PALUBA
March 19, 2024, 04:07:29 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Brodovi JRM u borbi sa drugim ratnim brodovima  (Read 9420 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
sekondo
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 57


« on: March 08, 2015, 07:51:04 pm »

Pozdrav svima. Imam jedno pitanje. Jesu li ikad brodovi ratne mornarice vojske Jugoslavije u periodu od 1946 do 1990 imali neku ozbiljnu situaciju da je koriscena bojeva municija sa nekim drugim vojnim brodom a da nije bila vjezba?



Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1 on: March 08, 2015, 07:53:02 pm »

Pozdrav svima. Imam jedno pitanje. Jesu li ikad brodovi ratne mornarice vojske Jugoslavije u periodu od 1946 do 1990 imali neku ozbiljnu situaciju da je koriscena bojeva municija sa nekim drugim vojnim brodom a da nije bila vjezba?






Vjerovatno misliš na JRM. (Jugoslovenska ratna mornarica) Ova tema obrađuje mornaricu koja je formirana poslije raspada SFRJ, pa do, kasnije, razdruživanja C.Gore i Srbije.
Logged
sekondo
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 57


« Reply #2 on: March 08, 2015, 07:55:46 pm »

ok
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 441


« Reply #3 on: March 08, 2015, 08:57:41 pm »


Ja mislim da nije bilo borbene upotrebe bilo kog oružja, što kažu Englezi "in anger". Ne računam takođe par granata iz topa 20/3 sa PČ-134 ispaljenih pred pramac grčkog trgovca u leto 1985. pred zapadnom obalom Istre. Naser Sejdini je psovao i urlao... "ako ne stane sad, potopiću ga, Majku li mu...makar mi bilo poslednje". Naravno, Grk je stao, more je bilo mirno, nije bilo vetra, traser se lepo video i bućnuo tako da su ga morali videti. Naser je na mostu cimnuo malo rakijice iz pljoskice i ubrzo se smirio.
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #4 on: March 09, 2015, 02:16:14 am »

Pozdrav svima. Imam jedno pitanje. Jesu li ikad brodovi ratne mornarice vojske Jugoslavije u periodu od 1946 do 1990 imali neku ozbiljnu situaciju da je koriscena bojeva municija sa nekim drugim vojnim brodom a da nije bila vjezba?




nažalost nisu imali nijednu ozbiljniju situaciju.
Pratila ih je dobra reputacija tako da se niko nije smio usudititi... Pri tome ne računamo  ribarice koje su zalutale ponekad.
Pirata nije bilo, a kontrabanda je bila društveno neprihvatljiva.
A potencijalni neprijatelj na Jadranskom moru je svoje aktivnosti uglavnom sveo na moralnu i psihičku agresiju , u koloru, prema profesionalnom kadru JRM u vidu Rafale Kare.... Na civilno stanovništvo je uticao preko isturene lokacije Ponte Rosso...
Nije mi krivo...neka jednom i Italijani pobjede....    Grin
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #5 on: March 09, 2015, 06:48:12 am »

Talijanski ratni brod je kod Žirja oslobodio svoju ribaricu i odveo u Ankonu graničar JRM.  Graničar je bio omanji iz bivše financijske straže. Bilo je to točno prije 60 godina a o tom događaju brujale su tadašnje novine.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #6 on: March 09, 2015, 08:06:00 am »

Talijanski ratni brod je kod Žirja oslobodio svoju ribaricu i odveo u Ankonu graničar JRM.  Graničar je bio omanji iz bivše financijske straže. Bilo je to točno prije 60 godina a o tom događaju brujale su tadašnje novine.

Može nešto više detalja o ovom događaju?
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #7 on: March 09, 2015, 08:58:37 am »

Ovo bi se moglo podvesti pod ovu temu:

Corfu Channel incident

Between thirty-two and forty-three of the dead are estimated to have belonged to the crew of Saumarez.[3][12][14] The Saumarez was damaged beyond repair while the damage to Volage was repairable.[2][9][15] The Albanian coastal batteries did not fire during this incident and an Albanian Navy vessel approached the scene flying the Albanian flag and a white flag.[2] Since Albania had no appropriate vessels at that time, the mines were probably laid by Yugoslavian minelayers Mljet and Meljine on Albanian request, around 20 October 1946.

http://en.wikipedia.org/wiki/Corfu_Channel_incident

Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #8 on: March 09, 2015, 09:45:08 am »


Ja mislim da nije bilo borbene upotrebe bilo kog oružja, što kažu Englezi "in anger". Ne računam takođe par granata iz topa 20/3 sa PČ-134 ispaljenih pred pramac grčkog trgovca u leto 1985. pred zapadnom obalom Istre. Naser Sejdini je psovao i urlao... "ako ne stane sad, potopiću ga, Majku li mu...makar mi bilo poslednje". Naravno, Grk je stao, more je bilo mirno, nije bilo vetra, traser se lepo video i bućnuo tako da su ga morali videti. Naser je na mostu cimnuo malo rakijice iz pljoskice i ubrzo se smirio.

Šteta što tog događaja nije niko snimio Grin.

Ali koliko sam bio informiran graničarski patrolci imali su nekoliko prilika upotrebljavati pramčani top zbog neposlušnosti drskih i neposlušnih italjanskih ribarica na otovrenom moru. Kako stoje stvari na tom području?
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #9 on: March 09, 2015, 10:19:33 am »

Talijanski ratni brod je kod Žirja oslobodio svoju ribaricu i odveo u Ankonu graničar JRM.  Graničar je bio omanji iz bivše financijske straže. Bilo je to točno prije 60 godina a o tom događaju brujale su tadašnje novine.

Može nešto više detalja o ovom događaju?
kasnije malo. Moraću skenirati iz svoje arhive.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #10 on: December 26, 2015, 09:20:25 pm »

Talijanski ratni brod je kod Žirja oslobodio svoju ribaricu i odveo u Ankonu graničar JRM.  Graničar je bio omanji iz bivše financijske straže. Bilo je to točno prije 60 godina a o tom događaju brujale su tadašnje novine.

Može nešto više detalja o ovom događaju?
kasnije malo. Moraću skenirati iz svoje arhive.

I jesi li skenirao.  marinero
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 23 queries.