PALUBA
March 19, 2024, 08:40:20 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 29   Go Down
  Print  
Author Topic: Udruženje podmorničara Srbije, Hrvatske i Slovenije  (Read 155421 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
brankorsa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 56


« on: July 17, 2009, 11:00:24 am »

Zdravo svima iz 88 DP.
Hajde braćo , malo se raspišite . Komar kreni prvi , pošto si predsednik Udruženja podmorničara Srbije!!! Evo Ti i prve teme : Kako je " Uskok " - 823 , napravio rekord među našim podmornicama. Sigurno će biti zanimljivo čitati tako razne događaje iz prve ruke. Pozzzz
« Last Edit: August 18, 2011, 03:22:06 pm by leut » Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #1 on: July 17, 2009, 05:11:18 pm »

Nisam siguran o kom se rekordu radi - možda dubinskom? Jedna od podmornica (možda baš "Uskok") je 80-ineke imala predubok zaron, negde u visini Prevalke, koji je rezultirao oštećenjem tornja i delova hidrodinamičkog trupa.

Podmornica "bliznakinja" gore pomenutoj - P-822 "Junak" drži jedan rekord - 1977. godina izvela je najduže ronjenje do tada (kao i do sada), od svih podmornica koje su bile u sastavu jugoslevnskih ratnih mornarica. To ronjenje trajalo je 12 dana bez izlaska na površinu, i tom prilikom preronila je ceo Jadran, od Istre do izlaska na Sredozemlje, izvodeći seriju vežbi i eksperimenata čiji su ciljevi između ostalog bili - provera psihofizičke izdržljivosti posade u tako specifičnim radnim i životnim uslovima, tretman mikroklime i njen uticaj na posadu, tretiranje otpada, kao i ispitivnje uređaja i opreme koji su razvijani za novu generaciju jugoslovenskih podmornica - "Sava" i "Drava".

Logged
brankorsa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 56


« Reply #2 on: July 19, 2009, 10:01:43 am »

Sva ova udruženja funkcionišu i uskoro predstoji veliki organizovani susret. Dobro bi bilo da se šire populariše ovaj sajt a to mogu članovi najviše da odrade . Lepo ko narodna pesma  od usta do usta pa će svi zainteresovaniznati.
Logged
brankorsa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 56


« Reply #3 on: July 23, 2009, 11:47:03 pm »

Baš lepo što sam nahvalio podmorničare a ovde ni da beknu. J...ga brate , neka se više javi neko. Ispada da sam samo ja džabalebaroš pa imam vremena . Treba da shvatite da je i ovo jedan od važnih načina komunikacije među ljudima !!!
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #4 on: August 04, 2009, 12:09:38 pm »

Nisam siguran o kom se rekordu radi - možda dubinskom? Jedna od podmornica (možda baš "Uskok") je 80-ineke imala predubok zaron, negde u visini Prevalke, koji je rezultirao oštećenjem tornja i delova hidrodinamičkog trupa.

Podmornica "bliznakinja" gore pomenutoj - P-822 "Junak" drži jedan rekord - 1977. godina izvela je najduže ronjenje do tada (kao i do sada), od svih podmornica koje su bile u sastavu jugoslevnskih ratnih mornarica. To ronjenje trajalo je 12 dana bez izlaska na površinu, i tom prilikom preronila je ceo Jadran, od Istre do izlaska na Sredozemlje, izvodeći seriju vežbi i eksperimenata čiji su ciljevi između ostalog bili - provera psihofizičke izdržljivosti posade u tako specifičnim radnim i životnim uslovima, tretman mikroklime i njen uticaj na posadu, tretiranje otpada, kao i ispitivnje uređaja i opreme koji su razvijani za novu generaciju jugoslovenskih podmornica - "Sava" i "Drava".


zna li neko ovu dvojicu
Jelen Joža i Ramiz Dugalić
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
pozdrav


* podmornicari.jpg (31 KB, 328x303 - viewed 503 times.)
« Last Edit: September 19, 2009, 09:42:12 pm by Broker » Logged
manemebasat
mornar
*
Offline Offline

Posts: 8


« Reply #5 on: November 25, 2009, 09:07:47 pm »

Pa eto i mene, lep pozdrav iz Dominikanske Republike od bivseg upravljaca PEL-a na P821 1983
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #6 on: November 25, 2009, 09:21:02 pm »

Drago mi je, da se i ta retka "vrsta" polako okuplja na Palubi.
LPB
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 743


« Reply #7 on: November 25, 2009, 10:01:26 pm »

Pokušao sam u dva navrata da ozbiljnim ubeđivanjem ubedim dvojicu klasića - podmorničara da se učlane na forum, ali izgleda da nisam bio dovoljno ubedljiv. Pokušavaću i dalje, a za to vreme aktivni članovi ne treba da zbog toga odustaju od pisanja!

