj stanici, što će ograničiti obim naučnog istraživanja, navodi se u tekstu "Njujork tajmsa".

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #963 on: January 20, 2020, 12:04:58 pm »



Test uspešan - raketa eksplodirala


Kompanija "Spejsiks" uspešno je testirala sistem za spasavanje rakete "Falkon 9" da bi pokazala da je ta svemirska letelica bezbedna za astronaute Nase.

Raketa je lansirana, a manje od dva minuta kasnije je eksplodirala. Obično uništavanje rakete u letu znači da je misija neuspešna. Ali u nedelju je Spejsiks demonstrirao ključni bezbednosni sistem "Kru Dragona", kapsule koja će prevoziti astronaute za Nasu na Međunarodnu svemirsku stanicu, prenosi Njujork Tajms.

Ovaj let rakete "Falkon 9" s kapsulom "Kru Dragon" na vrhu poznat je kao test za napuštanje letelice tokom leta, a na njemu nije bilo posade, već su putnici ovog puta bili dve lutke sa senzorima za merenje pritiska koji će pretrpeti stvarna posada ukoliko ikada bude potrebno da ih spasi sistem za spasavanje kapsule.

Oko dva minuta nakon lansiranja, raketa "Falkon 9" ugasicila svojih devet motora, simulirajući kvar, a snažni potisnici na "Kru Dragonu" su se upalili da bi pokrenuli kapsulu. Sila tog iznenadnog razdvajanja uništila je raketu, koja je eksplodirala. Na nadmorskoj visini od oko 40 kilometara, "Kru Dragon" je otkačila "prtljažnik", odnosno donju polovinu svemirske letelice, a mali potisnici su gurnuli kapsulu u ispravnu vertikalnu orijentaciju pre nego što se padobrani aktiviraju. Oko 9 minuta nakon probe, netaknuta kapsula sletela je u Atlantski okean.

"Spejsiks" od 2012. godine obavlja letove za Međunarodnu svemirsku stanicu za NASA, ali nikada do sada nije prevozila ljudsku posadu, već samo teret.

"Glavni cilj ovog testa jeste da pokaže da možemo bezbedno da prevozimo astronaute", rekao je Bendži Rid, direktor misija "Spejsiks" s posadom, na konferenciji za novinare u petak.

Budući da je test, koji je juče odložen zbog nemirnog mora, bio uspešan, sledeća misija "Kru Dragona", kada bi u raketi trebalo da budu i dva astronauta, mogla bi da otpočne već početkom marta.

Uspeh u testu napuštanja letelice tokom leta približava Nasu kulminciji njene strategije prelaska na privatne kompanije - "Spejsiks" i "Boing" - za prevoz astronauta. U prošlosti je Nasa gradila i upravljala sopstvenim vozilima, poput svemirskog šatla.

Prošog meseca "Boing" je predstavio svoju kapsulu zvanu "Starlajner", u probnom letu bez astronauta, ali problem sa satom svemirske letelice doveo je do otkazivanja planiranog sletanja na svemirsku stanicu.

"Boing" i Nasa istražuju šta je pošlo naopako i Nasa će odlučiti da li će dozvoliti astronaute na sledećem letu "Starlajnera" ili će zahtevati da "Boing" prvo ponovi probni let bez posade.

Od povlačenja svemirskog šatla 2011. godine, Nasa se oslanja na rakete "Sojuz" koje je Rusija napravila za prevoz astronauta u orbitu.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #964 on: January 20, 2020, 08:31:57 pm »

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #965 on: January 31, 2020, 03:12:41 pm »

Tajne Crvene planete: Misterija Marsovog polarnog leda i atmosfere
NovostiOnline   30. januar 2020.

Novi model koji su razvili naučnici nastoji da objasni bujnu prirodu slojevitog taloga vode i leda na Marsovom južnom polu, koji očigledno sadrži ugljen-dioksida koliko i celokupna atmosfera planete.

Istraživači sa Kalifornijskog tehnološkog instituta, Univerziteta u Koloradu i NASA laboratorije za mlazni pogon u Kaliforniji razvili su novi model koji se bavi vezom između Marsove atmosfere i ledenih ležišta, prenosi Fiz.org. Prema pisanju medija, tim je želeo da potvrdi teoriju koju su 1966. godine objavila dvojica naučnika sa Tehnološkog univerziteta, kada su postulirali da prisustvo tanke atmosfere ugljen-dioksida na Marsu, koju je prvi put otkrio svemirski brod „Mariner IV“, može da se objasni postojanjem „dugoročno stabilnog polarnog taloga leda ugljen-dioksida“ na planeti, koje „kontroliše globalni atmosferski pritisak“. Novi model istražuje postojanje slojevitog skladišta ledene vode i leda ugljen-dioksida na Marsovom južnom polu, koje očigledno sadrži toliko ugljen-dioksida koliko celokupna atmosfera planete danas.

„Obično, kada koristite model, ne očekujete da se rezultati toliko poklapaju sa onim što posmatrate. Ali debljina slojeva, kako je odredio model, lepo se podudara sa radarskim merenjima sa satelita u orbiti“, rekao je Peter Buhler, doktor nauka kompanije NASA i autora modela. Istraživači nagađaju da je ležište nastalo zbog Marsovog kolebanja na rotacionoj osi tokom poslednjih 510.000 godina, što je dovelo do toga da pol prima različitu količinu sunčeve svetlosti. Tako se led formirao kada je južni pol primio manje sunčeve svetlosti, ali podlegao tokom sunčanijih perioda, a ovaj ciklus doveo je do stvaranja naizmeničnih slojeva vode i leda.

„Naše određivanje istorije velikih Marsovih promena pritiska je od suštinske važnosti za razumevanje evolucije Marsove klime, uključujući istoriju stabilnosti tečnosti vode na površini Marsa“, primetio je Buhler.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #966 on: February 01, 2020, 08:39:27 pm »

Поправљен уређај за детектовање тамне материје
Аутор: Александар Тодоровић   петак, 31.01.2020.

Инструмент вредан две милијарде долара инсталиран на Међународну свемирску станицу 2011. године. – После три године престао да ради. – Астронаути прошли специјалну обуку за поправку у свемиру



Астронаути који бораве на Међународној свемирској станици (МСС) успели су после шест сати рада у отвореном свемиру да поправе инструмент за детектовање тамне материје за који се сматрало да не може да се поправи на лицу места.

Ендрју Морган из Насе и Лука Пармитано из Европске свемирске агенције провели су шест сати и шеснаест минута изван МСС како би покушали да поправе Алфа магнетни спектрометар (АМС). Овај инструмент инсталиран је на МСС 2011. године и коштао је две милијарде долара. Како преносе електронски медији, процена је била да ће инструмент да функционише без проблема свега три године. Сходно томе, и план је био да га после три године угасе, јер није било предвиђено да астронаути покушају поправку на лицу места. Уређај се током неколико година употребе показао као вредан инструмент за изучавање тамне материје о којој још нема довољно сазнања. То је био главни разлог да астронаути добију зелено светло од надређених и покушају да га поправе.

Али прво су морали да прођу посебну обуку за употребу нових алата и делова. За поправку је било потребно четири изласка из МСС у свемир, а први део поправке започели су у новембру прошле године, док су четврти и последњи пут изашли прошлог викенда. Циљ изласка био је да поправе систем за хлађење АМС, јер су две од четири пумпе за хлађење биле у квару. Осим поправке система за хлађење, било је потребно да инсталирају нове каблове и повежу их с инструментом, за шта је била потребна изузетно велика прецизност у сечењу каблова и развлачењу цеви за хлађење.

Морган и Пармитано проверили су систем за хлађење и закрпили места на којима је течност могла да исцури. Исход напорног рада јесте тај да инструмент сада несметано и без проблема ради. После опсежне интервенције уређај би требало да ради и прикупља податке у наредним годинама све док Међународна свемирска станица буде у употреби.

Izvor: www.politika.rs
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #967 on: February 01, 2020, 09:02:14 pm »

Zaista, kakve podatke su otkrili o Tamnoj materiji?

Hoće li iko ikada moći objasniti to čudo?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #968 on: February 04, 2020, 10:07:02 am »

Iranski ministar: Lansiranje satelita do kraja sedmice
Tanjug 04.02.2020.

Iran će do kraja sedmice u orbitu lansirati satelit, rekao je danas iranski ministar za informisanje i komunikacione tehnologije Muhamed Džavad Azari-Džaromi.

- Ne bojimo se neuspeha i ne gubimo nadu. Uz molitve i veru u Boga, satelit "Zafar" će krenuti ka orbiti do kraja sedmice i ići će u orbitu na 539 kilometara od Zemlje - naglasio je Azari-Džaromi. Iran je prošle godine imao najmanje dva neuspešna lansiranja satelita.