Samo napred, "svakoga dana u svakom pogledu sve više napredujem"!
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #8 on: December 09, 2009, 06:13:55 pm »

Nisam vidio od tih podmorničara ni dvije slike, ni teksta do sada. Jedna stranica na netu uz puste najave.  Utemeljili su udruge, održavaju povremeno sastanke, malo ćakulaju. Kao da su izašli iz CK JNA, pa im je sve živo vojna tajna. Možda su sve i pozaboravljali? Malo gerovitala i nek se uhvate posla.
Logged
vojvoda vuk
mornar
*
Offline Offline

Posts: 28



« Reply #9 on: January 07, 2010, 04:49:04 pm »

a ne znam,vidi i danas cuvam sve rezultate pregleda u vb meljine za podmornicara,koje sam uspesno prosao jos u prvoj polovini 90-ih ali me sluzba poslala da radim jednu od dve stvari od koje sam bezao,dobio sam duznost minerca i protivminerca u rrf vj,a hteo biti podmornicar,tada sam na jednom podmornicaru video koznu jaknu tamno teget boje sa sevronom jrm jna kao sto su piloti nosili i to je jedini put da sam je video i za 15 godina od kad tragam za njom ne mogu je naci nigde,kao sto neko rece moze biti da su i jakne tajna
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #10 on: February 01, 2010, 03:58:18 pm »

31.01.2010.

KAPETANI NA SUHOM: IAKO SRBIJA NEMA MORE, A SLOVENIJA JE OSTALA BEZ PODMORNICA, BIVŠE POSADE TIH PLOVILA NE ŽELE ZABORAVITI DANE IZ JNA

TITOVI MORNARI Beogradsko i ljubljansko društvo podmorničara iz splitske Lore

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Srbija nema more. Odlaskom Crne Gore iz savezne države ostala je na suhome. Daleko od morskog lahora…

Ali zato ima udruženje podmorničara, i to, zvuči nevjerojatno, najbrojnije i kao prva takva družba osnovana (2004. godine) na potezu od Triglava do Đevđelije! Udruga “Podmorničar” iz Beograda okuplja više od 150 nekadašnjih podmorničara Jugoslavenske ratne mornarice, a vodi ih umirovljeni poručnik fregate Dragan Kosanović.

- To što Srbija nema more nije razlog da zaboravimo generacije podmorničara koje smo dali. Uostalom, podmorničari su se uvijek družili, zabavljali i na kopnu. Nas ne zanima politika, mi smo zaljubljenici u more i dubine - govori nam Kosanović, koji još uvijek sanja Split, dane mladosti u ratnoj luci Lora i dalmatinsku buru.

- U Lori sam službovao od sredine 80-ih do 1991. Sve sam dužnosti prošao do zapovjednika podmorničke jedinice. Bilo je puno lijepo u Splitu, sunce, klima... Zlatni dani. Svi članovi naše udruge službovali su u Splitu - sjetno će ovaj podmorničar, prisjetivši se starijih kolega podmorničara iz Lore koji su podmornicama krstarili uzduž i poprijeko Jadrana, ronili sve do talijanske obale, Otranta, ronivši čak i ispod američkih nosača zrakoplova. Potpuno neprimjetno.

- Surađujemo s podmorničarskim udruženjima iz Pule i Ljubljane, često se družimo, surađujemo na stručnim publikacijama. Bili smo domaćini skupa na kojemu su prisustvovali kolege iz bivših jugoslovenskih republika kada je predstavljena monografija dr. Andreja Korbara „Podmorničarstvo – 100 godina”.

Evo, na izradi reprezentativne monografije o jugoslavenskom podmorničarstvu, “88. Flotila podmornica”, sudjeluje Splićanin i umirovljeni admiral Fridrih Moretti koji je naš čest gost u Beogradu, a doprinos pruža i admiral Martin Matošević, predsjednik “Podmorničara” iz Pule.

Obojica su podmorničari. Inicirali smo i pružamo podršku za osnivanje društava u Tivtu i Splitu, gdje živi velik broj naših kolega podmorničara. Šteta da Split, s obzirom na tradiciju, brodogradnju i broj podmorničara koji su službovali, nema slično udruženje - kaže Kosanović.

“Društvo za ohranjanje podmorniške tradicije - Podmorničar” naziv je udruge podmorničara iz Ljubljane koja broji 32 člana. Kako je predsjednik Boris Geršak bio na služenom putu izvan granica Dežele, popričali smo s njegovim zamjenikom, “sekretarom” Ivanom Jesenikom.

- Druženje nam puno znači jer se rado sjećamo zajedničkih lijepih, pa i lošijih dana provedenih na podmornicama. Službovao sam na podmornici P-821 “Heroj”, kao zapovjednik V. brodskog odreda, upravitelj strojeva, a zadnju godinu pred demobilizaciju, 1976. godine, bio sam upravitelj strojeva u rezervnoj posadi. Tada sam imao čin kapetana I. klase.

S hrvatskom udrugom i srpskim udruženjem podmorničara vrlo dobro surađujemo. Svake godine šaljemo naše predstavnike na godišnje sastanke prijateljskih udruga podmorničara. Prizivamo uspomene iz vremena našeg rada na podmornicama kojih danas na našoj strani Jadrana više nema - kazuje nam Jesenik. Hrvatskog “Podmorničara”, osnovanog 2008., iz Pule vodi admiral u miru Martin Matošević.

- Imamo oko stotinjak članova. Članom naše udruge, osim podmorničara, mogu biti i svi oni koji su zaljubljenici u podmornice i morske dubine. Ove godine želimo osnovati podmorničarsko udruženje i u Splitu koji, s obzirom na tradiciju u izgradnji suvremenih podmornica i velik broja podmorničara, jednostavno zaslužuje imati jednu takvu organizaciju - kaže admiral Matošević.

Hrvatski podmorničari iz Pule odnedavno surađuju i s uglednim udruženjem engleskih podmorničara “Submarine association-East Kent”.

Špijuniranje - glavna zadaća

Umirovljeni poručnik fregate Dragan Kosanović i drugi podmorničari kažu nam da su zlatne godine podmorničarstva bile osamdesete kada je JRM brojala 16 podmornica i 220 podmorničara. Svaki član posade je godišnje na podmornici plovio 600, a viši oficiri i do 1000 sati. U opis uobičajenih zadataka bile su podvodne vožnje od Splita do Rijeke, ili od Pule do Boke Kotorske. Ronilo se među otocima. Partilo se i do Otranta. Posade su prikupljale i korisne obavještajne podatke.

Autor: Denis Krnić
Izvor: Slobodna Dalmacija http://www.slobodnadalmacija.hr/


* PODMORNICARI-ARHIVA PODMORNI_thumb.jpg (24.53 KB, 468x351 - viewed 769 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 743


« Reply #11 on: February 01, 2010, 07:54:43 pm »

Gospodin Krnić je pogrešio za čin Dragana Kosanovića - siguran sam da je pred penziju bio kapetan fregate, možda čak i kapetan bojnog broda, a nikako poručnik fregate.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #12 on: February 01, 2010, 08:19:24 pm »

Koji novinar zna razliku čina između poručnika fregate i kapetana bojnog kaića? Sve je to njima isto. Samo ne diraj novinarska prava, a oni mogu pisati što žele.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 743


« Reply #13 on: February 01, 2010, 08:34:06 pm »

U pravu si Brodarski, manje je to bitno od mogućnosti da svi ti klubovi podmorničara stvarno sarađuju i čuvaju tradicije, kad već drugima nije važno.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #14 on: February 01, 2010, 08:46:27 pm »

Bilo bi lijepo kad bi izdavali neki svoj mali godišnjak. To bi bila kruna i svrha svega. Svoja znanja, iskustva, priče, anegdote i mornarske male šaljive laži ostaviti budućim naraštajima u naslijeđe.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 29   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.