SAD su izrazile strahovanje da bi tehnologija koja se koristi za dalekometne balističke projektile pomoću kojih se sateliti lansiraju u orbitu mogla koristiti i za lansiranje raketa sa nuklearnim bojevim glavama. Teheran negira da se iza aktivnosti oko satelita skriva razvoj raketnog programa i tvrdi da nikad nije težio razvoju nuklearnog oružja.

Administracija američkog predsednika Donalda Trampa ponovo je uvela sankcije Iranu nakon povlačenja Vašingtona iz nukelarnog sporazuma o iranskom nuklearnom programu 2018. godine.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #969 on: February 10, 2020, 06:16:17 am »

Iranski satelit Zafar nije stigao u orbitu
Tanjug 10.02.2020.

Iran je danas lansirao satelit domaće proizvodnje, ali on nije uspeo da stigne u orbitu, rekao je zvaničnik ministarstva odbrane.

"Uspešno je lansiran i dostigli smo većinu svojih ciljeva, ali satelit Zafar nije stigao u orbitu kao što je planirano", rekao je on za iransku državnu televiziju. SAD strahuju da bi balistička tehnologija dugog dometa koja se koristi za slanje satelita u orbitu mogla biti korišćena i za lansiranje nuklearnih bojevih glava, prenosi Rojters. Teheran negira da su aktivnosti povezane sa satelitima paravan za razvoj raketa, tvrdeći da nikada nije razvijao nuklearno oružje.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #970 on: February 10, 2020, 10:03:19 am »



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #971 on: February 12, 2020, 11:42:44 am »



Amerikanci bi ponovo na Mesec, traže još novca


Administracija američkog predsednika traži veliko pojačanje Nasinog godišnjeg finansiranja kako bi ispunila misiju slanja ljudi na Mesec do 2024. godine.

U svom godišnjem zahtevu za budžet, Bela kuća je zatražila od Kongresa da za 2021. fiskalnu godinu izdvoji više od 25 milijardi dolara za Američku svemirsku agenciju (NASA), od čega je 12,4 milijarde dolara namenjenih za program sletanja na Mesec.

To bi bilo još jedno značajno povećanje finansiranja svemirske agencije. Budžet agencije bio je manji od 20 milijardi dolara 2017, u godini kada je predsednik Donald Tramp preuzeo dužnost, a porastao je na 22,6 milijardi dolara za fiskalnu godinu 2020, koja se završava 30. septembra.

Dokument takođe prikazuje nameru da budžet Nase poraste na 26,3 milijarde dolara u fiskalnoj 2025. godini.

Nema garancija da će Kongres udovoljiti zahtevu administracije. Predlog budžeta Bele kuće prvenstveno je svedočenje njenih prioriteta, a zakonodavci nisu u obavezi da ga slede. Kongres obično za Nasu izdvaja iznos koji traži Bela kuća ili čak i više od toga.

Svemirska agencija dobila je većinu, ali ne sav novac koji je tražila za svoj program istraživanja Meseca, nazvan Artemis, u odlukama koje su zakonodavci usvojili sredinom decembra, prenosi Biznis info.

NASA je, takođe, zatražila pomoć od automobilskih kompanija kako bi se izradilo vozilo za njihove projekte.

izvor
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #972 on: February 14, 2020, 10:23:49 am »

Nasa traži astronaute za put na Mesec - da li ste zainteresovani


Mnogi širom sveta - i deca i odrasli - sanjaju da će jednog dana otići u svemir.

Ljudski rod gotovo pola veka nije kročio na Mesec, ali bi to uskoro moglo da se promeni. Nasa planira da prva žena - uz jednog muškarca - kroče na površinu Meseca do 2024 .godine.
Zbog toga sada traže kandidate za buduće misije.Prijave će trajati od 2. do 31. marta, ali nije sve tako jednostavno. Evo šta je sve potrebno da biste otišli u svemir.


Nacionalnost

Nasa je od šezdesetih izabrala više od 350 ljudi za astronautsku obuku, a to zvanje trenutno ima samo 48 najboljih.Međutim, pošto je reč o američkoj svemirskoj agenciji, prvi uslov prijave je da morate biti američki državljanin.

twitter objava

Doduše, mogu da se prijave i svi sa dvojim državljanstvom.Taj uslov neke nije pokolebao... Britanski astronaut Pirs Selers napustio je Veliku Britaniju i postao američki državljanin samo zbog sna da postane astronaut.

I uspeo je u tome - imao je tri misije u svemiru.


Nauka


Da, bitno je da imate akademsku karijeru.Od kandidata se očekuje da imaju master diplomu iz prirodnih nauka ili matematike, što uključuje i inženjerstvo, biološke nauke, fiziku i kompjuterske nauke.Mogu se prijaviti i lekari, kao i oni koji imaju dozvolu za pilota.

Ipak, samo obrazovanje nije dovoljno - potrebno je i dve godine profesionalnog iskustva ili minimum 1.000 sati leta kao glavni pilot u letelici.


Šta dalje?

Nakon popunjavanja onlajn prijave, kandidati koji prođu u sledeći krug moraju da prođu i fizičku proveru.Ako vas i tu izaberu, onda sledi dve godine treninga i evaluacije. Kandidati će u tom periodu proći vojnu obuku preživljavanja, učiti o robotici, ali i savladati ruski jezik.Oni koji to ne završe uspešno biće izabrani na druge pozicije u okviru Nase, ističu iz agencije.

Zvanični sajt NASSA za detaljnije informacije o prijavljivanju


Šta ako ne mogu da se prijavim?

Ukoliko iz nekog razloga niste pogodan kandidat, ne očajavajte. Postoje i drugi načini odlaska u svemir.Na Međunarodnoj svemirskoj stanici je do sada bilo 239 astronauta - od čega tek 151 američki državljanin.Što znači da šanse postoje.

A ukoliko vam novac ne predstavlja problem, kompanija Virdžin galaktik će uskoro postati prva privatna kompanija koja će voditi turiste u svemir.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #973 on: February 18, 2020, 07:01:43 am »

„Спејс икс” није успео да успешно спусти први део своје ракете
понедељак, 17.02.2020.

Вашингтон - Приватна свемирска компанија „Спејс Икс” (Space X) није успела да спусти први део своје ракете Фалкон 9 на пловило у мору, што је требало да буде њихово педесето успешно слетање, јавља агенција АФП.

У мисиј ракете је међутим без проблема у орбиту постављено 60 нових сателита који формирају ;констелацију „Старлинк”, велики пројекат „Спејс Икса”, компаније Илона Маска, чији циљ је да се обезбеди интернет из свемира. „Спејс Икс” је направио револуцију у свемирској индустрији грађењем ракета чији први део може да се врати и поново користи, чиме се драстсично смањују трошкови.

Међутим данас први део ракете, која је полетела из Кејп Канаверала на Флориди око 10.00 по локалном времену, није се појавио на снимцима камере постављене на платформи у Атлантском океану у тренутку када је требало да слети.

„Нажалост нисмо успели да спустимо први део (ракете) на нашу платформу али она је слетела мирно у море одмах поред, тако да изгледа да је остала у једном комаду”, рекла је Џесика Андерсон, инжењерка у „Спејс иксу”.

За сада није познато зашто је ракета промашила платформу. Спејс икс је ту ракету до сада употребио четири пута. Ово је било пето лансирање 60 сателита констелације „Старлинк” која би до краја могла да има хиљаде сателита. За сада је око 300 сателита у орбити. Потребно је да сателити буду доста густо распоређени у свемиру да би обезбедили несметан доток интернета.

Друге компаније, као што је Уанвеб (OneWeb), такође планирају да обезбеде високопроточни интернет из свемира. Илон Маск се нада да ће освојити између три до пет одсто светског тржишта интернета, дела који је процењен на 30 милијарди долара годишње, преноси Бета.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #974 on: February 19, 2020, 12:24:16 pm »



Quote
Commercial launch service provider Arianespace successfully launched two satellites using an Ariane 5 rocket from Guiana Space Centre in Kourou on Tuesday.

The Ariane 5 rocket, which has been flying since 1996 completing 106 missions, has a launch capacity of 21,000 kg (46,000 lb) and each launch reportedly costs between $165-220 million (€147- €196 million).

The Ariane rocket carried the GEO-KOMPSAT-2B for Korea Aerospace Research Institute (KARI) and the JCSAT17 for the Japanese operator SKY Perfect JSAT Corporation.




Logged
Pages:  1 ... 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 [65] 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 ... 109   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 23 queries.